«Колючий клубочок прибіг у садочок». Побудова текстів за поданим початком

Про матеріал

Мета. Вчити розрізняти і будувати тексти різних типів; розвивати мовлення, увагу, мислення, пам'ять, творчу уяву; виховувати любов і бережливе ставлення до тварин.

Перегляд файлу

Тема.  «Колючий клубочок прибіг у садочок». Побудова текстів за поданим початком

Мета. Вчити розрізняти і будувати тексти різних типів; розвивати мовлення, увагу, мислення, пам'ять, творчу уяву; виховувати любов і бережливе ставлення до тварин.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

II. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.

            Вчитель пропонує прочитати тему уроку і відгадати, про кого йдеться мова, пояснити відгадку.

Що ви знаєте про їжака? Розкажіть за питаннями. (Питання написані у таблиці і вивішені на дошці).

1)      Хто це? Де живе?

2)      Чим живиться їжак?

3)      Чи приносить ця тварина користь? Яку?

4)      Чим відрізняється їжак від інших тварин?

-         Сьогодні на уроці ми будемо складати тексти різних типів за поданим початком.

III. Основна частина уроку.

1. Робота в зошиті.

Завдання 1. З яких частин складається текст?

Про що йдеться в зачині (основній частині, кінцівці)?

 

Завдання 2. З'єднай лініями тип тексту з його ознаками.

 

Текст, у якому описується предмет, подія тощо.

 

Текст,   у   якому   розмірковується,   дово­диться, чому саме так.

 Текст, у якому про щось розповідається, повідомляється.

 

Фізкультхвилинка

                        Піклувався їжачок

                        Про маленьких діточок,

                        Чарівних, непосидючих,

                        Дуже милих і колючих.

                        Десять, дев'ять, вісім, сім!

                        Грушечки ці ніс він їм.

 

Завдання 3. Попрацюйте в парах. Складіть тексти різних ти­пів за поданим початком і малюнком.

а) Розповідь.

            Діти гуляли в лісі. Вони збирали ягоди, гриби, горіхи. Біля горобини Сашко побачив маленьких їжаченят.

(Сашко покликав інших дітей. Разом вони почали шукати маму-їжачиху. Але її ніде не було. Мабуть, щось трапилось. Не можна було залишати їжаченят самих у лісі. Діти забрали їх додому).

б) Опис.

            Під кущем ми помітили їжака.

            (Це була тваринка з безліччю гострих голочок на спині. Під голочками ховалося сіре тільце. Очі у їжачка схожі на маленькі кругленькі ґудзики. Невеличкі вушка гарно чують. їжачок має ви­тягнуту загострену мордочку, чутливий носик і сильні лапки).

в) Міркування.

            Їжак — корисна тварина.

            (Він живиться багатьма шкідливими комахами. Поїдає жу­ків, їхніх личинок, слимаків, інколи ловить мишей, їжаки потребують охорони).

2. Самостійна робота учнів.

 

Завдання 4. Запишіть текст-опис або текст-міркування на ви­бір.

(Вчитель надає індивідуальну допомогу учням, які її потребу­ють).

 

3. Перевірка самостійної роботи учнів.

            Два-три учня читають складені тексти, інші говорять, що їм сподобалося в текстах од­нокласників.

 

III. Підсумок уроку.

-          Які тексти складали ми на уроці? Чим вони відрізняються між собою?

-          Чого навчив нас цей урок? Як треба ставитися до тварин?

-          Відгадайте загадки про інших тварин.

 

Літом наїдається, зимою відсипається. (Ведмідь)

 

Ой, яка ж вона гарненька!

Пишнохвоста і руденька,

Не звірятко - просто диво,

Невгамовне, пустотливе.

Вгору - вниз, на гілку, з гілки...

Хто ж це буде, діти?   (Білка)

 

В'ється вірьовка, на кінці головка.     (Змія)

 

Хто в землі метро будує і всю зиму там полює? (Кріт)

 

- В якій загадці є опис зовнішнього вигляду тварини?

 

IV. Домашнє завдання.

Доберіть малюнок лисички і запишіть текст-опис.


 

Тема.  «Які чудові нам земля дає плоди...». Складання текстів-описів за малюнком і планом

Мета. Повторити типи текстів; вчити складати описи ово­чів, фруктів та ягід; розвивати мислення, увагу, пам'ять, мовлення, творчу уяву; виховувати прагнення піклувати­ся про своє здоров'я.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.

1. Розгадування загадок.

У вінку зеленолистім, у червоному намисті,

Видивляється у воду на свою хорошу вроду.   (Калина)

 

Хто ховає під кущі наші супи та борщі?   (Картопля)

 

Хто голівку свою влітку накриває

І по двадцять хустин на голівці має?    (Капустина)

 

Хто на неї подивився, той сльозами залився. (Цибуля)

Сам червоний, а чуб зелений.   (Буряк)

 

-          Як одним словом назвати відгадки?

2. Зачитування теми уроку. Учитель повідомляє, що на уроці діти і;   будуть вчитися складати описи плодів за малюнками і планом.

 

II. Основна частина уроку.

1.Робота в зошиті.

Завдання 1. Намалюйте яблуко. Зверніть увагу на його форму, колір.

            Далі вчитель показує два яблука різного розміру і кольору і пропонує дітям порівняти їх за розміром, кольором, запахом, на смак і скласти зв'язне висловлювання.

            Двоє-троє учнів описують яблука.

2. Гра «Кому це?».

            Вчитель пропонує пригостити овочами і фруктами зайчика і їжачка.

            Звертаючись до зайчика, їжачка, діти повинні описати овоч, який йому пропонують. Зразок дає вчитель: «Поглянь, зайчику, яка морквинка: велика, довгенька, оран­жева. Вона соковита, солодка, смачна, хрумка, саме для твоїх зубиків. Скуштуй, зайчику!»

            «Подивись, зайчику, яка капустинка: кругленька, величень­ка, має одежу із ста листочків. А листочки смачні, соковиті, со­лодкі».

            «Ось тобі, їжачку, бурячок. Він кругленький, червоненький, соковитий, солодкий. Смачний борщ вийде з нього!».

Завдання 2.

Гра «Загадай плід».

            Виберіть малюнок. Опишіть обраний вами плід, не називаючи його. Інші учні повинні відгадати.

Фізкультхвилинка

            За змістом вірша «На городі» М. Пожарової вчитель підбирає рухи.

            Учні повторюють рухи і слова за вчителем.

Ось вам морквина –                        Далі капуста

Червона спина,                                            Виросла густо.

Чубчик зелений,                                          Збоку в рядочку

Ось біля мене                                               Трошки горошку –

Ріпки листочки                                            Стручечки в порядку

Та огірочки.                                                  Звисли на грядку,

                                   Сплять в них маленькі

                                   Зерна гарненькі...

                                   Скільки смачного

                                   В мирі та згоді

                                   Виросло, друзі,

                                   В нас на городі.

Завдання 3. Допишіть плоди за їх ознаками.

Овальний, зелений, соковитий, колючий. (Огірок)

Великий, круглий, смугастий, зелений, середина червона, со­лодка. (Кавун)

Маленька, кругленька, червоненька, солоденька. (Вишня)

Жовтий, овальний, кислий, соковитий. (Лимон)

 

3. Самостійна робота учнів.

 

Завдання 4. Складіть опис одного з плодів за планом. Запи­шіть.

План

  1. Назва плоду.
  2. Який плід на вигляд (форма, колір, розмір)?
  3. Який плід на смак?

4. Слухання описів учнів.

            Троє-четверо учнів читають складені описи. Інші аналізують тексти, дають поради щодо їх удосконалення.

IV. Підсумок уроку.

-          Чий опис вам найбільше сподобався? Чому саме він сподобався?

-          Яку користь ми маємо від фруктів, ягід, овочів?

-          У якому овочі багато вітамінів для очей?

-          Послухайте вірш. Складіть опис гороху.

 

Горох росте

                                    Ось на грядці біля тину

                                    Трошки тріснула земля,

                                    І росточок горошини

                                    Визирає звідтіля.

                                    Виткнув носик,

                                    Вигнав вус...

                                    - А за що я ухоплюсь?

                                    Ми гороху знаєм звичку,

                                    Ми йому поставим тичку,

                                    Щоб горох наш добре ріс,

                                    Щоб до сонця вгору ліз,

                                    Вкривсь весною цвітом,

                                    А стручками літом!

                                                                         (І. Кульська)

V. Домашнє завдання.

Опишіть улюблені овочі або фрукти. Підберіть вірш про овочі або фрукти.

 

doc
Додано
9 липня 2018
Переглядів
1416
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку