Конспект уроку з літературного читання для 2 класу на тему: Т. Шевченко «Світає», «Встала і весна»

Про матеріал

За підручником Савченко О. Я.

Тема. Т. Шевченко «Світає», «Встала і весна»

Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Т. Г. Шевченка; поглиблювати знання дітей про рідну мову, її багатство, красу; удосконалювати навички виразного читання віршів; вчити аналізувати прочитане; розвивати образне мислення, зв'язне мовлення; виховувати любов до поезій великого Кобзаря, до поетичного слова.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Галкина Инна Анатольевна, учитель начальных классов МОУ «Водоватовская СОШ» Арзамасского района, Нижегородской области Часть 2

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Картинки: http://www.3-porosenka.ru/off-line/catalogue/3298/s-14337.jpg - ёжик http://www.rosfoto.ru/photos/big/0079000/079513_337.jpg - листья http://zverushka.org.ua/images/Trixie/Dog_Trixie_31101.jpg - кость http://foto-sobaki.narod.ru/images/foto-sobaki.narod.ru3311.jpg - спаниель http://www.ecosystema.ru/08nature/amf/33.jpg - лягушка http://kakadu.509.com1.ru:8018/WWW/fotogal/clip/baboch/2.jpg , http://kakadu.509.com1.ru:8018/WWW/fotogal/clip/baboch/5.jpg - бабочки http://0lik.ru/uploads/posts/2007-12/1198423906_0lik.ru_prew.jpg - шапка http://www.sumka.su/products_pictures/varezki2_resize.JPG - варежки http://planetarium-kharkov.org/files/pictures/05_moon_meteorit_alh-81005.jpg - метеорит http://www.gifpark.ru/COSM. - планеты, ракеты, дерево, цветы, насекомые, лет. тарелка http://www.doraokna.ru/img/3.jpg - окно http://www.elephant.ru/images/toys/200/26358.jpg - поросёнок http://p-userpic.livejournal.com/81599993/12677046 - ёжик http://www.moyaradost.ru/uploads/posts/1206553355_trjam.jpg - медвежонок и ёжик http://spb.hh.ru/file/718217.gif - радуга http://www.bashedu.ru/konkurs/kochergina/rus/klever.jpg - клевер Музыка: http://www.parkov3.narod.ru/veter.htm http://detkam.e-papa.ru/mp/6/13.html http://karaoke.yarsk.info/ http://www.sefon.ru/mp3/ ИСТОЧНИКИ

Перегляд файлу

Урок 71

Тема.  Т. Шевченко «Світає», «Встала і весна» (напам’ять)

Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Т. Г. Шевченка; поглиблювати знання дітей про рідну мову, її багатство, красу; удосконалювати навички виразного читання віршів; вчити аналізувати прочитане; розвивати образне мислення, зв’язне мовлення; виховувати любов до поезій великого Кобзаря, до поетичного слова.

Тип: комбінований.

Методи і прийоми: словесні (бесіда, розповідь, пояснення), наочні (ілюстрація, демонстрація), практичні (метод вправ), інтерактивні («Мікрофон», «Незакінчене речення», ігри)

Обладнання: малюнки, презентація, портрет Шевченка, сонечко, виставка книг Т. Г. Шевченка.

Література:

  1.               Савченко О. Я. Літературне читання: підруч. для 2 кл. загальноосвіт. навч. закл./ О. Я. Савченко. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2012. – С.  90-91.
  2.               Володарська М. О. Літературне читання. 2 клас. ІI семестр (за підручником О. Я. Савченко). — Х. : Вид. група «Основа», 2013. — С. 11-14.

                                                                   Хід уроку

I. Організація класу

II. Актуалізація опорних знань

МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над чистомовкою


Ба-ба-ба, ба-ба-ба!

Он на березі верба!

Бу-бу-бу, бу-бу-бу!

Доглядаємо вербу!

Бі-бі-бі, бі-бі-бі!

Сидить голуб на вербі!

Би-би-би, би-би-би!

Голуб полетів з верби

Бу-бу-бу, бу-бу-бу!

Я люблю свою вербу!


2. Гра «Доберіть антоніми»

  •            Доберіть до поданих слів протилежні слова. (Слайд 1)

Темний — ... (світлий),

зустрічає — ... (проводжає);

тихо — ... (голосно);

ранок — ... (вечір);

говорить — ... (мовчить).

3. Гра «ШифрувальнИки»

  •            Розгадайте зашифровані слова.

Вінок — нок + р + ші = ... (вірші).

Київ — їв — и + об + за + ря = ... (Кобзаря).

ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

1. Вправа «Мікрофон»

Чий портрет у кожній хаті –

І у бідні, і в багаті –

Прикрашений рушниками,

Вишитий руками мами? (Слайд 2)

Розповіді учнів про свої враження від ознайомлення з «Кобзарем».

2. Читання текстів про Т. Г. Шевченка «хвилею»

IІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку

  •            У кожного народу є великі поети, яких знають усі: і дорослі і малі діти. Для українського народу таким поетом є Тарас Григорович Шевченко. Його ще називають Великим Кобзарем, бо свою найкращу книгу він назвав «Кобзар».
  •            У книзі багато сторінок,  кожна з них цікава.
  •            Багато творів для дітей написав Тарас Шевченко.

 Сьогоднішній урок ми присвятимо вивченню віршів великого Кобзаря. Адже ніде так не розкривається душа народу, як у його творах.

ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу

Виставка творів Т. Г. Шевченка

Опрацювання вірша Т. Г. Шевченка «СВІТАЄ...» (С. 90)

1. Читання вірша вчителем

 У якому темпі, з яким почуттям читається вірш? (Напівголосно, замріяно)

 Яка пора доби описана у вірші?

Прослуховування пісні «Світає» (Слайд 3)

2. Словникова робота (Слайд 4 – 7)

  •            У вірші ми зустрілися з деякими словами, давайте дізнаємося їх значення.

Степ – великий безлісний вкритий трав’янистою рослинністю, рівнинний простір.

Лан -   безліса рівнина, рівний, широкий простір (лан  синонім слова поле).

Світає – сходить сонце. 

3.   Гра «Бджілки»

  •                 Прочитайте уважно, самостійно вірш.
  •                 Зверніть увагу на розділові знаки.
  1.               Читання вірша «сонечком» по строфах.

 Які куточки української природи змальовує поет?

I строфа — гай;

II строфа — степ, став;

III строфа — сади. 

5. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання

 У якому значенні вжито вислови край неба палає; степи, лани мріють?

 Які дерева згадує поет?

 Яку пташку?

 Із ким порівнює тополі?

 Був він хлопець кмітливий.

Чесний і справедливий

Любив дуже читати,

А ще більше малювати

  •             Давайте розглянемо картини, які написав Т. Г. Шевченко.

(Учні розглядають малюнок тополі.) (Слайд 8)

 Чи можна почути, як тополі розмовляють із полем?

Фізкультхвилинка  (Слайд 9 – 10)

Опрацювання вірша Т. Г. Шевченка «Встала і весна…» (С. 91)

1. Виразне читання вірша вчителем (Слайд 11)

(Діти заплющують очі та уявляють почуте)

  • Які картини, звуки виникли у вашій уяві під час слухання вірша?

2. Словникова робота  (Слайд 12 – 14)

Ряст — зелень, трава.

3. Повторне читання вірша учнями «луною» за вчителем

 Яку пору року оспівує поет у своєму вірші?

 З якою інтонацією читається вірш? (Розмірено, лірично, ніби милуючись чарівними краєвидами.)

4. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання

 Які слова вірша допомагають уявити весну як живу істоту?

 Яких птахів згадує поет у вірші?

 Де він почув жайворонка? соловейка? Що вони роблять?

 Що зробила весна із землею?

 Чому земля була ще сонна?

 Чим весна уквітчала землю?

 Чим укрила?

5. Робота з картиною «У Києві» (Слайд 15)

V. Узагальнення і систематизація знань

1. Гра «Читає Незнайко»

  •            Виправіть мої «помилки».

Світає,

Край неба палає,

Жайворонок (соловейко) в темнім гаї

Сонце зустрічає.

Сади густі (рясні) похилились,

Тополі по волі стоять собі,

Мов сторожа,

Гомонять (розмовляють) з полем.

2.  Гра «Диктор телебачення»

Читання віршів, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.

VI. Підсумок уроку

Метод «Незакінчене речення» (Слайд 16)

  •            Продовжіть речення.

Я  дізнався про…

Я  дізналася про …

Мені сподобалось…

Мені запам’яталось…

Мені було цікаво…

Я хотів  би  ще  дізнатися про…

Я хотіла  би  ще  дізнатися про…

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати вірші С. 90 – 91. Один вивчити напам’ять.

                       Хай буде у вас усе гаразд,

                       Хай горе минає, а душа співає.

                       Щедра земле, матінко мила,

                       Давай усім дітям здоров’я і сили!

 

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Темний. ЗустрічаєТихо. Ранок. РозмовляєСвітлий. ПроводжаєГолосно. Вечір. Мовчить

Номер слайду 2

Чий портрет у кожній хаті –І у бідні, і в багаті –Прикрашений рушниками,Вишитий руками мами?

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Словникова робота

Номер слайду 5

Степ – великий безлісний вкритий трав’янистою рослинністю, рівнинний простір.

Номер слайду 6

Лан -   безліса рівнина, рівний, широкий простір (лан  синонім слова поле).

Номер слайду 7

Світає – сходить сонце.

Номер слайду 8

«Тополя» Малюнок 1839 року

Номер слайду 9

Фізкультхвилинка

Номер слайду 10

rrr

Номер слайду 11

Номер слайду 12

Словникова робота

Номер слайду 13

Ряст – лісова квітка, зелень, трава.

Номер слайду 14

Барвінок

Номер слайду 15

«У Києві »Малюнок 1844 року

Номер слайду 16

«Узлісся»Малюнок 1847 року

Номер слайду 17

Я дізнався про…Я дізналася про … Мені сподобалось…Мені запам’яталось…Мені було цікаво…Я хотів би ще дізнатися про…Я хотіла би ще дізнатися про…

zip
Додано
9 липня 2018
Переглядів
6180
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку