Комплекс корекційних занять "Диференціація б-п"

Про матеріал

Комплекс занять для подолання вад усного та писемного мовлення дітей з порушенням мовлення. Розробка заняття містить дидактичний матеріал, що використовується при проведенні.

Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

Диференціація [б] - [п]

 

 

 

 

 

 

 

Заняття №  __1__                            Клас _____              Дата_________________

Тема: Диференціація [б] - [п]

Мета : поліпшити  уяву  дітей  про  звуковий  склад  мови ,  домагатися  розрізнення  звуків  і  запам`ятовування  артикуляційного  укладу,  правильної  вимови;  

  активізувати мовноруховий  аналізатор;  привчити  дітей  не  тільки  слухати,  але  й  чути  варіанти  фонем;

домагатися усвідомлення,  як  відбувається  артикуляція  кожного  звука;

вчити   писати слова  з  дзвінкими  та  глухими  приголосними;

виховувати позитивне ставлення до заняття

Обладнання: артикуляційні профілі, набірне полотно

 

Хід заняття

І. Нервово-психологічна підготовка учнів до заняття

1. Вправа «Весело сонечко»

ІІ. Робота над артикуляцією звуків

1.Порівняйте  звуки (п) (б)  за  артикуляцію  і  звучанням .

Вимовте попарно  звуки  пошепки,зосереджуючи  увагу  тільки  на  місці  їх  творення

( вимовляння  обох  звуків  є  однаковим )  .

Вимовте  звуки  вголос  ( при  вимовлянні  глухого  звука (п)  чуємо  шум ,  а  при 

Вимовлянні  дзвінкого (б) -  переважає  голос ).

2. Прочитайте  склади .  Проаналізуйте  положення  артикуляційного  апарату  призвуків (п),(б).яка  різниця  у  їх  вимові ? 

 

Па  -  ба   пе – бе   апа – аба

По  – бо    пьо – бо   апо – або

Пу – бу    пі –бі    апу – абу

Пи – би    пя – бя    апи –аби

 

3.Різниця  у  вимові  [п],[б]  на  прикладах  моделей (мал. 1,2 ).

Мета:

Інтерактивна  технологія  «Сенкан»

Інструкція.  Складіть  вірш  з  п`яти  рядків,  використовуючи  таку  форм; тема, опис,

Дія, ставлення, вибір  синоніма  до  першого  слова.

Звук  ( Б ) .

Приголосний ,  дзвінкий .

Чуємо, вимовляємо,пишемо.

Відчуваємо  дрижання  голосових  зв`язок.

Буква  Б.

4.Які слова,  побудовані  на  основі  артикуляційних  моделей, пропонує  Буратіно?

Прочитайте   і  запишіть  слова  зі  звуком  (п),  які  відповідають  на  питання хто ? 

Що ? ,  потім  із  звуком  (б), які  відповідають  на  питання  що робити ?  що  зробити?

ІІІ. Робота в зошитах.

  1. Алгоритм  списування 

Прочитайте  слово .

  Записуйте  кожне  слово,  голосно  проговорюючи  його  по  складам.

  Підкресліть  букви,  що  позначають  звук  (п)  (б).

  Порівняйте  свій  запис  зі  зразком,  виправте  помилки.

 

 Хліб   Степан   відпочинок   побачили

бабуся  пшениця   брати    полит

бузок   скрипка   балакати    продали

собака  бегемот   бродити    похвалити

  2.Здогадайтеся,  яке  слово  хоче  сказати  Буратіно.

Запишіть  слова  і  поділіть  на  склади . Прокоментуйте.

По…,  бу…,  пе…,  бо…,  бал…,  бра…,  пап…,  боч…,  пас…,  бас…,  бан…, 

Бул…,  бе…  .

ІV. Підсумок заняття

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Заняття №  _2___                            Клас _____              Дата_________________

Тема: Диференціація [б] - [п]

Мета: зосереджувати  увагу  та  зберігати  концентрацію  уваги  на  рядках

букв , формувати  навички каліграфічного  письма,  навчати визначати  кількість

та  послідовність  букв у слові;

 розвивати стійку увагу, розвивати  короткочасну  пам`ять;  розширювати  кут  зору  під  час  читання;

виховувати старанність та охайність.

Обладнання: таблиця букв, мікрофон, таблиця слів

Хід заняття

І. Нервово-психологічна підготовка учнів до заняття

1. Знайди  слово .

      Інтерактивна  технологія  «Вузлики» .

      Інструкція.  Розгляньте  рядки  букв  зліва  направо, знайдіть  слово  і                                          запишіть.  Працюйте  швидко  і  точно .

б

а

л

к

а

о

п

а

р

с

о

т

п

а

л

к

а

ф

б

и

т

и

і

п

и

т

и

п

р

а

т

и

у

б

а

Р

п

и

л

и

н

а

о

ю

ц

м

ь

Р

п

и

л

и

       п

А

б

р

а

т

и

к

р

і

п

р

т

м

б

а

я

н

к

и

м

в

б

л

и

п

к

а

с

п

а

л

у

б

а

с

к

і

п

о

л

є

     х

л

і

б

а

 

    Інтерактивна  технологія  «Мікрофон» .

    (діти  по  черзі ,  користуючись  «уявним»  мікрофоном,  відповідають  на         запитання) .

  • Які  слова  записали?
  • Що  їх  об`єднує?
  • Скільки  слів  із  звуком [б] ?

ІІ. Розвиток фонематичного сприймання

1. Впізнайте,  прочитайте,  назвіть  і  запишіть  пропущені  букви.

 

Портфель

По _ _ ф_ _ ь

П _ _ т _ _л _

_ ор _ _ е _ ь

 

Горобина

Г _ _ _ б _ _ а

_ о _ о_ ин _

_ _ р _ б_ _ а

 

 

 

 

Увага! Слова потрібно писати   акуратно,  писаними  буквами.  Це   завдання 

допоможе   зосередитися  на  правильному  написанні  кожної  букви  зокрема

і  слова  загалом.  

          Інтерактивна  технологія  «Рефлексів» .

       .  Що  на  вашу  думку  вдалося  найкраще?  Чому?

       .Чому  ці  знання   нам  потрібні?

  ІІІ.Реалізація   графомоторних   програм

1.Алгоритм   складання  « Літеропросторового  диктанту «

 

.Знаходити  відповідну клітинку  на  аркуші  паперу .

.Правильно   розміщувати на  аркуші  паперу  прописну   букву.

.Визначити  верх  і  низ  аркушу  паперу .

.Власноруч  проводити  вертикальні  і  горизонтальні  лінії.

2. Визначте  місце  кожної  букви  в «Літеропросторовому  диктанті»

в  словах:  хліб,  шубка,   дубки,   жабка.

Інструкція.  Починаємо  малювати  перший  узор  із  букв.  Букву

Потрібно  починати  писати  в  клітці,  яка  обведена  червоним  олівцем.

Кожну  букву  піднімаємо  на  одну  клітинку   по  діагоналі.  Поясніть,

Чому  в  запропонованих  словах  слід  писати  букву  Б.

 

 

 

 

 

         

 

 

      Орфографічний  аналіз  слів.

  • Знайдіть  орфограму;
  • Згадайте  правило;
  • Правильно  застосуйте  правило.

ІV. Підсумок заняття

Інтерактивна  технологія  «Мікрофон» .

(Говорить  тільки  той ,  у  кого  в  руках  «уявний»  Мікрофон )

.Сьогодні  я  зрозумів,  що  звук  (б)  -…(приголосний,дзвінкий).

.Чому ?  (вібрують  голосові  зв`язки)

.Звук  (п)-…(приголосний,глухий).

. Чому?(при  вимові  чуємо  шум). 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Заняття №  _3___                            Клас _____              Дата_________________

Тема: Диференціація [б] - [п]

Мета:  навчати визначати  кількість  та  послідовність  звуків  у  слові, виробляти 

           навички звукового аналізу та синтезу, навчати  перетворювати

слова,  змінюючи  один  звук,  розвивати увагу,  пам`ять;

розвивати фонематичне сприймання:

 виховання  культури мовлення

Обладнання: набірне полотно, предметні малюнки

 

     

Хід заняття

І. Нервово-психологічна підготовка учнів до заняття

1.    Гра  «Чарівник – звук» .

        Інструкція.  З  кожного  слова  вилучіть    один    звук.   Визначте:  скільки 

        Звуків  у  слові  було  спочатку,  скільки   стало  в  новому  слові.

        Мовленнєвий  матеріал:  окріп,  спорт,  парк,  кобзар,  граб,  обід,  базар, 

       роса,   пустир,  плід,  полон,  брак.

      Зразок:  брід-рід.  Виділіть  слова  з  орфограмою,   вимовте  та  поясніть  їх.

ІІ. Оголошення теми і мети заняття.

ІІІ. Вироблення навичок звукового аналізу та синтезу

1. Інтерактивна  технологія  «»Мікрофон».  

(Мікрофон  передається  по  колу).

Розкажіть про звук  (б)   все,  що  ви  про  нього  знаєте.

Увага!  Артикуляційну  гімнастику   потрібно   завжди  починати  з 

відпрацювання   основних  рухів  і  положення  губ,  язика, необхідних  для

чіткого,  правильного  вимовляння  всіх  звуків.

   2. Звуковий аналіз слів брак, окріп

                                     Алгоритм розумових дій

  • Визначте місце звука у слові;
  • Визначте спільний звук у словах;
  • Порівняйте слова і поясніть, яким звуком вони відрізняються один від одного;
  • Замініть або вилучіть один звук у слові так щоб вийшло нове слово;
  • Відберіть малюнки, у назвах яких є запропонований звук;
  • Визначте ,  який звук у словах  повторюється;
  • Визначте  послідовність  та  кількість  звуків  у  словах;
  • Порівняйте  слова  за  їх  звуковим  складом  і  значенням ;

ІV. Робота в зошиті

1. Прочитайте  речення.  Спишіть,  вставляючи  пропущені  букви  п  або  б.

Скажіть,з  якої  букви  починається   речення.  Який  знак   стоїть  в  кінці

кожного  речення?  Які  ці  речення  за  метою  висловлювання?

У..арку  ..уло  ..агото  ли..  і   то..оль.  Ми  ..оїхали  по  гри..и.  у..олі  дозрівають  хлі..а.  В  зоо..арку  діти  ..ачили   ..емегота,  ..а..угу,  мав..у.

     2.Запишіть,  які  ви  знаєте  слова  з  буквами  б,п.

          Фрукти-       овочі-

           Дикі  трави-      дерева- 

 Дикі  птахи--      посуд-- 

3. Гра  «Чим  відрізняється   слова

Мета:  вчити  дітей  визначати  послідовність  та  кількість  звуків  у  слові,  розвивати   увагу,  спостережливість.

Інструкція.  Визначте  послідовність  та  кількість  звуків  у  слові. Вкажіть,чим

Відрізняються  слова  та  місце  зміненого  у  слові  звука.

Мовленнєвий  матеріал.

 

    Палка - балка   пити - бити           липа - риба

 

         

    Борт - порт   бас - пас   билина - пилина

 

 

     Краб - кріп   блиск - писк  брати - прати

 

 

      4 .   Вставте  пропущені  ба,  па,  та  поясніть  їх.

              Ри…,  Лю…,  ли…,  …латка,   …льто,   …ян,  …зар,   …лець.

  •  Знайдіть   орфограму,  підкресліть  та  поясніть  їх.

        V. Розвиток словникового запасу.

          Гра»  Утвори  нове  слово» .

             Мета:  визначати  послідовність  звуків  у  слові  та, переставляючи  букви,

   складати  якомога  більше  нових  слів.  Перемагає  той,  хто  назве  більше 

             слів.

  Мовленнєвий  матеріал:  запишіть  у  два  стовпчики.  Утворені   слова діліть

  на  склади.  Прокоментуйте.

             Зразок:  у  слові  кут  один  склад,  голосний  звук [у].

             

  Прямокутник      благородний

        VІ. Розвиток синтетичних умінь та навичок

     1.  Гра  «Сходинки» .

            Мета:  формувати  вміння  складати  слова  з  певною  кількістю  звук, 

            розвивати  увагу  і  пам`ять.

                  Інструкція.  Визначте  кількість  звуків  у слові  і  «побудуйте»

  сходинки  «всього  п`ять  сходинок».  Запишіть  слово  так ,  щоб  кожне

  наступне  слово  було  на  одну  букву  дальші ,ніж  попереднє .

Мовленнєвий  матеріал :  пил ,  біб ,  поле ,  бокс ,   павук ,  букет ,  пальто ,

борець , будинок ,  пилинка .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.Інтерактивна  технологія  «Обговорювання».

           . Яке  слово  незрозуміле?   

           .  Яке  слово  найдовше?

           .  Назвіть  слово  з  п`яти  букв  із  звуком  (п).  

 .  Чим  відрізняється  звуки  (п)  (б) ?

           .   Складіть  речення  зі  словом  букет.  

            3. Творче  завдання  для  роботи   з  малюками

      .  Розгляньте  малюнки .  Що  на  них  зображено?Який  звук  чуєте ?

 

 Після  «у»  в  слові  ------------(шуба)----------  чуємо  звук – (….) ;

Після  «а»  в  слові  ----------------(абрикос)------------

Перед  «о»  в  слові --------------------(полуниця)--------     - 

Перед  «р»  в  слові ------------- (пролісок) --------------    -…  .

      4.  Розгляньте  малюнок .  Вибірково  назвіть  слова  зі  звуком  (п),

             Потім  зі  звуком  (б) .  Запишіть  їх  у  два  стовпчики ,  доберіть

             Прикметники .

             Записуйте  кожне  слово ,  проговорюючи  слово  по  складах .

 VІІ. Підсумок заняття

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Заняття №  _4___                            Клас _____              Дата_________________

Тема: Диференціація [б] - [п]

 Мета:  концентрувати   увагу ,  розвивати  короткочасну  пам`ять , навчати

             зосереджуватись,  планувати  висловлювання,  загострювати  слухову                                 

 увагу  на  диференціації   дзвінких  і  глухих  приголосних;

              виховувати  культуру писемного мовлення.

Обладнання: малюнок білочки, набірне полотно, таблиця-опис тварини

                                                        Хід заняття

І. Нервово-психологічна підготовка учнів до заняття

Загадка

Маленька, прудкенька

З гілки на гілку стрибає

Гриби ташишки збирає (білка)

 ІІ. Повідомленя теми і мети заняття

ІІІ.Розвиток  словникового запасу.

Опишіть  білочку  за  універсальним  планом  опису  тварин .

Інтерактивна  технологія  «Мозковий  штурм» .

            До кожної   букви  в  назві  тварин  доберіть  найкращі   слова ,  які 

            Можна  сказати  про  білочку .

           Б  ---------------  бадьора ,…..            

           І  ----------------  ініціативна,…                    

          Л  ----------------  ловка ,…                 

О  ----------------  особлива ,…  

Ч  -------------  чутка ,…    

К -------------  крихітна ,…

А -------------  активна ,…

Питання

Відповідь

  1. Назви частин тіла.
  2. Назви частин голови.
  3. Чим покрито тіло?

Чи є хвіст? Який?

  1. До яких тварин відноситься?
  2. Де живе?
  1. Тіло  ________складається із  __________.
  2. На   голові  _________  є ______________.
  3. Тіло _________ покрите ____________.

У ____________ є ___________ хвіст.

  1. ____________ відноситься до _________.
  2. ____________ живе ____________.

 

 

Інструкція. Уважно  розгляньте   малюнок,  потім  складіть  опис, використовуючи  універсальні  запитання.

ІV. Робота в зошиті

1.Інтерактивна  технологія  «Рефлексія».

.Прочитайте  опис  білочки  і  скажіть,  скільки  використали  слів  із  звуками  (п)  (б).

. що  нового  дізналися ?

    Робота  на  рівні  лексеми

Мета:  в  процесі  писемного  мовлення  навчитись:

  •  лексичному  членування;
  • Вибору  лексеми;
  • Заміняти  лексеми;
  • Розуміти  зв`язок  слів  у   реченні;
  • Порівнювати  слова  і  речення  як  мовні  одиниці.

2.  Прийом   «Заміна  лексеми».

Інструкція.  Прочитайте  речення.  Виберіть  слова,  яким  можна  замінити             виділене  слово  так,  щоб  зміст  речення  не  змінився.  Запишіть  нове 

Речення.

 

       У  спекотний  літній  день  часто  виникає  бажання  скупатися. 

 

 

 

 

                           Хочеться                    постає               з`являється

 

 

     Красуня-верба  першою  розкриває  обійми  весни.

 

 

 

 Відкриває       розгортає        розтуляє

 

       - Прочитайте  речення,   дзвінко  вимовляючи  звуки, позначені  виділеними

           буквами.

    

3.Перетворення  готового  тексту

   1) Прийом  «Поширення  тексту».

          Мета: - розширювати  словниковий  запас;

        - визначати  кількість  і  послідовність  слів  у  реченні;

        - збагнути  фразову  мову.

         Інструкція.  Спишіть,  вставляючи  замість  крапок  потрібні  прикметники.

 

    ЗАЙЧИК  І  БІЛОЧКА

        Зайчик  і білочка  влітку  гралися  в  лісі.  Білочка  була  …,  а  зайчик    .

       Білочка  принесла    шишки,     горішки,  Зайчик   ---    морковку,

         капусту.  Прийшла  зима .  Вони  знову  зустрілися  і  не  впізнали  одне

      одну .  А  чому ?  Зайчик  став  … ,  а  білочка     .

- Прочитайте  поширений  текст.

              - Скільки  слів  в  тексті   з  буквою   б  та  з  буквою  п.

              - Запишіть готовий текст.

V. Підсумок заняття

 

 

 

 

 

 

 

Заняття №  _5___                            Клас _____              Дата_________________

Тема: Диференціація [б] - [п]

Мета:   розширювати  словниковий  запас;

навчати  визначати  кількість  і  послідовність  слів  у  реченні;

               збагачувати   фразову  мову:

             вчити передавати зміст тексту узагальнено і коротко; виділити в тексті 

             закінчені смислові одиниці  -  речення; розуміти зв`язок слів у реченні;

             усвідомити будову речень;

            виховувати інтерес до занять.

Обладнання : набірне полотно, чарівні азбуки

     

Хід заняття

І. Нервово-психологічна підготовка учнів до заняття

1.    Гра  «Чарівник – звук» .

        Інструкція.  З  кожного  слова  вилучіть    один    звук.   Визначте:  скільки 

        Звуків  у  слові  було  спочатку,  скільки   стало  в  новому  слові.

        Мовленнєвий  матеріал:    гриб, баба.

      Зразок:  брід-рід.  Виділіть  слова  з  орфограмою,   вимовте  та  поясніть  їх.

ІІ. Повідомлення теми і мети заняття

ІІІ.Вироблення навичок  поширення речення

  1.  Прийом  «Поширення  тексту» .  

          Інструкція.  Спишіть  До  виділених  іменників  доберіть   прикметників.

                                Поширені  речення  запишіть.

 

    СОНЯЧНІ    ФАРБИ

        Рано-вранці  прокинулось  сонечко,  а   з  ним  і  промінчик.

        Зістрибнув  промінчик  з  неба  на  землю,  по  землі  стрибає.

       Промінчик  вибіг  на  лужок.  А  там  квіточки  вже  прокинулись: незабудка,

       волошка  незабудка ,  фіалка.  До  Сонечка  тягнуться  й  говорять:

       «Привіт  тобі ,  Сонечко! Спасибі,  що  нас  розбудило!»

        - Прочитайте  поширений  текст.

        - Випишіть  у  два  стовпики  слова  зі  звуками  (п),  (б) .  Визначте  місце  звука

           (б)  відносно  інших  звуків.

        -  До  дієслів  підберіть  слово  з  протилежнім  значенням.

           Прокинулось  ---…   .

           Стрибає  ---     .

           Говорить  ---     .

           Розбудило  ---     .

2.  Встановіть  зв`язок  слів  у  реченні.  Підкресліть  граматичну  основу.

         Промінчик  вибіг  на  лужок.

  •                         Впишіть   слова   у   схему.

 

                  Що  зробив?

 

                   

 

                                                  Куди?       

 

 

  •                         Хто більше знайде слів з першим складом наголошеним. Запишіть у зошиті.

Увага! «Орфографічний пошук». Визначте  в яких словах є звуки п, б:

Стри..ай, не..а, с..аси..і,  ..ідстри..нув.

ІV. Розвиток  здобутих умінь та навичок.

1.Прийом «Текстова компресія»

Мета: передати зміст тексту узагальнено і коротко; виділити в тексті закінчені смислові одиниці  -  речення; розуміти зв`язок слів у реченні; усвідомити будову речень.

Інструкція. Вилучіть, якомога більше слів із тексту, але так, щоб зміст не змінився. Короткий  текст запишіть у зошиті. Підкресліть і поясніть орфограми.

Алгоритм роботи

  •                         Прочитайте речення.
  •                         Виділіть у реченні найсуттєвіше.
  •                         Запишіть своє речення.
  •                         Працюйте самостійно

 

Лісова казка

 Білим сніжком засипало лісові доріжки. Ось легко стрибнула з дерева прудка білочка. Незабаром у її кігтиках опинилася соснова шишка. До своєї нори майнула руда лисиця. У теплій шубці швидко пробіг і сховався під дубком полохливий зайчик. І знову тихо.

  •                         Прочитайте слова, виразно вимовляючи дзвінкі приголосні, позначені виділеними буквами.

  2.Творчий відпочинок

-Зачитайте свої тексти.

- Що таке текст? (Речення пов`язані одне з одним змістом)

- Чи можна ці речення назвати текстом? Чому? 

V. Підсумок заняття

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Заняття №  _6___                            Клас _____              Дата_________________

Тема: Диференціація [б] - [п]

Мета: навчати передавати зміст тексту узагальнено і коротко; виділити в тексті закінчені смислові одиниці  -  речення; розуміти зв`язок слів у реченні; усвідомити будову речень.

 Обладнання: фішки для звукового аналізу, чарівні азбуки

Хід заняття

І. Нервово-психологічна підготовка учнів до заняття

 1. «Чарівна таблиця»

 

1.Слово   

П`ять

2.Складів

3. Голосні

4. Наголошені

5. Ненаголошені

6. Приголосні

7. Дзвінкі

8. Глухі

9. Тверді

10.М`які

11. Букв

12. Звуків

 

 

ІІ.Повідомлення теми і мети заняття.

ІІІ. Розвиток  здобутих умінь та навичок.

1.Прийом «Текстова компресія»

Інструкція. Вилучіть, якомога більше слів із тексту, але так, щоб зміст не змінився. Короткий  текст запишіть у зошиті. Підкресліть і поясніть орфограми.

У степу

 Був чудовий липневий день. Блакитне небо дихало на землю теплом. Вітер доносив зі степу пахощі стиглого зерна.

 Раптом на горизонті з`явилася темна хмара. Вона швидко наближалась. І ось до землі летять перші дощові краплини. Після них широкою чарівною музикою зашуміла злива.

 Засивіла дощем далечінь. На шляху заблищали калюжі. Земля знову набиралася сили.

 

  Прочитайте короткий текст, виразно вимовляючи дзвінкі приголосні, позначені виділеними буквами.

  •                         Виберіть правильне твердження

За метою висловлювання речення бувають…

а) розповідні ;                       в) спонукальні;

б) окличні;                  г) питальні

- Прочитайте останнє речення і дайте йому характеристику.

Доберіть і запишіть перевірні слова до слів:

Липневий - …,

Засивіла - …,

Далечінь –

ІV. Текст для розвитку аудіативних  умінь учнів.

 

Мета:навчити  дітей  сприймати  на  слух  необхідну  інформацію,  удосконалювати

усне  мовлення,  сформувати  аудіативні  уміння,  щоб  покращити  навики  читання, говоріння  і  письма.

1.  Слухання  тексту.

Словникова  робота.

Жар -  гаряче  вугілля  без  полум`я.

Сіни  -  передня  нежила  частина  селянської  хати.

Сніп  -  зав`язаний  оберемок,  зрізаних  з  колосками  стебел  жита.

    

 

ПОЖЕЖА

   У  жнива  чоловік   й  жінка  пішли  на  роботу.  У  селі  залишились  тільки  старі  й  малі.

   В  одній  хаті  залишились  бабуся  і  троє  онуків.  Бабуся  витопила  в  печі  і  лягла  спати.  Вона  укрила  голову  і  заснула. 

   Одна  із  онучок,  її  звали  Маша  (їй було  три  роки),  відкрила  піч  назгрібала  жару  і  пішла  в  сіни.  А  сінях  лежали  снопи.

   Маша  принесла  жару,  підклала  під  снопи  і  почала  роздувати.  Коли  солома  зайнялась,  вона  зраділа,  пішла хату  і  привела  братика  Кирила  (йому  було  півтора  роки).

-  Диви,  Кирусю,яку  я  піч  розтопила. 

    Снопи  вже  горіли  і  тріщали.  Маша  перелякалась  і  побігла  назад  в  хату .  Кирик  упав,  розбив  носа  і  почав  плакати.  Маша  затягла  його  в  хату  і  вони  обоє  сховалися  під  ліжко.  Бабуся  нічого  не  чула  і  спала. 

    Старший  хлопчик  Ваня  був  на вулиці.  Коли  він  побачив,  що  з  сіней  валить  дим,  він  побіг  у  двері,  крізь  дим  ускочив  у  хату  і  почав  будити  бабусю.

     Але  бабуся  спросоння  забула  про  дітей.  Вона  вискочила  і  побігла  по  сусідах  скликати  людей.

Маша  тим  часом  сиділа  і  мовчала;  тільки  маленький  хлопчик  кричав,  бо  сильно  розбив  носа.  Ваня  почув  його  крик,  глянув  під  лавку  і  гукнув  Маші:

 -  Тікай,  згориш!

    Маша  побігла  в  сіни,  але  через  дим  і  вогонь  не  можна  було  пройти.  Вона

повернулась  назад.  Тоді  Ваня  відчинив  вікно  і  звелів  їй  лізти.

    Коли  вона  пролізла,  Ваня  схопив  брата  і  не  давався  братові.  Він  плакав  і  штовхав  Ваню.  Двері  в  хату  почали .  Тоді  Ваня  гукнув  Маші:

  •                         Тягни  його  за  голову!  - а  сам  штовхнув  його  ззаду .

      Так  вони  витягли  його  через  вікно  на  вулицю  і  самі  вистрибнули .

                 

           Л. М. Толстой

 

 

    2.   Запитання  за  змістом  оповідання  Л.М.Толстого  «Пожар».

  Виберіть  правильну  відповідь  і  запишіть  у  зошиті.

        1.З  ким  залишилися  у  хаті  діти?

                    з бабусею; 

                    з батьками;

                    самі.

       2.  Що  зробила  бабуся  увечері?

                     прочитала  дітям  казку; 

                     пішла  гуляти;

                     лягла  спати.

        3.  Як  бавилася  Маша?

                   ляльками;

                    підклала  жар  під  снопи;

                    у піжмурки  з  братиком.

        4. Що  сталося  в  сінях?

                    Горіли  снопи;

                    Ваня  розбив;

                    Бабуся  рятувала  дітей.

        5.  Як  діяв  Ваня?

                     Будив  бабусю?

                    Кликав  сусідів?

                    Шукав  братів  і  сестричок.

        6.Як  Ваня  рятував  братика  і  сестричку?

                    Через  сіни;

                    Через  вікно;

                     Кликав  на  поміч.

 

   Висновки.

   - Якщо  учень  помітив  пожежу  -  якнайшвидше  сповістити  дорослих.

   -  Якщо  пожежа  виникла  в  квартирі,не  можна  ховатися  під  столом,ліжком, 

Бо  на розшуки  дітей,  що  витрачається  багато  зайвого  часу.  Це може  призвести  до  загибелі   і  рятівника,  потерпілого.

  - Залишившись  вдома  наодинці,  веди  себе  обачно.  Займайся  домашніми  справами,не  пустуй.

  -  Ось  прочитайте,чим  займалася  Наталочка  наодинці  вдома.

 

 

    САМА  В  ХАТІ

  Кошенятко  чеше  вуса  лапками  двома.

              На  базар  пішла  матуся,  в  хаті  я  сама.

  Вмиюсь  чисто,  вмиюсь  біло,

  а  тоді  візьмусь  за  діло.

  Підмету  гарненько  в  хаті,

  Молока  дам  кошеняті.

  Своє  ліжко   застелю,

  Квіти  в  горщику  поллю,

                       Заплету  я  кіски  русі

  І  чекатиму  матусю.

 

        Анатолій  М`ястківський

V.  Робота над помилками.

 

 

Типи помилок

Заміни

Змішування

Перестановки

Вставки

Помилки на рівні

букви і складу

 

 

 

 

Помилки на рівні

слова

 

 

 

 

Помилки на рівні

речення

 

 

 

 

 

V. Підсумок заняття

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Заняття №  _7___                            Клас _____              Дата_________________

Тема: Диференціація [б] - [п]

Мета: вчити дітей складати зв`язну розповідь, навчити розумових дій, що ведуть до перелічування зображеного на малюнку.

Обладнання: таблиця  фонетичного  розбору, ілюстрація до казки «Ріпка».

Хід заняття

І. Нервово-психологічна підготовка учнів до заняття

 1. «Чарівна таблиця»

 

1.Слово   

  посадив

2.Складів

3. Голосні

4. Наголошені

5. Ненаголошені

6. Приголосні

7. Дзвінкі

8. Глухі

9. Тверді

10.М`які

11. Букв

12. Звуків

 

 

ІІ. Повідомлення теми і мети заняття.

ІІІ. Розвиток здобутих знань

1. Назвіть казку, дивлячись на малюнок (ілюстрація до казки «Ріпка»)

Інструкція. Спишіть, змінюючи слова в дужках за змістом. Прочитайте слова, виразно вимовляючи дзвінкі приголосні звуки, позначені виділеними буквами.

 Був собі Андрушка. Раз (весна) взяв дід лопату, скопав у (город) грядку велику та й посадив (ріпка).

 Виросла ріпка, як дідова голова. Пішов він у город: гуп-гуп! Узяв (ріпка) за зелений чуб: тягне (руки), вперся (ноги), мучився увесь день, а ріпка сидить у (земля), як пень.

 

  •                         Підкресли склади із буквами, що позначають звуки [п], [б].
  •                         Знайдіть слова, в яких звуків менше, ніж букв. Чому?
  •                         Продовжуйте переказувати цю казку.
  •                         Запишіть, кого звали Марушкою, Мінкою, Фінкою, Варваркою, Сіроманкою.

 

 ІV. Робота над помилками.

Типи помилок

Заміни

Змішування

Перестановки

Вставки

Помилки на рівні букви і складу

 

 

 

 

Помилки на рівні слова

 

 

 

 

Помилки на рівні речення

 

 

 

 

 

Випишіть помилки в зошит за схемою.

І. Помилки на рівні букви, складу.

- заміни і змішування букв, що позначають такі звуки:

 свистячі – шиплячі;

 дзвінкі – глухі;

 тверді – м`які;

 голосні.

  •                         Не розрізнення при письмі схожих за написанням букв:

       б - в, н – п, м – л, ш – т.

  •                         За схожістю у просторі:

       И  -  у, п  -  т.

  •                         Недописування окремих елементів букв, приписування зайвих;
  •                         Дзеркальне написання букв, не впізнавання букви, коли вона перевернута;
  •                         Висота букв не відповідає робочому рядку;
  •                         Труднощі при переведенні звука у букву та навпаки;
  •                         Змішування письмових і друкованих букв;

   ІІ. Помилки на рівні слова.

  •                         Пропуски букв, що позначають голосні звуки;
  •                         Пропуски букв, що позначають приголосні звуки;
  •                         Пропуски складів;
  •                         Перестановки та зайві букви;
  •                         Правопис слів з ненаголошеними голосними, підбір перевірного слова;
  •                         Підбір спільнокореневих слів.

   ІІІ. Помилки на рівні речення.

  •                         Виділення речень;
  •                         Смислові заміни слів;
  •                         Написання слів разом;
  •                         Роздільне написання слів;
  •                         Труднощі при будуванні речень;
  •                         Написання прийменників і префіксів зі словами.

 

V. Підсумок заняття

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додав(-ла)
Новіцкас Любов
Пов’язані теми
Логопедія, Розробки уроків
Інкл
Додано
10 січня 2019
Переглядів
6465
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку