Тема уроку: Композиція (на пропедевтичному рівні). Заповнення площини
аркуша (велике зображення). Малювання осіннього дерева (гуаш).
Мета уроку:
Різновид уроку: урок сприйняття навколишньої дійсності чи мистецтва – пізнавально – інформативний.
Вид художньо-практичної діяльності: тематичне малювання.
Тип уроку: зображення за уявою.
Техніка виконання: живописна – гуаш.
Оснащення уроку:
Словниковий мінімум термінів і понять:
Композиція – розміщення предметів на аркуші паперу.
Методи і прийоми, для застосування вчителем на уроці: бесіда, вправи, практична робота на базі засвоєного матеріалу.
Види мистецтва, що інтегруються на уроці: живопис.
Хід уроку
І. Організаційний етап.
ІІ. Мотиваційний етап.
Вступне слово. Ігровий момент.
І пісні про осінь, і вірші осінні,
Бо по жовтім листі ми до школи йдем.
За вікном картини чарівні та дивні,
В небі ні пташини, і на серці щем…
- Діти, чому на серці щем в осінню пору?
Осінь:
Чому ж так сумно?
Прийшла у гості я до вас
Не з порожніми руками, а із щедрими дарами.
Принесла жовті листочки,
Щоб кружляли ви в таночку.
Поглянь навколо: я – чарівниця осінь,
Та, що в коралях і у золоті стоїть.
Пожовкле листя і бездонна просинь,
І срібна паутинка вдаль летить.
Дихне вітрець – і листячко зірветься,
Щоб політати в синяві небес.
А я дивлюся, і мені здається,
Що я дарую казку. Що веду вас в край чудес…
Учитель:
- Ой, що це? Немов торкнула чарівною паличкою осінь і все довкола перетворила на чарівну казку.
- Давайте і ми з вами сьогодні намалюємо велике, осіннє, красиве дерево!
ІІІ. Актуалізаційний етап.
Розгляд демонстраційного матеріалу.
- Яка пора року зображена на картинах?
- Які її ознаки?
- Чому осінь називають золотою?
- Який місяць має стосунок до золота осені?
- А що ж на картині треба обов’язково намалювати, щоб можна було її
назвати «Золота осінь»?
Відгадування загадок.
а) Навесні веселить,
Влітку холодить,
Восени годує,
Взимку гріє. (дерево)
б) Літом одягається, а на зиму одежі цурається. (дерево)
Бесіда.
- Діти, нас Осінь також торкнулася чарівною паличкою, і ми намалюємо осіннє деревце – дерево у «золоті». Але як його зобразити? Де? Великим чи малим? Поміркуймо разом.
- Виберіть серед усіх зображень те, яке вважаєте правильним.
(вчитель пропонує різні зображення деревця)
- Отже, розміщення предметів на аркуші паперу – це композиція.
- На якому з малюнків композиція є правильною?
ІV. Засвоєння нових знань.
Розгляд демонстраційного матеріалу.
Розповідь учителя з одночасним виконанням малюнка.
- Що спільного в усіх дерев?
(Звісно, стовбур та гілки)
Стовбур – це найтовстіша частина дерева. Гілки ростуть уздовж нього і тягнуться догори. Найтовстіша частина стовбура знаходиться коло землі, а найтонша – на верхівці. Найкоротші гілки ростуть ближче до верхівки, а найдовші – до основи (низу) стовбура.
Завдання «Віднайди дерево».
У різних дерев стовбури, гілки та листя різні. Спробуйте віднайти дерево за допомогою загадок.
Довга-довга і худенька,
Знизу ширша, вверх гостренький,
Тягне вгору руки-віти.
Що це? Відгадайте діти. (Тополя)
Біла кора, тоненькі віти.
Що за дерево? Здогадались, діти? (Береза)
Гарне дерево, міцне,
Листя різьблене, рясне.
А на гілочках крилатих
Буде жолудів багато. (Дуб)
Бесіда
- Чому ж нам важливо знати, які гілочки у дерева, адже ми намалюємо крону з листочками.
- Правильно, восени листочки опадають. А який це місяць «показує» з-під листячка гілки?
Листо-листо-листопад
У природі робить лад:
Листя струшує поволі,
Залишає віти голі.
- Діти, чому і до дерев треба бережно ставитись?
- Чого не можна робити?
V. Визначення практичних завдань уроку.
Послідовне виконання роботи.
- Верхівку стовбура малюємо кінчиком пензлика, а нижню частину – всім пензликом.
- Гілочки мають такі самі особливості, що й стовбур: зверху – тоненькі, а ближче до стовбура – товстіші.
- Намалюйте дрібні гілочки, їх досить багато; вони майже однакові за розміром, і всі тягнуть догори – до сонця.
- Далі малюйте листя. Наберіть на пензлик жовту (згодом червону, помаранчеву) фарбу; мазочками промалюйте листочки.
Вузлик на пам'ять
- Виберіть правильне положення аркуша паперу (горизонтальне, вертикальне).
- Розташуйте осіннє деревце посередині відносно центру композиції.
- Не забувайте, що можна малювати цілим пензликом або його кінчиком.
- Фарби «»золотої осені яскраві. Не лінуйся після кожної фарби добре вимити пензлика.
(Перегляд дитячих малюнків).
VI. Самостійна художньо-практична діяльність учнів.
Слово вчителя
Творче завдання «Намалюй осіннє дерево».
VII. Завершення уроку.
Перегляд робіт та виправлення помилок.
- Ну, що, Осене, ми теж зуміли позолотити деревце.
VIII. Домашнє завдання.
На наступний урок принесіть обов’язково пензлики, посудину для води та акварельні фарби.