Конкурс - вікторина «Інтелектуальний марафон»
Мета:повторити і узагальнити вивчений матеріал з розділів «Античність», «Середньовіччя», «Відродження», розвивати спостережливість, творчу уяву, логічне та образне мислення, стимулювати учнів до активного читання творів,виховувати вдумливого читача.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Обладнання: роздруковані завдання для проведення конкурсу, мультимедійна дошка, на яку демонструються портрети письменників.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Учні об’єднуються у дві команди, вибирають капітана та назву своєї команди. За кожну правильну відповідь учасники отримують 1 бал.
Конкурс 1 Літературна розминка
Запитання для першої команди:
1. Слово античний з латинської мови означає:
А) «еллінський»; б) «давній»; в) «римський»; г) давньогрецький»
2. На честь якого бога влаштовувалися перші вистави у Давній Греції?
а) Зевса; б) Аполлона; в) Діоніса.
3. Найзнаменитіший твір Петрарки:
а) «Книга пісень»;
б) «Нове життя»;
в) «Лист до нащадків».
4. Свої сонети Петрарка присвячував:
а) Беатріче б) Дульсінеї Тобоській в) Лаурі
5. Що означає назва вірша «Метаморфози» Овідія? (докорінна зміна, перетворення кого-небудь або чого-небудь, перевтілення)
6. Ці дві поеми до сьогодні вважають енциклопедією життя давніх греків. З них можна дізнатися про звичаї, обряди, одяг, зброю, моральні закони, притаманні цьому народу. Яку назву вони мають?
Запитання для другої команди:
1. Що в перекладі означає слово «трагедія»? (пісня цапа)
2.Скільки глядачів вміщували театри за часів Давньої Греції? (17 тисяч і більше)
3. Як звали короля франків, який очолив похід в Іспанію проти маврів (Карл Великий)
4. Автор елегії «Добре вмирати тому»
а) Тіртей б) Сапфо в) Вергілій
5. Скільки персонажів у романі «Дон Кіхот»?
а) 600; б) 450; в) 660.
6) Роман «Дон Кіхот» був задуманий як пародія на…
а) рицарську поезію; б) рицарські романи; в) історичні романи.
Конкурс 2. «Сходинки до Олімпу»
Запитання для першої команди:
1. Кого греки вважали верховним богом? (Зевс)
2. Богиня мудрості. (Афіна)
3. Царство мертвих (Аїд) (
4. Чому зображення Гермеса іноді розміщують на поштових відділеннях? Гермес був вісником богів.
5. Дружина Зевса. (Гера)
6. Безжурні, веселі Зевсові доньки, напівбогині, що втілювали різні сили та явища природи (німфи)
Запитання для другої команди:
1. Богиня, яку зображували із зав’язаними очима.(Феміда)
2. Хто з богів був кульгавим? (Гефест)
3. Богиня кохання. (Афродита)
4. Скільки подвигів здійснив Геракл? (12)
5. Богиня родючості (Деметра)
6. . Славетний титан, що викрав вогонь на Олімпі і приніс його людям (Прометей)
Конкурс 3. . «Літературна доба»
Завдання для першої команди:
Випишіть особливості доби Середньовіччя, закінчивши схему.
Завдання для другої команди:
Випишіть особливості доби Відродження, закінчивши схему.
Конкурс 4 «Упізнай письменника»
Завдання для першої команди:
(Лі Бо: безсмертний, скинутий з небес)
Завдання для другої команди:
його озапрошують у 1074 році наслужбу до могутнього султана Малік-шаха в м. Ісфахан. (Омар Хайям)
Конкурс 5 «Чи вірите ви?»
Запитання для першої команди:
1.Шекспір – це псевдонім письменника.(Ні).
2.Батько Шекспіра був простим рукавичником.(Так).
3.Шекспір закінчив Оксфордський університет.(Ні).
4.Багато хто вважає, що ніякого Шекспіра не було, а твори були написані іншими людьми. (Так).
5. Дата народження і смерті Шекспіра співпадають.(Так. 23 квітня).
6.В той час, коли жив Шекспір жінок-актрис не було.(Так).
Запитання для другої команди:
1. Шекспір ніколи не запозичував сюжети своїх драм з інших джерел.(Ні).
2. Шекспір мав 7дітей.(Ні).
3. Шекспір працював доглядачем коней, екіпажів знатних вельмож, які приїздили на вистави.(Так).
4. Шекспір автор «Книги пісень».(Ні. Петрарка).
5. Шекспір мав родовий герб, на якому зображений яструб.(Так).
6. Шекспір народився в Стретфорді–на–Ейвоні, а помер у Лондоні. (Ні. Народився і помер у Стретфорді–на–Ейвоні).
Конкурс 6 «Редактор». Потрібно вставити (вибрати) необхідне слово.
Задання для першої команди:
Задання для другої команди:
В найглибші таємниці ( заглядаю, проникаю, тікаю)
Я думаю вже сімдесят (два, три, чотири) роки-
І бачу, що нічого я не ( можу, знаю, умію)
Конкурс 7 «Чорний ящик»
Здогадайтеся за описом, який предмет схований у чорному ящику.
Задання для першої команди:
Задання для другої команди:
(лавровий вінок)
Конкурс 8 «Устами героїв відомих творів…»
Спробуйте від імені літературних героїв продовжити речення:
«Жити — це…»
Задання для першої команди:
1) Одіссей: «Жити — це».
2) Ахілл: «Жити — це».
3) Прометей: «Жити —».
Задання для другої команди:
1) Роланд: «Жити — це
2) Дон Кіхот: «Жити — це
3) Ромео і Джульєтта: «Жити — це
Підведення підсумків конкурсу - вікторини. Визначення та нагородження переможців.
Про матеріал
Матеріал можна використати під час проведення Тижня зарубіжної літератури у школі. Змістом конкурсу є програмовий матеріал. Дібрано завдання, які сприяють розширенню кругозору учнів, розвивають спостережливість, творчу уяву, логічне та образне мислення, стимулюють учнів до активного читання творів.