Конпект уроку ,,Соняшник'' Дмитро Павличко

Про матеріал
Конспект включає в себе формування предметних компетентностей  читає вголос, правильно, цілими словами і групами слів у темпі, який дає змогу розуміти прочитане;  оволодіває та самостійно застосовує прийоми виразного читання та декламування напам’ять;  виділяє у тексті і пояснює значення незнайомих слів, висловів, термінів (самостійно та з допомогою вчителя);  самостійно розуміє фактичний зміст текстів різних видів та основні думки (самостійно, а також з допомогою вчителя);  застосовує різні види читання під час опрацювання змісту текстів різних видів (самостійно та за завданням учителя), а також перечитування як засіб поглибленого розуміння змісту;  відповідає на запитання щодо прочитаного твору;  самостійно знаходить слова, вислови, речення, які є ключовими для розуміння подій характеристики персонажів (самостійно та з допомогою вчителя);  самостійно визначає тему твору; основну думку – з допомогою вчителя;  розпізнає, називає, виділяє в художньому тексті яскраві, образні вислови, художні описи природи, зовнішності людини, інших живих істот; пояснює їх роль у творі;  знаходить у тексті самостійно і з допомогою вчителя слова, які мають переносне значення, порівняння, епітети, метафори (без вживання термінів); пояснює їх роль у тексті, використовує у власному мовленні;
Перегляд файлу

Урок літературного читання у 3 класі.

 

Тема. Д. Павличко «Соняшник». Розвиток уміння виразно читати.

 

Мета: ознайомити учнів із творчістю Дмитра Павличка та його віршем «Соняшник»; формувати навички аналізу літературного твору, розуміння образів та ідей, закладених автором; розвивати вміння учнів виразно читати поетичні твори, звертаючи увагу на інтонацію, паузи та емоційне забарвлення; поглиблювати мовленнєву компетентність учнів, збагачуючи їхній словниковий запас через аналіз тексту; виховувати любов до природи та поетичного слова, розвивати чуттєвість і спостережливість.

 

Формування предметних компетентностей:

  •      читає вголос, правильно, цілими словами і групами слів у темпі, який дає змогу розуміти прочитане;
  •      оволодіває та самостійно застосовує прийоми виразного читання та декламування напам’ять;
  •      виділяє у тексті і пояснює значення незнайомих слів, висловів, термінів (самостійно та з допомогою вчителя);
  •      самостійно  розуміє  фактичний  зміст  текстів різних  видів  та  основні  думки  (самостійно,  а також з допомогою вчителя);
  •      застосовує різні види читання під час опрацювання змісту текстів різних видів (самостійно та за завданням учителя), а також перечитування як засіб поглибленого розуміння змісту;
  •      відповідає на запитання щодо прочитаного твору; 
  •      самостійно  знаходить слова, вислови, речення, які є ключовими для розуміння подій характеристики персонажів (самостійно та з допомогою вчителя);
  •      самостійно визначає тему твору; основну думку – з допомогою вчителя;
  •      розпізнає, називає,  виділяє в художньому тексті яскраві, образні вислови, художні описи природи, зовнішності людини, інших живих істот; пояснює їх роль у творі;
  •      знаходить у тексті самостійно і з допомогою вчителя слова, які мають переносне значення, порівняння, епітети, метафори (без вживання термінів);  пояснює  їх  роль  у  тексті, використовує у власному мовленні;
  •      визначає  з допомогою вчителя настрій, загальну тональність твору.

 

Обладнання та матеріали: презентація до уроку, ілюстрації, картки із завданнями, канцелярське приладдя, стікери.

 

Перебіг уроку

І. Основна частина. Емоційне налаштування на роботу.

Хвилинка медитації

(звучить спокійна музика https://youtu.be/MkdScYPQ2eo?si=J99c4srcLlG2uhJ )

  •          Сядьте зручно, заплющіть  очі. Уявіть, що ви маленька квіточка в лузі. Ранок. З неба на вас падають перші сонячні промені. Вони теплі та лагідні. Ви відчуваєте, як сонце дарує вам енергію та силу. Кожен його промінчик — це заряд гарного настрою, який допомагає вам розквітати. А тепер розкрийте свої пелюстки, як справжній квіточка, і відчуйте, як енергія наповнює вас.
  •          А тепер розплющіть очі. Яким було ваше відчуття, коли ви відчули дотик сонячного проміння?
  •          Чи було вам тепло і радісно?
  •          Якою квіткою ви себе уявили?

(відповіді дітей)

  •          Так само, як квітка тягнеться до сонця, ми будемо тягнутися до знань. Сьогодні під час уроку ми спробуємо відчути ту енергію і радість, які несе нам природа та поетичне слово.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань. Повідомлення теми та мети уроку.

Мовленнєва розминка

  •          А тепер уявіть, що це ви йдете барвистим квітковим лугом. Десь вгорі, у блакиті неба перегукуються горобчики: Цвірінь-цвірінь (діти повторюють кілька разів). Лагідний вітерець тихо шелестить поміж густих трав: Ш-ш-ш-ш-ш (діти повторюють кілька разів). На квітці сонно гуде джміль: Дж-дж-дж (діти повторюють кілька разів). Працьовиті бджоли збирають солодкий нектар: Дз-дз-дз (діти повторюють кілька разів). І тільки ледве чутно польових дзвіночків: Дзень-дзелень (діти повторюють кілька разів щоразу тихіше).

 

Робота над чистомовкою.

  •          Що підготуватись до виразного читання промовимо чистомовку.

Ся-ся-ся – світить сонечко щодня,

Ки-ки-ки – ми читаємо книжки.

Ня-ня-ня – з них черпаємо знання,

Це-це-це – сонце гріє нам зрання.

 

Розгадування загадки

  •          Відгадайте загадку.

Ось на полі жовте коло,

Дивиться на сонце вгору.

З ним обличчя схоже має,

Кожен промінець вітає.

Що це? (Соняшник)

  •          Що вам відомо про соняшник?

 

Повідомлення теми та мети уроку.

  •          Сьогодні ми прочитаємо вірш Д. Павличка «Соняшник». А також будемо розвивати уміння виразно читати.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Вправа «Розсипанка слів». Робота над прислів’ям.

  •          Переставте слова та утворіть прислів’я.

 

 

 

  •          Поясніть значення утвореного прислів’я.

(відповіді дітей)

  •          Безумовно, читання допомагає нам дізнаватися багато нового. Коли ми читаємо, то отримуємо різні знання: про природу, тварин, історію тощо. Чим більше ми читаємо, тим більше розуміємо світ навколо і стаємо розумнішими. Тому читати – це не тільки цікаво, але й дуже корисно!

 

Вправа «Передбачення»

  •          Прочитайте заголовок вірша. Роздивіться ілюстрацію. Спробуйте передбачити, про що йтиметься у творі.

(відповіді дітей)

 

Перегляд відеоролика «Дмитро Павличко. Біографія»

https://youtu.be/f1vGeyp2NEc?si=6uNLJ7sPKuTTK1Kk

  •          Прочитайте, хто є автором вірша.
  •          Пригадаймо інформацію про Дмитра Павличка. Під  час перегляду запишіть дані у хронологічну табличку.

Дмитро Павличко

Дата та місце народження

28 вересня 1929 р. у с. Стовпчатові Івано-Франківської області

Цікаві факти біографії

  • У 16 років був ув’язнений за належність до повстанської армії.
  • Закінчив Львівський університет.
  • Був редактором журналів «Дзвін» та «Всесвіт».
  • Автор Декларації про державний суверенітет України.
  • Був тричі обраний народним депутатом.
  • Автор сценаріїв до фільмів «Сон» та «Захар Беркут»
  • Автор відомої пісні «Два кольори».

 

Виразне читання вірша вчителем

  •          Запам’ятайте або запишіть слова, значення яких для вас є невідомим.
  •           

Словникова робота. Робота у парах.

  •          З’єднайте слова з їхнім тлумаченням.

Соти – комірки з медом або пилком.

Путі – з дороги.

Пообзирався – оглядівся, подивився навкруги.

Дрібниці – щось несуттєве, не варте уваги.

Померкло – потемніло.

Сяяло – світилося.

Перевести – витратити даремно.

 

Перевірка первинного сприйняття тексту вірша

  •          Хто дійові особи вірша?
  •          Про що прохала дівчинка соняшника?
  •          Як він поставився до її прохання?
  •          Про що думав соняшник, коли дивився на сонце?
  •          Роз’єднайте слова в останній строфі вірша. Прочитайте їх.
  •          Що здивувало соняха?
  •          Як сонце може вливати світло в літери та слова?
  •          Звісно, як сонце є джерелом світла і тепла, так і кожна прочитана книга стає джерелом нових знань для людини.

 

Виразне читання вірша учнями в особах. Робота в малих групах

  •          Поділіться на групи по троє учнів за назвою квітки, яку ви обрали. Розподіліть ролі в групі: автор, дівчинка, соняшник.
  •          Прочитайте вірш упівголоса в особах у групах.

 

Презентація роботи груп. Виразне читання вірша.

 

ІV. Весела руханка із соняхами і сонечком.

https://youtu.be/x26P0vVdrO0?si=KdstwWi2eUS8_ztv

 

V. Закріплення вивченого матеріалу

Вибіркове читання

  •          Прочитайте:
  • слова прохання дівчинки до соняшника;
  • відповідь соняшника на прохання дівчинки;
  • слова прохання дівчинки до сонця;
  • дії соняшника, коли сонце зайшло у хату;
  • думки соняшника про сонце;
  • що побачив соняшник крізь вікно.

 

Повторне читання вірша учнями уголос

  •          З яким літературним жанром схожий прочитаний вірш?
  •          Чим він схожий на казку?
  •          Чого навчає нас цей вірш? Які почуття він у вас викликає?
  •          Роздивіться ілюстрацію. Прочитайте рядки вірша, які зобразив художник-ілюстратор.
  •          Що вас найбільше здивувало у вірші?

 

Характеристика дійових осіб вірша. Робота у групах.

  •          Підберіть слова, які характеризують дійових осіб вірша. Використайте цитати із вірша. Запишіть характеристики у вигляді павутинки слів.
  • Група 1. Характеристика дівчинки.

Вправа "Асоціативний кущ. Книга" | Інші методичні матеріали. Виховна робота

Книги на лето – Алтайская краевая детская библиотека имени Н. К. Крупской

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Група 2. Характеристика сонця.Година спілкування для учнів ГПД 1 клас "Сонце. Значення Сонця"Вправа "Асоціативний кущ. Книга" | Інші методичні матеріали. Виховна робота

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Група 3. Характеристика соняшника.Конспект заняття з використанням нетрадиційних технік малювання «Соняшники  у вазі»Вправа "Асоціативний кущ. Книга" | Інші методичні матеріали. Виховна робота

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(презентація роботи у групах)

 

VІ. Підсумок уроку. Рефлексія

 

Крісло автора.

  •          Сядьте у крісло автора та розкажіть, чому потрібно читати книжки. Які книжки ви читаєте зараз і чи любите ви читати взагалі?

 

Вправа "Пелюстки вражень"

Завдання. На дошці вчитель кріпить великий соняшник, але без пелюсток. Учні отримують жовті пелюстки з паперу, вирізані заздалегідь.

  •          Як кожен соняшник складається з багатьох пелюсток, то й наш соняшник – це відображення ваших вражень від вірша читання вірша «Соняшник». Візьміть пелюстки й запишіть на них відповіді на запитання:
  • Що мені найбільше сподобалося у вірші?
  • Які почуття я відчував(-ла), коли читав(-ла) цей вірш?
  • Що нового я дізнався(-лася) з цього твору?
  • Чи змінив цей вірш мій погляд на читання книг?
  •          Прикріпіть  пелюстки до великого соняшника на дошці, утворюючи повну квітку. Кожна з ваших пелюсток є важливою, як і кожна думка учнів. Разом їхні враження створюють повний образ твору.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дівчина книга: векторна графіка, зображення, Дівчина книга малюнки |  Скачати з Depositphotos

 

docx
Додав(-ла)
Балацюк Алла
Пов’язані теми
Літературне читання, 3 клас, Розробки уроків
НУШ
Інкл
Додано
16 червня
Переглядів
38
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку