Урок з літературного читання
у 3 касі
Підготувала
вчитель початкових класів
Мосінзова О.В.
Відкритий урок
з літературного читання
3 клас
(урок № 62, 24.01.2023 р.)
Тема: Де козак, там і слава. «Звідки пішло прізвище та ім’я Бог дана Хмельницького» (народна легенда).
Мета: удосконалювати навички виразного читання тексту, вміння інтонувати речення, аналізувати прочитане; вчити розповідати про свої враження зі свого досвіду; повторити визначення легенди як народного або літературного жанру; формувати пізнавальні інтереси учнів; розвивати почуття патріотизму, національної гідності; виховувати повагу до своєї землі, до рідної мови.
Обладнання: ілюстрації пам’ятників, грошових одиниць, пов’язаних з Богданом Хмельницьким, картки зі словами-блискавками, кольорові капелюшки, презентація до уроку.
Тип уроку: комбінований урок.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна, громадянська.
Хід уроку
І ВСТУПНА ЧАСТИНА
Організація класу.
Слайд 1
Урок з
літературного
читання
3 клас
Підготувала
вчитель початкових класів
Мосінзова
О.В.
ІІ ОСНОВНА ЧАСТИНА
Перевірка домашнього завдання
Виразне читання та переказування легенди «Бузина»
Актуалізація опорних знань
Розгадування ребусу.
Слайд 2
К
К
Ребус
Мотивація навчальної діяльності
Вправа «Асоціативний кущ» до слова козак.
Слайд 3
(Шабля, шаровари, кінь, чоботи, оселедець, сорочка, пояс …)
Повідомлення теми і мети уроку
На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося із народною легендою «Звідки пішло прізвище та ім’я Богдана Хмельницького.
Слайд 4
Вивчення нового матеріалу
Підготовка до читацької діяльності.
Вправа «Передбачення» (учні передбачають за заголовком)
Повторення визначення легенди.
Слайд 5
Вправа «Слова-блискавки» (ранок, козаки, церква, річка, вороги, сховище, хміль, дитина)
Словникова робота.
Прочитайте слова, дотримуючи наголосу. Що означають ці слова?
Слайд 6
Словникова робота
неподалік
перехрестився
розступилися
пробирати
Тясмин
хміль
перемагав
палати
Опрацювання тексту народної легенди «Звідки пішло прізвище та ім’я Богдана Хмельницького» (с. 96-97).
Читання тексту з позначками
Читання тексту ланцюжком
Робота за змістом
Про кого розповідається в легенді?
Як у легенді пояснюється походження прізвища та ім’я Богдана Хмельницького?
Яку хитрість придумав гетьман на випадок, якщо ворог оточить?
Що такого фантастичного або казкового ви прочитали у легенді?
Робота за ілюстрацією підручника «Старовинний портрет гетьмана Бог дана Хмельницького»
Хто зображений на картині?
У що одягнений гетьман?
Що він тримає у руках?
Що таке булава? ( Булава колись була військовою зброєю, символом влади.)
І тепер, коли у нашій країні обирають президента, то він присягається служити народові та державі на Біблії і отримує символ влади – булаву.
Фізкультхвилинка
Закріплення вивченого
Вправа «Доповни речення». Вчитель читає початок речення, а діти шукають продовження.
Вправа-цікавинка «А ти знаєшь» (с. 97)
Вшанування імені Богдана Хмельницького (пам’ятники, назви вулиць, площ, банкноти)
Слайд 7
Слайд 8
ІІІ ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
Зворотній зв’язок. Метод шести капелюшків.
Слайд 9
Що тобі відомо про Богдана Хмельницького?
Червоний – колір життя, відчуттів
Навіщо потрібно знати історію свого народу?
Чорний – колір землі, здорового глузду
Назвіть слова, якими можна охарактеризувати Богдана Хмельницького?
Що тобі сподобалось або вразило у легенді?
Зелений – колір досліджень
Про що ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
Навіщо потрібне знання, здобуті на уроці?
Рефлексія. Оберіть смайлик, що вказує на ваш настрій в кінці уроку.
Слайд 10
Оцінка роботи дітей на уроці
Домашнє завдання
Слайд 11
Література та інтернет-джерела
1.Навчальне видання Серія «Мій конспект» О.Д. Придаток Українська мова та читання. 3 клас. Частина 2 – Харків: Вид. група «Основа», 2020.
2. https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRXTcTG3fSQgyIVkGd0KfcqAg3Zxtr_y1uCkg&usqp=CAU
3. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/de/Bogdan.jpg/450px-Bogdan.jpg
4. https://naurok.com.ua/uploads/files/474483/113628/121288_html/images/113628.002.png