Конспект, Буква і звук ж

Про матеріал
Мета: усвідомити необхідність забезпечення зв'язку занять з фонетики з вивченням графіки, орфографії, орфоепії і розвитком мовлення учнів. Опанувати теорією та практикою застосування методів та прийомів вивчення елементів фонетики, орфоепії, графіки.
Перегляд файлу

Клас: 1 клас (НУШ)

Тема: Звук [м], буква М, м («ем»).

Мета та завдання: ознайомити  учнів з артикуляцією звука [м]; закріпити вимову звука [м], вивчити  літеру М, м; формувати вміння читати  склади, слова та речення з цією літерою; здійснювати  звукобуквенний аналіз слів з буквою М, м; розширювати  уявлення про слова, що звучать однаково, але мають різне значення; розвивати  зв’язне мовлення, увагу, спостережливість; виховувати бережливе ставлення до тварин та людей.

Тип уроку: урок вивчення нового звука і букви.

Обладнання, види наочності: буквар, ноутбук, відеофрагменти, робочий зошит, розрізна азбука; предметні малюнки; малюнок букви М; кубики Леґо, чистомовки; скоромовки.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

  • Дорогі діти, починаємо урок читання сьогоднішнього дня. Обіцяю Вам він буде дуже насиченим та цікавим. Але, що потрібно зробити спочатку? (Потрібно привітатися.)
  • Молодець! Вітаємося віршиком.

В цьому класі друзі всі:                     (три сплески)

Я і ти, і ми, і ви.                                  (три сплески)

Добрий день, тому, хто зліва.            (поворот наліво)

Добрий день, тому, хто справа.         (поворот направо)

Ми – одна сім’я.          (розвести руки в сторони, показати на всіх)

  • А тепер пригадайте наш девіз, будьте злагодженими та працьовитими.

В цьому класі друзі всі:                  (три клацання пальцями)

Я і ти, і ми, і ви.                               (три клацання пальцями)

Не лякайся, той, хто зліва.    (торкнутися плеча сусіда зліва)

Не лякайся, той, хто справа.     (торкнутися плеча сусіда справа)

Ми – одна сім’я.                        (розвести руки в сторони, показати на всіх)

  • А зараз станьте в коло, візьміться за руки, і один одному потиском руки іскорку успіху і натхнення.
  • Ну що, готові стати успішними учнями? (Готові.)

Пісенька про українську мову.

2. Повторення вивченого на попе­редньому уроці. Актуалізація опорних знань учнів 

  • Який звук ми вивчили вчора ? [и].
  • Якою буквою на письмі позначається цей звук?

Дихальна гімнастика

Вдихаємо повітря і, видихаючи на звук [и], передаємо захоплення. Вдихаємо повітря, і на звук [а] передаємо здивування.

Робота зі словами.

Саша, Маша, рак, мак.

Робот, сом, молоток.

Лук, сум, щука.

Сир, кит, мир.

  • Який звук зустрічається в останньму рядку слів найчастіше? («и») 
  • Які звуки позначає буква «и»? ([и])

Гра «Знайди мене»

  • Я прочитаю Вам слова. Якщо в слові є буква И, то ви діти плещете у долоні.

Слова: котик, краб, качечка, коник, баштан, пташка, диня, коси, ліс, лисичка.

З‘єднай звуки.

  • На картках, що ви отримали надруковані у два стовпчики вивчені букви: окремо великі і малі літери.

А у
О а
У о
И и

  • Знайдіть кожній великій літері пару, проведіть стрілочку від букви
  • першого стовпчика до відповідної букви другого стовпчика, назвіть ці букви.

5. Робота зі звуковими моделями.

  • Повторіть ще раз букву И. Діти а з яким цікавим рудим звірятком ми познайомилися минулого уроку? (Ми познайомилися з лисицею) 
  • Так, тепер лисиця наша подруга. Зробіть фонетичний аналіз слова лисиця.
  • Прослухайте текст та доберіть до нього малюнок.

Одного разу лисиця зустрілася з раком. Вони стояли і розмовляли про правила дорожнього руху. Лисиця доводила, що можна переходити дорогу на червоне світло, а рак – що на зелене. Тут рак розсердився і вхопив клешнями лисиччиного хвоста. Лисичка почала утікати.

C:\Users\Admin\Desktop\lisicya-ta-rak-300x300.pngC:\Users\Admin\Desktop\images.jpgC:\Users\Admin\Desktop\942691_1586364482.jpg 

 

 

 

 

 

  • Якби ви були цими персонажами, як би ви побудували діалог?

Побудова діалогу.

  • Молодці. Працюємо далі!
  • Ще раз подивіться на дошку і назвіть вивчені нами букви. Які звуки вони позначають? Скільки звуків позначає кожна буква? (По одному голосному звуку)

2. Мотивація навчальної діяль­ності, повідомлення теми і завдань, ознайомлення з малюнковим планом уроку (2-3 хв).

  • Сьогодні ми з вами вивчимо букву, яка позначає два звуки. А допоможе нам у цьому новий казковий персонаж. Відгадайте хто це?

Читання загадки.

У саду малий Микитка
Захотів зірвати квітку.
А вона його вкусила,
Загула та й полетіла.
Що за квітка це була?
То не квітка, а… (БДЖОЛА)

  • Ви вже здогадалися хто завітав до нас сьогодні? (До нас завітала бджілка).

C:\Users\Admin\Desktop\11134.jpg 

 

 

 

 

 

 

  • Так, це бджілка. А звати її Майя. На яку літеру починається ім’я бджілки? (На букву М).
  • Як ви гадаєте, який звук будемо вивчати на уроці? (Будемо вивчати букву та звук М м)
  • Який перший звук у слові Майя? (Звук [м]).
  • Чудово. Починаємо роботу!

3. Сприйняття нового матеріа­лу, його усвідомлення та осмислення. Розвиток навичок мовлен­нєвої діяльності (20-25 хв).

  • Прочитайте скоромовку. Про яку букву у ній ідеться?

Слово "МАМА" – кожен знає,

Маля першим вимовляє!

Тому букву „М” вивчати

Треба змалку починати.

Молоко, Мороз, Морквина,

Масло, М’ясо, Мед, Малина,

Майстер, Місто, Мода, Муза,

Мушля, Море, Морж, Медуза.

Отже, щоб книжки читати, Букву „М” потрібно знати!

  • Вивчимо її напам’ять за методикою «Блискавка».
  • Який звук зустрічається у віршику найчастіше? (Буква м)
  • Протяжно вимовте звук [м]: м-м-м-м-м-м-м-м-м-м.
  • Що збирає бджілка? (Мед)
  • Вимовте по черзі кожен звук зі слова мед:

М-м-м-ед

Ме-е-е-е-д

Мед-д-д-д

Гра «Додай склад».

До поданої частини слова додайте вивчений звук щоб вийшов склад зі звуком [м]:

м (а), м (и), м (о), м (е), м (у), м (і).

  • Утворіть злиття звуком [к], зі складами та закінченнями слів.

 

 

м

 

 

 

  • Назвіть слова – назви  овочів із [м].
  • Назвіть слова – назви фруктів із [м].
  • Поділимо слово мед на склади.
  • Складіть речення з цим словом.
  • А зараз складемо звукові моделі слова мед і Майя. (Один учень біля дошки)             

 

 

 

ScreenShot007 

 

 

 

  • А зараз кожен із вас вимовить звук [м]. При вимові [м] губи міцно стулені. Повітря частково проходить через ніс, а також розриває перепону, створену губами.
  • Що трапляється під час вимовляння? (Під час вимовляння звука [м] натрапляємо на перешкоду).
  • Вимовте і дослідіть, який звук за участю голосу і шуму? (Він приголосний, є твердим, а може бути і м’яким).

Позначення його фішкою.

 

  • Позначте його фішкою. Так, вірно звук [м] приголосний. На письмі цей звук позначається буквою «ем».
  • Зіставте велику і малу букви. Порівняйте їх за формою і розміром. Велика буква М відрізняється від малої м лише розмірами, адже вони однакові на вигляд. Подивіться на дошку.

C:\Users\Admin\Desktop\прописная-русского-алфавита-кириллическая-и-маленькая-буква-m-140006231.jpgДемонстрація букви.

 

 

  • Подивіться на азбуку та зверніть увагу на місце букви М м у системі букв.

 

 

 

 

 

C:\Users\Admin\Desktop\img_5427.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Подивіться на наш будиночок. На якому поверсі живе буква «ем»? (Буква живе на 4 поверсі).
  • Поселіть букви  Мм в будинок. (Вчитель ставить картки з буквами у кишеньки.)

Знаходження схожості з навколишніми предметами.

  • C:\Users\Admin\Desktop\c12b01f04bf10080d22e6d7706c3451b.jpgНа що схожа буква «ем»?

C:\Users\Admin\Desktop\02e.jpgC:\Users\Admin\Desktop\az14.jpg 

 

 

 

 

 

Додай звук.

  • До поданих звуків додайте звук [м] і назвіть слово, яке утворилось:

та – м, со – м, ло – м,  грі – м, Кри – м, Кли – м.

  • Молодці.

Вивчення чистомовки.

Ма, ма, ма молока (нема).

Мо, мо, мо зараз (подамо).

Му, му, му ідемо (додому).

Ми, ми, ми працьовиті (ми).

Робота з букварем. с. 78-80.

1. Читання  таблиці складів з буквою.

 

 

 

 

 

Гра «Утвори склад»

  • Утворіть склади зі звуком [м].

[м], [а] – ма, [м], [о] – мо, [м], [и] – ми, [м], [у] – му.

  • Аналізуємо слова за звуковими моделями. (Морозиво, ескімо)

 

 

 

 

  • Прочитаємо нові слова до нашого віршика. Ділимо на склади, плескаючи у долоні.
  • Читаємо слова поділені на склади:

 

 

 

  • Молодці діти!
  • А зараз трохи порухайтеся.

Фізкультхвилинка

Дружно вправними руками

Допоможемо ми мамі.

Посуд гарно перемиєм,

Витрем насухо, складем

І при цьому не поб׳єм.

Пил зітремо й підметем –

Скрізь порядок наведем.

Діти, а ви колись бачили квочку?

А кого водить квочка біля себе?

Підготовка до сприймання (розгляд малюнка).

  • Діти, а чи любите ви морозиво?

Читання вірша вчителем.

Перевірка розуміння.

  • Кого зображено на малюнку?
  • Дайте імена звіряткам, які б починалися літерою «ем».
  • Що вони роблять?
  • Що у мами?
  • Що робить кіт?
  • А зараз попрацюємо з малюнками. Складіть речення до кожного з них, розгляньте уважно що ж там відбувається.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Складіть розповідь про білочку та кошеня.
  • А зараз прочитаємо «Казку про кошеня».

Читання казки та виконання завдань.

  • Чому кошеня пішло з дому?
  • Як поставилися до нього звірята?
  • Чи воно повернулося додому?
  • Поясніть прислів’я «Усюди добре, а вдома найкраще».

Робота з кубиками.

  • Перед вами кубики Леґо. Складіть із них букву М.
  • Подивіться уважно на букву М м. Надрукуйте спочатку елементи а потім вже саму букву.
  • Яке слово починається на цю букву? (Масло)
  • Запишіть його.

C:\Users\Admin\Desktop\CD_Alhpabet_ukr-17_t.png 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Чудова робота. Бджілка Майя була рада з вами вчитися.

6. Підсумок уроку.

  • З якою буквою ми познайомилися на уроці?
  • Які звуки вона позначає?
  • Розкажіть скоромовки, які ви вивчили?
  • Підніміть вгору кубик лего відповідного кольору, щоб оцінити урок.
  • Молодці!
docx
Додав(-ла)
Пітик Оксана
Пов’язані теми
Педагогіка, Розробки уроків
Додано
29 березня 2021
Переглядів
367
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку