Конспект "Горіння етанолу. Якісна реакція на гліцерол"

Про матеріал
Мета: розкрити взаємозв’язок між будовою речовини та її властивостями на прикладі спиртів, сформувати вміння складати рівняння горіння спиртів, провести якісну реакцію на гліцерол; стимулювати пізнавальну активність учнів, розвивати цікавість до предмета, кмітливість, уміння швидко й чітко формулювати свої думки, логічно мислити, застосовувати свої знання на практиці; виховувати дбайливе ставлення до природи, оцінювати вплив на здоров’я і довкілля окремих органічних речовин
Перегляд файлу

Урок 44                                                                          Дата_________________

Тема: Горіння етанолу. Якісна реакція на гліцерол

Мета: розкрити взаємозв’язок між будовою речовини та її властивостями на прикладі спиртів, сформувати вміння складати рівняння горіння спиртів, провести якісну реакцію на гліцерол; стимулювати пізнавальну активність учнів, розвивати цікавість до предмета,  кмітливість, уміння швидко й  чітко формулювати свої  думки, логічно мислити, застосовувати свої знання на практиці; виховувати дбайливе ставлення до природи, оцінювати вплив на здоров’я і довкілля окремих органічних речовин

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Хід уроку

І. Організаційний етап

ІІ. Етап перевірки домашнього завдання

Фронтальна бесіда

  1. Спирти – це .
  2. Що називається функціональною групою?
  3. Яку функціональну групу мають спирти? Як називається ця група?
  4. Наведіть класифікацію  спиртів?

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Сьогодні ми  маємо встановити зв’язок хімічних властивостей спиртів з наявністю функціональної гідроксильної групи;  поговоримо про використання спиртів,  доведемо їх отруйність,  з’ясуємо  шкідливий вплив метанолу і етанолу на організм людини.

  1. Засвоєння нових знань

Вам уже відомо, що властивості речовин залежать від їх будови. Тому властивості етанолу зумовлені складом молекули, яка містить групу —ОН і залишок насиченого вуглеводню етану —С2Н5.

Етанол — легкозаймиста речовина. Переконаємося в цьому дослідним шляхом. Візьмемо ватну кульку діаметром приблизно 3 см, змочимо її водою так, щоб уся кулька була зволожена, але вода з неї не капала, і розмістимо в металевій чашці. Після цього змочимо вату 0,5 мл етанолу та піднесемо

запалений сірник. Спирт відразу ж загоряється й яскравим блакитним полум’ям.

С2Н5ОН + 3О2 2СО2 + 3Н2О

Горіння припиняється, як тільки весь спирт повністю окисниться. Ця реакція, як і всі реакції горіння, екзотермічна. Під час досліду вата не загорілася, бо теплота, що виділялась, витратилася на нагрівання та випаровування води, якою до початку досліду її змочили.

 

Рівняння реакцій горіння метанолу

2CH3OH + 3O2 → 2CO2 + 4H2O

Хімічні властивості гліцеролу, як і фізичні, зумовлені наявністю трьох гідроксильних груп. Тому властивості гліцеролу подібні до хімічних властивостей етанолу, тобто одноатомних спиртів.

Гліцерол горить майже безбарвним полум’ям, незважаючи на високий вміст Карбону. Рівняння реакції:             2C3H5(OH)3 + 7O2 → 6CO2 + 8H2O

Якісною реакцією на багатоатомні спирти є взаємодія з свіжеосадженим купрум(ІІ) гідроксидом. Спостерігаємо утворення розчину інтенсивно-синього кольору

Проведемо дослід

  Лабораторний дослід №11.

Тема. Досліди з гліцерином: розчинність у воді, взаємодія з купрум(ІІ) гідроксидом.

  1.     У пробірку налийте 1мл води  та додайте 1мл гліцерину.  Енергійно струсіть пробірку. Зробіть висновок про розчинність гліцерину у воді.
  2.     У пробірку налийте 1мл натрій гідроксиду NaOH та додайте кілька крапель розчину купрум (ІІ)  сульфату  CuSO4. До утвореного у пробірці осаду купрум (ІІ) гідроксиду Cu(OH)2 додайте гліцерин. Що відбувається? Чи розчинився осад? Опишіть спостереження.
  1. Застосування знань

  1. Підсумки уроку
  2. Домашнє завдання

Опрацювати конспект №128

docx
Пов’язані теми
Хімія, 9 клас, Розробки уроків
Додано
12 березня
Переглядів
290
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку