План – конспект уроку: Фізичні та хімічні властивості оксидів. Поширення оксидів у природі.
Цілі уроку: вивчити хімічні властивості оксидів,навчитись розрізняти хімічні властивості оксидів відповідно їх класифікації,закріпити поняття "оксиди",формувати відповідальне ставлення до вивчення хімії як науки,що необхідна для життя людини.
Тип уроку: комбінований.
Навчальне обладнання: Періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Прийом ромашка «Блума»
ІІІ. Актуалізація опорних знань:
1. Серед запропонованих формул виберіть формули оксидів та запишіть їх :MnO2, H2SO4, NaOH, Ca(OH)2, CuSO4, N2O5, HNO3, Al2(SO4)3:
2. Установіть відповідність між назвою та формулою оксиду.
Назва оксиду |
Формула оксиду |
а) Кальцій оксид |
1) CO |
б) Карбон(IV) оксид |
2) CaO |
в) Карбон(ІІ) оксид |
3) CO2 |
г) Нітроген(І) оксид |
4) N2O |
д) Натрій оксид |
5) Na2O |
е) Калій оксид |
6) K2O |
3. Класифікувати оксиди із завдання №2.
III.Мотивація навчальної діяльності.
З курсу хімії 7-го класу,ми пам’ятаємо,що оксиди можуть взаємодіяти з водою. Які саме оксиди взаємодіють з водою?Які хімічні властивості є в оксидів, окрім взаємодії з водою?
ІV. Вивчення нового матеріалу.
Основні оксиди - це складні хімічні речовини, оксиди, які утворюють сіль з хімічною реакцією з кислотами або кислотними оксидами і не реагують з основними або основними оксидами.
Хімічні властивості:
З кислотниим оксидами
- основні CaO + CO2 =CaCO3
- амфотерні Al2O3 + CO2= Al2(CO3)3
- кислотними – не реагує!
З основними оксидами
- основні - не реагує!
- амфотерні Al2O3 + СаO= СаАІО3
- кислотними – СО2 + СаO= СаСО3
Поширення оксидів :
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Запишіть пропущені в рівняннях формули, розставте коефіцієнти:
а) Na2O +... = NaOH
б) ... + H2O = HNO3
г) Ba (OH)2 +... = BaCO3 + H2O
2. Закінчіть рівняння реакцій:
а) K2O + H2O =___________________________________
б) SO3 + H2O =___________________________________
в) BaO + H2SO4 =_________________________________
3. Закінчіть схеми хімічних реакцій:
а) Барій оксид + вода →____________________________
б) Сульфур(IV) оксид + вода →______________________
в) Купрум(ІІ) оксид + ортофосфатна кислота →_________
Прийом «Робота з кубиком «Блума»
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ, ОЦІНЮВАННЯ УЧНІВ, ВИСНОВКИ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Вивчити параграф підручника, виконати завдання у зошиті
Прийом Ромашка «Блума»