Конспект інтегрованого уроку у 2 класі

Про матеріал
Інтегрований урок розвитку зв`язного мовлення, літературного читання та природознавства у 2 класі Тема уроку розвитку зв`язного мовлення. Складання розповіді про осінь. Тема уроку літературного читання: Осінь у природі. Марійка Підгірянка «Прийшла осінь». Тема уроку природознавства. Ознаки осінньої пори.
Перегляд файлу

Прийшла осінь

Інтегрований урок розвитку зв`язного мовлення, літературного читання та природознавства у 2 класі

Тема уроку розвитку зв`язного мовлення. Складання розповіді про осінь.

Тема уроку літературного читання: Осінь у природі. Марійка Підгірянка «Прийшла осінь».

Тема уроку природознавства. Ознаки осінньої пори.

Мета:

- формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: активізувати та збагачувати лексику учнів; формувати вміння самоорганізовуватися, контролювати свою навчальну діяльність, здатність пригадувати необхідні знання і способи дій для виконання завдань, активно відтворювати необхідну інформацію, виявляти ініціативу під час виконання завдань, орієнтуватися в часі та берегти його, проявляти зацікавленість у навчанні;

інформаційно-комунікативної: розвивати вміння здобувати нові знання, уміння відстоювати свою думку, залучати до роботи з різними джерелами інформації;

соціальної: удосконалювати навички продуктивної співпраці з різними партнерами у парі, команді, учити проявляти ініціативу;

громадянської: учити дбайливо й бережливо ставитися до природи;

загальнокультурної: удосконалювати вміння дотримувати норм мовленнєвої культури, ефективно застосовувати навички мовлення під час спілкування.

- формування предметних компетентностей:

навчальної: ознайомити учнів з прикметами та ознаками осені; учити помічати їх у природі; актуалізувати знання учнів про сезонні зміни у природі; учити встановлювати причинно-наслідкові зв’язки; удосконалювати навички виразного, правильного та свідомого читання, уміння формулювати оцінні судження;

розвивальної: розвивати зв’язне мовлення дітей, фонематичний слух, пам'ять, конструктивні здібності, фантазію, критичне мислення, уміння будувати власні висловлювання за змістом прочитаного та за спостереженнями; уміння узагальнювати отриману інформацію, навички самоаналізу;

виховної: виховувати позитивне ставлення до краси оточуючого світу, шанобливе ставлення до рідної мови, уважне ставлення до навколишнього, працьовитість, старанність, почуття дружби та відповідальності, викликати інтерес до читання.

 

Обладнання: мультимедійна презентація; аудіозаписи; ілюстрація картини “Природа восени”; картки для індивідуальної роботи; полотна жовтого кольору розміром 10 см на 10 см; табличка-опора для складання вправи “Сенкан”; роздатковий матеріал для пальчикової гімнастики; демонстраційний матеріал «Пори року»,  різнокольорові паперові листочки різних дерев; портрет Марійки Підгірянки; інтерактивна дошка.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Хід уроку

І. Вступна частина

Рефлексія настрою.

 

 Доброго ранку! Доброго дня!

 Хай плещуть долоньки,

Тупають ніжки,

 Працюють голівоньки

 І сяють усмішки.

 Доброго ранку! Доброго дня!

 Бажаєте ви, бажаю вам я!

ІІ. Підготовча частина

1. Вправа “Посмішка”

- Сядьте зручніше і закрийте очі. Зробіть три глибокі вдихи і видих. Уявіть собі, що ви бачите перед собою красиве сонечко, яке посміхається широкою посмішкою. Тепер знову вдихніть, затримайте дихання і спробуйте усміхнутися так, як сонечко. Відчуйте усмішку у всьому своєму тілі, відчуйте радість всіма клітинками свого тіла. Вам стало спокійно, радісно, безтурботно. Тепер дихайте звичайно, трохи потягніться, випрямтесь. Розплющте оченята і знову опинитеся в нашій класній кімнаті.

- Діти, погляньте один на одного, подаруйте друзям частину своєї любові й тепла, побажайте кожному успіхів. Посміхніться.

- Тепер з посмішкою в серці почнемо працювати.

2. Вправа на розвиток мовного дихання

До листочків  прив’язана  нитка, дмухання на листочки легким повітряним струменем (легкий вітерець), дмухання сильнішим  повітряним струменем (сильний вітер).

3. Вправа на штрихування

- Я малюю кленовий листочок маленький

Ось який яскравий – жовтий, червоненький?

Завдання:  знайти кленовий листок, заштрихувати червоним кольором (олівець вибрати самостійно).

4. Артикуляційна розминка «Звуки осені»

  •                Вітерець у лісі ш -ш -ш –ш
  •                А вітрище у-у-у-у
  •                Листя падає шурх-шурх-шурх
  •                Журавлі курли-курли-курли
  •                Прилетіли птахи шух-шух-шух
  •                Дощ пішов кап-кап-кап
  •                Зозуля кує ку-ку-ку-ку (зайве, зозуля вже відлетіла)

5. Складання чистомовки

- Приготувалися говорити чистомовку. ( слайд 2)

Інь –інь- інь  настала (осінь)

Ень –ень –ень  сьогодні сонячний (день)

Хи –хи –хи  відлітають (птахи)

Тя –тя – тя  на деревах жовте (листя)

 

 Ець – ець –ець – подув сильний вітерець,

Аї – аї – аї – облітає листя в гаї,

Го – го –го – ми збираємо його,

Ас – ас – ас – принесемо його в клас

 

6. Вправи на читання (індивідуальна робота) 

Швидко читай,

Та не поспішай.

Праця й терпіння

Ведуть до уміння.

Пильно дивись! Швидко та чітко читай слова у стовпчиках.

 

Рак       низ     сон       кіт         вода        комаха

Рік        ніс     сом       кит        поле        горіхи

Ріг        ніч     сім       дим        море       дерево

Річ       піч      сік        дім        небо        береза

ІІІ. Оголошення теми і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.

1. Робота над загадкою

Послухайте і відгадайте загадку.

- Я та, що змінила красне літечко. Я та, що одягає дерева у жовті листочки. Я та, що прикрашає землю барвистим килимом. Я та, шо кличе пташок у вирій. Я та, що збирає на полях щедрі врожаї.

- Діти, хто це?

- Чарівниця осінь завітала у наше місто і на наш урок. (слайд 1 із зображенням осінньої пори)

2. Повідомлення теми та мети уроку.

- Сьогодні ми ознайомимося із новим твором Марійки Підгірянки «Осінь», визначатимемо прикмети цієї пори року та вчитимемося складати розповідь про осінь за власним спостереженням.

- Чому ми складатимемо розповідь про осінь, говоритимемо про ознаки осені?

 

ІV. Основна частина

 

- На землю прийшла осінь, і всі це одразу відчули, але як? Чому? Що змінилось у природі з її приходом?

1. Робота з малюнком

- Художник намалював нам осінь, роздивимось малюнки. Але здається, щось тут не так.

Завдання:

  1.            Підібрати кожному малюнку відповідну назву.
  2.            Назвати пори року у правильній послідовності.
  3.            Назвати ознаки зими (за малюнком).
  4.            Назвати ознаки весни (за малюнком).
  5.            Назвати ознаки літа (за малюнком).
  6.            Назвати ознаки осені (за малюнком).
  7.            Яка пора року зараз?
  8.            Яка пора року була перед нею?
  9.            Яка пора року настане після?

2. Назвати осінні місяці (вересень, жовтень, листопад), підібрати відповідний малюнок. Описати  кожен малюнок (ілюстрації на інтерактивній дошці). Діти підписують малюнки на дошці.

3. Народ скаже, як зав’яже (робота з прислів’ями, приказками)

4. Вправа «Словничок»

Правильно розумій значення слів, не помиляйся

Ліс, лісок, лісовий, лісник.

Дерево, деревце, дерев’яний, деревина.

Гриб, грибок, грибний, грибниця.

Пташка, пташечка, пташеня, пташиний.

Хмара, хмарно, хмаринка, хмарний.

5. Робота із опрацювання ознак осені

1) Вправа «Підбирай. Називай. Запам’ятовуй»

Назви якнайбільше слів – ознак.

  •                Небо восени (яке?) – сіре,  похмуре,  сумне, хмарне, низьке…
  •                Хмари восени (які?)- важкі, дощові, темні…
  •                Сонце восени (яке?)- сумне, неяскраве, мляве…
  •                Дощ восени ( який?)- холодний, рясний, довгий…
  •                Вітер восени (який?)- сильний, поривчастий, мінливий, північний, південний…
  •                Листя восени (яке?)-  жовте, сухе, опале…
  •                Дерева восени (які?)- голі, сумні, різнобарвні…

 

Назви якнайбільше слів – дій.

  •                Восени сонце (що робить?)-  виглядає, сумує…
  •                Восени дощ (що робить?) – ллє, іде, крапає,сіє…
  •                Восени листя (що робить?)- падає, кружляє, шурхотить…
  •                Восени птахи (що роблять?)- відгодовуються, збираються, відлітають…
  •                Восени  вітер (що робить?)- зриває, дує…
  •                Восени квіти (що роблять?)-  в’януть, відцвітають, засихають..

 

2) Робота з малюнками та їх порівнянням.

- Розглянь малюнки з зображенням осені і літа. Назви ознаки цих пір року. Порівняй їх між собою

V. Етап дотекстової діяльності та підготовки учнів до сприймання змісту тексту вірша Марійки Підгірянки «Прийшла осінь»

1. Підготовка до сприймання вірша

1) Актуалізація опорних фонових знань

- А тепер погляньте за вікно. Чи схожа наша осінь на ту, яку ви побачили дорогою до школи? Які ознаки осені ви побачили?

2) Гра «Крокуй і думай!»

- Зробіть 5 кроків, на кожен крок називаючи по одній ознаці осені.

– Так, осінь панує у природі: в саду, парку, в лісі, в полі. А де побуваємо сьогодні ми? Ви дізнаєтеся, послухавши вірш.

2. Етап первинного сприймання змісту тексту учнями.

1) Виразне читання вчителем вірша Марійки Підгірянки «Прийшла осінь»

2) Бесіда.

- Де ми побували цього разу?

3. Етап перевірки первинного сприймання змісту твору.

1) Перевірка емоційного сприймання змісту.

- Що здивувало? Що вразило? Що сподобалося?

2) Словникова робота

- Що виявилося незрозумілим?

- Знайдіть у підручнику і прочитайте тлумачення слова оксамит.

- Складіть своє речення з цим словом.

VI. Етап узагальнення спостережень учнів

1) Перегляд презентації з метою узагальнення спостережень учнів.

- Які кольори використовують художники, зображуючи осінь?

Давайте подивимося. (Демонстрація слайдів). ( слайд 3, 4, 5, 6)

( Жовті, червоні, помаранчеві, яскраво-жовті, жовто-коричневий).

- Зараз, проведемо вправу з техніки кольоротерапії.

2). Техніка кольоротерапії. Вправа “Фантазія”.

Мета: підняття настрою та тонусу за допомогою кольорів; розвиток творчої уяви та фантазії.

Обладнання: кольорові полотна розміром 10 см на 10 см.

Хід вправи. Учні отримують картки з відповідним кольором (жовтим) і уявляють, що вони осінні листочки, вони уявляють себе ними. Діти розпові-дають про свої відчуття.

  • Що бачиш навкруги?
  • Що чуєш?
  • З ким дружиш?
  • Кого боїшся?
  • Про що мрієш?
  • Куди летиш?
  • Пофантазували, молодці!

3). Дидактична гра “Що буде, якщо...”

Вчитель пропонує дітям пофантазувати й розповісти, що відбуватиметься на Землі в таких випадках:

- якщо раптом перестануть квітнути рослини;

- не стане дерев та кущів;

- зникнуть лісові звірі, птахи, метелики.

( слайд 7) Лунає телефонний дзвінок.

( слайд 8) На екрані з`являється білочка.

  • Добрий день, діти!
  • Ви мене впізнали?
  • Так, я білочка. Я збирала в осінньому лісі шишки і принесла їх вам, для пальчикової гімнастики. Ловіть їх. ( слайд 9)

Пальчикова гімнастика з шишками перед письмом.

Зарядка для очей

Білка

  1. Білка дятла піджидала,

(погляд переміщати вправо-вліво)

  1. Гостя смачно пригощала.

Ну-ка, дятел подивись!

(дивляться вверх-вниз)

  1. Ось горіхи, раз два, три

Пообідали вони.

(моргають оченятами)

  1. Й далі в ліс пішли вони.

(закривають очі, погладжують віки вказівним пальцем)

VII. Робота в зошитах.

Зошит я свій відкриваю, навкоси його кладу,

ручку правильно тримаю, щоб було все до ладу,

сяду рівно, не зігнуся — до роботи я візьмуся.

а) Пропишемо букву О в повітрі, потім у зошиті.

б) Зробимо звуко-буквений аналіз слова осінь.

Вчитель на дошці пише, учні розказують про кожен звук.

в) Індивідуальні картки звуко-буквеного аналізу слів.

VIII. Активізація мовленнєвої діяльності за інноваційними технологіями.

1. Сенкан.

1) У першому рядку записуємо слово (Осінь).

2) У другому - додаємо до нього дві ознаки (Золота, дощова).

3) У третьому — додаємо до нього три дії (Розфарбовує, дощить, прикрашає).

4) У четвертому — складаємо речення з чотирьох слів (Осінь золота розфарбовує природу).

5) У п`ятому — замінюємо слово синонімом або словосполученням, яке розкриває його суть (Пора року).

6) Коментар.

Осінь — це пора року, що наступає після літа. Восени дерева жовтіють.

Часто йдуть дощі.

2. Вправа “Жива і нежива природа восени”.

- Які осінні явища відбуваються в неживій природі, а які — в живій.

а) часто йдуть затяжні дощі;

б) жовтіють і засихають трав`янисті рослини;

в) дмуть холодні вітри;

г) листя жовтіє і опадає;

д) небо вкривають сірі хмари;

е) перелітні птахи відлітають у вирій;

є) на деревах і кущах дозрівають плоди і насіння.

(слайд 10) З`являється білочка. Слова білочки.5

ІX. Підсумок уроку

1. Гра “Продовж речення”

  • Мені найбільше сподобалося...
  • Складно було...
  • Я запам’ятав...
  • Про яку пору року йшлося на занятті?
  • Назвіть ознаки осені.

2. Слово вчителя.

- Я дякую вам за урок.

Ви у мене молодці!

- Ми молодці!

 

 

 

docx
Додано
17 березня 2019
Переглядів
1433
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку