ДЕПАРТАМЕНТ ОСВІТИ І НАУКИ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
ВІДДІЛ ОСВІТИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ ВИКОНАВЧОГО КОМІТЕТУ
ВАСИЛЬКІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ
Григорівський – навчально виховний комплекс ім.І.Г.ПРИБОРА
«загальноосвітній навчальний заклад – дошкільний навчальний заклад»
вул. Миру 5а, Григорівка , Васильківський район Дніпропетровська область 52660, тел.(05639) 95238
е-mail: grigorivka.nvk@gmail.com
Відкритий урок
з української мови
у 2 класі
вчитель початкових класів
Григорівського НВК
імені І.Г.Прибора
Хоменко Л.М.
Мета уроку: дати поняття про слова, які означають назви предметів (іменники);
вчити розпізнавати слова за питаннями хто? що?, ставити до цих слів правильно запитання , а також відрізняти їх від інших слів; збагачувати словниковий запас учнів; застосовувати отримані знання при виконанні вправ та правильно вживати їх у мовленні;
розвивати логічне мовлення школярів; виховувати любов до рідної мови, охайність.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання уроку: мультимедійна презентація, картки зі словами, загадки, роздатковий матеріал: предметні малюнки, дидактичні картки з питаннями «хто?», «що?», сигнальні картки
Розвиток ключових компетентностей учнів на уроці:
-вміння вчитися – організовувати свою працю для досягнення результату;
- загальнокультурну компетентність – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту;
- соціальні компетентності – проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших, продуктивно співпрацювати з різними партнерами в групі, виявляти ініціативу, використовувати різні ролі й функції в колективі;
-громадянська компетентність – виховувати увагу до слова, свідоме ставлення до мови як засобу самовираження, спілкування між людьми;
- ІКТ –компетентності – працювати з джерелами інформації;
-здоров’язбережувальну компетентність – усвідомлювати здоров’я як вищу життєву цінність
Форми і методи: практичні вправи, ігри,бесіда – розповідь, робота в малих групах, індивідуальна робота, колективна,робота з книжкою, інтерактивні вправи «Мозковий штурм», «Незакінчене речення»
ХІД УРОКУ
І. Організація класу до уроку.
Дзвенить урок,
Починаємо урок.
Будем гарно працювати,
Щоб мову рідну добре знати
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1.Гра «Запитання – відповідь»
- Що виражає речення?
- Як пишуться слова в реченнях?
-Які бувають речення за метою висловлювання?
-Яке речення називається розповідним?
-Яке речення називається питальним?
-Яке речення називається спонукальним?
2.Складання і аналіз речення
-У лісовій школі Незнайку дали завдання скласти речення із розсипаних слів. Він склав і просить вас перевірити, чи правильно він виконав завдання
- Це речення?(Ні).
- Чому ці слова не складають речення? (Не виражена думка, слова не пов’язані між собою)
- Про що говориться у реченні?(Про сонечко)
-Що говориться про сонечко ? (Сяє)
-Назвіть головні слова у реченні (Сонечко сяє)
- Які ще речення можна скласти з цих слів? (У небі сяє сонечко. Сяє у небі сонечко)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. Оголошення теми, мети, завдань уроку
-Ми виконали завдання Незнайка, склали речення. А для цього ми користувалися словами. Слова потрібні , щоб спілкуватися , передавати думки і почуття. Чи м більше людина знає слів та їх значень, тим краще вона висловлює свою думку.
-Чи можуть бути слова без значень?(Ні, кожне слово щось означає)
-А що можуть означати слова? Про це ми дізнаємось з уроку. Отже, на сьогоднішньому уроці ми познайомимося зі словами, які є назвами предметів, навчимося правильно ставити до них запитання, а також відрізняти їх від інших слів.
ІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Робота з підручником. Вправа 279
Розгляд малюнків і складання відповідей на запитання.
Хто це?(Розгляд малюнків у 1 рядку).(Школяр, автоінспектор, кухар)
-Що означають ці слова?(Назви людей)
-Хто це? (Розгляд малюнків у 2 рядку)(Кінь, їжак, риба)
Що означають ці слова? (Тварини)
-На які питання відповідають назви людей і тварин)(Хто?)
2.Запис слів за зразком підручника
(Хто?) Школяр, автоінспектор,кухар, кінь, їжак, риба.
3. Вправа 280. Розгляд малюнків
-Що це? (літак, ракета, трактор, портфель, косинець, календар)
Розгляд малюнків і складання відповідей на запитання.
-На які питання відповідають ці назви предметів? (Що?)
г) запис слів за зразком.
(Що?) Літак, ракета, трактор, портфель, косинець, календар)
—Які слова відповідають на питання Хто?(Назви людей і тварин)
-А які слова відповідають на питання Що?(Назви інших предметів)
Висновок. Слова, які означають назви людей і тварин, відповідають на питання хто? .Слова, які означають назви інших предметів, відповідають на питання що?
4. Читання правила с.109
5. Вправа “Незакінчене речення”
Закінчіть речення:
-Слова, які означають назви людей і тварин, відповідають на питання ...
-Слова, які означають назви інших предметів, відповідають на питання ...
6. Робота із словниковими словами
*Пояснення лексичного значення слова
Календар-таблиця чи книжка з перерахуванням усіх днів року.
-Які є календарі?
-Складіть речення з цим словом і запишіть (Самостійно)
-Поділіть слово календар на склади
Є у мене друг і помічник.
Я до нього дуже звик.
Й він без мене ні на крок:
Зі мною йде він на урок.
І для мене залюбки
Носить зошити,олівці, ручки й книжки. (Портфель)
*Пояснення лексичного значення слова
Портфель – спеціальна сумка для носіння паперів, книг.
-Складіть словосполучення із словом портфель (Новий, шкільний, шкіряний, зручний, покласти у портфель ...)
-Вимовте звуки у слові портфель.
-Поділіть слово портфель на склади для переносу (порт-фель)
- Добір слів – родичів до слова портфель (портфелик, портфельчик)
- Доберіть слова близькі за значенням до слова портфель (сумка, ранець)
7.Каліграфічна хвилинка
по р тф ль портфель
8.Складання речення із словом портфель (письмово)
(Мама купила мені новий портфель).
-А яке слово» заховалося» у слові портфель?(порт)
(Порт – це місце біля берега , спеціально обладнане для причалювання)
-Діти, а чи може портфель говорити?(Аналізую два портфелі)
- Про що розповів охайний портфель?
(Портфель може розповісти про свого господаря)
ІVФізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій уклоніться.
За щасливий день вчорашній.
Всі до сонця потягніться,
Вліво, вправо нахиліться,
Веретенцем покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
VІ.Закріплення , систематизація та узагальнення вивченого матеріалу
1.Гра «Хто?», «Що?»(Робота в малих групах). Повторення правила роботи в групах)
І група виписує слова , які відповідають на питання хто?,
ІІ група виписує слова , які відповідають на питання що?
Школа, радість, тигр, книжка, зима, хлопчик, корова, кошеня, водій, вода, білка, хліб.
Перевірка виписаних слів
Тигр,хлопчик, корова, кошеня, водій, білка.
Школа, радість, книжка, зима, вода, хліб.
2.Гра «Добери за зразком»
-Уявимо себе чарівниками, які можуть змінити слово так, що воно із живого предмета стане неживим. Бажаєте спробувати
До слів, які відповідають на питання хто?, дібрати слова, які
відповідають на питання що?
Моряк - море.
Садівник -
Лісник –
Школяр -
Льотчик –
4. Робота із загадками
-Відгадайте загадки, поставте запитання до слів – відгадок
В теплій шубі він лежить,
Цілу зиму міцно спить.
А пробудиться від сну
Зустрічатиме весну (Ведмідь)
Ростом він маленький,
Сірий, чепурненький,
Справжній молодець
Хто він ? …(Горобець)
По полю бродить,
Зерно молотить,
Жне, косить –
Хліба не просить (Комбайн)
Виріс у полі
на добрій землі,
місце найкраще
знайшов на столі (Хліб)
5.Малюнковий диктант
(Показую картинки, а діти записують слова в два стовпчики- хто? що?)
6. Гра «Подивися навкруги»
-Подивіться навкруги і назвіть найбільше предметів, які знаходяться у класі.
На які питання вони відповідають?
(Парта, стіл, дошка, шафа, квіти, книги,стілець, вчитель, гості …)
7.Гра «Баскетбол»
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія
-Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці?(Слова є назвами предметів, відповідають на питання хто? що?)
-На які питання відповідають назви людей і тварин?
- На які питання відповідають назви інших предметів?
--Що найбільше вам запам’яталось на уроці ?
VІІ. Домашнє завдання
Правило, с.109, вправа 282
VІІІ. Оцінювання знань учнів
ДЕПАРТАМЕНТ ОСВІТИ І НАУКИ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
ВІДДІЛ ОСВІТИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ ВИКОНАВЧОГО КОМІТЕТУ
ВАСИЛЬКІВСЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ
Григорівський – навчально виховний комплекс ім.І.Г.ПРИБОРА
«загальноосвітній навчальний заклад – дошкільний навчальний заклад»
вул. Миру 5а, Григорівка , Васильківський район Дніпропетровська область 52660, тел.(05639) 95238
е-mail: grigorivka.nvk@gmail.com
Засідання гуртка
«Знавці лікарських рослин»
підготувала і провела
вчитель початкових класів
Григорівського НВК
імені І.Г.Прибора
Хоменко Л.М
Тема. Лікарські рослини рідного краю
Мета: ознайомити учнів з лікарськими рослинами рідного краю та їх значенням для людини; вчити розрізняти рослини за зовнішнім виглядом, за запахом; формувати інтерес до лікарських рослин; розвивати спостережливість, увагу; виховувати бажання вивчати лікарські рослини рідного краю та бережливо ставитись до них.
Обладнання та матеріали:
Проектор для презентації слайдів;
мішечки з суховіттям трав;
ілюстрації «Лікарські рослини»;
гербарій лікарських рослин;
зразки консервацій варення: малини, смородини;
зразки настойок: нагідок, чистотілу,
аптечні зразки трав: ромашка, глід, подорожник, м’ята;
зразки чаїв магазинних пакетикових;
альбом «Лікарські рослини»;
кошик з лікарськими рослинами ;
індивідуальні конверти на кожну дитину із завданнями;
кросворд «Ліки»
Формування ключових компетентностей учнів під час засідання гуртка:
-вміння вчитися – організовувати свою працю для досягнення результату;
- загальнокультурну компетентність – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту;
- соціальні компетентності – почуватися частиною класу, жити з ним спільним життям;
-громадянська компетентність – бережливо ставитися до природи;
-здоров’язбережувальну компетентність – усвідомлювати здоров’я як вищу життєву цінність;
ІКТ- компонентність – інформувати учнів про лікарські рослини
рідного краю та їх властивості, працювати з джерелом інформації – комп’ютером.
Форми і методи:
План засідання
1.Організаційна частина. Повідомлення теми, виступ керівника гуртка – налаштування на позитивне сприйняття.
2. Виступи учнів з повідомленнями про рослини та їх цілющі властивості з переглядом слайдів презентації.
3. Чаювання. Приготування відварів та їх дегустація як практичне закріплення отриманих знань.
І.Організаційна частина
- Діти, сьогодні ми помандруємо з вами в гай,
Трав і квітів там розмай.
І у цьому розмаїтті
Ми знайдемо безліч ліків.
ІІ.Основна частина
ІІ.Повідомлення теми та мети уроку
- Подивіться , будь ласка , на малюнок. Що ви на ньому бачите? (Рослини). Може хтось знає ці рослини і може назвати їх? (Ромашка, кульбаба, подорожник, калина, звіробій …)Правильно.
Ці рослини ми зустрічаємо дуже часто у лісі, у лузі, але, навіть, і не замислюємося, що у нас під ногами справжній скарб. І цей скарб – лікарські рослини. Їх дуже багато. Вони дарують нам красу та здоров’я і тим самим приносять до оселі радість і щастя.
Отже , сьогодні на засіданні гуртка «Лікарські рослини» ми не просто будемо дізнаватися про лікарські рослини, а ще й використаємо їх цілющу силу собі на користь. Сьогоднішнє заняття ми проведемо під девізом «З природою живи у дружбі, то буде вона тобі у службі». Як ви розумієте цей вислів?(Потрібно берегти природу. Вона оберігає людину від голоду, холоду і хвороб, дає силу і наснагу ).
Ще в глибоку давнину люди помітили, що в багатьох рослинах прихована цілюща сила і тому почали використовувати їх для лікування найрізноманітніших хвороб. Так поступово почала розвиватись народна медицина. Людей, які вміли збирати лікарські рослини, готувати з них відвари, настої й лікувати ними інших людей називали травознавцями, фітотерапевтами.
Так, здоров’я – це дар, який пропонує природа кожній людині. Його не купиш ні за які гроші. Але не всі вміють берегти його. І тоді на допомогу людям приходять лікарські рослини. Їх дуже багато, і сьогоднішні ми пройдемось Стежиною Здоров’я, де зустрінемось з деякими лікарськими рослинами. Ми повинні не лише знати лікарські рослини, але вміти ними користуватися.
Є на світі рослин так багато
Їх Земля віддає недарма.
Бо лікують людей дуже радо,
Й кращих ліків на світі нема.
(Стукіт у двері ). Заходить Травознай.
ІІІ.Виступи учнів з повідомленнями про рослини та їх цілющі властивості
Добрий день вам всім. Я – хлопчик- Травознай, поспішав до вас,
щоб принести у клас ці лікарські рослини і дізнатися, що ви знаєте про них. (Ставить кошик з лікарськими рослинами на стіл). Але спочатку відгадайте загадку.
У зеленім листі
Виросли дівчата –
Вії у них білі,
Золоті оченята (Ромашка)
А що ви знаєте про ромашку?
1 уч. Ромашка
Ромашка - це квітка ніжності, чистоти.
Є декілька видів ромашок: декоративні, польові, а ми розкажемо про лікарську. Росте густо, як бур’ян.ЇЇ використовують при простуді, коли болить горло, дуже добре полоскати його відваром квітів ромашки. І маленьких діток лікує вона, їм можна давати напій з ромашки, коли в них болить животик і очі хворі добре промивати нею. Відвар з квіток ромашки використовують при простудних захворюваннях, кашлі, при зубному болю, при шлункових хворобах, миють волосся. А ще разом з чередою готують з нею купіль для малих дітей.
Ось яку силу має ця тендітна квітка на тонесенькій ніжці, з жовтуватим оком.
2 уч. -А я знаю легенду про ромашку.
Легенда про ромашку.
У бідної жінки захворів син. Грошей на ліки в неї не було і вона ходила по степу і збирала всі рослини, які хто порадить.
Одного разу вона зустріла бабусю, яка несла в руках пучок білих пахучих квітів. Почувши про горе матері, бабуся простягла ій квіти: "Зроби з них відвар і напій синочка ”. "А як же звуться ці квіти?” - запитала жінка. "Як вилікується синок, то й назвеш їх ім'ям свого сина ”.
Хлопчика звали Романом, тож мати, напуваючи його відваром, промовляла: "Пий, синочку, ромашку і будеш здоровим!”.
3 учень. Волошка
На просторах поля золотого
Сині зірочки тремтять.
Мов шматочки неба голубого
Виграють, виблискують, горять. (Волошка)
З давніх – давен ця синя квітка – символ краси, вроди.
Вона улюблена квітка українських дівчат. Цвітуть вони, коли поспівають
пишні жита. Цілющі властивості волошки містяться у її ніжних квіточках.
З напару пелюсток роблять примочки при хворобах очей. Нею миють волосся. Цією синьоокою красунею любуються всі.
-Далі ми помандруємо стежиною Здоров’я.
4 учень. Материнка
Ця рослина називається «МАТЕРИНКА».
-Подивіться, якого кольору її квіточки?
-Які вони: великі чи маленькі?
-Стебло тонке і міцне.
Ця трава цвіте влітку. У народі її називають мамина трава.
Мами купають маленьких діточок у відварах її квіточок
один раз на тиждень, щоб швидше росли. Але дітям пити
чаї, напої ніколи не давали. Компреси з неї накладають на фурункули ((чиряки, нариви). Сухої материнки боїться міль.
Бабуся розповідала, що коли клали гілочку материнки у молоко – воно довго не скисало, було ніби свіже.
Отака вона – мамина трава
5 учень. М’ята
Наступна квітка, яка запрошує нас у гості - М’ЯТА.
Росте м’ята на городах, в лісах. Корисна тим, що знімає
зубний біль. Коли прикласти листя до голови, вона перестає
боліти. Відвар п’ють від болю в шлунку. Розпізнають м’яту за незвичайним запахом. Навіть є м’ятні цукерки.
-Куштували їх?
Сьогодні ми зустрічаємося з м'ятою на кожному кроці. У нашій домашній
аптечці бачимо валідол, м'ятні таблетки, мазі та краплі з ментолом. Дуже
приємно посмоктати м'ятний льодяник, а за чашкою чаю з'їсти м'ятний
пряник. У ванній кімнаті на поличці нас чекає зубна паста з м'ятним
ароматом, а протягом дня нерідко жуємо м'ятну жувальну гумку для
свіжості дихання.
У свіжому і сухому вигляді м'ята перцева використовується в кулінарії, як
пряність. Її додають у м'ясні, рибні, овочеві страви, салати та вінегрети.
6 учень. Звіробій
- А ось жовтіють дрібні квіточки - ЗВІРОБІЙ
Ви не бійтеся мене. Не знаю, хто дав мені таку страшну назву.
Я ж корисний як для людей, так і для звірів.
Мене називають ліками від 99 хвороб.
Моїми настоями лікують хвороби шлунка, кишечника,
печінки і ревматизм. Звіробій підвищує тиск, тамує біль,
лікує безсоння і неврози.
7 учень. Барвінок
Лист зелений і міцний,
Сніг для нього не страшний,
А коли весну стрічає,
Сині очі розкриває.(Барвінок)
Біля самої стежки в лісі розстелив своє листя вічнозелений БАРВІНОК
Не всі знають, що барвінок – лікарська рослина. Настоєм лікують головний біль, гіпертонію, діабет, зупиняють кровотечі і загоюють рани.
8 учень. Кульбаба лікарська
Кульбаба росте як бур’ян. ЇЇ можна зустріти у парках, лісопарках, у розсадниках, поблизу жител, доріг.
Кульбаба-лікарська багаторічна рослина. Росте по всій території України
У давнину її вважали «еліксиром життя». У листках її багато вітамінів. Навесні, коли ще немає жодних свіжих овочів і фруктів,з листочків кульбаби роблять салати. З її квіток варять варення, корінці сушать і дають запарений чай тим, у кого немає апетиту.
Настій кульбаби – чудовий засіб від опіків.
9 учень. Подорожник ланцетолистий
Подорожник — цінна лікарська рослина . Росте по всій території України в степах, на степових схилах, луках,трав’янистих місцях та серед чагарників, росте при дорозі..
Люди використовують подорожник як лікувальний засіб для загоєння ран, при ударах, наривах, опіках. Якщо прикласти його до хворого місця, то біль зникає. Якщо тебе вкусить бджола чи оса – хутенько зірви листочок подорожника, зімни його та приклади . Він всю отруту висмокче. Коли палець порізав, то приклади листочок до рани, помивши його спочатку, рана швидко загоїться.
10 учень. Чебрець
Чебрець поширений на території України. У народній медицині чебрецем здавна користуються при дизентерії, болях у животі, спазмах і судорогах, безсонні, простудних хворобах, виразках шлунка, хворобах серця і нервових хворобах, як сечогінний засіб при набряках, хворобах печінки, недокрів'ї, порушенні обміну речовин, туберкульозі легень, зовнішньо — для примочок, загоювання ран і опіків Додавання чебрецю в чай допоможе зменшити втому, додасть життєвих сил і збільшить працездатність.
11.Калина
Поширена майже по всій Україні. В народній медицині нема кращих ліків від застуди, ніж калиновий чай. Свіжі плоди з медом та водою вживають при кашлі, серцевих захворюваннях, тиску крові. Соком навіть очищали обличчя, щоб рум' янилось.
ІV.Закріплення вивченого
12.Ігри
а )Гра «Склади лікарську рослину» ".
Конверт, а в ньому малюнок лікарської рослини, розрізаний на частинки
б) Дидактична гра "Розпізнай за запахом "
Приготувати листя м'яти, ромашки, липовий цвіт. Запропонувати понюхати, відмітити, який запах,вгадати рослину, найти в гербарії
в)Гра «Відгадай лікарську рослину за кольором»
-Я називаю колір, а ви маєте назвати лікарську рослину такого кольору:
*жовтий (кульбаба, звіробій. );
*білий (конвалія, ромашка);
* червоний (мак)
13. Кросворд «Ліки»
1.Дерево, що цвіте в липні? (Липа)
2.Рослина, про яку говорять, що лікує від 99 хвороб?(Звіробій)
3.Квітка білого кольору з жовтенькою серединкою.(Ромашка)
4 Рослина, з якої варять перший зелений борщ .(Кропива)
Вчитель. Лікарські рослини можна збирати тільки з дорослими. Перш ніж застосовувати їх, потрібно порадитись з лікарем.
Ми багато говорили з вами про лікарські рослини та їх застосування. А зараз кожен з вас намалює ту лікарську рослину, яку найкраще запам’ятав і розкаже про її лікувальні властивості.
V.Підсумок заняття. Чаювання
Ось і закінчується наша подорож стежиною Здоров’я.
Давайте подякуємо рослинам за те, що дарують нам здоров’я і силу, прикрашають наше життя. І пообіцяємо, що будемо завжди берегти зелений світ, без якого людина не може існувати.
На згадку про нашу зустріч ми хочемо подарувати вам, шановні гості, маленькі подаруночки. Це мішечки з лікарськими травами. Покладіть собі під подушку, щоб у вас був гарний спокійний сон.
Тут суцвіття диких трав,
На Купала їх збирали.
Із кущів – листки, коріння,
А з дерев – бруньки, насіння.
Ціла, бачите, аптека,
Для здоров'ячка безпека
А зараз я запрошую вас на чай , але не звичайний, а лікувальний.
Ось сідайте ви до столу,
Чай у мене чарівний.
Вмить всі болі він знімає,
Всіх на ноги піднімає
Та ще й сил він додає.
Вчитель: Я хочу пригостити вас чаєм. Але не звичайним, а лікувальним. Вдихніть аромат чаю!
Візьміть трішки чаю в рот і на мить заплющіть очі.
Відчуйте насолоду!
Що він вам нагадує?
Що ви відчуваєте?
( Діти смакують чай з липи, малини, калини, м’яти)