У сучасному педагогічному процесі значного розвитку набула ідея міжпредметної інтеграції. Інтегровані уроки ставлять за мету спресувати споріднений матеріал кількох предметів навколо однієї теми. На даному уроці ставила перед собою мету розв'язати не велику кількість окремих завдань, а їх сукупність: розглянути поняття "ялинка" з різних боків. Інтегровані уроки знімають стомлюваність і перенапруження учнів за рахунок переключення з одного виду діяльності на інший, є потужними стимуляторами розумової діяльності дитини.
Васьковецька ЗОШ І-ІІ ступенів
КОНСПЕКТ ІНТЕГРОВАНОГО УРОКУ
З ЧИТАННЯ І МУЗИКИ НА ТЕМУ
« С.Носань «Ялинка»,
Олександр Олесь«Ялинка».
Розуміння змісту музичного твору.
Зображальність у музичних творах.
«Ой яка ялиночка» - виконання»
2 клас
Підготувала вчитель початкових класів
Омельчук Л.Ф.
2017 р.
Тема. С.Носань «Ялинка», Олександр Олесь «Ялинка».
Розуміння змісту музичного твору. Зображальність у музичних творах.
«Ой яка ялиночка» - виконання.
Мета: вдосконалювати навички виразного читання прозових та віршованих текстів, порівнювати зміст різних за жанрами творів, уміння швидко орієнтуватися в тексті; розвивати діалогічне мовлення, спостережливість, уяву, творчість , вміння висловлювати свою думку; збагачувати словник учнів; виховувати любов до природи, привчати до мудрого використання природних багатств.
Формувати в учнів уміння визначати емоційний зміст музики, розкривати характер, настрій пісень під час їх виконання; розвивати вокальні виконавські навички, емоційне,зацікавлене ставлення до музики, відчуття рівномірної пульсації ; виховувати інтерес та любов до музики, творчої праці.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: ілюстрації до теми, фотографії авторів творів, презентація, тексти завдань, мікрофон, ноутбук, планшет, телевізор.
Хід уроку
І. Організаційна частина
1. Музичне привітання (слайд 1)
Встаньте, діти, всі скоріше,
Посміхніться всім миліше.
Продзвенів дзвінок «Дзелень».
Привітайтесь: «Добрий день».
Урок читання ми поєднаємо з уроком музики. Отже, розпочинаємо.
УВАЖНІ
РОЗУМНІ
ОРГАНІЗОВАНІ
КМІТЛИВІ
ХТО БАГАТО ЧИТАЄ,
ТОЙ БАГАТО ЗНАЄ.
ХТО ШВИДКО ЧИТАЄ,
ТОЙ БАГАТО ЗРОБИТИ ВСТИГАЄ.
ІІ. Мовно-читацька розминка
Де ж в нас пустунчик-язичок?
Заховався за біленький тинок.
Ліг на бочок і мовчок.
А ми зараз його розбудимо.
- Молодці.
Мороз мороза водив за носа.
Ма-ма-ма – прийшла до нас зима.
Іг-іг-іг – лапатий пада сніг.
Ем-ем-ем – всі саночки візьмем.
Мо-мо-мо – на санках летимо.
Ам-ам-ам – ой веселенько нам.
Ік- ік-ік – скоро вже Новий рік.
Ритмічний малюнок
3/4 І І І І І І І І І
ЗА-СУ-СИ-ЗІ
КО-ЛА-ЛІ-КУ
МІ-РИ-РО-МА
ре, ре, ре, ре
мі, мі, мі, мі
у висхідному і нисхідному порядку.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
Зелену сукню маю –
Ніколи не знімаю.
Один – єдиний раз на рік
Зірками прикрашаю.
(слайд 7-8)
Ми р*дість в*м да*уєм,
Ми росте*о для вт*хи.
Не руб*йте, не губ*ть
Н*с за*ади с*іху.
К*ли р*к Но*ий спі*ить,
Бі*не с*рце в нас трем*ить.
ІV. Опрацювання оповідання С.Носаня «Ялинка»
- Хто дійові особи оповідання?
- В яку пору року відбувалися події?
2. Словникова робота (Слайд 10)
базар втіха
пишне смітник
болісно погомоніли
неодмінно щонайменше
Читання слів луною за вчителем. Проспівування слів. Рух мелодії зверху вниз. Пояснення значення незрозумілих за змістом слів.
Вправа «Губи на замку»
- Читаємо мовчки. Ворушити губами заборонено.
- Чому Оленчина сім’я перестала купувати ялинки?
4. Аналіз змісту, вибіркове читання
- Звідки йшли батько з Оленкою? Що вони несли?
- Кого вони зустріли?
- Ким працював Карпо Іванович?
- Які почуття оволоділи лісником? Зачитайте.
- Що б зробив лісник, якби була його воля?
- Які слова передають головну думку? Зачитайте.
- Чи згідні ви з думкою лісника? Чому?
- Від чийого імені ведеться розповідь?
- Сергій Носань народився на Черкащині, рано залишився сиротою. Батько не повернувся з війни, а мати, згорьована, рано відійшла на той світ. Хлопчик був дуже спостережливим. Перший свій твір «Горобчик» написав ще у 5 класі. Своїми творами закликав до збереження рідної природи, нагадуючи, що в світі ще дуже багато жорстокості та байдужості. (Портрет)
5. Гра «Продовж речення»
- Ось уже кілька років ми …
- Несли ми того вечора …
- І в селі, і в містах …
- Постоїть вона в хаті …
6. Гра «Розвідники»
- Скільки разів зустрічається у тексті слово «ялинка» або споріднені до нього? (4)
7. Читання в особах
- Чиї слова треба читати з почуттям жалю, смутку, обурення?
- А в чиїх словах звучить здивування?
V. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА (слайд 11)
8. Розвиток зв’язного мовлення. Гра «Мікрофон»
- Продовжіть речення: «Робити по-людськи це – …»
«Чинити не по-людськи це – …»
VІ. Опрацювання вірша О.Олеся «Ялинка»
Гра «Блискавка».
Слова для гри: чобітки, кожушинка, саночки, ялинка, рубати, плиг, зайчик, ледащо, цяцьки.
Учитель читає вірш, змінюючи слова. Учні мають помітити помилку та виправити її.
Клас ділиться на 2 команди. Учитель зачитує слова по черзі. Кожна команда добирає риму.
Чобітки – саночки
Кожушинку – ялинку
Брати – відбирати
Нізащо – ледащо
Гратись – сховатись
Проси - ліси
(Продовження вірша автором)
А у лісі скрізь вовки, і ведмеді, і лисиці,
І ворони, і граки, і розбійниці синиці.
Страшно стало… Ой, пусти,
Не держи мене за поли.
Бідний зайчику, прости
Я не буду більш ніколи.
Низько-низько я зігнувсь,
А ще нижче скинув шапку.
Зайчик весело всміхнувсь
І подав сіреньку лапку.
Розіграйте сценку за прочитаним твором. Скільки має бути виконавців? Які почуття слід передати, читаючи слова зайчика? (Обурення). А хлопчика?
Гра «Добавляночка»
Щоб ялинок не … рубати,
треба штучні … купувати.
Штучні красуні разом з … нами
рік Новий можуть … стрічати,
радість людям … дарувати.
Можна гілочку … зірвати
та гарнесенько … прибрати.
І тоді такі … ялинки
будуть також … веселики.
VІІ. Виконання пісеньки «Ось яка ялиночка» (слайд 13)
VІІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
«Ялинок рубати не можна!»
Висновок: потрібно оберігати природу. А ялинку можна посадити у себе в саду і прикрасити, можна купити штучну, а можна поставити лише гілочку. (слайди 15-18)
ІХ. Домашнє завдання (слайд 19)
С.81, читати в особах;
С.82, вивчити вірш напам’ять.