Конспект інтегрованого уроку з літературного читання, природознавства та трудового навчання в 3 класі
Тема. В.Сухомлинський «Сергійкова квітка»
Мета. Продовжити знайомство учнів з творами В.Сухомлинського; удосконалювати вміння виразно, правильно, інтонаційно читати ; формувати вміння орієнтуватися в тексті; розвивати зв’язне мовлення, спостережливість, увагу, творчість школярів; прищеплювати естетичні смаки; виховувати любов та еленееее ставлення до природи .
Обладнання: портрет В.Сухомлинського; Червона книга ( фотографії квітів, занесених до Червоної книги України); кольоровий папір, ножиці, клей.
Хід уроку
I.Організаційний момент
II.Мовна розминка
1.Робота над чистомовкою.
Ок-ок-ок – покликав нас дзвінок
Ову –ову- ову - у подорож казкову
Яти-яти-яти - щоб мудрість перейняти
Ати-ати-ати – і добрими нам стати.
2. Вправи на вимову звуків
- Відтворіть свист вітру ссссссссссс
- Передайте голосом шум моря шшшшшшшшш
-Продемонструйте жужання комах ДЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗЗ
- Продемонструйте свист вітру. Шум моря і дзижчання комах послідовно. Повільно….швидко.
3. Вправи на розвиток дихання.
- Заплющіть очі, уявіть, що ви в лузі з пахучими квітами та травами, вдихніть повітря. Затримайте його і повільно видихайте. (повторити двічі).
4.Читання анаграм
АНСОС(сосна), ЯЛІЛІ(лілія), ИКОНЗДВ(дзвоник), АПНЮЬТЛ(тюльпан)
- Яке слово зайве? Чому?
5. Гра «Літеру вставляй – слово читай»
-У поданих словах замість рисок уявляйте букву «О» і читайте. Перший раз читайте повільно, другий швидше. Третій – ще швидше.
III.Актуалізація опорних знань
1.Підготовлені учні читають вірш напам’ять.
Двоколірний вірш
Коли де-небудь квітку бачу,
«Зірви!» — кричить мені, аж плаче.
Повз деревце іду еленее,
«Зламай!» — схиляється до мене.
В гніздечку пташку стріну в гаї,
«Зжени» — мерщій мене благає. «
Забий!» — цвіркун сюркоче в просі.
Е ні, негарний вірш такий.
Хай ліпше буде — навпаки!
Коли де бачу квітки очі,
«Люби!» — вона мені шепоче.
Повз деревце іду еленее,
«Привіт» — схиляється до мене.
В гніздечку пташку стріну в гаї,
Питає пташка: «Як ся маєш?»
«Спочинь» — з болота жаба просить.
«Всміхнись» — цвіркун сюркоче в просі.
Який же цвіт кругом чудовий!
Додому йду в добрі й любові.
(С. Павленко)
- Як ви думаєте, чому цей вірш двоколірний?
-Який колір, на вашу думку, підійде до першої частини вірша?
-А який до другої?
-Що потрібно робити для того, щоб природа завжди була тільки в одному кольорі?
III.Повідомлення теми і мети уроку
Отже, тема сьогоднішнього уроку «З природою живи у дружбі, то й буде вона тобі у службі.
На що схожа тема нашого уроку? (прислів’я )
Як розумієте слова цього прислів’я?
Можливо ще знаєте прислів’я про природу?
Сонце світить, сонце сяє – вся природа воскресає.
Грім гримить — хліб буде родить.
Сухий березень, теплий квітень, мокрий май — буде хліба урожай.
Як у травні дощ надворі, то восени хліб у коморі.
Посій в пору, будеш мати зерна гору.
Хто рано посіє, рано й пожне.
Де багато пташок, там нема комашок.
Фізкультхвилинка
IV.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1.Ознайомлення учнів з оповіданням В.Сухомлинського «Сергійкова квітка». (На дошці портрет В.Сухомлинського).Комбіноване читання.
Вчитель читає до слів: «Хлопці чекали: а що ж у кишені в Сергійка?»
-Діти, спробуйте передбачити, що ж було у кишені Сергійка?
Далі текст читає підготовлений учень.
2.Перевірка сприймання
-Який подарунок зробив хлопчикам Сергійко? (Показав дивовижну квітку)
-Чи зрозуміли друзі Сергійка, що саме він їм подарував? (Напевно, ні)
3.Вибіркове читання
-Знайдіть речення в якому сказано, коли відбуваються події описані в оповіданні.
-Знайдіть опис квітки.
-Яка головна думка твору??????????
4.Читання тексту «в ролях»
Скільких дійових осіб в оповіданні?( 4 хлопчика) Які?
(Автор, Сергійко, Петро, Максим, Гриць)
V.Ознайомлення з квітами Червоної книги
Бесіда про охорону природи.
-Сьогодні на уроці у нас незвичайний гість. Це «Червона книга України»
( підготовлена учениця).
-Я-незвичайна книга. В мені ви не знайдете ні казок, ні віршів, ні оповідань.
Як ви вважаєте, чому я червоного кольору? Я всім розповідаю про рослин і тварин, що перебувають під загрозою зникнення. Уперше Червону книгу України було видано в 1980 році. До неї було внесено 151 вид рослин і 85 видів тварин. У 2009 році вийшло нове видання книги, до якої вже увійшло 826 видів рослин і 542 види тварин. Про що ,на вашу думку, свідчать ці дані?
- У вас на дошці є фотографії квітів занесених до Червоної книги.
- Які з цих рослин ростуть у вашій місцевості? Чи зустрічали ви їх в природі?
-Уявіть себе природою. Якими б словами ви звернулись до людей?
Деякі червонокнижні квіти можливо зустріти не тільки в природі, але й у вигляді вазонів. Два представника є у нашому класі. Це венерин волос (адіан наукова назва), цикламен (або альпійська фіалка)
VI.Виготовлення квіткової галявини (з кольорового паперу)
1.Пояснення завдання вчителем.
-Сьогодні ми з вами виготовим свою дивовижну квіткову галявину.
Кожен ряд отримує своє завдання.
-I ряд вирізає з зеленого паперу долоньки. З них ми зробимо травичку на галявині.
-II ряд вирізатиме долоньки з яких ми зробимо квітку і метелика.
-III ряд вирізатиме долоньки із жовтого паперу для сонечка.
Вчитель нагадує правила поводження з ножицями.
2.Презентація квіткової галявини.
VII. Домашнє завдання. Читати і переказувати оповідання В Сухомлинського «Сергійкова квітка»