Конспект інтегрованого уроку з української мови та інформатики складено і проведено з метою: повторити і поглибити знання учнів про граматичні ознаки дієслова; закріпити вміння визначати час дієслова у реченнях, тексті; розвивати творчу уяву, мовне чуття, фонематичний слух, зв'язне мовлення, пізнавальний інтерес, вміння давати правильні та повні відповіді на поставлені запитання; розширювати лексичний запас учнів; виховувати почуття любові до рідної мови, інтерес до її вивчення, вчити учнів працювати в Інтернеті.
Українська мова 4 клас (інтегрований урок)
Тема: Часи дієслів.
Мета: повторити і поглибити знання учнів про граматичні ознаки дієслова; закріпити вміння визначати час дієслова у реченнях, тексті; розвивати творчу уяву, мовне чуття, фонематичний слух, зв’язне мовлення, пізнавальний інтерес, вміння давати правильні та повні відповіді на поставлені запитання; розширювати лексичний запас учнів; виховувати почуття любові до рідної мови, інтерес до її вивчення.
Інформатика
Тема. Навчальна діяльність учня в Інтернеті. Рівні доступу до навчальних матеріалів.
Мета: навчити здійснювати навчальну діяльність в Інтернеті за підтримкою та під контролем педагогів у закритому захищеному середовищі в тому числі й разом з іншими учнями/ученицями;
розвивати уважність, пам’ять, мовлення, логічне мислення, навички самостійної роботи на комп’ютері;
виховувати самостійність та відповідальність, працелюбність, акуратність у роботі.
Обладнання: картки для індивідуальної роботи та роботи в групах, підручник М.С.Вашуленка «Українська мова» 4 клас.
ФОПД: фронтальна, колективна, індивідуальна.
Обладнання: баян, мультимедійна дошка, комп’ютер, таблиці .
Тип уроку: урок вивчення та первинного закріплення знань (за А.К.Данилевич
Хід уроку
I. Організаційний етап. Привітання .Слайд 1, Слайд 2
Добрий день!
У добрий час, радо ми вітаємо вас.
Здоров’я, щастя, радості вам бажаємо
Урок рідної мови та інформатики розпочинаємо.
- Діти, сьогодні до нас завітали гості. Давайте їх привітаємо.
Діти:
Ми вам раді, люди добрі,Слайд3
І вітаєм щиро вас.
Всіх запрошуєм ласкаво
На урок в четвертий клас!
Вчитель:
-Ми бажаємо, щоб робота принесла вам нові знання, а гостям нашим – приємні враження.
- Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку
Очікую, що урок буде…
У – унікальним, універсальним, урочистим, удосконаленим.
Р – радісним, розвиваючим, різноманітним, рідкісним.
О – організованим, особливим, оптимістичним, оригінальним.
К – корисним, класним, колективним.
- Ми теж хочемо висловити свої очікування щодо уроку:
Діти, урок у нас сьогодні незвичайний, тож для того, щоб він був цікавим, вам потрібно побувати синоптиками. Спробуйте спрогнозувати свої відповіді на уроці.
1 - й учень. На уроці я буду — веселкою — мої відповіді будуть різноманітними.
2-й учень. На уроці я буду — вітром — мої відповіді будуть швидкими.
3-й учень. На уроці я буду — сонечком — я буду креативним.
4-й учень. На уроці я буду — хмаринкою — мої відповіді будуть повними.
5-й учень. На уроці я буду — росинкою — мої відповіді будуть блискучими.
6-й учень. На уроці я буду — місяцем — мої відповіді будуть ясними.
1.Каліграфічна хвилинка Слайд4
Урок продовжимо ми без зупинки
з каліграфічної хвилинки.
Букви пишіть рівненько,
Щоб були вони гарненькі.
ДОВІДКОВЕ БЮРО. Каліграфія (з грецької мови)- мистецтво красиво писати.
Вв ві жи ви чи сь Вік живи – вік учись
- Хто може пояснити зміст прислів’я?
- Навчання людини починається з народження і триває усе життя. Зараз ми навчаємося у школі. Потім в університеті. Навіть коли людина йде працювати, вона не перестає навчатися. Крім того, людина продовжує навчатися життєвої мудрості
- А ще ми будемо продовжувати роботу над проектом «Історія нашого класу», який ми розпочали і 1 класі. Протягом уроку ми створюватимемо колаж «Наш дружний клас» і кожне виконане завдання на уроці дасть змогу нам нанести фотографії з історії нашого класу в колаж
- Перше завдання виконано і ми можемо нанести наші перші фото – спогади 1 класу.
2.Створення емоційно піднесеного настрою на уроці
1) робота в парах
– Діти, у вас на партах лежать аркуші, на яких написані слова (лінуватись, , спостерігати, цікавитись).
(Діти: Лінуватись.
(Діти:спостерігати, цікавитись).
Отже завдання на уроці такі:
(Діти: Ці слова належать до частини мови-дієслово).
(Діти: Вони відповідають на питання: що робити? )
До кінця уроку ми:
II. Контроль знань учнів
1. Індивідуальна робота.
Завдання (2 учні утворюють із іменників неозначену форму дієслова) - за ком’ютером
1 учень – риба,читання, атака, дар.
2 учень – слух, знання, мова, допомога Фото
2. Мозкова атака
2. Повторення вивченого про дієслово.
Гра «Завдання із кейсу».
(Діти по черзі дістають зі кейсу запитання
- Над якою темою ми зараз працюємо?
-Яка частина мови називається дієсловом?
-На які питання відповідають дієслова?
-Яким членом речення найчастіше буває дієслово?
-Як пишеться не з дієсловами?
-Що знаєте про неозначену форму дієслова?Фото
3Утворення дієслів неозначеної форми (письмово) – на дошці (3 учні)
носять випав іде
їдять роблю носитимуть
читатиму клеять фарбувала
віють носили летів Фото
4 Утворення дієслів неозначеної форми(усно)Слайд 5
Письмо –
Гра –
Радість –
Малюнок –
Сум –
Сніданок –
Думка –
Дія –
Фото
5.Тестування на комп’ютері (Програма Plickers).
Фото
- Які з дієслів записані тричі?
- Чим відрізняються ці дієслова?
Носять – носили – носитимуть
III. Мотивація пізнавальної діяльності учнів
- Які з дієслів записані тричі?
- Чим відрізняються ці дієслова?
Носять – носили – носитимуть
- Діти, чи потрібно нам поповнювати знання про частину мови дієслово?
— Сьогодні ваш «мозковий комп’ютер поповниться ще однією інформацією про дієслово. Ми поговоримо про часи дієслів,будемо вчитися утворювати різні часові форми, добирати влучні слова до малюнків,розвивати мовлення,збагачувати словниковий запас.
IV. Вивчення нового матеріалу— Слайд6
Отже,тема нашого сьогоднішнього уроку «Часи дієслів»
1. Колективна пошукова діяльність Слайд7
- Що роблять діти? - Що зробили діти?
-- Що будуть робити діти?
- Дієслова можуть змінюватися за часами. Мають 3 форми — теперішнього, минулого й майбутнього часів. Дієслова теперішнього часу називають дію, яка відбувається тоді, коли про неї говорять. Дієслова минулого часу називають дію, яка відбувалася раніше, ніж про неї говорять. Дієслова майбутнього часу називають дію, яка відбувається після того, як про неї сказали. Фото
2. Робота за таблицею Слайд 8 Фото
- Хто це там, хто вже стомився
І на парту похилився?
Треба всім нам дружно встати,
І музпаузу почати.
3. Фізкультхвилинка - Музичний «пошук» Слайд 9 дієслів у веснянці «А вже красне сонечко...» (припекло, розлило, зашуміли, буде, догоди,уроди)Фото
V. Первинне закріплення знань учнів
1. Ознайомлення з правилом у підручнику
2. Вправа 2831 –1 усно, 2- письмово. Фото
3.Тестування на комп’ютері. (Програма learningАpps)
Фото
VІ. Контроль і самоперевірка знань.
1.Робота в групах
Робота з деформованими прислв’ями
1) 1 – група –Книжка вчить, як на світі жить (Т. ч.)
2) 2 – група – Що посієш, те й пожнеш (Май. Ч.)
3)3 – група – Або пан, або пропав (Мин. Ч.) Фото
Цікаво знати. ДОВІДКОВЕ БЮРО
Гра “Так чи Ні”
Дієслово означає предмет (Ні)
У реченні дієслово найчастіше буває присудкам (Так)
Дієслова не змінюються за числами (Ні)
Дієслова змінюються за часами (Так)
Дієслова бувають неозначеної форми (Так)
Дієслова відповідають на питання який? яка? яке? (Ні) - Фото
VIII. Підсумок уроку. Слайд 10
Вчитель. Із завдань нашого уроку ми бачимо, що дієслова дуже важливі для нашої мови, бо вони прикрашають нашу мову, збагачують, роблять її цікавою та різноманітною.
- Чи задоволені ви своїми відповідями?
- Чи сподобався урок?
- Чи справдилися ваші очікування?
Зараз кожен висловить свою думку.
1-й учень. Я зрозуміла, яке важливе значення мають дієслова для нашої мови.
2-й учень. Я збагатився інформацією про дієслово як частину мови.
3-й учень. Завдяки цьому уроку я краще навчився розпізнавати дієслова в текстах.
4-й учень. Мені урок дуже сподобався тим, що був насичений різноманітними вправами і завданнями.
5-й учень. Мені сподобалося працювати в парах.
6-й учень. Мій словниковий запас збагатився дієсловами, тому я хочу, щоб такі уроки частіше повторювалися
VIII. Домашнє завдання. Вправа 285 Слайд 11
Всі ви, діти, молодці, Слайд12
Гарно працювали!
Але дзвоник пролунав,
Він мені і вам сказав,
Що урок вже час кінчати,
Треба йти відпочивати.
2. Поетична хвилинка
Невгамовне
Завжди в роботi дiєслово,
Багато рiзних справ у нього.
Не зупиняється й на мить.
Кудись завжди воно бiжить.
Вчора плавало у морi,
Сьогоднi вже спiває в хорi,
І само воно не знає,
Що робити завтра має.
— Дiєслово, дiєслово,
Будь щасливе i здорове.
Та пробач нечемних нас,
Як твiй визначити час?
Зупинилось дiєслово:
— Що ж складного тут, панове?
Якщо ви вже щось зробили,
Буде це минулий час.
А коли працюють зараз —
Час теперiшнiй у вас.
Час майбутнiй — всю роботу
Разом зробимо в суботу.