Конспект лекції "ОСНОВИ ТРУДОВОГО ПРАВА УКРАЇНИ"

Про матеріал
План лекції: 1. Поняття трудового права 2. Колективний договір та угода 3. Трудовий договір 4. Припинення трудового договору 5. Робочий час 6. Час відпочинку 7. Оплата праці 8. Матеріальна відповідальність працівників 9. Трудова дисципліна
Перегляд файлу

Тема:  ТРУДОВЕ  ПРАВО УКРАЇНИ.   

  1. Поняття трудового права
  2. Колективний договір та угода
  3. Трудовий договір
  4. Припинення трудового договору
  5. Робочий час
  6. Час відпочинку
  7. Оплата праці
  8. Матеріальна відповідальність працівників
  9. Трудова дисципліна
  1. Поняття трудового права

 

Праця – незмінний супутник людства протягом усього часу його існування. Всі досягнення людської цивілізації є результатом праці. Саме праця дозволяє людині не лише створювати матеріальні блага для себе та своїх близьких, а й самоутверджуватись у суспільстві, реалізовувати власний творчий потенціал, досягати все нових вершин. Саме виходячи із цього надзвичайного значення праці для кожної людини Конституція України статтею 43 закріпила право кожної людини на працю. Дане право включає в себе можливість особи заробляти собі на життя працею, яку вона вільно обирає. Українська держава зобов’язалась створювати умови для повного здійснення її громадянами права на працю, гарантувати рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовувати програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Констиутція України заборонила використання примусової праці як грубе порушення права людини на працю. Ті, хто працює, відповідно до норм Конституції, мають право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Крім того, громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. Законом захищається право на своєчасне одержання винагороди за працю.

Таким чином, право громадян України на працю – це право на одержання роботи з оплатою праці не нижче встановленого державою мінімального розміру, – включаючи право на вільний вибір професії, роду занять і роботи, що забезпечується державою.

Трудове право – галузь права, яка регулює відносини, що виникають у процесі реалізації особою права на працю. Суб’єктами трудового права є:  працівник, працедавець,  профспілка.

 

Цікаво знати, що умовно всіх тих, хто працює, поділяють на дві групи: перша, «сині комірці» – це робітники, які займаються фізичною працею, та друга, «білі комірці» – працівники та службовці, люди інтелектуальної праці.

 

Основними джерелами трудового права є

  • Конституція України (ст. 43, 44, 45)
  • Кодекс законів про працю від 10.12.1971
  • Закони України “Про колективні договори і угоди” від 1 липня 1993 року
  • “Про відпустки” від 15 листопада 1996 року
  • “Про зайнятість населення” від 1 березня 1991 року

 

 

  1. Трудовий договір

 

Працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачене законодавством, колективним договором або угодою сторін.

 

Трудовий договір – це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Особливою формою трудового договору є контракт, в якому строк його дії, права, обов’язки і відповідальність сторін, умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору можуть встановлюватися угодою сторін.

Умови договорів про працю, які погіршують становище працівників порівняно із attentionзаконодавством України про працю, є недійсними.

 

Трудовий договір укладається з 16 років, як виняток – з 15 років, а учнями – з 14 років (лише  якщо робота  не завдає шкоди здоров’ю, не заважає навчанню, а також є дозвіл одного із батьків).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Форми трудового договору: письмова, усна

Види трудового договору: 1) безстроковий;

                                     2) на визначений строк, встановлений за погодженням сторін;

                                     3) на час виконання певної роботи.

 

При укладенні трудового договору громадянин зобов’язаний подати паспорт або інший документ, що посвідчує особу, трудову книжку. У випадках, коли це необхідно за характером праці  – документ про освіту, про стан здоров’я та інші документи. Забороняється вимагати від осіб, які поступають на роботу, відомості про їх партійну і національну приналежність, походження, прописку та документи, подання яких не передбачено законодавством.

Працівникам, що стають на роботу вперше, трудова книжка оформляється не пізніше п’яти днів після прийняття на роботу. До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди; відомості про стягнення до неї не заносяться.

Для робітників (робочих (рос.) строк випробування становить не більше ніж 1 місяць. Строк випробування для інших не повинен перевищувати 3 місяців, як виняток він може становити 6 місяців.  Випробування не встановлюється для:

осіб, які не досягли вісімнадцяти років;

молодих робітників після закінчення ПТУ;

молодих спеціалістів після закінчення ВНЗ;

осіб, звільнених у запас;

інвалідів, направлених на роботу відповідно до рекомендації медико-соціальної експертизи.

Коли строк випробування закінчився, а працівник продовжує працювати, то він вважається таким, що витримав випробування.

 

  1. Колективний договір та угода

 

Колективний договір укладається на підприємствах, в установах, організаціях, які використовують найману працю.

Колективний договір укладається між власником або уповноваженим ним органом з однієї сторони і профспілковими органами з іншої сторони.

У колективному договорі встановлюються взаємні зобов’язання сторін щодо: зміни в організації виробництва і праці; нормування і оплати праці, встановлення розмірів заробітної плати та інших видів трудових виплат; встановлення гарантій, компенсацій, пільг;  режиму роботи, тривалості робочого часу і відпочинку; умов і охорони праці; забезпечення житлово-побутового, культурного, медичного обслуговування, організації оздоровлення і відпочинку працівників.

Положення колективного договору поширюються на всіх працівників підприємств незалежно від того, чи є вони членами профспілки.

 

  1. Припинення трудового договору

 

Ключові підстави для припинення трудового договору:
- угода сторін
- ініціатива працівника
- ініціатива власника.

 

А. Розірвання трудового договору з ініціативи працівника

         Про розірвання трудового договору за власним бажанням працівник повинен попередити власника письмово за 2 тижні.

Якщо працівник не може продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до навчального закладу; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною або за хворим членом сім’ї; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин), власник або повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.

Якщо працівник після 14 днів не залишив роботи, власник не вправі звільнити його, крім випадків, коли на його місце запрошено іншого працівника.

Працівник має право у визначений ним строк розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо власник не виконує законодавство про працю, умови колективного чи трудового договору.

 

Б. Розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не допускається звільнення працівника в період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці. Це правило не поширюється на випадок повної ліквідації підприємства, установи, організації.

Визнач, у якій із вказаних ситуацій наявний прогул:

  1. Зоя Дідич, яка працює перукарем, разом із подругами під час робочого дня пішла в кафе, тому не була на роботі дві години
  2. громадянин Сидорук на три години запізнився на роботу в зв’язку з тим, що був затриманий працівниками міліції як свідок дорожньо-транспортної пригоди
  3. громадянин Петренко зранку запізнився на роботу на півгодини, з обіду – на годину, а потім залишив робоче місце на півтори години раніше; причиною своєї поведінки він назвав нетворчий настрій.

 

Власник або уповноважений ним орган зобов’язаний в день звільнення видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок.      

 У разі звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу він зобов’язаний також у день звільнення видати йому копію наказу про звільнення з роботи. В інших випадках звільнення копія наказу видається на вимогу працівника.

 

 

  1. Робочий час

 

attentionСкорочена тривалість робочого часу встановлюється:

  • для працівників віком від 16 до 18 років – 36 годин на тиждень, для осіб віком від 14 до 16 років – 24 години на тиждень
  • для працівників, зайнятих на роботах зі шкідливими умовами праці, –  не більш як 36 годин на тиждень.
  • для окремих категорій працівників (учителів, лікарів та інших)

 

Напередодні святкових і неробочих днів тривалість роботи працівників (крім працівників зі скороченим днем) скорочується на одну годину.

При роботі в нічний час (з 10 години вечора до 6 години ранку) тривалість роботи скорочується на одну годину. Забороняється залучення до роботи в нічний час: неповнолітніх, вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років.

За угодою між роботодавцем та робітником може встановлюватись неповний робочий час (32 години на тиждень). На прохання вагітної жінки, жінки, яка має дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, роботодавець зобов’язаний встановлювати їй неповний робочий час. Оплата праці в цих випадках провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.

Надурочні роботи – це роботи понад встановлену тривалість робочого дня. Вони можуть бути застосовані лише у наступних випадках:

  • при проведенні робіт, необхідних для оборони країни;
  • для усунення обставин, які порушують правильне функціонування комунальних систем  
  • при необхідності закінчити почату роботу, яка внаслідок непередбачених обставин не могла бути закінчена в нормальний робочий час;
  • при необхідності виконання вантажно-розвантажувальних робіт з метою недопущення або усунення простою рухомого складу чи скупчення вантажів
  • для продовження роботи при нез’явленні працівника, який заступає, коли робота не допускає перерви.

 

 

  1. Час відпочинку

 

Перерва для відпочинку і харчування надається через чотири години після початку роботи. Вона не включається в робочий час.

У випадку, коли святковий або неробочий день збігається з вихідним днем, вихідний день переноситься на наступний після святкового. Тривалість щотижневого безперервного відпочинку повинна бути не менш як сорок дві години. Робота у вихідні дні забороняється. Залучення окремих працівників до роботи у ці дні допускається тільки з дозволу профспілкового комітету підприємства, установи, організації і лише у виняткових випадках (як і при надурочних роботах). Робота у вихідний день може компенсуватися наданням іншого дня відпочинку або у грошовій формі у подвійному розмірі.

Святкові дні в Україні:

  • 1 січня – Новий рік
  • 8 березня – Міжнародний жіночий день
  • 1 і 2 травня – День міжнародної солідарності трудящих
  • 9 травня – День Перемоги
  • 28 червня – День Конституції України
  • 24 серпня – День незалежності України.
  • 14 жовтня – День захисника України
  • 7 січня – Різдво Христове
  • один день (неділя) – Пасха (Великдень)
  • один день (неділя) – Трійця

 

 

attentionПраво на щорічну  відпустку у перший рік роботи настає після  шести місяців безперервної роботи на даному підприємстві.  Загальна тривалість щорічної основної відпустки не менша, ніж 24 календарних дні. Заробітна плата працівникам за час відпустки виплачується не пізніше, ніж за три дні до її початку.

Щорічна додаткова відпустка за роботу зі шкідливими умовами праці тривалістю до 35 календарних днів надається працівникам, зайнятим на роботах, пов’язаних із негативним впливом на здоров’я шкідливих виробничих факторів.

Творча відпустка надається працівникам для закінчення дисертаційних робіт, написання підручників та в інших випадках, передбачених законодавством.

На підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами тривалістю: до пологів – 70 календарних днів, після пологів – 56 календарних днів (70 календарних днів – у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів. Жінкам, які усиновили новонароджених дітей, надається відпустка з дня усиновлення тривалістю 56 календарних днів (70 календарних днів – при усиновленні двох і більше дітей). Після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами за бажанням жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

 

  1. Оплата праці

 

        Заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку роботодавець  виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Мінімальна заробітна плата – це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитися оплата за виконану працівником місячну, погодинну норму праці (обсяг робіт).

Мінімальна заробітна плата є державною соціальною гарантією, обов’язковою на всій території України для підприємств, установ, організацій усіх форм власності і господарювання та фізичних осіб.

Заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів.

 

  1. Матеріальна відповідальність працівників

 

За шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації при виконанні трудових обов’язків, працівники, з вини яких заподіяно шкоду, несуть матеріальну відповідальність у розмірі прямої дійсної шкоди, але не більше свого середнього місячного заробітку.

attentionПовну матеріальну відповідальність працівники несуть  у випадках, коли:

  1. між працівником і роботодавцем укладено письмовий договір про взяття на себе працівником повної матеріальної відповідальності;
  2. майно та інші цінності були одержані працівником під звіт за разовою довіреністю;
  3. шкоди завдано діями працівника, які є злочином;
  4. шкоди завдано працівником, який був у нетверезому стані;
  5. шкоди завдано недостачею, умисним знищенням або умисним зіпсуттям матеріалів, виробів тощо;
  6. шкоди завдано не при виконанні трудових обов’язків;
  7. службова особа  винна в незаконному звільненні або переведенні працівника на іншу роботу.

Покриття шкоди працівниками в розмірі, що не перевищує середнього місячного заробітку, провадиться шляхом відрахування із заробітної плати працівника.

Розпорядження про це має бути зроблено не пізніше двох тижнів з дня виявлення заподіяної працівником шкоди і звернено до виконання не раніше семи днів з дня повідомлення про це працівникові.

Петро Пилипчик працював вантажником на транспортному підприємстві, де з ним було підписано договір про повну матеріальну відповідальність. Одного разу внаслідок того, що він погано закріпив ящики на кузові однієї з машин, частину вантажу було пошкоджено. Сума збитків, які було заподіяно підприємству, становить 350 гривень. Чи має право підприємство стягнути з Пилипчика завдані збитки? Чому?

 

  1. Трудова дисципліна

 

Трудовий розпорядок на підприємствах, в установах, організаціях визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку, які затверджуються трудовими колективами за поданням власника або уповноваженого ним органу і профспілкового комітету на основі типових правил.

До працівників можуть застосовуватись заохочення.  Заохочення бувають як у матеріальній формі (наприклад, грошова премія або ж цінний подарунок), так і в нематеріальній формі (наприклад, оголошення подяки або вручення грамоти).

За порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення:  догана, звільнення

Дисциплінарне стягнення застосовується безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю або перебуванням його у відпустці. Дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку. До застосування дисциплінарного стягнення роботодавець  повинен зажадати від порушника письмові пояснення. За кожне порушення трудової дисципліни може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення. Стягнення оголошується в наказі  й повідомляється працівникові під розписку. Якщо протягом року з дня накладення дисциплінарного стягнення працівника не буде піддано новому дисциплінарному стягненню, то він вважається таким, що не мав дисциплінарного стягнення.

Громадянка Іванова запізнилась на роботу, за що отримала від керівництва підприємства догану. Пройшло чотири дні, і вона дізналась про те, що її збираються звільнити у зв’язку з усе тим же запізненням. Як ти гадаєш, чи можуть звільнити Іванову? Чому?

 

 

 

attention Проект нового Трудового кодексу, введення якого планується у 2017 році,  передбачає:

 

1. Укладення трудового договору  тільки в письмовій формі.

3. Збільшення з 20 до 30% доплати за роботу в нічний час.

4. Збільшення з подвійної до потрійної   доплати за понаднормові години роботи.

5. Підвищеня розміру допомоги працівнику в разі скорочення залежно від стажу роботи.

6. Заборону без згоди працівника змінювати умови трудового договору. Тобто роботодавець не матиме права вимагати від особи виконувати іншу роботу, змінювати умови праці та визначати меншу зарплату.

7. Право роботодавця контролювати виконання працівниками трудових обов'язків, у тому числі з використанням технічних засобів, якщо це обумовлено особливостями виробництва, обов'язково попередивши працівників про застосування техзасобів.

8. Збільшення терміну щорічної відпустки до 28 днів

 

    Проект Кодексу доповнено положеннями щодо правонаступництва у трудових відносинах; призупинення трудових відносин; припинення трудових відносин з підстави настання надзвичайних обставин, що перешкоджають продовженню трудових правовідносин; умов праці; підсумованого обліку робочого часу; компенсаційної виплати (допомоги) на оздоровлення при наданні щорічної відпустки; окремою главою визначено норми стосовно професійної (службової) кар'єри, до яких віднесено питання стажування працівників, кадровий резерв, конкурсного відбору працівників.

 

 

 

 

ПРАКТИЧНІ ЗАВДАННЯ ДО ТЕМИ «ТРУДОВЕ ПРАВО УКРАЇНИ»

1. Громадянка Петровська влаштувалася на роботу секретарем-референтом. При укладенні з нею трудового договору начальник відділу кадрів, крім трудової книжки та паспорту, попросив Петровську принести довідку від лікаря про те, що вона не вагітна. В іншому випадку її, за словами начальника відділу кадрів, на роботу не візьмуть. Чи правомірні дії начальника відділу кадрів?

 

2. Власник магазину відмовив працюючим продавцям в наданні чергової відпустки в поточному році, сказавши: «Нам треба «розкрутитися». А хто незадоволений - прошу на вулицю». Чи прав власник? Яка підстава для відмови була б правомірною? Яку мінімальну кількість днів він зобов'язаний надати для відпустки працівникам?

 

3. Вантажник Р. і робітник складу Н. за 4,5 години до закінчення робочого дня купили пляшку горілки  і розпили її в найближчому парку. Р. Після цього пішов додому, а П. повернувся на робоче місце. Наказом адміністрації обидва звільнені. Чи права адміністрація? Що послужило підставою для звільнення?

 

4. Приймаючи на роботу 17-річного випускника ПТУ. начальник відділу кадрів сказав: «Всі документи в порядку, залишилася тільки характеристика від директора ПТУ. І попереджаю, що доведеться пройти випробувальний термін для перевірки свого професіоналізму». Всі дії начальника правомірні?

 

5. При прийомі на роботу помічником кухаря 17-річної П., що закінчила технікум, встановили випробувальний термін 2 місяці. Однак незабаром з'ясувалося, що Н. не відповідає вимогам, що пред'являються, і її звільнили як ту, що не пройшла випробування. Яку правову помилку допустила адміністрація?

 

6. Володимиру прийшла повістка з військкомату про призов на строкову службу. Володимир попросив почекати 2 тижні для того, щоб відпрацювати визначений термін до звільнення з роботи. У військкоматі йому в проханні відмовили. Чи правомірна відмова працівників військкомату?

 

7. Марина влаштувалася на роботу продавцем. Власник магазину забрав її трудову книжку, і вона приступила до роботи. Через місяць господар сказав, що його не влаштовує її робота, тому грошей він їй не заплатить і вона звільнена. Марина дуже засмутилася, т. к. трудовий договір з нею не був укладений. Вона може звернутися до суду?

 

8. Анжела влаштувалася на роботу кур'єром. Коли вона оголосила начальнику про свою вагітність, то він запропонував їй звільнитися, оскільки вона не зможе справлятися з роботою (потрібно багато рухатися, їздити в транспорті). Чи правомірні дії адміністрації?

 

9. Іванова було прийнято на роботу на автоагрегатний завод слюсарем ІV розряду. При прийомі на роботу власником заводу було встановлено для нього випробувальний строк тривалістю 3 місяці. Іванов не погодився з таким терміном випробування і запропонував власникові його зменшити. На яке питання розраховане завдання? Вирішіть суперечку.

 

10. Громадянка Ш. подала заяву до районного суду, в якій вказала, що ще 27 липня вона звернулася з проханням до адміністрації підприємства звільнити її з роботи. Проте 15 серпня замість наказу про звільнення за власним бажанням було видано наказ про її звільнення, в якому зазначена така підстава: ”Звільнена за втрату документа”. Яке рішення повинен ухвалити суд?

 

11. Громадянка К. 15 вересня подала заяву з проханням звільнити її з 1 жовтня з роботи за власним бажанням. 17 вересня вона  звернулася у відділ кадрів з проханням повернути їй заяву, оскільки у зв’язку з сімейними обставинами, що змінилися, вона хотіла б залишитися на роботі. Проте начальник відділу кадрів відмовився повернути їй заяву на тій підставі, що наказ про звільнення вже підготовлено. Чи правомірні дії начальника відділу кадрів?

 

12. 18 червня комірника П. було затримано на прохідній, коли він намагався винести з заводу деталі до телевізора. Про даний факт директор заводу повідомив районий відділ внутрішніх справ і відносно П. було порушено кримінальну справу. 20 червня було видано наказ, в якому як підстава звільнення зазначався п. 8 ст. 40 КЗпП України – за розкрадання майна власника. П. не погодився з такою підставою звільнення і звернувся до суду з проханням поновити його на роботі, оскільки він ще знаходиться під слідством і звільнити його за даною підставою не можна. Чи правомірні дії адміністрації заводу?

 

Завдання самоконтролю  з теми «Трудове право України»

  1.       У трудовому праві поняття “колективний договір” і “трудовий договір”:
    1. тотожні за змістом
    2. поняття “колективний договір” має ширшу дію
    3. поняття “трудовий договір” має ширшу дію
    4. правильна відповідь відсутня
  2.       За загальним правилом строк випробування для працівників становить:
    1.        1 місяць
    2.       3 місяці
    3.        6 місяців
    4.       1 рік
  3.       Строк випробування для працівників, які щойно закінчили вищі навчальні заклади:
    1.        не повинен перевищувати 1 місяця
    2.       не повинен перевищувати 3 місяців
    3.        не повинен перевищувати 6 місяців
    4.       строк випробування не встановлюється
  4.       Власник при прийнятті особи на роботу не має права вимагати:
    1.        документ про освіту
    2.       характеристику
    3.        довідку про стан здоров’я
    4.       правильна відповідь відсутня
  5.       Працівник може бути звільнений власником без згоди профспілкового органу у разі:
    1.        незадовільних результатів випробовувального терміну
    2.       ліквідації підприємства
    3.        вчинення розкрадання майна власника
    4.       усі відповіді правильні
  6.       Яке твердження є помилковим:
    1.        працівник може укласти трудовий договір лише на одному підприємстві
    2. колективний договір може надати працівникам додаткові гарантії
    3. за угодою між працівником та власником можуть бути встановлені інші умови праці, ніж визначені законом
    4.       контракт укладається лише у письмовій формі
  7.       До трудової книжки не заносяться відомості про:
    1.        займану посаду
    2.       заохочення та нагороди
    3.        стягнення
    4.       період працевлаштування
  8. Гаврилюк, який працював слюсарем, за трудовим розпорядком мав знаходитись на робочому місці протягом 8-годинного робочого дня. Однак він без поважних причин запізнився на роботу на 2 години і без дозволу керівника покинув робоче місце за 2 години до закінчення робочого дня. Через це Гаврилюк може бути звільнений:
    1.        за прогул
    2.       за одноразове грубе порушення трудових обов’язків
    3.        за виявлену невідповідність займаній посаді
    4.       за систематичне невиконання обов’язків, покладених на нього трудовим договором
    5.        не може бути звільнений
  9.       Право на відпустку настає після закінчення:
    1.        3 місяців безперервної роботи
    2.       6 місяців безперервної роботи
    3.        11 місяців безперервної роботи
    4.       12 місяців безперервної роботи
  10.    Дисциплінарне стягнення не може бути накладене, якщо з часу проступку минуло:
    1.        1 місяць
    2.       3 місяці
    3.        6 місяців
    4.       1 рік.
  11.    У трудовому праві обмежена матеріальна відповідальність працівника означає, що:
    1.        працівник не несе відповідальності за шкоду, спричинену власнику підприємства
    2.       за шкоду, спричинену працівником, відповідає власник підприємства
    3.        за шкоду, спричинену працівником, відповідає профспілка
    4.       працівник несе відповідальність за шкоду в межах свого середнього заробітку.
  12.    Поняття “неповний робочий час” і “скорочений робочий час”:
    1.        тотожні за змістом
    2.       поняття “неповний робочий час” ширше
    3.        поняття “скорочений робочий час” ширше
    4.       поняття не збігаються.
doc
Додано
20 січня 2022
Переглядів
10648
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку