Конспект заняття з трудового навчання на тему "Технологічна послідовність виготовлення панно чи картини з аплікацією. Використання праски" розрахований на дві години в 5-6-х класах при виконанні проекта, де об'єктом проектно-технологічної діяльності учнів є "Панно, картина". Панно чи картина виконується однією з основних технологій "Технологія виготовлення аплікації (з природних та текстильних матеріалів)"
Конспект дає змогу ознайомити учнів з технологічною послідовністю виготовлення панно чи картини, використанням праски, вибором режиму прасування, терморегулятором та його призначенням, правилами безпечної роботи праскою
Щоб урок був наче казка,
Щоб чогось навчив він вас,
Слухайте мене уважно
І не гайте марно час.
Тема. Технологічна послідовність виготовлення панно, картини з аплікацією. Використання праски
Практична робота. Визначення технологічної послідовності виготовлення панно чи картини з аплікацією. Виконання волого-теплової обробки тканини
Мета:
навчальна : забезпечення засвоєння учнями знань про технологічну послідовність виготовлення панно чи картини; відпрацювання навичок виставляти режими нагрівання праски та виконання волого-теплової обробки тканини
розвиваюча: розвиток вмінь визначати технологічну послідовність виготовлення панно чи картини з аплікацією, аналізувати та співставляти, логічно мислити
виховна: виховання естетичного смаку, дисциплінованості виконання правил безпечної праці з праскою
Тип уроку: Формування вмінь та навичок учнів
Ключові слова: праска, режим прасування,терморегулятор, дошка для прасування
МТО: ІКТ, зразки картин та панно, праска, ємкість для води, дошка для прасування
Інструменти та матеріали: текстильні матеріали, природні матеріали
Об’єкт праці: панно, картина
Міжпредметні зв’язки: фізика, трудове навчання, образотворче мистецтво
Структура уроку
Хід заняття
I. Організаційний момент
II. Виявлення знань і вмінь учнів
Індивідуальне опитування:
Фронтальне опитування:
III. Актуалізація опорних знань учнів
Оживлення знань, умінь, досвіду:
IV. Мотивація навчальної діяльності
З сивої давнини людина завжди намагається прикрасити одяг, оздобити предмети побуту, своє житло, середовище. У сучасних домівках також є багато панно чи картин, створених своїми руками.
Щоб виготовлена вашими руками річ мала привабливий вигляд, ви повинні знати технологічну послідовність виготовлення панно чи картини з аплікацією та виконувати волого-теплову обробку тканини
V. Повідомлення теми уроку
Тема. Технологічна послідовність виготовлення панно чи картини з аплікацією. Використання праски
VI. Визначення мети для учнів на урок
Учні повинні знати: Технологічна послідовність виготовлення панно чи картини з аплікацією
Учні повинні вміти: Виконувати волого-теплову обробку тканини
VII. Вивчення нового матеріалу
Учитель: Послідовність виготовлення панно чи картини з аплікацією:
Учитель: Під час виготовлення аплікації з тканини часто доводиться використовувати праску: прасувати тканини, розпрасовувати шви деталей, запрасовувати їх краї. Прасувати потрібно й після завершення шиття, щоб краще зберігалася створена форма виробу
Учень:
Учитель: Праска – металевий нагрівальний прилад для прасування одягу та виконання волого-теплової обробки виробів під час шиття.
Праски бувають наплитні (мал.1) й електричні (мал2). Наплитні праски нагрівають на плиті ( газовій, індуктивній, електричній), електричні – за допомогою електричного струму.
Мал.1 Наплитна праска Мал.2 Електрична праска
Електричну праску (мал. 3) вмикають за допомогою шнура з вилкою на кінці (1), яку вставляють у штепсельну розетку. Праска має основу (2), ручку (5), за яку її тримають під час роботи, кнопку для подачі пари (4), підошву,
якою прасують вироби (3), терморегулятор (6), яким регулюють нагрівання праски.
Мал.3 Будова праски
Сьогодні в магазинах побутової техніки споживачеві пропонують багато видів електропрасок від різних виробників. Оптимальними і якісними в прасуванні є парові праски(мал.4). Цей вид прасок виділяється з-поміж інших такими перевагами: відмінним прасуванням, можливістю відпарювати, добрим ковзанням.
Мал.4 Види парових прасок
Учитель: Оскільки вироби виготовлено з різних типів тканин, для прасування необхідно використовувати відповідну температуру до кожної тканини, щоб не зіпсувати її (таблиця 1)
Таблиця 1
Температурні режими нагрівання праски
Тканини |
Максимальна й мінімальна температура нагрівання підошви праски |
Вовна |
180°С-200°С |
Бавовняні тканини |
250°С-270°С |
Льняні тканини |
280°С-300°С |
Шовк ацетатний натуральний віскозний |
115°С-140°С 140°С-160°С 140°С-180°С |
Учитель: Для того щоб знати, до якої температури нагрівалася праска , а також для регулювання температури, кожна сучасна праска обладнана терморегулятором.(Мал.5)
Мал. 5 Праска з терморегулятором
Терморегулятор(термостат) – пристрій для контролю за температурою нагрівання праски.
На терморегуляторі є написи і спеціальні позначення, розшифрування яких подано в інструкції. Термостат дає можливість вибрати необхідну температуру для прасування. На прасках прийнято позначати режими нагрівання праски точками: ·, ··, ···. Одна точка відповідає мінімальній температурі нагрівання, відповідно три точки – максимальній.
Учень: Прийоми роботи праскою
Бесіда учитель – учень: Правила безпечної роботи праскою:
VIII. Осмислення учнями вивченого матеріалу
Не більше 200С |
Окремі види синтетичних і тканина дубльована іншими матеріалами |
Не більше 150С |
Шерстяна і лляна |
Не більше 110С |
Синтетична |
Виріб не повинен піддаватися прасуванню |
Бавовняна, шовкова, натуральна і штучна |
А Б В Г
А |
Б |
В |
Г |
|
|
|
|
IX. Формування умінь і навичок учнів
Інструменти та матеріали: Зразки тканини,тканина – основа для аплікації праска, ємкість для води, дошка для прасування
Послідовність виконання роботи:
X. Рефлексія
XI. Мотивація оцінок, виставлення їх у журнал та щоденники
XII. Завдання додому
Принести тканину,інструменти та матеріали для копіювання малюнка на
основу
XIII. Прибирання робочого місця