Конспект нестандарного уроку "Розповідне речення"

Про матеріал

Пропонований конспект нестандарного уроку "Розповідне речення" для 2 класу допоможе творчому вчителю провести заняття у цікавій формі. Дітям сподобаються вправи та завдання.

Перегляд файлу

Управління освіти і науки України

Білоцерківської міської ради Київської області

Білоцерківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 4

 

 

 

 

 

 

 

            Методична розробка уроку з української мови

 

РОЗПОВІДНЕ РЕЧЕННЯ

2 клас

 

 

 

                                                              Автор: Омельчук Наталія Михайлівна,

                                                                                                                  вчитель початкових класів

                                                                                                                         БЗШ І-ІІІ ступенів № 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

м. Біла Церква

2018

Мета: – познайомити дітей з розповідним реченням (мета висловлювання);

            – розвивати,  узагальнювати,  систематизувати  знання  учнів про речення;

            – вдосконалювати   вміння   школярів   виконувати   граматичні  завдання

               (складати  схеми  речень, звукові  схеми  слів, ділити слова на склади для

               переносу);

            – розвивати  мовлення  учнів піч час складання  речень (з поданими слова- 

               ми, за ілюстрацією), увагу;

            – виховувати охайність, самостійність, почуття колективізму.

Обладнання: малюнки із зображенням казкових героїв (Сніговичок, Свиня); ін- дивідуальні картки для організації самостійної роботи; ребуси з зашифрованими словами (зима, буря); таблички («Сніг», Ріпка»); картка з загадкою про Снігович-ка; слайд (ілюстрація) із зображенням зимового пейзажу; предмети для диктанту – шуба, шапка, шарф; дзеркало; копірка; предметні малюнки (заєць, лисиця, вовк, сова); обладнання для гри «Телефон»; таблиці з зашифрованим реченням (з ко-дом); таблиця з зашифрованим словом (вітер); запис на дошці; фішки для звуко-буквеного аналізу; фішки та приз для аукціону.

      Хід уроку:

І. Каліграфічні вправи

        Письмо буквосполучень: Зи, іг, ур, те, шу, уб, рф, ша.

ІІ. Виконання граматичних завдань

        1) Словниковий диктант

       а) Робота над ребусами.

 

 

                     Запис слів зима, буря під диктовку. 

       б) Робота над анаграмою (переплутані місцями букви).

             

 

                      Запис слова сніг під диктовку.

       в) Робота над табличкою (у кожного малюнка «взяти» першу букву,

                      скласти нове  слово ).

                   

 

 

                      Запис слова вітер під диктовку.

                г) Робота над загадкою.

                     – Настала зима. Випав білий сніг. Вибігли діти надвір. Хлопці та дів-

                     чата стали ліпити …

                            Кулі снігові катаю
                            Та докупоньки складаю.
                            Капелюх – відро стареньке,
                            Ніс морквяний, червоненький…
                            Вийде білий чоловік.
                            Як він зветься?.. (Сніговик)

                      Запис слова сніговик під диктовку.     

       ґ) Предметний диктант.

                      – А щоб йому не було холодно, одягли …

                      Вчитель показує одяг (шуба, шапка, шарф), діти самостійно запису-

                      ють слова.

 

 

 

                 – Сумно було стояти одному Сніговичку. Вирішив він помандрувати.

                 Але ця подорож нелегка, багато перешкод на шляху. Багато завдань да-

                 ла йому люта зима.

        2) Робота над розвитком мовлення. Складання речень з поданими слова-

            ми на «задану» тему (з використанням ілюстрації або слайду)

                 а) Складання речень

                          – Складіть «холодне» речення про зиму, «тепле» зі словом сніг

                          (+ ілюстрація), «сильне» – зі словом вітер, «зле» – зі словом буря.

                               Прийшла холодна зима. Але тепло під снігом деревам та кущам.

                          Взимку дме холодний сильний вітер. Вночі гуде зла буря.

                 б) Запис одного з речень на дошці та в зошитах.

                 в) Синтаксичний розбір речення

                          * встановлення звязку слів у реченні (визначення головних членів

                             речення);

                          * складання схеми речення:  ___ ____ ___.

ІІІ. Пояснення нового матеріалу

           Бесіда

               – Про що говориться у реченні? (Про зиму).

               – Якщо в реченні про щось (або про когось) розповідається, то таке рече-

               ння називають розповідним. У кінці розповідного речення ставиться кра-

               пка або знак оклику (в залежності від інтонації).

ІV. Робота над темою уроку

          1) Робота за підручником. Виконання вправи

                    * виразне читання вірша;

                    * бесіда

                          – Скільки речень?

     – Яке речення треба читати з особливим почуттям? Чому?

     – Знайдіть речення, яке б відповідало схемі, записаній на дошці:  

    ___ .

                  * запис речення: Метелиця.                 

                         – Яке записане речення за метою висловлювання? (розповідне)

                         – Скільки слів у цьому реченні? (1)

                         Висновок: у реченні може бути одне чи більше слів.

                 – Справився Сніговичок з цим завданням. Вирішив продовжувати свій

                 шлях. Топ-топ – топ-топ. І опинився у зимовому лісі. Тихо. А он …

         2) Творча робота за варіантами (рядами)

                 На дошці запис:

                          сидить під кущем. Він ховається від (       ,             ,          ).

                 Перше речення читається колективно. Друге – по рядах.

                 Запис речень у зошити.

                      – Про кого розповідається у першому реченні? (про зайця)

                      – Яке це речення за метою висловлювання? (розповідне)

                      – Яким словом замінено у другому реченні слово заєць? (він) Для

                      чого? Яке це речення? (розповідне)

         – Холодно Сніговичку. Змерз. І щоб зігрітися, став ліпити сніжки.

Фізкультхвилинка

   Гра «Сніжки» (вправи для рук – «ліплення» та «кидання»).

V. Виконання граматичних завдань

         – Пішов далі Сніговичок.

         – Бачить – телефон-автомат на дубі висить. Захотілося йому подзвонити.

         1) Гра «Телефон».

                  – «Наберіть» номер і спробуйте дізнатися, до кого він дзвонить.

                  Телефон: 71-26-46 (собака).                                                                                                                                     

         2) Звуко-буквенний аналіз слова

                  Робота з фішками.

   – Який звук позначають букви с, а?

        3) Робота над метаграмою

                  – Так, Сніговичок подзвонив собаці. А чому саме йому? А справа в

                  тому, що за японським календарем 2018 рік (рік Собаки) починається

                  саме сьогодні. Сніговичок привітав друга зі святом і побажав нам всім

                  у Новому Році щастя, успіхів у навчанні.

                  – Запросив його собака до себе в гості на святковий обід: «Приходь, я

                  пригощу тебе смачною кісткою, салатом з ріпою».

 

 

                  – Дякую, але я поспішаю далі. Куди? Поміняйте виділену букву і дізна-

                  єтесь. (ріпа – ріка)

                  – Попрощався Сніговичок із собакою та пішов далі до ріки. Підходить

                 до ополонки. Чує, хтось плещеться у воді. Підпливає рибка і думає: …

VІ. Закріплення вивченого матеріалу

           1) Робота над типами речень

                    а) Робота по таблиці з зашифрованими реченнями (+ код).

                             – Хто це?

                             – Це Сніговичок.

                             – Подружись зі мною! 

                    б) Диктант речень (запис по групах – «Сніжинка», «Бурулька», «Ку-

                        чугури»).

                             – Які речення за метою висловлювання написали? Які знаки по-

                             ставили в кінці кожного?

           2) Диференційована робота

          а) Робота за індивідуальними картками (біля дошки, за партами).

          б) Перевірка виконання роботи.

VІІ. Виконання граматичних завдань

– Знаєш, рибко, чув, що ти всі бажання виконуєш. Допоможи, будь ласка, потрапити у королівство кришталевих кривих дзеркал.

          – Плиснула рибка хвостом!... І потрапив Сніговик у країну льоду.

               1) Робота з антонімами

                   а) Добір антонімів

                            – В  кривих дзеркалах все відображається навпаки.

                             День – … (ніч), чорний – … (білий).

                        б) Робота з розвитку мовлення

                                 – Складіть розповідні речення з словами день, ніч.

                                 – Про що в них говориться?

   2) Робота зі словами-«раками»

                       – Придивіться до запису. Що цікавого помітили?

                      Око, дід.

                       – Слова можуть читатися зліва-напрво, справа-наліво.

                       – Прочитайте слово:                        . (речення)

         – Озирнувся Сніговичок, а надворі темно стає, треба додому повертатися.

         Але для цього треба виконати останнє завдання зими.

VІІІ. Рефлексія

          1) Гра «Аукціон»

                    – Що знаєте про речення?

               За правильні відповіді вчитель дає фішки. Хто найбільше набере фішок –

               отримає приз (шоколадку).

          2) Бесіда

                    – Що дізналися нового?

                    – Що сподобалось на уроці найбільше?

                    – Виконання якого завдання було важким для вас?

 

 

 

Під час уроку вчитель оцінює учнів «сніжинками», на яких написані бали.

 

doc
Додано
9 липня 2018
Переглядів
780
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку