Конспект уроку української мови на тему: "Поняття про речення. Завершене і незавершене речення"

Про матеріал

Урок української мови з використанням інтерактивних технологій має на меті формувати в учнів поняття про речення як одиницю мовлення, що виражає закінчену думку; вчить визначати речення в мовленні.

Перегляд файлу

Тема. Поняття про речення. Завершене і незавершене речення.

Мета: формувати в учнів поняття про речення як одиницю мовлення, що виражає закінчену думку; вчити визначати речення в мовленні.

 Розвивати увагу, мовлення, вміння спостерігати і зіставляти мовні явища, робити висновки.

 Виховувати любов до своєї країни, бережливе ставлення до природи.

Обладнання: демонстраційний матеріал, картки для роботи в парах, ілюстрації, кросворд «Речення», портрет Т.Г.Шевченка.

 

 

Хід уроку

І. Організація класу. Прийом «Очікування результату» (ситуація успіху).

 – Зараз у нас урок української мови. Що ви очікуєте від цього уроку?

 – Так, це урок засвоєння нових знань, урок радості, творчості, натхнення. Щоб справдилися ваші очікування, пригадаємо девіз, за яким будемо працювати:

    Сидимо – рівно.

    Пишемо – гарно.

    Слухаємо – уважно.

    Відповідаємо – правильно.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Хвилинка каліграфії.

 Ук   на   ра   ї

а) – Це – склади. Швидше слово з них склади. Як треба написати це слово? Чому?

б) звуко-буквений аналіз слова Україна.

 Україна [у  к  р  а  й  і  н  а] 7 б., 8 зв., 4 скл.

 

 2. Технологія «Мозковий штурм».

 – З чого складається наша мова?

 – А речення?

 

 3. Побудова асоціативного куща.

 – Давайте пригадаємо, що ми вже знаємо про речення, і побудуємо асоціативний кущ.             

 

 

 

 

 

 

 

 

 (Речення складається зі слів, на початку речення пишеться велика буква, всі слова в реченні пишуться окремо, у реченні може бути одне або кілька слів, в кінці речення ставиться – ., !, ?).

   

 4. Технологія «Мікрофон» (складання речень зі словом Україна):

 а) усно:

 Україна.

 Україна – єдина.

 Україна – рідний край.

 Україна – красива і багата.

 

 б) письмово (з коментуванням):

 Ми живемо в Україні.

 Ми дуже любимо свою країну.

 

                

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і завдань уроку.

– Ви довели, що маєте гарні знання з теми «Речення». А сьогодні переконаєтеся, що є ще над чим працювати, щоб досконало вивчити речення, і наш кущ знань постійно буде рости.

   

ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

 1. Робота з таблицею № 1.

 Зацвіла

 Зацвіла в долині

 Зацвіла в долині червона калина

 

 – Прочитайте кожну групу слів.

 – Зіставте ці групи. Яка з них виражає закінчену думку?

 – Отже, яку групу слів можна назвати реченням? Завершене воно чи незавершене?

 – Запишіть речення у зошит.

 

 2. Опрацювання правила:

 а) виведення правила:

 – Що виражає речення? (Речення виражає закінчену думку);

 б) читання правила з підручника, с. 88;

 в) робота в парах (розказування правила один одному);

 г) доповнення асоціативного куща (речення виражає закінчену думку).

 

 3. Робота з таблицею № 2.

 Вітер

 Тихесенько вітер віє

 

 – Яка група слів є реченням? Чому?

 

4. Фізкультхвилинка (здоров’язберігаюча технологія) «Енергізатор» (створення в групах живих картинок до уривків з творів Т.Г.Шевченка).

1 група (хлопчики). Реве та стогне Дніпр широкий,

    Сердитий вітер завива,

  Додолу верби гне високі,

  Горами хвилю підійма.

 

2 група (дівчатка). Садок вишневий коло хати,

   Хрущі над вишнями гудуть.

 

 – Рядки з творів якого поета ми використали?

– Так, це рядки з творів Т.Г.Шевченка, 200-річчя з дня народження якого ми відзначали у цьому році і весь час пам’ятатимемо його, бо тільки в нашій країні можуть народжуватися такі геніальні люди, яких знає весь світ.             

 

V. Узагальнення і систематизація знань учнів.

1. Робота з підручником. Вправа 224, с. 88 (списати речення, у яких закінчену думку виражено одним словом).

 

 2. Робота в парах (картки). Записати завершені речення.

  

Сів метелик на

Сів метелик на квіточку

Метелика ловити я

Метелика ловити я не буду

 

 3. Метод «Прес».

 – Довести, що записані групи слів є реченням.

 

 4. Бесіда за змістом записаних речень.

 – Чому не будете ловити метелика? (Бо це частина живої природи, «квітка неба», а природу треба оберігати, бо – оберігаєш природу – оберігаєш Батьківщину).

 

 5. Фізкультхвилинка «Енергізатор» (метелик).

 

 6. Гра «Склади речення» (побудова речень за ілюстрацією).

     

VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.

 – Розгадавши кросворд, ми пригадаємо, над якою темою ми працювали сьогодні на уроці.

  1. Що ставиться в кінці розповідного речення?
  2. Яка буква пишеться на початку речення?
  3. Яку думку виражає речення?
  4. Як пишуться слова в реченні?
  5. Скільки слів у реченні Україна.
  6. В кінці питального речення ставиться знак …
  7. Сьогодні на уроці ми поповнили свої … з теми … (речення).

 

Кросворд

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VІІ. Домашнє завдання.

 С. 89, вправа 226 (а) списати речення; б) доповнити незавершені речення), вивчити правило.

 

 

1

 

doc
Додано
9 липня 2018
Переглядів
1250
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку