Конспект "Однорідні члени речення"

Про матеріал
Конспект уроку на допомогу вчителю.Урок присвячений Лесі Українці.Учні ознайомляться з різними видами звязку між однорідними членами речення та більше пізнають творчість Лесі Українки.
Перегляд файлу

Тема уроку: ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ ІЗ СПОЛУЧНИКОВИМ, БЕЗСПОЛУЧНИКОВИМ І ЗМІШАНИМ ЗВ’ЯЗКОМ (Урок присвячений Лесі Українці)

Мета:  поглибити знання восьмикласників про однорідні члени речення; сформувати вміння знаходити однорідні члени речення та визначати їх вид, аналізувати зв’язок між ними (сполучниковий, безсполучниковий чи змішаний), а також смислові відношення, правильно розставляти розділові знаки та інтонувати речення з однорідними членами; розвивати творчі вміння складати речення з однорідними членами та використовувати їх в усному та писемному мовленні, навчити моделювати схеми речень з однорідними членами; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти естетичному розвиткові особистості восьмикласників; увіковічнити ім’я Лесі Українки; прищепити любов до мови.

ЦІЛІ УРОКУ

Знати:

*Які члени речення називаються однорідними

*Яким зв’язком поєднуються

* Які розділові знаки ставляться

*Яка інтонація речень з однорідними членами

*Яку синтаксичну роль виконують однорідні члени речення

* Будову однорідних членів речення

Уміти:

*Правильно інтонувати речення з однорідними членами

*Розставляти розділові знаки

*Визначати зв'язок між однорідними членами речення

*Визначати синтаксичну роль однорідних членів речення

*Визначати будову однорідних членів речення

* Використовувати у мовленні

Епіграф уроку:

Так! я буду крізь сльози сміятись, 
Серед лиха співати пісні,

Без надії таки сподіватись, 
Буду жити!Геть думи сумні!

                                Леся Українка

Хід уроку

І.Оголошення теми уроку

ІІ.Актуалізація знань умінь та навичок

-Дослідження – характеристика

1.Записати речення, указати однорідні члени. Визначити, від якого слова залежать, на яке питання відповідають, яким є членом речення

 

1).Стихли сурми, гомін, крики,

Тихо стало скрізь у лузі. ( Леся Українка.  “Давняказка”)

 

2).Тіїречілагідні, знадні, чарівні

Я боялась до серцяприймати. (Леся Українка.«Перемога»)

 

3). Тільки б дав нам бог щасливо

Повернутися додому,

Срібла, золота насиплю

 Я співцеві золотому!.. (Леся Українка.“Давняказка”)

 

4).КрасоУкраїни, Подолля!

Розкинулось мило, недбало!

Здається, щозроду недоля,

Що горе тебе не знавало!.. (Леся Українка.«Подорож до моря»)

 

5). Вийду в садочок та погуляю,

При місяченьку та йзаспіваю. ( Леся Українка.«Вечірня година»)

 

-Колективна робота з таблицею (Демонстрація презентації)

-Пригадаймо, які види сполучників є у нашій мові та яка їх роль:

Відношення між однорідними членами речення

  Сполучники

         З якою метою  

     використовуються

  Приклади

єднальні

і (й), та (у значенні і), ані, і—і, ні—ні, ані—ані

смислова спорідненість, посилення заперечення, властивість підсилювальних часток

Покинула високе верховіття і низько

на дрібні стежки спустилась.

 (Леся Українка. «Лісова пісня»)

протиставні

а, але, та, однак, зате, проте, тільки

виражають протиставлення

Я прогресистка і думаю, що світ іде

до кращого, а не догіршого.

(Леся Українка)

розділові

або, чи, або—або, чи—чи, то—то, не то—не то, чи то—чи то

указують на непевність або можливість одного з двох явищ

А восени… Яка журба, чи хто цвіте,

чив’яне, тоді плакучая верба злото-багряна

 стане. (Леся Українка. «Хто вам сказав,

що я слабка»)

 

-Дослідження - відновлення

2. Вставте на місті крапок необхідні за змістом сполучники. Які відношення смислові вони виражають?

А) Стояла я … слухала весну… (Леся Українка)

 

Б) Весна мені багато говорила,

Співала пісню дзвінку, голосну

     … знов таємно-тихо шепотіла. (Леся Українка)

 

В) Візьму собі твою співочу душу,

  … серденько словами зачарую…

                                   (Леся Українка)

 

ІІІ.Вивчення нового матеріалу

Пояснення учителя

Між однорідними членами речення може   бути зв’язок:

1) безсполучниковий:

Вона мені співала про любов,

Про молодощі, радощі, надії… (Леся Українка);

 

2) сполучниковий: Лунали б тоді мо їмрії

І щастя мо єтаємне (Леся Українка).

 

3) змішаний (перелічувальна інтонація і сурядний сполучник): Співало все, сміялось і раділо (Леся Українка).

 

-Дослідження - аналіз

3. Чи є у даних рядках однорідні члени речення?  Який між ними зв'язок?

 

1).Я на гору круту, крем'яную

буду камінь важкий піднімать,

і, несучи вагу ту страшную,  

буду пісню веселу співать (Леся Українка).

 

2).Україна не чула такого сильного, гарячого та поетичного слова, як із уст сеї слабосилої, хорої дівчини. (Іван Франко)

 

-Дослідження-моделювання


4.Використовуючи дані слова, доповніть речення. Підкресліть однорідні члени речення. Утворіть речення з різними видами зв’язку.


-Робота в групах
І-група утворює речення із сполучниковим зв'язком
ІІ група – зі змішаним зв'язком
ІІІ група – з безсполучниковим зв'язком

1.Борючись  ізхворобою, Леся Українка проявила…,…, …

2.Під впливомматері та батька поетесазростала…, …, …,…, … українкою.

3.Леся Українка- …,…,…,…, активна громадська … .

4. Одягалася Леся Українка …, але … .

5. …, …, … - кращі твори Лариси Косач.

 

Довідка: (Свідомою, талановитою, витримку, мужність, етнограф, діячка, освіченою, гарно, скромно, «Лісовапісня», «Одержима», терплячість, перекладачка,  шляхетною, благородною, «Бояриня», письменниця, видавець).

 

-Творчеконструювання

Побудуйтеречення за схемами. Визначитизв’язокміжоднорідними членами речення.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІV. Рефлексія

«Мозковий штурм»

Подумати і дати відповіді на запитання:

1. Які члени речення називаються однорідними?

2. Яку синтаксичну функцію в реченні можуть виконувати однорідні члени?

3. З якою інтонацією вимовляються однорідні члени речення?

4. Розказати про зв’язки між однорідними членами речення.

5. Які смислові відношення встановлюються між однорідними членами речення, якщо вони поєднуються сполучниками сурядності?

 

6.Чи досягли ви поставлених на початку уроку цілей? Що сподобалось?

 

-   Відзначення досягнень учнів в оволодінні темою уроку; окреслення перспектив подальшої навчальної діяльності.

V. Домашнє завдання. Написати творчу роботу «Пізнаємо світ у слові Лесі Українки», використовуючи однорідні члени речення з різним видом зв’язку.

Презентація додається.

 

docx
Додано
8 лютого 2023
Переглядів
468
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку