Тема. Окружність. Коло. Радіус. Точка. Хорда. Діаметр. Центральний кут. Дуга. Сектор. Сегмент.
Мета: закріплювати знання учнів про геометричні фігури круг і коло, вміння розпізнавати їх у предметах оточення, визначати центр, радіус, діаметр, хорду кола;
-
ознайомити з поняттями центральний кут , сектор, сегмент круга;
-
вдосконалювати навички побудови кола за допомогою циркуля;
-
розвивати уяву, мислення, заохочувати до найпростіших міркувань;
-
виховувати самостійність та наполегливість.
Хід уроку
І.Оргмомент.
Урок геометрії настав.
Кожен вже запам’ятав, що це час не для забав,
А для цікавих і потрібних справ.
Щоб в 5 – му класі успіх в математиці мати,
Закликаю сьогоднішню тему уважно вивчати.
ІІ. Актуалізація опорних знань
-
Вправа «Асоціація»
-
На що схожі предмети?
-
Дайте характеристики цим фігурам.
-
Вправа « Дослідники»
-
Розгляньте малюнок. Назвіть точки, які належать колу; кругу ; і колу, і кругу; не належать колу; кругу.
-
Яка точка є центром кола?
-
Вправа « Будівельники»
-
З’єднайте точки А і О відрізком. Як називається цей відрізок? ( радіус )
-
Проведіть відрізок від точки О до точки М. Чим є відрізок ОМ? ( радіус )
-
А що утворив відрізок АМ? ( діаметр )
-
Ознайомлення з поняттями «центральний кут», «сектор круга», «сегмент»
-
Проведіть відрізок від точки О до точки С. Чим є відрізок ОС? ( радіус )
-
Відрізки АО і ОС утворили кут ,вершина якого лежить у центрі кола, а сторони перетинають його. Такий кут називають центральним.
-
Цим кутом ми ніби відділили частину круга.
Частина круга, що обмежена двома його радіусами, називається сектором.
(підписуємо)
-
З’єднаємо точки К і М. Як називається відрізок, який з’єднує дві точки кола? (хорда)
Частина круга, обмежена хордою та дугою, називається сегментом. (підписуємо)
Фізхвилинка
-
Закріплення вивченого. Робота в парі.
Зберіть круг з частин.
-
Як називається оранжева і фіолетова частини? Зелена частина?
-
Самостійна робота.
Побудуйте коло радіусом 2см. Позначте центр кола. Побудуйте ще одне таке коло, центр якого буде на дузі попереднього. Продовжіть візерунок.
ІV. Підсумок уроку
Вправа « Інтерв`ю в колі друзів»
- Ваші враження від уроку?
- Що нового запам’ятали ?
- Де можна застосувати ці знання?