Конспект уроку "Подорож по країні Електрика"

Про матеріал

Конспект уроку фізики у 8 класі "Подорож по країні Електрика"

Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

1

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

А

 

 

 

Т

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Е

 

 

 

О

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

По вертикалі:

1. Грецька назва бурштину.

2. Англійський фізик, що стержні джерела струму назвав електродами.

 

По горизонталі:

3. Тіло, що має властивості притягувати до себе залізні предмети.

4. Частинка, що входить до складу ядра.

 

Перегляд файлу

 

 

 

1

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

3

 

 

Р

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

Т

 

 

 

І

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

По вертикалі:

1. Прилад для зміни сили струму.

2. Речовина, що чинить малий опір струмові.

 

По горизонталі:

3. Фізична величина, одиницею вимірювання якої названо на честь італійського фізика Вольта.

4. Фізична величина, що вимірюється ватметром.

 

 

Перегляд файлу

Картка самоконтролю

Туристична група "Розумники"

Назва пунктів подорожі

Максимальна кількість балів

Набрана кількість балів

Місто Ерудитів

6

 

Місто Кмітливих

4

 

Острів Скарбів

3

 

Місто Законів

3

 

Замок Істориків

2

 

Острів Чаклунів

4

 

Станція нерозгаданих таємниць

4

 

Місто техніків

4

 

Разом

30

 

Картка самоконтролю

Туристична група "Електричні туристи"

Назва пунктів подорожі

Максимальна кількість балів

Набрана кількість балів

Місто Ерудитів

6

 

Місто Кмітливих

4

 

Острів Скарбів

3

 

Місто Законів

3

 

Замок Істориків

2

 

Острів Чаклунів

4

 

Станція нерозгаданих таємниць

4

 

Місто техніків

4

 

Разом

30

 

 

Перегляд файлу

https://encrypted-tbn3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQiS1aq2F8w2KO-Whc89rH5FKMrhIoCup7mzqzJHcTtEzbda-CwhQE:\фони\фоны для работ\11.jpg

Тема: Подорож по країні Електрика.

Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про електричний струм, закон Ома для ділянки кола, види з’єднання провідників,  роботу і потужність струму; розвивати мислення, вміння спостерігати та експериментувати; виховувати інтерес до фізики.

Тип уроку: нестандартний урок, урок-подорож.

Обладнання. Портрети фізиків, що зробили вклад у розвиток вчення про електрику; картки з дидактичними матеріалами, картки з формулами, 2 комплекти приладів: гальванічне джерело струму, лампочка кишенькового ліхтарика, амперметр, вольтметр, реостат, ключ, електричний запобіжник, два кросворди.

Епіграф уроку  

Вчитись можна тільки весело…

Щоб перетравлювати знання, потрібно поглинати їх з апетитом.

А.Франс

Хід уроку

І. Етап орієнтації.

Відомий французький письменник ХІХ ст. Анатоль Франс одного разу зауважив: «Вчитися можна тільки весело... Щоб перетравлювати знання, потрібно поглинати їх з апетитом», Ці слова ми візьмемо за епіграф нашого уроку. На якому ви не просто зможете узагальнити та систематизувати знання з теми «Електричні явища», але й цікаво, я сподіваюсь, проведете час.

ІІ. Етап підготовки.

Сьогодні ми проведемо незвичайний урок – подорож по країні «Електрика». На вашому шляху будуть міста, замки, острови, зазначені на карті, на яких ви одержите завдання.  Для цієї подорожі ви об`єднаєтеся  у дві туристичні групи. Назви груп придумайте самостійно. (наприклад, "Розумники" і "Електричні туристи"). Переможе та група, яка не лише дасть правильні відповіді, але й покаже свою кмітливість, ерудицію, винахідливість. За правильно розв’язані завдання вам будуть нараховуватися бали, які  ви запишете у картку  самоконтролю і які перетворяться на вашу оцінку.

 

ІІІ. Етап проведення подорожі.

Пункт 1. Прийом "Впізнай мене" Першим містом, яке чекає на вас, є місто Ерудитів. У місті Ерудитів вивішено портрети вчених-фізиків без будь-яких підписів.

Завдання для туристів: упізнати вченого за його портретом, вказати на його основні заслуги і вказати століття, у якому жив і творив учений. Представники груп по черзі називають вчених. При неправильній відповіді черга переходить до наступної групи. Правильна відповідь оцінюється одним балом.

Пункт 2. Попереду нове місто – Кмітливих. У ньому туристичним групам вручають по дві картки із «якісними» задачами, на які треба дати ґрунтовну відповідь. Групи виділяють по два туристи на виконання завдань.

Завдання 1. На спеціальному верстаті дріт протягують так, що він стає удвічі довшим із удвічі меншою площею поперечного перерізу. У скільки разів змінюється опір дроту? (Збільшується у 4 рази).

Завдання 2. Дві однакові лампи, розраховані на 220 В кожна, з’єднані послідовно й увімкнені в мережу з напругою 220 В. Під якою напругою перебуває кожна лампа? (Під напругою 110 В).

 Завдання 3. Залізний і мідний дроти, що мають однакові довжини і площі поперечного перерізу, під’єднані до мережі паралельно. У якому дроті виділяється більша кількість теплоти? Чому?               (У мідному)

 Завдання 4. Чому спіраль електричної плитки нагрівається сильніше у тому місці, де вона тонша?  (Тому, що  у тоншому місці опір більший).

 Кожна правильна і обґрунтована відповідь оцінюється у 2 бали.

Пункт 3.  Прийом "Ланцюжок". Учні подорожують на острів Скарбів. На пошук скарбів дається 2 хв. Вважається, що скарб знайшла та група, яка назве більше фізичних величин, що є у розділі «Електричні явища», та одиниці їхнього вимірювання. За виконане завдання команда одержує 2 бали.

Пункт 4. Наступне місто – Законів. У місті Законів кожна команда одержує одну з карток, на яких великими літерами написано:

 

І=       Q= І2Rt

 

Потрібно назвати закон, формула якого написана на картці, сформулювати його і розказати хто і коли його відкрив.

Повністю виконане завдання оцінюється в 3 бали.

Пункт 5. Туристи, що прибули у замок Істориків науки і техніки, отримують картки з текстами задач історично-технічного змісту. Вони повинні розв’язати ці задачі на дошці. Для розв’язування кожної задачі виділяється по одному туристові.

Задача 1. На першій міжнародній виставці електрики 1881 року у Парижі представили перший триколісний електромобіль Густава Трове, який розвивав швидкість 12 км/год при дальності ходу 14—26 км. Яку роботу виконав двигун автомобіля потужністю 1000 Вт за  2 години? (2 бали)

Задача 2. 1 серпня 1892 року в Києві став курсувати трамвай по лінії Поділ-Хрещатик. Його двигун споживав найбільшу силу струму 20А при напрузі 500 В. Яка була потужність двигуна? (2 бали).

Пункт 6. На острові Чаклунів обидві групи туристів дістають однакові завдання.

Завдання 1. Накреслити схему і скласти електричне коло з джерела струму, лампочки кишенькового ліхтарика, амперметра і вольтметра (2 бали).

Завдання 2. За показами вимірювальних приладів визначити опір та потужність лампочки (2 бали).

На виконання завдань групи виділяють по 2 туристи. Група, яка першою і правильною виконала завдання, отримує 4 бали; група – суперниця на 1-2 бали менше, залежно від ступеня та якості виконання завдань.

Пункт 7. А тепер ми наближаємось до станції Нерозгаданих таємниць. На цій станції туристичні групи розгадують кросворди на фізичну тематику.


 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 

 

1

 

 

 

2

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

Р

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3

А

 

 

 

Т

 

 

4

 

Т

 

 

 

І

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Е

 

 

 

О

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кросворд 1      Кросворд 2


По вертикалі: 1. Грецька назва бурштину. 2. Англійський фізик, що стержні джерела струму назвав електродами.

По горизонталі: 3. Тіло, що має властивості притягувати до себе залізні предмети. 4. Частинка, що входить до складу ядра.

Відповідь. 1. Електрон. 2. Фарадей. 3. Магніт. 4. Нейтрон.

По вертикалі: 1. Прилад для зміни сили струму. 2. Речовина, що чинить малий опір струмові.

По горизонталі: 3. Фізична величина, одиницею вимірювання якої названо на честь італійського фізика Вольта. 4. Фізична величина, що вимірюється ватметром.

Відповідь. 1. Реостат. 2. Провідник. 3. Напруга. 4. Потужність.


 


За правильно розгаданий кросворд нараховується 4 бали.

Пункт 8. Ось і фініш нашої подорожі країною «Електрика» - місто Техніків. У місті Техніків на туристів чекають прилади. Що лежать на столі. Це амперметр, вольтметр, реостат, запобіжник.

Завдання для техніків: назвати кожний прилад і вказати його призначення, визначити ціну поділки вимірювальних приладів і сказати про спосіб їхнього включення в електричне коло.

За кожну правильну відповідь – 1 бал.

ІV. Етап аналізу.

Оголошую остаточний результат подорожі туристичних груп, відзначаю кращих, виставляю оцінки.

Пропоную учням написати на листочках і наклеїти на дерево підсумків:

  • Чи сподобався вам спосіб проведення сьогоднішнього уроку?
  • Що сподобалось особливо під час уроку? Що не сподобалось?
  • Що могло бути організовано краще?

Наша подорож засвідчила, що вирушаючи у подорож країною "Електрика", ви напевно озброїлись знаннями про електричні явища, які ми вивчали на уроках. То ж бажаю вам нових щасливих подорожей. На домашнє завдання пропоную вам виконати наступні завдання:

  • Повторити параграфи 13-17 [28].
  • Визначити вартість використаної електроенергії вдома за 1 день.
  • Відшукати декілька прислів`їв, приказок про електричні явища.

 

 

 

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Урок-подорож «По країні Електрика»Епіграф уроку: Вчитись можна тільки весело…Щоб перетравлювати знання, потрібно поглинати їх з апетитом. А. Франс

Номер слайду 2

Карта країни електрика. Місто Ерудитів. Місто Кмітливих. Острів Скарбів. Місто Законів Замок Істориків. Острів Чаклунів. Станція нерозгаданих таємниць

Номер слайду 3

Місто Ерудитів

Номер слайду 4

Місто Кмітливих. Завдання 1. На спеціальному верстаті дріт протягують так, що він стає удвічі довшим із удвічі меншою площею поперечного перерізу. У скільки разів змінюється опір дроту? Завдання 2. Дві однакові лампи, розраховані на 220 В кожна, з’єднані послідовно й увімкнені в мережу з напругою 220 В. Під якою напругою перебуває кожна лампа? Завдання 3. Залізний і мідний дроти, що мають однакові довжини і площі поперечного перерізу, під’єднані до мережі паралельно. У якому дроті виділяється більша кількість теплоти? Чому? Завдання 4. Чому спіраль електричної плитки нагрівається сильніше у тому місці, де вона тонша?

Номер слайду 5

Острів СкарбівІ, АU, BR, Ом. Q, Дж. А, Дж. P, Втt, сq, Кл

Номер слайду 6

Місто Законівt, с

Номер слайду 7

Замок Істориківt, с. Задача 1. На першій міжнародній виставці електрики 1881 року у Парижі представили перший триколісний електромобіль Густава Трове, який розвивав швидкість 12 км/год при дальності ходу 14—26 км. Яку роботу виконав двигун автомобіля потужністю 1000 Вт за 2 години? (2 бали) Задача 2. 1 серпня 1892 року в Києві став курсувати трамвай по лінії Поділ-Хрещатик. Його двигун споживав найбільшу силу струму 20 А при напрузі 500 В. Яка була потужність двигуна? (2 бали).

Номер слайду 8

Острів Чаклунівt, с. Завдання 1. Накреслити схему і скласти електричне коло з джерела струму, лампочки кишенькового ліхтарика, амперметра і вольтметра (2 бали)Завдання 2. За показами вимірювальних приладів визначити опір та потужність лампочки (2 бали)

Номер слайду 9

Станція Нерозгаданих таємницьt, с     1  2                   2 А   Т        4 Е   О               По вертикалі: Грецька назва бурштину. Англійський фізик, що стержні джерела струму назвав електродами. По горизонталі: 3. Тіло, що має властивості притягувати до себе залізні предмети. 4. Частинка, що входить до складу ядра.     Е  Ф    Л   А    Е   Р    К МАГ Н І Т   Д    Р НЕЙ  Т РО Н  Й    Н        

Номер слайду 10

Станція Нерозгаданих таємницьt, с. По вертикалі: Прилад для зміни сили струму в колі. Речовина, що чинить малий опір струмові. По горизонталі: 3. Фізична величина, одиницею вимірювання якої названо на честь італійського фізика Вольта. 4. Фізична величина, що вимірюється ватметром.  1   2      3  Р                       4 Т   І                                             Р   П     Е НА П РУ Г А    О   О       С    В   ПО ТУ ЖНІСТЬ   А    Д      Т    Н          И          К   

Номер слайду 11

Місто Техніківt, с

Номер слайду 12

Домашнє завдання. Визначити вартість використаної електроенергії вдома за 1 день. Відшукати декілька прислів`їв, приказок про електричні явища.

zip
Додав(-ла)
Berladyn Lyubomyr
Пов’язані теми
Фізика, Розробки уроків
Додано
22 січня 2023
Переглядів
183
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку