Молекулярна фізика
Лабораторна робота
«Вивчення залежності тиску насичуючої пари від температури»
Мета роботи: ознайомити учнів з одним із способів визначення тиску насичуючої пари і дослідити залежність цього тиску від температури.
Обладнання: медичний шприц, основа голки шприца з закритим отвором,термометр, хімічна склянка з водою, кронштейн, динамометр, електрична плитка, штангенциркуль, барометр, штатив з набором.
Основним приладом, за допомогою якого вивчається залежність тиску насичуючої пари від температури в даній лабораторній роботі, служить медичний шприц. Щоб не було заклинювання поршня при зміні температури, шприц треба брати зі скляним поршнем, а для його кріплення виготовити спеціальний кронштейн.
Теоретичні дані.
Якщо проводити ізотермічне розширення рідини в циліндрі з поршнем, то рідина послідовно пройде всі фази, що і реальний газ при ізотермічному стисканні, але тільки в зворотному порядку. Починаючи з моменту відриву поршня від поверхні рідини, під ним утвориться простір, заповнений насиченою парою, тиск якої при подальшому збільшенні об’єму змінюватися не буде, доки вся рідина не перейде в газоподібний стан.
При цьому можна вважати, що тиск на поршень насичуючої пари і зовнішньої сили зрівноважується атмосферним тиском, якщо знехтувати дією інших сил. Тому тиск насичуючої пари можна розрахувати по формулі:
p=p атм.=F/S (1)
Тут pатм. – атмосферний тиск, F – сила, прикладена до поршня зовні, S – площа поршня, причому S= ..ПD2/4, D – діаметр поршня.
Порядок виконання роботи
Примітка: циліндр шприца повинен бути повністю опущений в воду для того, щоб під поршень не попало повітря.
2.Як пояснюється залежність тиску насичуючої пари
від температури?