Конспект самопідготовки з української мови 3 клас

Про матеріал

повторити вивчене про частини мови; формувати вміння розпізнавати прикметники у загадках та описах; розвивати творчі здібності, самостійність, спостережливість, уяву, фантазію, зв'язне мовлення. Виховувати духовно – моральні якості, любов до рідної мови, землі.

Перегляд файлу

Тема: «Подорож до країни Граматики»

Мета:       повторити вивчене про частини мови; формувати вміння

розпізнавати прикметники у загадках та описах; розвивати творчі здібності, самостійність, спостережливість, уяву, фантазію, звязне мовлення. Виховувати духовно – моральні якості, любов до рідної мови, землі.

Хід заняття

I.Організаційний етап

1. Організація  учнів, створення санітарно-гігієнічних умов для проведення самопідготовки.

Вчитель.   Сьогодні самопідготовка у нас незвичайна:

                  До нас завітали гості – вчителі

                  Давайте ми їх привітаємо всіх

 

Учениця 1.Ми вам раді, люди добрі,

                 І вітаєм щиро вас

                 Всіх запрошуєм ласкаво

                 В наш великий й дружний клас.(слайд 1)

 

Учениця 2.Побажаєм всім удачі, добра і тепла

 Незгоди людські хай не чинять вам зла

  І тільки все добре в житті щоб велося

  Хай збудеться все, що іще не збулося:

  Хай сонце на небі щоденно сіяє,

  Так щастя в житті вашім хай розквітає.

 

Вчитель.  На занятті рідну мову

  Зараз будемо вивчати

  Розберемо кожне слово,

  Щоб її нам краще знати.

   Бо вона така чарівна

   Мелодійно так звучить…

 Поміж мовами – царівна,

 Як її нам не любить?!

  1. Створення проблемної ситуації  
  • - Ми  зараз  з  вами  переносимося  до  чарівної країни, до країни казкової, до країни чудової, а як вона називається, ви дізнаєтесь, коли послухаєте казочку.
  • Ваше завдання зясувати, у яку  країну ми помандруємо(слайд 2).

Лінгвістична казка

     Є на світі країна, не позначена на жодній карті світу. Це надзвичайна країна – без неї не може жити жодна мова, жоден народ, жодна держава. Це країна Граматика. У ній правлять справедливі та мудрі Закони і розумні Правила.

       Серед мешканців Граматики є Частини мови – Іменник, Прикметник, Дієслово та інші. Вони дуже поважні, кожен з них у Граматиці виконує надзвичайно важливу роль.

       Іменник вирощує імена і роздає їх усім, хто живе, росте, цвіте і навіть тим, хто вже не може жити.

       Прикметник – кмітливий, всезнаючий, відвертий, справедливий, принциповий і прискіпливий. Він справедливо визначає, якими є всі ті, що їх виростив іменник, він називає ознаки. Від його прискіпливого слова ніхто і ніщо не заховається.

      Дієслово – надзвичайно працьовитий мешканець Граматики. Він працює навіть тоді, коли всі сплять.

  •  У цій країні є інші мешканці, про яких ми ще не знаємо і познайомитися трішки пізніше, з усіма сьогодні не встигнемо, тому казочка, яку я вам прочитала ще не закінчена.
  • А зараз у якій же країні ми з вами опинилися? Так, молодці, у країні Граматики.
  • Чи хотіли б ви побувати в гостях у цій країні і стати її почесними жителями?
  • Розпочинаємо уявну подорож на нашій чарівній каруселі.

 

                          Починаємо подорожувати

                          Ми тепер в частини мови.

                          Всіх їх треба добре знати,

                          Щоб здобути знань основи.

 

ІІ. Підготовчі ігри та вправи до виконання домашнього завдання

  • У нашій країні маємо такі зупинки(слайд 3)
  • карта3Запускаємо нашу чарівну карусель

«Карусель біжить кружляє, вчиться допомагає»

 

Зупинка  «Стартова»

(слайд 4)

  • Перед нами карта країни Граматики, але вона розсипалась на час-

тини. Щоб  зібрати  карту, необхідно  відповісти на пита-

ння. Але відповідаємо правильно, щоб карта знов

стала ціла. Увага  на  екран! (слайд 5)

  • Що  таке  прикметник?
  • На що вказує прикметник?
  • З  якою  частиною  мови  в  реченні  найчастіше  звя-

зується  прикметник?

  • На  які  питання  відповідає?
  • Яким  членом  речення  являється?
  • А зараз перевіримо чи ви правильно дали відповіді на наші питання.(слайд 6)
  • Так, молодці всі знають про прикметник. А може і віршик хтось знає?

                            Прикметник – це така частина мови,

                             Без неї нам не обійтись.

                             Ти вслухайся в диво пречудове,

                             Йому, як другові,  всміхнись.

                             Земля – ласкава, люба, рідна,

                             А сонце – щире, золоте,

                             А небо – лагідне, погідне,

                             Життя – прекрасне, дороге.

                             А очі в мами – добрі, ніжні,

                             А голос – чистий і дзвінкий.

                             А руки – теплі і надійні,

                             А погляд – сонячний, ясний.

Зупинка «Словникова»(слайд 7)

  • Щоб зарахувати вас до почесних жителів країни Граматики, пропоную вам  пройти випробування.

1 випробування « Відгадай слово за ознакою».

Рідна, лагідна, найдорожча – хто це? (матуся)

Запашний, білий, смачний – що це? (хліб)

Білий, холодний, пухкий – що це? (сніг)

Червоне, солодке, соковите – що це? (яблуко)

Пухнаста, руда, хитра – хто це? (лисиця)

Весняний, сонячний, теплий – що це? (день)

Жовті, червоні, осінні – що це? (листочки)

Сірий, зубатий, голодний – хто це? (вовк)

Футбольний, круглий, шкіряний – що це? (мяч)

2 випробування. Відгадати загадки і сказати, які слова вам допомогли   відгадати ці загадки (слова – прикметники).

  1. Загадка .   Я найперша зацвітаю

                    Синім цвітом серед гаю,

                    Відгадайте, що за квітка,

                    Бо мене не буде влітку.

                                                           ( Пролісок)

 

  1. Загадка.    Вірно людям я служу,

                    Їм дерева стережу,

                    Дзьоб міцний і гострий маю,

                   Шкідників ним здобуваю.

                                                           ( Дятел)

 

  1. Загадка.  З гілочки на гілочку стрибає, грається,

Спритна і проворна, а не птах.

                                                                               ( Білка)

 

  1. Загадка.  Влітку сірий, взимку білий.

                                                                 ( Зайчик)

  • Молодці! Зараховуємо вас, шановні мандрівники до почесних

жителів нашої країни Граматики.

Зупинка «Ігрова»(слайд 8)

  • Продовжуємо подорож, трошки відпочивши!

ІІ. Самостійна індивідуальна робота учнів.

Зупинка «Самостійна»(слайд9)

  • Як ви вже помітили, на партах маєте сигнальні картки: червоний колір –  мені потрібна допомога, зелений колір все готово.(слайд 10)
  • Що виконати нашу вправу згадаємо пам’ятку з української мови(слайд 11).
  • А зараз ми виконаємо домашнє завдання у підручнику. Ми вже з вами пригадали вивчене на уроці . Відкриваємо ст.130,впр.314. Читаємо віршик.
  • Олена Пчілка (псевдонім Ольги Петрівни Косач) українська письменниця, драматург, публіцистка, громадська і культурна діячка, перекладачка, етнограф, член-кореспондент Всеукраїнської академії наук (1925); мати Лесі Українки.
  • Друге завдання списати цей віршик та підкреслити прикметники, якими описуються весняні квіти.
  •  Третє завдання зробити звуко- буквений аналіз слів: зелена та листя.

Зелена [зелена] - 6 букв, 6 звуків,3 склади. Схема: - 0 - 0 - 0

[з] приголосний, дзвінкий, твердий,

[е] голосний, нелаб., ненаголош., наближ. до и,

[л] приголосний, сонорний, твердий,

[е] голосний, нелаб., наголош.,

[н] - приголосний, сонорний, твердий. 

[а] голосний, нелаб., ненаголош.

 

Листя [лист'а] - 5 букв, 5 звуків,2 склади. Схема: - 0 - = 0

[л] приголосний, сонорний, твердий,

[и] голосний, нелаб., наголош.

[с]  приголосний, глухий, твердий,

[т']- приголосний, глухий, м'який.

[а] - голосний, нелаб., ненаголош.

 

  1. Диференційована допомога учням, які потребують допомоги.
  • Хто виконає скоріш роботу отримає додаткове завдання.
  1. Використання пам’ятки «Як виконувати вправу з української мови».                 

III. Підсумок самопідготовки

  • Молодці , всі зараховані до почесних жителів країни Граматики. Плідно всі сьогодні попрацювали, зараз обмінюєтесь зошитом з сусідом по парті і перевіримо правильність написання вправи.

 

1

 

docx
Додано
15 березня 2018
Переглядів
1779
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку