Урок було проведено з метою формування компетентностей: ключові (уміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії, працювати згідно зправилами роботи в групі; загальнокультурна – дотримуватись норм мовленнєвої культури; здоров'язбережувальна – дотримуватись правильної постави за партою; предметні – поглибити знання учнів про нашу Україну; розвиток творчих задатків школярів, цікавість до рідного краю; виховання патріотів держави, повагу до її символів, бажання стати гордістю своєї Батьківщини.
Поспілько Лілія Миколаївна,
учитель початкових класів,
спеціаліст І кваліфікаційної категорії
Енергодарського навчально –
виховного комплексу №1
Енергодарської міської ради
Запорізької області
З УКРАЇНОЮ У СЕРЦІ
(усний журнал для учнів 3 класу)
Фраза – напуття:
«Тепло моїх долонь і серця
я Україні милій віддаю…»
Мета уроку: формувати компетентності: ключові (уміння вчитися –
самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії, працювати згідно зправилами роботи в групі; загальнокультурна – дотримуватись норм
мовленнєвої культури; здоров’язбережувальна – дотримуватись правильної
постави за партою; предметні – поглибити знання учнів про нашу Україну;
розвивати творчі задатки школярів, цікавість до рідного краю; виховувати
патріотів держави, повагу до її символів, бажання стати гордістю своєї
Батьківщини.
Обладнання: дошка, прикрашена дитячими малюнками, вишитим рушником, квітами-символами України; плакат з гіками калини та словами – символами на них.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
1. Вступне слово вчителя.
- Дорогі діти, вітаю вас з початком нового навчального року, бажаю міцного здоров’я, успіхів у навчанні, справжніх друзів і високих досягнень!
Сьогодні свято завітало в школу,
Бо Перше вересня, і пролунав дзвінок.
Змужнілі, сонцем зласкані улітку
Ми розпочнем найперший наш урок.
Швидко промайнуло тепле літечко і ось вже першовересень покликав
вас до школи. За літо ви набралися сил, подорослішали. Нас чекає цікава і напружена робота в 3 класі, пізнавальні уроки читання, математики, української та англійської мов… А на нашому найпершому уроці ми поговоримо про ті найважливіші речі, без яких не може існувати кожна людина.
2. Вітання учнями один одного.
- Привітайте один одного зі святом знань , посміхніться, скажіть своєму
сусідові комплімент, потисніть йому руку.
ІІ. Ознайомлення з темою уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
- Діти, пропоную вам поміркувати та закінчити рядки з вірша Василя
Симоненка.
Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки … (Батьківщину).
(Діти пропонують свої варіанти відповідей, вчитель закінчує рядок словами поета.)
- Так писав відданий син України Василь Симоненко, поет, патріот і
мужній громадянин. Як і рідну матір ми не вибираємо, так і Батьківщину
людина не вибирає, але прикипає до неї всім серцем, як і до рідної неньки,
проймається великою і світлою любов’ю на все своє життя. От ми з вами і
почнемо нашу дорогу до знань з найсвітлішого – з любові до рідного краю.
- Україна – це наш рідний край, наша дорога і мила Вітчизна, земля, де ми
народилися, уперше побачили і пізнали світ, почули колискову пісню, рідну
мову, відчули любов і ласку – це наша найдорожча у світі Батьківщина. Вона
для кожного з нас одна, як і мама.
- Діти, подивіться уважно на дошку. На гілочках куща калини написані
слова. Про що ви думаєте , коли їх читаєте?
Калина Дніпро лелека вишиванка Тарас Шевченко
Барвінок Київ верба тризуб віночок криниця
- Отже, здогадались? Так, вірно. Україна – наша Вітчизна – ненька зі своєю
історією, добротою, щирістю, красою, садочками та полями, над якими вільно та грайливо у безхмарному голубому небі пролітають лелеки…Це найдорожча і найрідніша земля, де ми народилися, де живуть наші батьки, рідні, де звучить чарівна українська пісня.
- Всі ці слова стосуються нашого рідного краю – України.
( вчитель прикріплює по середині табличку зі словом Україна )
- А якими ще словами, близькими за значенням, ми можемо її назвати?
(Батьківщина, рідна сторона, любий край, земля батьків, отчий дім, рідний дім, отча земля, моя держава)
Жив чоловік там,де народився. І ось захотілося йому поглянути на білий світ,знайти райську країну,де всім живеться весело і багато.
Відправився він за тридев’ять земель. І,дійсно,там було краще:місця красиві,одяг царський,столи багаті. Але для повного щастя йому завжди чогось бракувало. Просила його душа про щось,та зрозуміти він цього не міг,як і не міг зрозуміти чого ж йому бракує у цій радісній країні.
Якось вночі не спалося йому, думав думу, шукав відповідь на питання,які мучили його. Раптом почув тихий звук дзвіночка. Прислухався… « - Так це ж не дзвіночок! Це чийсь голос!» І став краще прислухатися. «Де народився, там і згодився» - співав тоненький голос.
Задумався чоловік і зрозумів,що рідна земля кличе його до себе, душі предків нагадують про себе.
Нічого вже не хотілося йому з того часу: ні хоромів царських, ані одягу та наїдків багатих.Нічого, окрім рідної землі, де росте , посаджена ним калина, де стоїть будинок, збудований ним, де є могила його матері.
Кинув чоловік тридев’яте царство, країну райську і відправився туди, куди кликала його душа, - до рідної землі.
І задзвенів радісним дзвоном голос у душі його, і сонце яскраво освічувало йому дорогу, а серце радісно билося в грудях, передчуваючи щастя, яке не купити ні за які багатства світу.
Це була догога на Батьківщину, дорога до самого себе!
- Прочитайте тему нашого уроку.
(діти з дошки читають тему « З Україною у серці»)
- Як ви розумієте ці слова? Що може тримати людина в серці?
( вчитель підсумовує відповіді учнів, підводить до висновку)
- Отже, сьогодні ми з вами розпочинаємо подорож нашою країною. Ми
будемо гортати уявні сторінки усного журналу, виконуючи різні завдання, та
ще краще пізнавати нашу рідну країну.
- Під час уроку треба бути старанними і наполегливими, тільки разом ми
подолаємо цей шлях.
-
ІІІ. Осмислення та усвідомлення матеріалу уроку.
1.Перегортаємо 1 сторінку « Україна устами поетів »
- Послухайте вірш. Якими ще словами, що асоціюються з Україною, можемо
доповнити слова на дошці.
Що ж таке є моя Батьківщина? (Клюцковська М.)
Під вікном червоніє калина,
казочка цікава у бабусі,
і тихенька пісенька матусі.
Сила та незламність мого тата,
вся обсаджена квітками рідна хата.
Попід тином дідова криниця,
Ген у полі – золота пшениця.
На даху в своїм гнізді лелека
І дорога у майбутнє – ой далека.
І веселочка зігнулась понад ліс,
І стрімкий за полем обеліск.
(діти доповнюють групу слів на дошці словами з вірша: бабусина казка, пісня матусі, сила тата, пшениця тощо )
- Чи є десь на землі такий чарівний край, де тихі весняні ночі пливуть на
крилах солов’їних пісень, де вранці на замріяній річці джерельною водою
умивається біле латаття, де навесні та влітку під шатами яскравих дерев
яскравіє килим різнотрав’я і квітів?
- Є, - це наш рідний край.
(Звучить пісня «Квітуча Україна» у виконанні Н. Май).
- Рідний край...Він починається від батьківського порогу, стрункої тополі,
твоїх воріт, з барвінку, який ніжно стелиться по садочку. Найсвятішими для нас є слова Україна, Батьківщина.
(Учні декламують вірші.)
1. Є край, де найкращі у світі пісні (Ганзенко М.)
І цвітом чарує калина,
Де сонечко вперше всміхнулось мені
Це дім мій – моя Україна.
2. Ось небо блакитне і сонце в зеніті! (Корнійчук В.)
Моя Україна — найкраща у світі!
Моя Україна — це ліс і озерця,
Безмежні степи і чарівні джерельця.
3. Красиві пейзажі і гори високі, (Іванієнко І.)
Маленькі струмочки і ріки глибокі.
Міста старовинні і замки прекрасні,
Великі будови і дуже сучасні.
4. Сади чарівні, мальовничії села, (Лукашова В.)
Моя Україна — це пісня весела.
Це щира, багата, як світ, її мова,
Крилата, така мелодійна, чудова!
5. Її обереги — верба і калина. (Шевченко С.)
Найкраща у світі — моя Україна.
Бо нам найрідніша Вітчизна і мати.
То як же нам, дітям, її не кохати!?
6. Моя Україна — козацькая слава! (Сухоруков Я.)
Така волелюбна і мирна держава.
Вона дорога нам, і рідна, і мила,
Бо світ перед нами, як мати, відкрила.
Вітчизно свята, дорога Україно,
Для кожного з нас ти у світі — єдина.
2. Перегортаємо 2 сторінку « Народ скаже – як зав’яже » .
Гра – конкурс « Хто швидше промовить кінцівку прислів’я »
Рідна сторона - мати, а чужа – … ( мачуха )
Людина без Батьківщини, що … ( пташка без пісні )
Та земля мила, де … ( мати народила)
Всюди добре, а … (дома краще)
Без верби і калини ( нема України)
За рідний край … ( життя віддай)
Тільки в ріднім краї… ( солов’ї співають)
- Молодці! А хто з вас може пригадати інші прислів’я про Україну?
3. Перегортаємо 3 сторінку « Бабусина скринька».
- Здавна в українців був звичай – найцінніші речі складати у скриню. Повна
скриня – це символ достатку. У цю скриню ми зберемо речі, якими
відрізняється український народ від інших народів.
- Попрацюйте в парах. Виберіть ті речі, якими славляться українці.
Плов, вареник , драник;
Лелека, слон, мавпа;
Пальма, калина, ялина;
Вишитий рушник , віяло, матрьошки;
Береза, клен, верба ;
Місяць, зірка, тризуб;
Чорнобривці, кактус, гвоздика.
Віночок, хустинка, шапка.
(Діти працюють в парах, підкреслюють на картках потрібні слова. Перевірка відбувається фронтально.)
4. Перегортаємо 4 сторінку « Славетні українці».
- Українська земля багата талановитими людьми. Скільки поетів та художників,спортсменів та співаків прославляють Батьківщину на рідних теренах та в усьому світі. Пригадайте їх імена.
( Діти називають видатних українців)
- Пропоную переглянути слайд – шоу « Гордість Батьківщини »
5. Перегортаємо 5 сторінку «Ми співавтори». Робота в групах.
- Щоб переконатися, яка прекрасна кожному з нас рідна Батьківщина
спробуємо відредагувати строфи у вірші.
(Діти діляться на групи – по 5-6 учнів, за малюнками – картками.
Завдання для кожної групи розписані на листках.)
І група «Листочки калини»
Моя Батьківщина – це хата й…, (калина)
Що виросла біля …. (вікна)
Моя Батьківщина – це вся Україна,
Що в цілому світі …!(одна)
Моя Батьківщина – це села й містечка,
Й верба, що пустила ….(гілля)
І річка красива від нас недалечко…
Уся наша рідна …!(земля)
Моя Батьківщина – це будні і …,(свято)
І неба безмежного шир.
Щасливе дитинство, і мама, і …,(тато)
Це радість, це ласка і …!(мир)
ІІ група «Кетяги калини »
Ось небо блакитне і сонце в зеніті!
Моя Україна - найкраща………..(у світі)
Моя Україна - це ліс і озерця,
безмежні степи і чарівні……….(джерельця)
Красиві пейзажі і гори високі,
Маленькі струмочки і ріки……………..(глибокі)
Сади чарівні, мальовничі села,
Моя Україна - це пісня…………..(весела)
Це щира, багата, як світ, її мова,
Така мелодійна, крилата,…………(чудова)
Її обереги - верба і калина,
Найкраща у світі-моя……………(Україна)
Бо нам найрідніша Вітчизна і мати,
То як же нам, дітям, її…………….(не кохати)
Вона дорога нам, і рідна, і мила,
Бо світ перед нами, як мати…………(відкрила)
Вітчизна свята, дорога Україна,
Для кожного з нас ти у світі………… (єдина)
(Учні працюють в групах, користуються підказкою – словами для довідки. )
Командири команд зачитують отримані вірші.
Відбувається перевірка та обговорення.
6. Перегортаємо 6 сторінку « Ми патріоти ».
1. Пояснення слова «патріот», «патріотизм»
- Патріот – це людина, яка любить свою Батьківщину, йде на подвиг за неї,
віддана своєму народові. Патріотизм – це почуття любові до рідної землі,
прагнення зберегти її мову, культуру, готовність діяти в інтересах своєї
країни та захищати її від ворогів.
2. Робота в групах
- Патріоти – це люди, які дуже люблять свою країну і роблять все, щоб вона
розвивалася і процвітала. Запишіть, що саме і як слід робити людям –
патріотам, щоб рідна земля була квітучою і щасливою.
П – поважати традиції та звичаї своєї Батьківщини
А - активно діяти
Т – трудитися на благо Батьківщини
Р – розвиватися самому
І – проявляти ініціативу
О – оберігати рідний край
Т – творити добро
- Кожен патріот добре знає історію та традиції свого народу. Спробуємо
свої сили та дамо відповіді на запитання вікторини.
Вікторина « Чи знаєш ти свою країну?»
*Назва нашої держави? (Україна)
*Столиця України? (Київ)
*Основні кольори нашої прапору? (Синій і жовтий)
* Назвіть державні символи України. ( Герб, Гімн, Прапор України)
*Назвати рослини - символи України. (Верба і калина)
*Назвати обереги українського народу. (Віночок, рушник)
* Ім’я найвідомішого українського поета. (Тарас)
*Яка велика річка протікає на Україні? (Дніпро)
* Частина світу, в якій знаходиться наша Батьківщина. (Європа)
* З чим українці зустрічають гостей? ( З хлібом - сіллю)
- Дякую, діти, за чудову роботу! Я вірю, що ви ростете справжніми патріотами нашої Батьківщини і обов’язково прославите її своїми добрими справами.
ІV. Підсумок уроку.
- Ось і підійшов до завершення наш урок. Напевне, всі ви зрозуміли, на якій
унікальній землі ми живемо. Ми маємо чим пишатися і чим гордитися. Наші
предки дуже багато трудилися, щоб Україна стала незалежною могутньою
державою. А тепер від нас, від наших знань і вмінь, від нашого патріотизму
залежить, якою бути Україні далі.
1) Інтерактивна вправа «Мікрофон»
- Продовжте речення «Після цього уроку я знаю, що …»
2) Створення композиції « Уквітчана Україна ».
(Діти на паперових кетягах калини та листочках пишуть побажання для
Батьківщини та прикріплюють їх на гілочках калинового куща, що на дошці.
Отримується кущ калини із словами, кетягами та листочками)
- Хай цей калиновий кущ буде символом нашої майбутньої України -
соборної, заможної, мирної та рідної всім нам. І хоча ви ще навчаєтесь в школі, проте вже будуєте наше спільне майбуття.
- Закiнчити наш урок я хочу словами вірша Любові Компанієць
Люблю я в рідному краю
Веселі співанки пташині,
І річки бистру течію,
І руту – м’яту при долині;
Пропахлі вітром колоски,
Гінке, гінке безмежне поле,
Яким уранці йду до школи;
І перші проліски в гаю,
І щедре сонечко в блакиті…
Люблю Вітчизну я свою,
Вона найкраща в цілім світі.
Список використаних джерел
1. Третяк О.П. Виховання ціннісного ставлення до людини у молодших
школярів. Частина 1. – Х. : Вид. група «Основа», 2013. – 159, [1] c.
2. Виховні заходи. 1-4 класи. – Тернопіль: Мандрівець, 2008.
3. Дітям про державну та народну символіку України (Упоряд. Л.М. Римар).
– Х.: Вид. гр. «Основа», 2004.
4. Куріпта В.І. Сценарії позакласних заходів для 1-4 класів. – Х.: Вид. група
«Основа», 2006. – 368 с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання»; Вип. 5 (29)).
5. Сценарії свят в початковій школі 1 - 4 класи . – Торсінг-плюс, 2005.__
1