Конспект самопідготовки з української мови

Про матеріал
повторити вивчене про частини мови; формувати вміння розпізнавати частини мови; розвивати творчі здібності,самостійність, спостережливість, уяву, фантазію, зв’язне мовлення. Виховувати духовно – моральні якості, любов до рідної мови, землі.
Перегляд файлу

Конспект самопідготовки з

української мови

Мета:     повторити вивчене про частини мови; формувати вміння

розпізнавати частини мови; розвивати творчі здібності,       самостійність, спостережливість, уяву, фантазію, звязне                                                                                                                                          мовлення. Виховувати духовно – моральні якості, любов до рідної мови, землі.

Хід заняття

I.Організаційний момент

Вчитель.         Сьогодні заняття у нас незвичайне:

                            До нас завітали гості – вчителі

                            Давайте ми їх привітаємо всіх

 

Учениця 1.    Ми вам раді, люби добрі,

                            І вітаєм щиро вас

                            Всіх запрошуєм ласкаво

                            В наш великий й дружний клас.

 

Учениця 2.     Побажаєм всім удачі, добра і тепла

                            Незгоди людські хай не чинять вам зла

                            І тільки все добре в житті щоб велося

                            Хай збудеться все, що іще не збулося:

                            Хай сонце на небі щоденно сіяє,

                            Так щастя в житті вашім хай розквітає.

 

Вчитель.  На занятті рідну мову

                     Зараз будемо вивчати

                     Розберемо кожне слово,

                     Щоб її нам краще знати.

                                Бо вона така чарівна

                                Мелодійно так звучить…

                                Поміж мовами – царівна,

                                Як її нам не любить?!

  • Як ви думаєте, що треба для того, щоб нам відкрилися таємниці мови?

 

II. Повідомлення теми та мети заняття.

    На сьогоднішньому занятті самопідготовки ми повторимо про вивченені вами частини мови (іменник, прикметник, дієслово).

 

    Тож завданням для кожного з вас нехай буде гасло:

 

                      Не просто слухати, а чути.

                      Не просто дивитись, а бачити.

                      Не просто відповідати, а міркувати,

                      Дружно й плідно працювати.

 

  • Давайте виділимо ключові слова, які ви візьмете з цього гасла.

 

  • А працювати будемо у формі гри. Для цього поділилися на групи.

       Ось 1, 2,3 групи – це мешканці окремих будиночків, які представляють кожну частину мови: іменник, прикметник і дієслово.

     Всі інші – мандрівники, що подорожуватимуть на чарівній каруселі.

 

III. Актуалізація опорних знань

       Тож вирушаймо до царства казкового, до царства чудового, а як воно називається, ви дізнаєтесь, коли послухаєте казочку.

 

  • Ваше завдання зясувати, у якому царстві ми опинимось.

 

 

 

 

  1. Лінгвістична казка

     Є на світі країна, не позначена на жодній карті світу. Це надзвичайна країна – без неї не може жити жодна мова; жоден народ, жодна держава. Це країна Граматики. У ній правлять справедливі та мудрі Закони і розумні Правила.

       Серед мешканців Граматики є Частини мови – Іменник, Прикметник, Дієслово та інші. Вони дуже поважні, кожен з них у Граматиці виконує надзвичайно важливу роль.

       Іменник вирощує імена і роздає їх усім, хто живе, росте, цвіте і навіть тим, хто вже не може жити.

       Прикметник – кмітливий, всезнаючий, відвертий, справедливий, принциповий і прискіпливий. Він справедливо визначає, якими є всі ті, що їх виростив іменник, він називає ознаки. Від його прискіпливого слова ніхто і ніщо не заховається.

      Дієслово – надзвичайно працьовитий мешканець Граматики. Він працює навіть тоді, коли всі сплять.

 

  •   У цій країні є інші мешканці, про яких ми ще не знаємо і познайомитися з усіма сьогодні не встигнемо, тому казочку, яку я вам прочитала ще не закінчена. Продовження її складете ви самі дещо пізніше.

 

  1. Бесіда на основі прочитаного
  • Чи зрозуміли ви, в яку чарівну країну ми з вами будемо подорожувати?
  • Які частини мови мешкають у ній?
  • Чому вони живуть дружно, що їм у цьому допомагає?

 

   Як ви уже зрозуміли з казочки, кожен з жителів мовного царства має своє ім’я, знає своє місце і кожен виконує свою роботу добросовісно і ретельно.

 

  • Чи хотіли б ви побувати в гостях у цій країні і стати її почесними жителями?
  • Розпочинаємо уявну подорож на нашій чарівній каруселі.

 

                          Починаємо подорожувати

                          Ми тепер в частини мови.

                          Всіх їх треба добре знати,

                          Щоб здобути знань основи.

 

ІІІ. Закріплення знань і навичок.

Запускаємо нашу чарівну карусель

«Карусель біжить кружляє, вчиться допомагає»

 

Зупинка 1. «Іменник».

 

Вчитель.       Давайте постукаємо в будиночок.

Діти.              Хто тут живе?

                         Розкажіть нам про себе.

Мешканець 1.   Наш будиночок зветься іменник,

                                 Наш будинок люблять дуже,

                                 Бо ми все назвати вмієм

                                 Дамо імя золоте

                                 Мама, мир і Україна,

                                 Сонце, небо, світ, людина,

                                 Звуки, букви, слово, мова,-

                                 Ось частина ця чудова!

 

 

Мешканець 2. Хто?

                               Сестричка, ненька, батько…

                               Пташка, білочка, зайчатко…

 

 

 

Мешканець 3.     Що?

                                   Земля, річка, діброва,

                                   Книжка, зошит, ручка, школа…

 

Мешканець 1.     Знаєм цю частину мови,

                                   Розумієм все відмінно,

                                   Бо вона така казкова –

                                   Допоможе світ пізнать!

 

Мешканець 3.    Щоб стати почесними жителями Іменника, вам            необхідно пройти кілька випробувань, які ми вам пропонуємо ось в цьому конверті.

 

1 завдання « Розгадай кросворд»

           У клітинках кожного рядка таблиці треба записати слова тієї частини мови, яка записана по вертикалі.

           А  відгадати допоможуть речення в яких пропущені відповідні іменники.

 

  1. Ще не смеркало, а на заході зійшла вечірня ( зірка)…
  2. Опівдні на вахту заступила нова… ( зміна) робітників.
  3. Хоч велика вся …( земля), а Батьківщина в нас одна.
  4. ( Книга)… була цікавою і її швидко прочитали.
  5. Бабусі допомагає… (онука).
  6. Першим в нашім саду цвіте абрикос, а потім … (вишня).
  7. Діти вийшли на вершину гори і побачили, що … ( скеля) звисає над глибокою ущелиною.

1

 

і

 

 

 

2

 

м

 

 

 

3

 

е

 

 

 

4

 

н

 

 

 

5

 

н

 

 

 

6

 

и

 

 

 

7

 

к

 

 

 

 

 

2 завдання.   Відгадати іменники, які зашифровані в ребусах.

 

Ваза,    вода,    весна,     вулик, назва.

 

  • Шановні жителі Іменники, чи справилися ми з вашими завданнями?

То ж приймаєте нас до гурту знавців іменників?

Мешканець 2.  Ми приймаємо вас у почесні члени будинку

                                « Іменник».

  • Продовжуємо нашу подорож.

( Дзвонить дзвіночок – карусель крутиться)

 

  1. Зупинка « Прикметник».

    Давайте дізнаємось, що нам розкажуть про себе жителі наступного будиночку.

Їм слово.

 

  1. Житель.             Прикметник – це така частина мови,

                             Без неї нам не обійтись.

                             Ти вслухайся в диво пречудове,

                             Йому, як другові,  всміхнись.

                             Земля – ласкава, люба, рідна,

                             А сонце – щире, золоте,

                             А небо – лагідне, погідне,

                             Життя – прекрасне, дороге.

                             А очі в мами – добрі, ніжні,

                             А голос – чистий і дзвінкий.

                             А руки – теплі і надійні,

                             А погляд – сонячний, ясний.

 

  1. Житель.             Усі ознаки називає

                             Прикметник як частина мови.

                             І жодної не обминають

                             Слова ці, справді пречудові.

 

  1. Житель.    Щоб зарахувати вас до почесних жителів нашого

                  будиночку, пропонуємо пройти випробування.

 

            1 випробування « Відгадай слово за ознакою».

Рідна, лагідна, найдорожча – хто це? (матуся)

Запашний, білий, смачний – що це? (хліб)

Білий, холодний, пухкий – що це? (сніг)

Червоне, солодке, соковите – що це? (яблуко)

Пухнаста, руда, хитра – хто це? (лисиця)

Весняний, сонячний, теплий – що це? (день)

Жовті, червоні, осінні – що це? (листочки)

Сірий, зубатий, голодний – хто це? (вовк)

Футбольний, круглий, шкіряний – що це? (мяч)

 

2 випробування. Відгадати загадки і сказати, які слова допомогли

                              вам  відгадати ці загадки (слова – прикметники).

  1. Загадка .   Я найперша зацвітаю

                    Синім цвітом серед гаю,

                    Відгадайте, що за квітка,

                    Бо мене не буде влітку.

                                                           ( Пролісок)

 

  1. Загадка.    Вірно людям я служу,

                    Їм дерева стежину,

                    Дзьоб міцний і гострий маю,

                   Шкідників ним здобуваю.

                                                           ( Дятел)

 

  1. Загадка.  З гілочки на гілочку стрибає, грається,

                      Спритна і проворна, а не птах.

                                                                               ( Білка)

 

  1. Загадка.  Влітку сірий, взимку білий.

                                                                 ( Зайчик)

 

3 випробування « Відгадай шараду»

  • Префікс, як у слові «найдужчий»
  • Корінь, як у слові «дорогий»
  • Суфікс, як у слові «веселіша»
  • Закінчення, як у слові «краса».

 

  • Яке слово у вас вийшло? – Найдобріша

 

- Поставте питання 

- Яка це частина мови?

 

Мешканець.       Зараховуємо вас, шановні мандрівники до почесних

                             жителів нашого будиночку.

 

  • Продовжуємо подорож.

 

Зупинка 3. « Дієслово».    

                    Нас вітають жителі будиночку « Дієслово».

 

1 житель.    Ми хочемо діяти, а не сидіти

                        Творити, співати, радіти, літати.

                        Ми будь – яку дію означаємо сміло –

                        Що робить? Що буде робити? Що зробила?

                        Питають нас всі – ми відкажем слова:

                        Виблискує, буде світить, запалила.

                        А мова із нами багата й жива –

                        Така наша суть – бо ми – дієслова.

 

Вчитель.       Давайте і ми попрацюємо з вами разом і виконаємо таке

                  завдання:

знайти дієслово серед інших частин мови.

 

  • Я читаю уривки з казок, а ви всі, коли почуєте дієслово, поплескаєте в долоні.

 

Гра  « Злови дієслово»

  1.            На голову глечик лисиця наділа,

          Мерщій до річки поспішила,

          Скоріше глечика сварю,

          У річці жартома втоплю.

           І не подумала лисиця,

           Що і сама може втопитися

                                          ( «Лисиця і глечик»)

 

  1.     Сидить півник на печі,

    Їсть смачненькі калачі,

    Тут лисичка прибігає,

    Мерщій півника хапає.

    Біжить котик рятувати,

    В лиски півника забрати

                                       ( «Котик і Півник»)

 

  1.               Знайшов півник колосок,

              Змолов борошна мішок.

              Спік негайно у печі

              Пиріжки на калачі.

              Мишенят не пригощав,

              Бо жоден з них не помагав

                                           ( «Колосок»)

 

  • Побували ми в гостях у трьох частин мови, а тепер «чарівна карусель» перевірить, наскільки ґрунтовними є ваші знання про іменник, прикметник і дієслово.

 

І так, крутимо карусель.

 

 

 

  1. Як ти думаєш, чому іменник дістав таку назву?
  2. На які питання відповідають слова, що означають назви предметів?
  3. Яку частину мови ми називаємо прикметником?
  4. Що означає дієслово?
  5. Доповни речення: Дієслова відповідають на питання…
  6. Назви в реченні дієслова: Діти … (пішли) на  прогулянку в ліс.

 

  • Підсумок .

 

  • А тепер пора повертатися.

Покрутимо карусель, щоб повернутися назад.

 

Ми знову на нашій Україні, багатій і прекрасній.

Користуючись набутими у подорожі знаннями, виготовленими попередньо малюнками, аплікаціями та допоміжними словами спробуємо описати красу і багатство нашої землі.

 

  • Ось в мене в руках малюнок неба, слово небо – іменник, давайте підберемо із слів для довідок прикметник. Небо (яке?) голубе, а  дієслово буде. Зєднаємо ці слова у речення і скажемо, яким є небо нашої землі.

Перед вами карта України, давайте прикріпимо цей малюнок на карту.

Продовжимо наш опис. Кожен самостійно складне речення із запропонованими у довідці словами.

 

  • Світить яскраве сонечко
  • Родить рідна земля.
  • Росте зелена травичка.
  • Цвітуть гарні квіти.
  • Ростуть плодючі дерева
  • Літають пернаті друзі.
  • Бє цілюще джерело.

 

     А тепер кожен візьме малюнок, скаже речення, яке він склав, і прикрасить ним карту України.

    Діти , подивіться на карту, як ви її гарно прибрали, вона стала квітучою, як наша Україна. Рідна, багата, красива наша земля.

 

  Отже, за допомогою іменників, прикметників і дієслів ви навчилися описувати красу і багатство нашої рідної землі.

А чи задумувалися ви, хто створив цю всю красу?

Кущик калини,

Квітка у лузі,

Пісня дзвінка соловя -

Все це світ Божий –

Вкраїна моя.

Пригадайте, які вірші про Україну ви знаєте.

Учениця.           Ось небо блакитне і сонце в зеніті

                              Моя Україна – найкраща у світі.

                              Моя Україна – це ліс і озерця,

                              Безмежні степи і чарівні джерельця.

                                       Красиві пейзажі і гори високі,

                                       Маленькі струмочки і ріки глибокі,

                                       Міста старовинні і замки прекрасні.

                                       Великі будови і дуже сучасні,

                             Сади мальовничі, чарівнії села,

                             Моя Україна – це пісня весела.

                             Це щира, багата, як світ її мова,

                             Крилата, така мелодійна, чудова.

 

V. Підсумок

Тож вивчаймо рідну мову

Вже тепер, з маленьких літ

Українське наше слово

Хай звучить на цілий світ.

 

    Пісня.

 

 

 

 

1

 

docx
Додано
15 лютого 2019
Переглядів
1167
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку