Конспект уроку біології "Значення вищих спорових рослин" у 6 класі створений у відповідності до чинної програми з біології для 6-9 класів загальноосвітніх навчальних закладів з урахуванням змін, затверджених МОН. Презентація є доповненням до конспекту.
УРОК №
Тема: Загальна характеристика водоростей.
Середовище їх існування
Клас: 7
Мета:
освітня: сформувати в учнів знання про водорості, як нижчі рослини; ознайомити із середовищами їх існування та особливостями пристосування до умов існування.
розвивальна: формувати вміння відрізняти водорості від вищих рослин, аналізувати відповідність будови водоростей середовищу їх існування; застосовувати знання про особливості будови водоростей у повсякденному житті.
виховна: виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища.
Основні поняття і терміни: нижчі рослини, водорості, талом (слань), альгологія, бентос, фітопланктон.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: таблиця «Водорості», мультимедійна презентація уроку, відеофільм, роздатковий матеріал, картки з термінами.
Література: «Біологія» №31/газета. Видавництво «Шкільний світ», 2007 рік
«Біологія. Підручник для 7 класу.» В. Р. Ільченко/ Полтава: Довкілля, 2007 – 239 с.
«Бібліотека електронних наочностей. 6-11» - програмний засіб.
Епіграф:
Зібратися разом – це початок.
Триматися разом – це прогрес.
Працювати разом – це успіх.
Генрі Форд
ХІД УРОКУ
І. Вступна частина уроку
1.1. Організаційний момент
Доброго дня всім! Сьогодні у нас в ліцеї поважні та серйозні гості. І вони завітали до нас на урок. Ми раді їх вітати.
Любі діти! Приємно бачити вас сьогодні усміхненими та здоровими. Я тримаю горщик з рослиною. Вона має гарні квіти, стебла і листки. Чи можуть органи цієї рослини існувати окремо?
Ні! Так і вчитель без учнів існувати не може, і навпаки. А тому ми з вами спробуємо об’єднати наші зусилля для вивчення нового матеріалу. Я розраховую на вашу активну співпрацю і, сподіваюся, що дух партнерства допоможе нам у цьому.
Пропоную девізом нашого уроку взяти вислів Генрі Форда: /Слайд 1/
«Зібратися разом – це початок.
Триматися разом – це прогрес.
Працювати разом – це успіх.»
1.2. Актуалізація опорних знань
Ми милуємося яскравими квітами лілій і троянд, стриманою стрункістю тополь та берізок, але мало хто звертає увагу на зеленкувате баговиння, бурий намул на дні ставка або тоненький наліт слизу на підводних предметах. Однак це також рослини, до того ж особливі – водорості.
Щоб дати відповідь на останнє запитання, вирушаємо в захопливу подорож на «Машині часу», яка перенесе нас на мільйони років назад, у кінець протерозойської, на початок палеозойської ери, у той час коли на Землі почали з’являтися перші рослини.
Нам з вами пощастило, оскільки з нами на борту перебуває вчений палеонтолог /випереджувальне завдання/, який розповість про умови та форми життя в цей період. Вам потрібно його уважно вислухати, щоб дати відповіді на такі запитання: /Слайд 3/
Завдання. Розгляньте схеми «Дерево життя рослин» та переходу рослин до наземного способу життя на с. 100, 101 підручника.
Учитель. Отже, водорості були «піонерами» серед рослин. Тепер, я думаю, ви зрозуміли, чому ми розпочинаємо вивчення рослинних організмів з водоростей. Як радив великий педагог Ян Амос Коменський: «Основне і загальне спочатку».
1.2. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми, мети та завдань уроку
Водорості успішно пережили всі зміни на Землі та з успіхом панують у водному царстві.
Відповіді на ці запитання ми шукатимемо сьогодні на уроці.
Часу всі ми не марнуєм -
По підручнику мандруєм.
Він секретів не тримає -
Таємниці розкриває.
Для допитливих умів,
Що сторінка - море див!
Що за дивні це рослини?
Не знайдеш в них ні коріння, ні стеблини,
Лиш суцільне тіло мають, водоростями їх називають.
Де ростуть вони скажіть та у зошит запишіть.
/Слайд 4/
Учитель знайомить учнів із темою та планом уроку, які вони записують у зошит.
План
1. Поширення водоростей.
2. Особливості води як середовища існування.
3. Загальна характеристика водоростей.
4. Екологічні групи водоростей.
5. Різноманітність водоростей.
ІІ. Основна частина уроку
2.1. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
1. Поширення водоростей
Уважно послухайте розповідь про поширення водоростей та самостійно заповніть пропуски у запропонованій схемі (схема 1 на дошці)
2. Особливості води як середовища існування
Роглянемо деякі особливості води, які є в опорах, що у вас на партах.
/Слайд 5/
Завдання. Позначте знаком «+» особливості водного середовища, які полегшують життя в ньому водоростей, і знаком «-», які викликають труднощі.
Обговорення тверджень з учнями.
/Слайд 6/
Зміст |
Вправа |
З неба дощиком водичка Із землі вода – в криничці. І в рослинах, і в тваринах Є вода також в людині. Всюди міститься вона. На Землі вода – життя! |
Руки вгору, потягнутись, потрясти кистями рук Нагнутись, імітувати набирання води з колодязя відерцем. Руки на поясі, колові рухи головою вправо-вліво. Прямі руки розвести в різні боки, звести спереду з плесканням. Руки підняти вгору, опустити через сторони і розслабити. |
3. Загальна характеристика водоростей
У світі існує дуже багато різних професій і кожен з вас у майбутньому має обрати собі фах.
Тож сьогодні я вам пропоную спробувати себе у ролі вчених, які досліджують будову і життєдіяльність водоростей. Професія ця незвичайна й має особливу назву – альголог.
/Слайд 6/
Наука, яка вивчає водорості називається альгологія («alga» - «морська трава», «водорість»). Це давня наука, яка за нашого часу дуже розвинулася. І в Україні є кілька альгологічних центрів – в Одесі, Харкові, Севастополі, Києві.
/Слайд 7/
Загальна характеристика водоростей
Текст
Водорості – велика група рослин, які населяють переважно … середовище, хоча трапляються і на … та в інших …. Водорості належать до … рослин, оскільки їхнє тіло не … на органи і називається … або слань. Серед водоростей є …., колоніальні та … форми. Подібно до більшості рослин, водоростям властивий … тип живлення. Вони здатні на світлі до … , завдяки тому що в їхніх клітинах є …, що надає їм … забарвлення. Клітини водоростей можуть містити й інші …, що надають їм червоного, бурого, жовто-зеленого забарвлення. Пігменти знаходяться у … Водоростям властиві різні способи розмноження…
4. Екологічні групи водоростей
Розповідь учителя
Вода – колиска водоростей. Нижня межа поширення водоростей від 100 до 200 метрів. Деякі водорості трапляються навіть на глибині 350 метрів, де вони вкривають дно.
Та частина водоростей, яка населяє дно називається бентос (від грецького «бентос» – глибина). Вони бувають різних розмірів – від мікроскопічних до гігантських, які досягають десятки метрів у довжину.
Мікроскопічні водорості, які поширені у товщі води, утворюють фітопланктон (від грецького планктон – блукаючий).
Перифітон — водорості, якими обростають підводні предмети або вищі рослини водойм (кладофора, червоні та бурі водорості морів).
Водорості, що живуть поза водоймами, теж поділяють на групи:
- ґрунтові (едафітон) — живуть у грунті або на ґрунті (ботридій, деякі вошерії), у ґрунті живе понад 700 видів водоростей різних відділів;
- наземні (аерофітон) — живуть на корі дерев, на скелях (трентеполія, плеврокок).
Зокрема, у воді багатьох солоних озер спостерігаються одноклітинні водорості роду Дуналієла. Цікаво, що вони мають червоне забарвлення, якого їм надає значна кількість барвника каротину, що є вихідною речовиною для утворення вітаміну А.
У давнину до царського столу подавали рожеву сіль, яка мала позитивний вплив на здоров’я людини. Таку сіль видобували в озері Рожеве на півдні Російської імперії. І як ви вже здогадалися, що причиною дивного забарвлення солі була водорість – дуналієла.
5. Різноманітність водоростей
/Слайд 8/
Класифікувати водорості можна за різними ознаками:
/Слайд 9/
/Слайд 10/
Крісталес - найкрасивіша річка у світі. Її назва (Caño Cristales) означає Кришталева річка! Місцеві жителі називають її Рікою п'яти кольорів,оскільки в її руслі зустрічаються п'ять різних кольорів: червоний, блакитний, чорний, жовтий і зелений. Всі ці кольори - продукт життєдіяльності великої кількості водоростей. Насиченість кольорів, залежно від пори року, або посилюється, або слабшає.
ІІІ. Заключна частина уроку
3.1. Узагальнення і систематизація знань
Завдання. З окремих частин слів /картки на дошці/ зберіть терміни, які
ми використовували сьогодні на уроці та поясніть їх:
бен-, ниж-, -логія, -ли-, сла-, альго-, -чі, рос-, - тон, -синтез, -ни, -нь, -фото, -тос, планк-, фіто-.
(Відповідь: альгологія, нижчі рослини, слань, фотосинтез, бентос, фітопланктон)
3.2. Підведення підсумків уроку
3.3. Повідомлення домашнього завдання
Опрацювати текст підручника на с. 99 - 101 та параграфа 24.
Скласти сенкан на тему «Водорості».
Учнівська сторінка
Тема: Загальна характеристика водоростей.
Середовище їх існування
Особливості води як середовища існування
Завдання. Позначте знаком «+» особливості водного середовища, які полегшують життя в ньому водоростей, і знаком «-», які викликають труднощі.
Загальна характеристика водоростей
Водорості – велика група рослин, які населяють переважно …………… середовище, хоча трапляються і на …………… та в інших ………….…. Водорості належать до ……………….. рослин, оскільки їхнє тіло не ……………… на органи і називається ………………. або слань. Серед водоростей є ……………………, колоніальні та ……………………… форми. Подібно до більшості рослин, водоростям властивий ……………………… тип живлення. Вони здатні на світлі до ………………….. , завдяки тому що в їхніх клітинах є …………………., що надає їм ………………… забарвлення. Клітини водоростей можуть містити й інші ……………, що надають їм червоного, бурого, жовто-зеленого забарвлення. Пігменти знаходяться у …………………… Водоростям властиві різні способи розмноження………………, нестатеве та ……………………
Екологічні групи водоростей
Водорості водойм:
Водорості, що живуть поза водоймами:
Класифікація водоростей:
За будовою талому
1