ТЕМА. «Закінчення слова. Розрізнення форми слова і споріднених слів»
Мета: формувати в учнів поняття про основу слова; вчити виділяти змінну частину, визначати закінчення в словах; формувати уміння вчитися, інформаційно-комунікативну, соціальну компетентності; збагачувати словниковий запас; розвивати мовлення школярів, вміння аналізувати, узагальнювати, зіставляти; виховувати любов до української мови, любов до природи.
Очікувані результати: діти розуміють що таке закінченя слова; змінюють закінчення, складають та записують речення з ними, злагоджено працюють в команді.
Навчально-методичне забезпечення: предметні малюнки, презентація - супровід уроку, роздаткові картки, ребус, цеглинки.
Тип уроку: формування знань.
ХІД УРОКУ
І. ОРГНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1.Емоційне налаштування.
Учитель: Доброго дня, шановні друзі!
Сьогодні до нас завітали гості, привітайтеся, подаруйте посмішку усім хто є в класі.
Стали, дітки, всі рівненько, слайд 2
Посміхнулися гарненько…
Настрій на урок взяли
Й працювати почали!
2. Психологічне налаштування на урок:
Вправа «Чи все взяли на урок?» слайд 3
Голова – щоб думати.
Очі – щоб бачити.
Вуха – щоб чути.
Руки – щоб працювати.
Серце – щоб відчувати.
ІІ. Актуалізація життєвого досвіду. Мотивація навчальної діяльності
Учитель: Сьогодні ми будемо подорожувати до країни «Слово. Будова слова». А до якого міста ви дізнаєтесь згодом.
Не будемо гаяти часу! Відправляємося у подорож! Але який вид транспорту ми оберемо? Щоб дізнатися нам потрібно розшифрувати ребус.
(Ребус до словн.слова «велосипед»)
Я пропоную вирушити в подорож велотранспортом, тобто велосипедом.
3. Каліграфічна хвилинка ве ел ос ип ед велосипед
-Діти, а що ми бачимо? (велосипед)
-А чого немає? (велосипеда)
-А чим ми будемо мандрувати? (велосипедом)
-То що ж ми спостерігаємо, які зміни відбулися у слові? (змінилося закінчення слова)
То ж мета нашої мандрівки – відвідати місто Закінчення в країні Будова слова.
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку. Цілепокладання.
-Я ставлю перед собою завдання : ознайомити вас з закінченням слова та навчити розрізняти форму слова і споріднені слова.
-А які цілі та завдання ставите перед собою ви?
ІY. Вивчення нового матеріалу
Вправа передбачення за частиною картини
На картинці хлопчик велосипедист з повідком, але без собаки.
-Діти , що ви бачите? На вашу думку, що тут не вистачає?
-Так, це Патрон. Він допомагає шукати вибухові предмети…
А нам допоможе знайти закінчення у словах.
Робота з підручником
Робота з правилом ст.69 слайд 5
Визначення закінчення слова ст.70 слайд 6
Метод « Три тези» слайд 7, 8
Опрацюйте теоретичний матеріал на с. 70 і визначте 3 найважливіші тези – маркери уроку.
-Діти, як же позначається закінчення.
-Накресліть у повітрі значок, яким позначають цю частину слова.
Y. Спостереження за мовним матеріалом
Виконання вправи 2 ст.70
1. Групова робота
Об’єднання в групи. Слайд 9
Однина Множина
Квітка квітки
дерево дерева
білка білки
лисиця лисиці
земля землі
2.Самостійна робота.
Вправа 3 1 словосполучення пояснюю, наступні – самостійно.
Вправа «Зміни закінчення»
Хто виконає 4 словосполучення запишіть звукову схему слова
закінчення – о = о - - о =: о Слайд 10
3.Робота в парах
Орфографічний бій
Виконання вправи 4 (усно)
-Виправити помилки
Фізкультхвилинка
Закінчення, не позначене буквою, називають нульовим слайд 11
На дошці написане слово «велосипеда», витерти закінчення і позначити нульове закінчення.
Велосипед
4.Фронтальна робота
Виконання вправи 5
Познач нульове закінчення в словах: дощ – дощу, дощем; сніг – снігу, снігом, град – граду, градом; парк – парку, парком.
5.Виконання вправи 6 на дошці
Слово Форма слова Споріднені слова
Лис Лиса Лисячий
Коза Козі Козине
Тигр Тигри Тигрова
Гуска Гуски Гусячі
YІ. Узагальнення матеріалу
1.Читання для себе слайд 12
Нас слова міняють часто,
І, як видно, це – на щастя.
Бо якби ми не мінялись,
То слова б не поєднались.
(Закінчення слова)
- Що називається закінченням? (змінна частина слова)
- Як визначити закінчення? (змінити слова за питаннями)
- Для чого потрібне закінчення? (для зв’язку слів у реченні)
- Чи всі слова мають закінчення? ( ні)
- Який вид роботи на уроці найбільше тобі сподобався?
YІІІ. Підсумок уроку
ІX. Рефлексія
1.Робота з деформованим текстом. Слайд 14
активно, Діти, працювала, на уроці.
2.Оцініть свою роботу на уроці цеглинками відповідного кольору.
3.Самооцінювання «Наш успіх».
Д/з ст.71 впр.6 Відредагувати текст.
Молодці! Слайд 15
1