Мета уроку - гри. Вдосконалювати навички виразного читання, уміння швидко орієнту –
ватися в тексті, порівнювати зміст різних творів, збагачувати словни –
ковий запас учнів, розвивати усне мовлення, спостережливість, увагу,
виховувати любов до природи, привчати їх до мудрого використання
багатств природи.
Тема. С. Носань « Ялинка », Олександр Олесь « Ялинка».
Мета. Вдосконалювати навички виразного читання, уміння швидко орієнту –
ватися в тексті, порівнювати зміст різних творів, збагачувати словни –
ковий запас учнів, розвивати усне мовлення, спостережливість, увагу,
виховувати любов до природи, привчати їх до мудрого використання
багатств природи.
Форма проведення. Урок – гра.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Обладнання. Ялинка, таблиця « Почуття « , картки з птахами, індивідуа –
льні картки ( сніжинки, сніжки, ялинки ) із завданнями.
Хід уроку
I. Організація класу до роботи.
1. Бесіда.
- Сьогодні, діти, наш урок читання буде незвичним. А святкувати будемо так,
як ви любите. Звичайно, будуть ігри, загадки, пісні і багато цікавого.
Подивіться у вікно.
2. Загадка.
Прийщла до нас бабуся
У білому кожусі
Поля причепурила
Пухнастим снігом вкрила,
Вгадайте: хто вона,
Бабуся чепурна.
Правильно, це – Зима.
II. Мовна розминка.
- Ось ця Бабуся – Зима принесла нам багато свят і розваг. Яке свято ми вже
відзначили?
( Новий рік , Різдво )
( іграми і подарунками )
- Яким чином ви замовляєте дарунки?
( відповіді дітей )
телефоні. Вони минулого року дали мені їх. Ось вони. Але що це? Хтось їх по-
різав. І як тепер бути? А давайте ми цифри перетворимо у букви і складемо
слова.
II . Гра « Складалочка « ( робота в парах )
6 – 12 – 6 17 – 19 – 21 – 19 – 10 – Дід Мороз
22 – 18 – 12 – 4 – 24 – 21 - 19 – 28 – 15 – 1- Снігурочка
17 – 11- 15 – 19 -16 – 1 -14 – Миколай
- То до кого ми можемо ще подзвонити?
3 . Гра « Сніжинки » .
Уявіть собі, що ми вийшли на подвір’я, а там така хороша зимова погода, ще й
сніжинки падають з неба.
Ой летять, летять сніжинки.
На будинки, на ялинки,
На дороги, на поля
Біла, біла вся земля.
утворюєте склади.
а о у е и і
( діти читають відкриті і закриті склади )
III . Повторення вивченого матеріалу.
Морозець, морозець,
Пощипав нам щічки
Теплі валянки у нас,
Шубки й рукавички.
Підгодуємо пташок, розвішаємо годівниці.
а). читання слів за стрілками
НА ЩИ
В Д ТІВ ЛЕ
И Й Г О
Р І О Л БАТь КІВ ПО
( діти читають слова : вирій, голод, батьківщина, полетів ).
б) читання деформованих слів
убгол (голуб) ргусні (снігур)
ронаво (ворона) каросо (сорока)
стівлака (ластівка) лекале (лелека)
нисичка (синичка) роцьбего(горобець)
- Прочитайте, які птахи злетілись до годівничок.
- Які з пташок заблукали? Чому?
- Яка пташка з вірша Ліни Костенко полетіла б у вирій, але з якоюсь умовою?
IV. Повідомлення теми і мети уроку
а) Бесіда
- Нагодували ми пташок, але мороз не відступає і лід немов кришталь.
Мороз тріщить і колеться
Льодок немов кришталь.
А в полі, де околиця
безмежна даль.
За гірку, за річку,
веди, веди сама,
Ой, білая доріжка,
Зимонько, зима.
- Подивіться, діти, нас доріжка привела у лісок, але тут при вході написано.
« Звернення » .
Ми радість вам даруєм!
Ми ростемо для втіхи,
Не рубайте, не губіть
Нашу гірку долю,
Завжди серце в нас тремтить
Перед Новим роком!
а) читання «запорошеного» вірша ( вправа на швидкочитання і розвиток
мовної догадки )
- І хто би це звертався до нас, адже слова деякі «запорошені» .
- Прочитайте текст, подумки вставляючи пропущені букви, кінцівки слів та
слова.
- То хто до вас звертався ?
Чудесна ялинка,
Ялинка – дивинка
Вогнями іскриться,
Неначе жар – птиця.
- Чому серце у ялинок тремтить саме перед Новим роком?
- Які почуття переживають ялинки?
( діти читають таблицю «Почуття» )
- А які почуття викликають у вас новорічні ялинки?
( таблиця « Почуття » ).
- Де їх беруть ?
- А звідки вони взялися на ринку ?
( відповіді дітей )
- А сьогодні на уроці ми опрацюємо оповідання С. Носаня і вірш Олекса -
ндра Олеся, які однаково називаються – «Ялинка».
- Прочитавши їх, ви повинні зважити, до яких почуттів прислухатись:
страху і бажання ялинок жить чи кількаденної радості людей.
V. Опрацювання оповідання С. Носаня «Ялинка»
1. Виразне читання вчителем
- Хто дійові особи в оповіданні?
- В яку пору року відбувалися події?
2. Словникова робота
- Зима часто намітає такі кучугури снігу, що їх важко подолати.
А ось і вони.
тут базар болісно продавати
два втіха смітник заборонив
щонайменше
прикрашаємо
(діти читають і пояснюють значення незрозумілих слів)
- Найважче було подолати останню кучугуру: вона найвища і слова в ній
найдовші.
3. Повторне читання тексту вголос
- Чому сім’я перестала купувати ялинки?
4. Аналіз змісту. Вибіркове читання.
- Діти, а чи хочете ви прикрасити нашу ялинку іграшками?
Тож будьте активні і давайте правильні відповіді.
( діти відповідають і вішають іграшки )
- З ким зустрілися тато і Оленка?
- Ким працював Карпо Іванович?
- Що несла сім'я з базару?
- Прочитайте, які почуття оволоділи лісником?
- Чому пожалів він деревце. Прочитайте.
- Що б зробив Карпо Іванович, якби мав можливість?
- Що вирішив автор після розмови з лісником?
- Яка головна думка твору?
- Чи погоджуєтесь ви з думкою лісника?Чому?
5. Хвилинка – цікавинка
( Діти розказують легенду і довішують іграшки )
В цілим світі не знайти такої
Пишної та прибраної хвої
Мерехтить ялиночка вогнями
Радісно ялинці разом з нами.
- Читають речення:» З Новим роком Вас та Різдвом « .
6. Вправи на розвиток уваги, швидкого читання.
- Ось як ми ялиночку розвеселити, а давайте пограємо в сні –
жки.
VI. Фізкультхвилинка
В сніжки граємо охоче
Грає хто із ким захоче.
А морозець он який,
Грає з нами в піддавки
Хлоп, хлоп, постривай
Та від сніжки не тікай.
Хлоп, хлоп, не зівай
Сміливіше наступай.
7. Гра «Блискавка»
- Швиденько знайдіть у тексті речення, у яких вжиті такі
вислови і зачитайте:
- Прочитайте питальні речення, окличні.
8. Читання оповідання в особах
- Читаючи, чиїми словами треба передавати почуття жалю,
смутку, обурення ? А в чиїх словах звучить здивування ?
IV. Опрацювання вірша Олександра Олеся « Ялинка »
- Діти, одного разу, перед Новим роком я зустрілася з хлопчиком,
який розказав мені ось таку свою природу, послухайте.
1. Слухання уривка вірша О. Олеся « Ялинка ».
- Від чийого імені ведеться розповідь у вірші?
- З ким зустрівся хлопчик у лісі?
2. Повторне читання вірша мовчки.
3. Аналіз змісту.
- Чому зайчик напав на хлопчика?
- Які почуття переживає зайчик?
- На що схожий вірш ? Що тут казкового ? А що справжнє?
- Що спільного у змісті вірша з оповіданням?
- Яке значення мають ялинки для тварин лісу?
- Чи закінчений цей вірш? З чого це видно ?
3. Творча робота над віршем
- Придумайте, чим могла закінчитись ця суперечка у лісі.
- Послухайте кінець вірша, який написав Олександр Олесь
( розказую)
- Чи зрозумів хлопчик, чому треба оберігати, а не рубати ялинки?
- Що ви можете запропонувати взамін пишного деревця на Новий рік?
VII. Домашнє завдання
Вдома навчитися виразно читати в особах оповідання і вірш.
За бажанням вірш вивчіть напам'ять .
4. Гра « Добавляночки » .
- А зараз попробуйте себе в ролі поетів. Складемо вірш, який доповнить
ваші відповіді.
( діти доповнюються і з ялинками виходять на середину класу )
Щоб ялинок не … ( рубати ),
Треба штучні … ( купувати ),
Штучні красуні разом з … ( нами )
Рік Новий можуть … ( стрічати ),
Радість людям … ( дарувати ).
Можна гілочку… ( зірвати )
Та гарнесенько … ( прибрати )
І тоді такі … ( ялинки )
Будуть також … ( веселинки )
VII. Підсумок уроку. Оцінювання
- Молодці! Ви гарно погралися, повеселилися. Я бачу, що любите ви
читати і знаєте як берегти природу. Ростіть здоровими, мудрими,
чемними, добрими. А для цього не лінуйтеся, старайтеся добре
вчитися. Не забувайте, що найцінніший скарб - знання.
Вдачу хай принесе нам вертеп,
Всі печалі коляда замете.
Друзі дім хай не минають
Вам щедрівки заспівають
Божа ласка хай поруч іде.