Конспект уроку- подорожі (дистанційна форма навчання) "Пропорція. Пряма та обернена пропорційні залежності."

Про матеріал
Даний матеріал є повною розробкою уроку, який включає конспект для вчителя та презентацію до уроку. Урок узагальнення та систематизації знань по темі з використанням ігрових форм навчання.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема: Узагальнення та систематизація знань з теми "Пропорція. Пряма та обернена пропорційні залежності ". Вчитель: Зінченко Людмила Миколаївна. Тип уроку: Урок узагальнення знань, умінь і навичок6 клас

Номер слайду 2

З пропорціями піфагорійці пов’язували думку про співзвучні акорди в музиці і гармонії у Всесвіті, про порядок у природі. Слово «Пропорція» походить від латинського priortio; означає відповідне відношення частин між собою. Теорія пропорцій для довільних величин створена працями давньогрецьких учених, серед яких визначне місце посідали Теетет і Евдокс.

Номер слайду 3

Що таке відношення? Які числа називаються членами відношення? Що показує відношення? Що таке пропорція? Як знайти невідомий член пропорції? Сформулюйте основну властивість пропорції. Що таке пряма пропорційність? Які величини називають прямо пропорційними? Що таке обернена пропорційність? Які величини називають обернено пропорційними?

Номер слайду 4

Мета уроку: Навчальна: Систематизувати та узагальнити знання учнів про відношення, пропорції, основну властивість пропорції, пряму та обернену пропорційні залежності. Удосконалити вміння розв'язувати задачі різних типів на пропорційність, зокрема задачі практичного змісту. Розвивальна: Розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять, вміння аналізувати та робити висновки. Формувати вміння вчитися протягом життя та застосовувати знання на практиці. Виховна: Виховувати самостійність, відповідальність, колективізм, охайність при записах, інтерес до математики, відповідальне ставлення до навчання.

Номер слайду 5

Зупинка 1. «Теоретична»Зупинка 2. «Рівняння»Зупинка 4. «Творча»Зупинка 3. «Задачі»Школа. Фініш

Номер слайду 6

Зупинка 1. «Теоретична»Розв'язати усні вправи на застосування основної властивості пропорції.

Номер слайду 7

18 : 2 = 36 : 412 : 3 = 48 : 40.5 : 2 = 1 : 47 : 14 = 1 : 3𝟔𝟑 = 𝟏𝟎𝟓 Так. НіТак. НіТак

Номер слайду 8

"Рівність двох відношень називають..." "Якщо пропорція істинна, то добуток її крайніх членів дорівнює добутку..." У пропорції 2:5=4:10 назвіть: крайні члени і середні члени. Чи зміниться пропорція, якщо в ній поміняти місцями крайні члени?пропорцієюсередніх членів2 і 10-крайні 5 і 4 середніх членів. Ні

Номер слайду 9

Знайти невідомий член пропорції𝑥∶2=3∶64∶𝑦=8∶10𝟐𝟒 = 𝒛𝟔 𝑥 = 1𝑦 = 5𝑧 = 3

Номер слайду 10

Зупинка 2. «Рівняння»За допомогою рівнянь зашифрували послання, розшифруйте його.

Номер слайду 11

Стояла я і слухала весну,Весна мені багато говорила,Співала пісню дзвінку, голосну. То знов таємно-тихо шепотіла. Вона мені співала про любов,Про молодощі, радощі, надії,Вона мені переспівала знов. Те, що давно мені співали мрії.

Номер слайду 12

Замініть зірочку числом, щоб рівність була правильною5 : 30=* : 636 : * = 18 : 436 : *=12 : 320∗ = 123 1895

Номер слайду 13

“”Стояла я і слухала весну” Автор – Леся Українка. Рік написання – 1895 Збірка «Думи і мрії», цикл «Мелодії»

Номер слайду 14

Зупинка 3. «Задачі»Розв’яжіть текстові задачі на пряму та обернену пропорційну залежність.

Номер слайду 15

Задача 1. Щоб пошити 12 костюмів, потрібно 52 м тканини. Скільки потрібно метрів тканини для 15 таких костюмів? Задача 2. 9 робітників виконують певну роботу за 10 годин. Скільки часу знадобиться для виконання такої роботи 6 робітникам, якщо продуктивність праці всіх робітників однакова?

Номер слайду 16

Зупинка 4. «Творча»Розв’яжіть задачі за рецептом, масштабом

Номер слайду 17

Задача 3. Рецепт пирога розрахований на 6 порцій і потребує 2 склянки борошна. Скільки борошна потрібно взяти для 10 порцій? Задача 4. Масштаб карти 1:10000000. Відстань між двома містами на карті 4 см. Яка реальна відстань між містами?

Номер слайду 18

«Самооцінка»Що нового пригадали? Де відчували труднощі?Де застосуємо ці знання?"

Номер слайду 19

Домашнє завдання. Творчий рівень. Скласти кросворд «Пропорція і відношення». Обов’язковий рівень- Повторити правила з теми «Відношення і пропорції».- Розв’язати рівняння: а) 3,8 : х = 4,7 : 94; б) х : 3,2 = 4,8 : 0,8. Тренувальний рівень а) Автомобіль проїхав 120 км за 2 години. Яку відстань він проїде за 5 годин, якщо швидкість не зміниться? б) Чотири робітники виконують завдання за 6 годин. За який час виконають це ж завдання 8 робітників, працюючи з тією ж продуктивністю?

Номер слайду 20

Дякуюза увагу

Перегляд файлу

Конспект уроку-подорожі

(дистанційна форма навчання)

 

"Знати – це означає насамперед

уміти користуватися знаннями".

Тема: Узагальнення та систематизація знань з теми "Пропорція. Пряма та обернена пропорційні залежності"

Тип уроку: Урок узагальнення знань, умінь і навичок

Форма уроку: Групова діяльність.

Мета уроку:

Навчальна: Систематизувати та узагальнити знання учнів про відношення, пропорції, основну властивість пропорції, пряму та обернену пропорційні залежності. Удосконалити вміння розв'язувати задачі різних типів на пропорційність, зокрема задачі практичного змісту.

Розвивальна: Розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять, вміння аналізувати та робити висновки. Формувати вміння вчитися протягом життя та застосовувати знання на практиці.

Виховна: Виховувати самостійність, відповідальність, колективізм, охайність при записах, інтерес до математики, відповідальне ставлення до навчання.

Обладнання: Дошка, комп'ютер, вправи з завданнями, таблиці "Пряма пропорційність", "Обернена пропорційність", презентація до уроку.

Очікувані результати:

Після уроку учні зможуть:

  • Формулювати означення пропорції, відношення, прямої та оберненої пропорційних залежностей.

 

  • Застосовувати основну властивість пропорції для розв'язування рівнянь.

 

  • Розрізняти пряму та обернену пропорційність величин та наводити приклади.

 

  • Розв'язувати задачі, що передбачають використання пропорційного поділу та різних видів пропорційних залежностей.

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

Учитель вітається, перевіряє готовності класу.

Вчитель: Сьогодні на уроці ми здійснимо подорож по країні Математики. В цій подорожі нас буде супроводжувати її Величність «Пропорція».

.

 До речі, слово пропорція походить від латинського priortio; означає відповідне відношення частин між собою. У давнину вчення про пропорції було у великій пошані серед піфагорійців. Теорія пропорцій для довільних величин створена працями давньогрецьких учених, серед яких визначне місце посідали Теетет і Евдокс. З пропорціями піфагорійці пов’язували думку про співзвучні акорди в музиці і гармонії у Всесвіті, про порядок у природі.

Я впевнена, що з усіма завданнями впораєтеся добре.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Фронтальне опитування (бліц-опитування).

Вчитель: І перш ніж ми вирушимо в подорож, дайте відповідь на декілька запитань (повторення ключових понять, інтерактивний метод "Мікрофон"):

  1. Що таке відношення?
  2. Які числа називаються членами відношення?
  3. Що показує відношення?
  4. Що таке пропорція?
  5. Як знайти невідомий член пропорції?
  6. Сформулюйте основну властивість пропорції.
  7. Що таке пряма пропорційність?
  8. Які величини називають прямо пропорційними?
  9. Що таке обернена пропорційність?
  10. Які величини називають обернено пропорційними?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Оголошення теми та мети уроку. Підкреслення важливості теми в повсякденному житті. (наприклад, при розрахунках у рецептах, на карті, у будівництві).

Представлення "карти подорожі".

Вчитель: На нашому шляху будуть декілька зупинок з завданнями. На екрані карта маршруту:

Зупинка 1. "Теоретична". (Розв'язати усні вправи на застосування основної властивості пропорції.)

Зупинка 2. "Рівняння". (Розв'язати рівняння, що містять пропорції.)

Зупинка 3. "Задачі". (Розв'язати текстові задачі на пряму та обернену пропорційність. )

Зупинка 4. "Творча". (Розв'язати задачи за рецептом та масштабом.)

IV. Узагальнення та систематизація знань

Вчитель: А тепер рушаймо в путь:

Зупинка 1. "Теоретична": Розв'язати усні вправи на застосування основної властивості пропорції.

Вчитель: Щоб перейти до наступної станції нам треба виконати всі завдання. Зараз ми пограємо в гру "Знайди помилку", де вам треба швидко перевірити істинність пропорції, застосовуючи основне правило: добуток крайніх членів дорівнює добутку середніх членів пропорції.

1. Перевірте, чи є рівність пропорцією (відповідь "Так" або "Ні") (Усний рахунок):

18 : 2 = 36 : 4

Перевірка: 18 х 4 = 72;  36 х 2 = 72.

Відповідь: Так.

12 : 3 = 48 : 4

Перевірка: 12 × 4 = 48;   3 × 48 = 144.

Відповідь: Ні

 

0,5 : 2 = 1 : 4

Перевірка: 0,5 × 4 = 2;   2 × 1 = 2

Відповідь: Так.

 

7 : 14 = 1 : 3

Перевірка: 7 × 3 = 21;    14 × 1 = 14.

Відповідь: Ні.

 

=

Перевірка: 6 × 5 = 30;   3 × 10 = 30

Відповідь: Так.

 

2. Закінчіть речення (по черзі – «Ланцюжок»):

  • "Рівність двох відношень називають..." (пропорцією).

 

  • "Якщо пропорція істинна, то добуток її крайніх членів дорівнює добутку..." (середніх членів).

 

  •        У пропорції 2:5=4:10 назвіть: крайні члени (2 і 10) і середні члени (5 і 4).

 

  •        Чи зміниться пропорція, якщо в ній поміняти місцями крайні члени? (Ні, добуток не зміниться).

3. Знаходження невідомого члена пропорції (усно):

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Мороз Віра Олексанрівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
zip
Додано
8 грудня 2025
Переглядів
113
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку