Це конспект до 2 уроку історії в 5 кл до підручника Вступ до історії.І.Щупак, І. Піскарьова, О.Бурлака.Сподіваюсь він полегшить колегам складання конспектів у такому неоднозначному курсі , як історія 5 кл. Враховано рекомендації міністерства 2018р. Завдання робочого зошита стосуються моїх розробок - хто бажає отримати - напишіть в лічку у .. фейсбуці
Тема: « Відлік часу в історії»
Мета: з’ясувати : -поняття теми та навчитися вірно їх використовувати при розгляді історич подій;
Продовжити виховання в учнів :
-особистісних якостей , які допоможуть усвідомлювати своє життя як частину історії людства;
-прагнення обирати раціональні і обгрунтовані способи пояснення подій минулого .
Очікувані результати:
Після уроку учні зможуть:
-розкривати і вільно застосовувати поняття теми при розкритті історичних питань;
- вирішувати хронологічні задачі :
на віддаленість подій одна від одної,
на співставлення рік- століття- тисячоліття ,
на визначення дати певної історичної події;
Тип уроку : комбінований ( з елементами практичної роботи)
Поняття і терміни: історична хронологія, календар, дата, рік, століття, тисячоліття, ера, Григоріанський календар, хронологія.
Матеріали до уроку: - І.Щупак, І.Піскарьова, О.Бурлака Вступ до історії.( підручник для 5 кл.) Київ, Оріон 2018 .
- І.Щупак, І.Піскарьова, О.Бурлака, С.Могилевиць .Робочий зошит до підручника .( матеріали на сайті «На урок»
- Пісочний, водяний, сонячний . механічний, електронний годинник( демонстраційний матеріал з кабінету фізики) , зображення атомного годинника,
дидактичні картки : а) з пам’ятками до теми уроку;
б) із хронологічними задачами ;
( приклади – у додатку до уроку)
Хід уроку
І. Організаційний момент.(1 -2 хв)
ІІ. Перевірка знань і умінь щодо теми д/з: ( 7 -10 хв)
1 ) У декількох учнів перевіряються відповіді на кросворд ( питання 5 за посиланням)
2) У 2-х – 3-х – завдання з робочого зошита;
3) Відповідь біля дошки 2 учні ( з 2-х боків написаних на дошці понять д/з) – понятійне лото «Постав у відповідності»
4) Розповідь учнів по сімейним світлинам про події , що на них відображені від найдавніших.
(Учитель: Зараз відповідаючи дуже допомогли мені…Знаєте чим ?! – Вони розповідали про свої родини в хронологічному порядку, а відповідно почали розкриття нової теми.Дякую.)
ІІІ. Мотивація та актуалізація нової теми: ( 5 хв)
Демонстрація годинників вчителем – від найдавнішого – сонячного.
Питання: Як ви вважаєте – чи змогла б людина добре існувати, як би не винайшла годинник і не навчилася вираховувати час : в ліву сторону від дошки стають ті , хто вважає і може довести( 1 реченням) , що «змогла б», а з правої – що «ні».Виходячи – учень доводить свою думку./ 2 варіант – підняття рук при незгоді з твердженням і 2 доведення думок)
Евристична емоційна бесіда:- Скільки минуло часу :
ІV. Сприйняття і усвідомлення нового матеріалу.- 25 хв
1.Історія і час.
Все це періоди, що вивчає хронологія – наука, що вивчає способи лічби часу.
(Інший варіант: учні самостійно знаходять це визначення на с.13 і виписати в зошит)
Додаткова інформація вчителя про: «тисячоліттята» ,що = 10 століттям; та «еру» - що є умовним історичним поняттям і означає – великий відрізок часу , більший за епоху чи період( словничок на с.16 підручника)
Виконання завдання № на с. робочого зошита – олівцем номери періодів від найменшого до найбільшого учні виставляють олівцем у робочому зошиті) , а 2 – 3 учні виконують завдання на до шці( клас перевіряє
Вірна відповідь: 1 – секунда, 2-хвилина,3-година,4- доба, 5 – тиждень,6 – місяць,4 – рік,5-століття, 6-тисячоліття, 7-ера.
2.Календарі світу. Літочислення . – коментоване читання з випереджаючим завданням:
- Про які літочислення ви дізналися?
- Коли і чоми виник Григоріанський календар?
- Чим відрізняються календарний та історичний час?
( завдання записані на оборотній стороні дошки )
4.Практична частина .
Знайомство із «лінією часу .»
Вирішення задач на аркуші додатку , використовуючи пам’ятку додатку та інформацію с 17-19.
V.Рефлексія :
Продовжіть речення : - «Сьогодні на уроці я дізнався про…( прийом – «вільний мікрофон», або «ланцюжок думок»)
VІ. Підведення підсумків уроку, аналіз відповідей, виставлення оцінок.(3 – 5 хв.)
VІІ Пояснення диференцийованого домашнього завдання(2 хв.):
Завдання записується на оборотній стороні дошки
Для всього класу : - Прочитати параграф №2, відповісти на питання в тексті
На вибір: - с.20 завдання 2 в «Знаю і розумію»;( відповіді передаються в «хмарині», при
відсутності - перевірка прийомом завдання «створи пару»)
ДОДАТОК №1
Задача №1
Р.Х. 1000 р. 2000 2010 2020 2030
1000 р. до н.е.
Рішення: 1) _______________________________________________________________________
2) ________________________________________________________________________
Відповідь:
1)______________________________________________________________________________
2)_______________________________________________________________________________
Задача №2
Україна стала незалежною державою в 1991році
Р.Х.
Р.Х. . 1900 1990 2000 2018
Рішення: 1) _______________________________________________________________________
2) ________________________________________________________________________
Відповідь: 1)______________________________________________________________________________
2)_______________________________________________________________________________
Задача №3
У 1989р. святкували 500-річчя виникнення українського козацтва.
Яким роком датується перша згадка про козаків у писемних джерелах?
Р.Х.
. 1400 1500 1600 1700 1800 1900 1989
Рішення: _______________________________________________________________________
Відповідь: ______________________________________________________________________________
ДОДАТОК №2
І. ПАМ’ЯТКА ДЛЯ УСПІШНОГО РІШЕННЯ ЗАДАЧ З ХРОНОЛОГІЇ
1.Намалюйте пряму лінію із стрілкою на кінці.
2.Відмітьте яскравою рискою початок нової ери .Над рискою напиши заглавні букви Р.Х.( Різдво Христове) – це буде перший рік нової ери.
3 Поділи відрізок на рівні частини( століття, тисячоліття). Якщо в задачі немає необхідності послідовно визначати всі століття… неподілену частину проводять пунктиром.
4Століття записують над відрізком. Роки – під відрізком.
5. Під лінією часу пишеться рішення і відповідь.
ІІ. Таблиця відповідності років та століть:
1-100 роки
|
801-900 |
901 - 1000 |
1001 - 1100 |
1901-2000 |
1 століття
|
9ст. |
10ст. |
11стю |
20 ст. |
ІІІ. ЗАПАМ’ЯТАЙ:
нуль.
Додаток №3
Історія годинника : Склади оповідання, поставивши годинники в хронологічній послідовності