Урок із зарубіжної літератури для 11 класу.Мета познайомити учнів із біографією А.Камю, з основними положеннями філософії екзистенціалізму; розкрити екзистенціалістський зміст роману; розвивати вміння аргументовано висловлювати; виховувати почуття гідності, відповідальності за своє життя.
Тема: Альбер Камю Роман « Чума ». Вплив екзистенціалістських ідей на
творчість А Камю.
Мета: познайомитись з біографією А.Камю, з основними
положеннями філософії екзистенціалізму; розкрити
екзистенціалістський зміст роману; розвивати вміння
аргументовано висловлюватися; виховувати почуття
гідності, відповідальності за своє життя
Обладнання: мультімедійна система, портрет письменника, картки,
ватман, аудіозапис « Вставай, страна огромная»
Тип уроку: формування нових знань з використанням інтерактивних технологій
Щоб жить, ні в кого права не питаюсь,
Щоб жить, я всі кайдани обірву,
Я стверджуюсь, я утверждаюсь,
Бо я – живу.
Павло Тичина
Хід уроку
Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку
План
III. Первинне осягнення матеріалу
Вчитель:
- Творчість французького філософа і письменника А.Камю — це
безперервна спроба дати відповіді на жагучі питання як сучасності,
так і взагалі людського буття. У творчості Камю переплелися:
література і філософія, до того ж, на відміну від інших
письменників, чиїм творам притаманна філософічність, а також на
відміну від інших філософів, чиї праці не позбавлені естетичності, а
подекуди і змісту, Камю залишив по собі і філософську, і літературну
спадщину. Ta перш , ніж ми будемо про неї говорити, давайте поговоримо
про А.Камю як людину.Уявіть себе журналістами популярних видань. До нас на пресконференцію завітав А. Камю, він готовий відповісти на ваші запитання. Слухаючи відповіді Альбера Камю, ви заповнюєте анкету, яка знаходиться перед вами на столах. І ми тоді дізнаємося, хтож він А. Камю.
Отже, ваші запитання.
( Учні задають запитання:)
1. Де іколи ви здобули освіту?
2. Ким був ваш батько?
3. Де ви здобули освіту?
4. Як розпочалася ваша літературна карьєра?
5. Які твори ви написали протягом життя?
6. Чому вас не прийняли до війська, коли розпочалася війна у Франйії?
7. Чим ви хворіли?
8. В якій підпільній організації ви працювали?
9. В якому році написан роман « Чума»?
10. В якому році ви стали лауреатом Нобелівської премії?
Зразок анкети
L Ім'я………………………………… Альбер
2. Прізвище…………………………. Камю
3. Національність……………………..француз
4. Рік народження …………………….1913p,
5. Місце народження……………………Алжир
6. Соціальне походження: батько - військовослужбовець, загинуву I світову війну
7. Сімейний стан …………………… одружений
8. Фізичний стан…………………… смертельно хворий на сухоти
9. Рід діяльності……………………. журналіст, письменник
10 .Партійність……………………… член Ко.мпартії Франції
11 .Творчість…………………………. проза, поезія, драматургія
12. Нагороди……………………….Лауерят Нобелівської премії
прелт(1957р.)
ІЗ.Зміст його творів……………….. фіпософський
14. Естетичні засади якої течії мистецтва XX ст.. реалізовував………...
екзистенціалізм
15, Причина смерті……………….. автомобільна катастрофа
1 б.Шлях А.Камю………………… «від абсурду через бутт любові»
17. Об'єкт постійної уваги письменника: людина
18. Який твір утвердив письменницьку популярність А.Камю: « Чума»
( Учні зачитують анкету)
Вчитель:
- Одним із кращих творів А.Камю є роман « Чума». Екзистенціальні аспекти в ньому проглядаються досить чітко.
- За жанром- це роман-ггритчаПритча-це інакомовлення. Про що в інакомовній формі хотів розповісти автор сробуємо розглянути на сьогоднішньому уроці
Із I частиною твору ви знайомились вдома. Спробуємо її проаналізувати. Нам відомо, що «події, які взято сюжетом хронічки, відбувалися 194... (якогось) року» у місті Орані, в Алжирі.
Робота з текстом
1.Події відбуваються в Орані. Це вигадане чи дійсне місто?
( Дійсне, але мова в романі йде не про конкретне місто, а про світ в цілому)
2. Яким був Оран до початку епідемії на перший погляд?Знайдіть у тексті опис міста і зачитайте.
3. Який можна зробити висновок? ( див. схему)
Місто
- Ha перший погляд звичайне бридке
- Ha перший погляд тихе й мирне безліке
мури сірому попелі
Сьогочасне не про що не
Здогадується
Все потопає в болоті
Вулички закурені
Скрізь лушпайки, брудне ганчір’я
Висновок
Бридке Брудне Безліке
Висновок: вигляд міста викликає огидуЛюдина в ньому «немов у
глухій пастці», за мурами або затиснута між лещатами ветхих стін,
почуваєтьсясамотньо
4. Якими постають оранці у творі? Чим вони займаються?
5.Знайдіть в тексті цитати про їх вподобання, зачитайте.
6. Мешканці орана довго не вірили у можливості руйнівної силичуми.
А. Камю пише: « Вони вважали себе вільними, але ніхто не буде вільним, поки існує лихо». Як ви розумієте ці слова?
( Війна і чума завжди існували у світі, але поки це не торкнеться тебе осоьисто, віреться в цеабстрактно. Так і сталося з мешканцями Орану. І роман Камю звучить як пересторога всьому людству, не забувати, що існує лихо, не розслабляйтесь, щоб ніколи не стати на бік зла)
Люди
« нудьгують і намагаються завести собі звички»
Працюють кохаються умирають
Асоціативний кущ
нашестя
навала
лихоманка
Щур зціплення
суща пошесть
хвороба
лихо
моровиця
все разом – це смерт
ЧУМА
Вчитель:
Які ідеї екзистенціалізму в романі можна відзначити?
( страх, безвихідь становища, відірваність від світу, абсурдність існування. I хоча, здавалося, немає виходу зї складного становища, жителі міста все таки живуть надією, вони переконані, що чумне нашестя мине їх і від щурячої навали не загине пів міста. Підтвердженням цього є промінчик надії, який то горить, то згасає, то знову спалахує, хоча і горить тьмяно).
- Що є символом надії у творі? ( світло)
- Що означає словосполучення « чумна епідемія»?
- Коли відбуваються події в романі? ( під час Другої світової війни, під час окупації Франції гітлерівцями)
- У чому ж суть назви твору?
V Закріплення вивченого матеріалу
Вчитель:
- Давайте підсумуємо те, про що йшла мова на уроці і заповнимо паспортні дані твору Альбера Камю «Чума»
Паспорт твору
Автор Альбер Камю
Назва «Чума»
Початок створення 193 8p,
Датавидання 1947p.
Жанр роман—притча
Тема твору Друга Світова війна
Ьіея твору застереження людства від
наслідків війни Головний герой чума
Напрямок, що впливав на світогляд письменника екзистенціоналізм
VI Підсумок уроку. Оцінювання
Вчитель:
- A тепер повернемося до епіграфу.
Щоб жить, ні в кого права не питаюсь.
Щоб жить, я всі кайдани обірву,
Я стверджуюсь, я утверждаюсь,
Бо я - живу.
Павло Тичина
- Як ви розумієте ці слова, ознайомившись з твором «Чума»?
- Ha що націлюють нас слова Павла Тичини? (метод «Мікрофон»)
( Головне - зрозуміти:якщо ти живеш, то вже витяг щасливий квіток, і потрібно радіти тому, що маєш. Якщо ви хочете, щобсвіт став кращим, почніть з себе. Станьте самі такою людиною, яку вважаєте взірцевою.Адже ми уподібнюємося тому, до чого прагне серце.)
VI. Домашнє завдання (за вибором):
у творі А. Камю
Шевченко Анжела Іванівна
вчитель вищої категорії
« учитель методист»
Херсонської спеціалізованої школи №27
з поглибленим вивченням
інформатики та іноземних мов