Розробка уроку присвячена закріпленню лексичного матеріалу з теми Feelings, розвитку навичок аудіовізуального сприйняття матеріалу, формуванню комунікативної коипетенції учнів з теми.
Навчально-виховне об’єднання
ліцей-школа-дошкільний навчальний заклад
«Вікторія-П»
КОНСПЕКТ
відкритого уроку з англійської мови
на тему
«Feelings»
3 клас
Вчитель: Лазарчук І.А.
І семестр
2015-2016 н.р.
Дата: 18.11.2015
Клас : 3
Тема: Feelings
Тип уроку: комбінований
Цілі:
Обладнання: підручники, ноутбук, відео, аудіо, флешкартки, постер, Banana Box.
Хід уроку
Привітання. Введення в іншомовну атмосферу
T: Hello! I’m glad to see you. How are you today?
Ps: We are fine. Thank you.
T: Let’s greet our guests and each other with the chant “Hello, everyone!”
Ps: _____________
T: What date is it today?
Ps: It’s Wednesday, the eighteenth of November.
T: So, it’s high time to start our lesson. Don’t be shy and good luck!
T: Look, our friend Mr Tongue Twister came to visit us. So we will train our tongues to speak English.
Phonetic Drill:
A sounds [ᴂ] – apple, cat, fan
O sounds [ɔ] – dog, fox, log
U sounds [ʌ] – rug, jug, sum
ir sounds [ә:] – girl, shirt, bird
th sounds [θ] – bath, teeth, three, think
T: Are you scared?
Ps’ answers.
T: Me too. During the previous lessons we spoke about different feelings and today we are going on talking about feelings and emotions.
ІV. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
T: Let’s check your knowledge of the words. I’m holding the card with the feeling. Try to guess, asking:
Are you tired/angry/scared/brave/nervous?
Several children go to the blackboard one-by-one, doing the same procedure with the flashcards.
“If you’re tired”
T: Your home task was to learn the song “If you’re tired”. Please, stand up! Sing and act it out.
V. Основна частина уроку
Вчитель демонструє флешкартки з теми на дошці. Введення через особові займенники he’s/she’s
T: He’s hot (запис на дошці)
T: She’s cold (запис на дошці)
T: He’s hungry (запис на дошці)
T: She’s thirsty (запис на дошці)
T: He’s happy (запис на дошці).
T: She’s sad (запис на дошці).
T: Listen, mime and repeat chorally.
Ps: hot, cold, hungry, thirsty, happy, sad
T: Look at Ex.1, p. 14 (CB). Now let’s listen and point. Then listen and repeat after the recording.
Учні виконують вправу за підручником.
T: Right. Look at the pictures again and tell how they feel?
Ps: He’s / She’s hot, cold, hungry, thirsty, happy, sad
Учні виконують вправу за підручником.
Вчитель разом із дитиною тримає картку і моделює речення “We are happy” із записом на дошці.
Група дітей подалі тримає іншу картку. Вчитель моделює речення “They are happy” із записом на дошці.
Проводиться моделювання речень з усіма флешкартками.
Are they….? та коротких відповідей Yes, they are. No, they aren’t.
Флешкартки вміщуються в коробку. Під музику діти передають коробку одне одному Коли музика припиняє звучати, діти дістають з коробки флешкартку і моделюють запропоновані вчителем речення з новим граматичним матеріалом.
T: Look at the story poster. The name of the story is “They’re happy now”. Who can you see in the picture?
Ps: I can see Tim and Rosy, a woman and a baby
T: Right. Where are they?
Ps: They’re in the park
T: Що, на вашу думку, відбувається в історії?
Ps: відповіді учнів.
T: Let’s check your guesses. Look at the screen. Watch the video. Find the words that show feelings.
Ps:_______________________
T: Now, listen and repeat the speech bubbles after me.
Ps: Учні хором повторюють репліки із діалогу.
T: Find the sentences with they’re and we’re in the dialogue Ex. 3, p. 52 (CB). Tell me the sentences.
Ps: They’re twins.
Ps: They’re crying.
Ps: Are they hot?
Ps: Are they cold?
Ps: They’re hungry.
Ps: They’re happy.
Ps: We’re happy.
T: You’re great. Let’s read the dialogue in pairs. Who wants?
Ps: учні читають і перекладають діалог у парах.
T: How do we call brother and sister in one word?
Ps: Twins.
T: Look at picture 2. Are they smiling?
Ps: No, they aren’t. They’re crying.
T: Are they cold? Are they hot?
Ps: No, they aren’t.
T: How do they feel?
Ps: They are hungry.
T: What do they eat?
Ps: They eat apples.
T: Are they happy?
Ps: Yes, they are.
T: You’re great.
T: And now let’s do Ex. 4, p. 14 (CB). Look at the speech bubbles and write the correct answers.
Учні виконують вправу за підручником. Вчитель контролює виконання завдання індивідуально.
VI Заключна частина уроку.
Підведення підсумків, оцінювання. Пояснення домашнього завдання.
T: You are great today. Your marks for the lesson are….
Open your daybooks and write down your hometask for Thursday: to prepare dialogue for good reading and translation, to learn the words for dictation, to do Ex. 1, 2, p.14-15 WB
Thank you for the lesson. The lesson is over. Good-bye!