Пропонується розробка узагальнюючого уроку для 9 класу з теми "Клітина". Підібрані різноманітні завдання для узагальнення матеріалу, Використовується підручник біології для 9 класу авторів ОстапченкоЛ. І., Балан П. Г., Поліщук В. П.
НВК «ЗНЗ І-ІІІ ст. №12-ДНЗ Олександрійської міської ради
Кіровоградської області»
Методична розробка уроку з теми:
"Клітина."
(9 КЛАС)
Автор:
Богачова Ірина Вікторівна,
вчитель біології та хімії
Мета: систематизувати та узагальнити знання про клітину як основну одиницю будови, розвитку та життєдіяльності живого організму, про взаємозв’язок будови і функцій органел клітини;
продовжити формувати вміння порівнювати, узагальнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки;
виховувати інтерес до наукових знань, культури спілкування
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань
Обладнання: таблиця «Будова клітини», кросворди, картки-завдання
ХРОНОМЕТРАЖ УРОКУ
І. Організаційний етап - 1 хв.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності - 1 хв.
ІІІ. Узагальнення і систематизація знань - 40 хв.
ІV. Підсумки уроку - 2 хв.
V. Домашнє завдання - 1 хв.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний етап.
Я рада вітати вас у нашому класі. Посміхніться один одному, забудьте про негаразди.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Всі живі організми складаються з клітин. Клітина – це великий світ. Проникаючи в таємницю клітини, біологи ставлять її секрети на потребу людям. З якими ж секретами познайомилися ми? Сьогодні на уроці спробуємо узагальнити та систематизувати наші знання.
ІІІ. Узагальнення і систематизація знань.
ВІКТОРИНА:
За правильну відповідь учень отримує картку у вигляді клітинки.
За правильну відповідь учень отримує картку у вигляді клітинки.
3. Клас поділяється на групи по 4 чоловіки.
1. Хто швидше виконає завдання на картках і наведе порядок (заповнення таблиці)
Завдання. Органели руху, клітинні включення, пластиди, вакуолі, гіалоплазма, лізосоми, цитоскелет, мітохондрії, двомембранні органели, комплекс Гольджі, одно мембранні органели, рибосоми, ендоплазматична сітка, не мембранні органели, білкові гранули, псевдоподії, гель, хлоропласти, джгутики, золь, хромопласти, війки, краплини жиру.
ЦИТОПЛАЗМА |
|||
Гіалоплазма |
Мембранні органели |
Немембранні органели |
Включення |
Золь
Гель |
1.Одномембранні органели; лізосоми; комплекс Гольджі; ЕПС; вакуолі. 2. Двомембранні органели; мітохондрії; пластиди: а) хлоропласти; б) хромопласти; лейкопласти |
1. Цитоскелет 2. Рибосоми 3. Клітинний центр 4. Органели руху: а) війки; б) псевдоподії; в) джгутики |
1. Білкові гранули 2. Краплі жиру |
2. Розв’язання кросворду.
|
7 |
|
||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||
|
5 |
|
|
|||||||||||||||
1 |
2 |
|
|
|
|
|||||||||||||
|
|
3 |
4 |
|
|
|
10 |
|||||||||||
|
|
|
|
|
6 |
|
8 |
9 |
|
|||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
Ц И Т О П Л А З М А |
||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
|
|
|||||||||||||||||
Відповіді: 1. Піноцитоз. 2. Війки. 3. Центріолі. 4. Рибосоми.
5. Хлоропластини. 6. Включення. 7. Гіалоплазма.
8. Лізосома. 9. Мембрана. 10. Органели.
3. Знайти відповідність.
1. Мембрана |
1. Відбувається синтез білка |
2. Рибосоми |
2. Це органели руху, вони забезпечують захоплення їжі |
3. Комплекс Гольджі |
3. Бере участь в утворенні веретена поділу |
|
4. Беруть участь у фотосинтезі |
|
5. Синтезують молекули органічної речовини АТФ |
|
6. Нагромадження, сортування, оформлення речовин (склад поживних речовин) |
|
7. Процес травлення та автофагія |
|
8. Відокремлює цитоплазму від іншої клітини |
|
9. Сприяє перенесенню і циркуляції поживних речовин у клітині |
|
10. Об’єднує всі органели, забезпечує їх взаємозв’язок |
Відповіді: 1 – 8; 2 – 1; 3 – 6; 4 – 7; 5 – 9; 6 – 10; 7 – 5; 8 – 4; 9 – 3; 10 – 2.
4. Відповісти на запитання: Якщо в клітинах рослин зникнуть хлоропласти, то
Варіанти відповідей:
5. Відгадати структури клітин.
1. Кристи, матрикс, АТФ-соми…
2. Ламели, тилакоїди, грани…
3. Білки, РНК, дві субодиниці…
4. Центріолі, центросфера…
5. Золь, гель…
6. Мікрофіламенти, мікротрубочки…
Відповіді: 1. Мітохондрії. 2. Хлоропласти. 3. Рибосоми.
4. Клітинний центр. 5. Гіалоплазма. 6. Цитоскелет.
6. Знайти «білу ворону».
лізосоми клітинний центр
вакуолі комплекс Гольджі
рибосоми рибосоми
ЕПС цитоскелет
(рибосоми) (комплекс Гольджі)
ІV. Підсумки уроку.
ВИСНОВОК:
Клітина – складна система, яка має свою будову і виконує певні функції.
Підрахунок «клітиночок» і оцінення відповідей.
V. Домашнє завдання: Опрацювати §підручника, підгот. до сам. роб.