Конспект уроку біології на тему : "Тип Членистоногі". Узагальнення.

Про матеріал

Тема : Тип Членистоногі. Узагальнення.

Мета: Навчальна – розширити знання учнів про різноманітність представників типу Членистоногих, узагальнити і закріпити знання учнів про вищий рівень організації типу Членистоногі у порівнянні з іншими відомими типами безхребетних тварин.

Розвиваюча – продовжити формувати у учнів вміння аналізувати отримані знання, користуватися додатковою літературою, застосувати одержані теоретичні знання на практиці, розвивати навички самостійної дослідницької роботи.

Виховна – продовжити формувати вміння працювати в колективі, приймати спільні рішення, оцінювати роботу товаришів, стимулювати інтерес до певної галузі знань, розвивати інтуїцію, творчі здібності, тренування швидкості реакції , кмітливості.

Обладнання: таблиці, малюнки представників класів членистоногих, біологічні словники.

Форма проведення: урок – змагання

Хід уроку

І Організаційний момент

- привітання;

- перевірка готовності до уроку;

- оголошення теми , мети уроку;

- поділ учнів на команди, вибір капітанів команд.

- обрати назву команди , відповідно до теми.

ІІ Узагальнення знань з теми Членистоногі

( Відбувається в ігровій формі).

І тур « Склади кросворд».

Умови: з кожної команди завдання виконують 2 учні. Складають кросворд на 10 запитань, використовуючи терміни та матеріали уроку. враховується естетичне оформлення робіт. Можуть використовувати біологічні словники. Час для роботи – 15 хвилин. Оцінюється 5 балами

ІІ тур « Рекламна пауза». 2 учні від кожної команди складають рекламу, в якій відображають значення Членистоногих в природі та житті людини. Час роботи – 10 хвилин. Оцінюється 5 балами.

ІІІ тур « Бліц – ринг».

З кожної команди по 5 представників, гра триває до 3 очок. За кожну правильну відповідь 1 бал.

Запитання:

1 Які особливості перетравлення їжі павуків? Як це впливає на травну систему?

2 Як з допомогою мурашника визначають сторони горизонту?

3 Як павук – хрестовик, який сидить у засідці, одержить сигнал про те, що до нього у павутину потрапила здобич?

4 Як , спостерігаючи за мурашником, можна дізнатися про наближення дощу?

5 Чому більшість метеликів, відпочиваючи, складають крила?

6 Чому очі у Членистоногих називаються складними ? Як по – іншому можна назвати такий зір?

тур « Відгадай »

Відповідають всі учасники команди. Кожна розгадана загадка оцінюється 2 балами.

1 Якщо укусить, сама помирає. ( бджола)

2 У тісній хатинці плете бабусі хустинку( павук)

3 Не звір, не птиця, а ніс – як спиця.( комар)

4 Хто мене вб'є, той свою кров проллє. ( комар)

5 Що над нами вверх ногами ( муха)

6 Хто животом пре, ногами тре, а руками нитки кладе ( павук)

7 Удень спить , а як ніч прийде – на вогонь летить ( метелик)

8 Летить ,а не птиця, виє , а не звір (жук)

9 Сам чорний та не ворон, є роги та не бик, 6 ніг без копит (жук)

10 Уночі літає, вогнем миготить, а диму не має( світлячок)

11 Іде в горщик чорне, а з горщика червоне (рак)

12 Хто після смерті червоніє ( рак)

13 Кого горе красить (рак)

14 Не коваль, а з кліщами( рак)

15 Не яйце, а в шкаралупі, не кіт, а вусатий. Погане на вроду, завжди любить воду (рак)

тур « Розумний капітан»

Відповідають капітани команд. Кожна правильна відповідь – 5 балів.

Запитання:

1 Збудник небезпечних захворювань, зокрема піроплазмозу, тифу, енцефаліту?

( Кліщ)

2 Про кого йдеться: Царство – тварини, підцарство – багатоклітинні , тип – Членистоногі , клас – Комахи , ряд – Твердокрилі. (Жук)

3 Хто полює на дрібних павуків, мокриць, жаб, ящірок, птахів? ( Павук – птахоїд з Південної Америки, з них він висмоктує кров).

4 Тільки цей представник міняє свої покриви ( рак).

тур « Щасливчики»

Відповідають всі учні . Кожна правильна відповідь - 1 бал. Перемагають учасники тієї команди, котрі за одну хвилину дадуть найбільше правильних відповідей.

1Як називається порожнина тіла Членистоногих? ( міксоцель)

2 Скільки разів на рік линяє рак ( 1-2)

3 Де розміщене серце у павука? (черевце)

4 Перша пара кінцівок головогрудих у павука ( хеліцери)

5 Друга пара кінцівок у павука називається? ( ногощупальці)

6 Тарантул та каракурт належать до ряду( павуки)

7 Розділ зоології, що вивчає комах ? ( ентомологія)

8 Як називаються отвори, за допомогою яких комахи дихають? ( дихальця)

9 Чи розрізняють комахи кольори( розрізняють)

10 Якого типу ротові органи у тарганів? ( гризучі)

11 Скільки рухів крилами робить муха за одну секунду ( 330 рухів)

12 Яка з комах найсильніша відносно власної ваги? ( жук – носоріг)

13 Самка чи самець комарів сосуть кров людини ( самка)

14 Скільки пар ніг у павука (4 пари)

15 Що стає з бджолою, коли вона вжалить людину ( гине)

16 Де зимують річкові раки( в норах)

17 Чи довго живуть одноденки? ( 2- 3 години)

18 Скільки живуть річкові раки ( 20 -30 років)

19 Чим покрите тіло Членистоногих ( хітин)

20 Скільки пар ходильних ніг у рака( 5)

21 В якій частині тіла у рака розміщені протоки видільних залоз? ( на голові)

22 Де знаходиться ядовитий кіготь у павука ( хеліцер)

23 Якого кольору кров у павука( безбарвна)

24 Який тип кровоносної системи у павука( незамкнута)

25Скільки пар очей у павука? (4)

26 Скільки пар ходильних ніг у комара? ( 3)

27Яка будова серця у комах? ( багатокамерна трубка)

28 Як передається кисень до клітин тіла комах( прямий контакт)

29Де закінчуються мальпігієві судини у комах( кишка)

30 На якій частині тіла розміщені крила і ноги у комара? ( груди)

Підведення підсумків.

Виставлення оцінок.

. Узагальнення.

Перегляд файлу

 

Тема : Тип Членистоногі. Узагальнення.

Мета:

Навчальна – розширити знання учнів про різноманітність представників типу Членистоногих, узагальнити і закріпити знання учнів про вищий рівень організації типу Членистоногі у порівнянні з іншими відомими типами безхребетних тварин.

Розвиваюча – продовжити формувати у учнів вміння аналізувати отримані знання, користуватися додатковою літературою, застосувати одержані теоретичні знання на практиці, розвивати навички самостійної дослідницької роботи.

Виховна – продовжити формувати вміння працювати в колективі, приймати спільні рішення, оцінювати роботу товаришів, стимулювати інтерес до певної галузі знань, розвивати інтуїцію, творчі здібності, тренування швидкості реакції , кмітливості.

Обладнання: таблиці, малюнки представників класів членистоногих, біологічні словники.

Форма проведення: урок – змагання

Хід уроку

І Організаційний момент

-  привітання;

- перевірка готовності до уроку;

- оголошення теми , мети уроку;

- поділ учнів на команди, вибір капітанів команд.

- обрати назву команди , відповідно до теми.

ІІ Узагальнення знань з теми Членистоногі

( Відбувається в ігровій формі).

І тур « Склади кросворд».

Умови: з кожної команди завдання виконують 2 учні. Складають кросворд на 10 запитань, використовуючи терміни та матеріали уроку. враховується естетичне оформлення робіт. Можуть використовувати біологічні словники. Час для роботи – 15 хвилин. Оцінюється 5 балами

 

ІІ тур « Рекламна пауза». 2 учні від кожної команди складають рекламу, в якій відображають  значення Членистоногих в природі та житті людини. Час роботи – 10 хвилин. Оцінюється 5 балами.

 

ІІІ тур « Бліц – ринг».

З кожної команди по  5 представників, гра триває до 3 очок. За кожну правильну відповідь 1 бал.

Запитання:

1 Які особливості перетравлення їжі павуків? Як це впливає на травну систему?

2 Як з допомогою мурашника визначають сторони горизонту?

3 Як павук – хрестовик, який сидить у засідці, одержить сигнал про те, що до нього у павутину потрапила здобич?

4 Як , спостерігаючи за мурашником, можна дізнатися про наближення дощу?

5 Чому більшість метеликів, відпочиваючи, складають крила?

6 Чому очі у Членистоногих називаються складними ? Як по – іншому можна назвати такий зір?

 

  тур « Відгадай »

Відповідають всі учасники команди. Кожна розгадана загадка оцінюється 2 балами.

1 Якщо укусить, сама помирає. ( бджола)

2 У тісній хатинці плете бабусі хустинку( павук)

3 Не звір, не птиця, а ніс – як спиця.( комар)

4 Хто мене вбє, той свою кров проллє. ( комар)

5 Що над нами вверх ногами ( муха)

6 Хто животом пре, ногами тре, а руками нитки кладе ( павук)

7 Удень спить , а  як ніч прийде – на вогонь летить ( метелик)

8 Летить ,а не птиця, виє , а не звір (жук)

9 Сам чорний та не ворон, є роги та не бик, 6 ніг без копит (жук)

10 Уночі літає, вогнем миготить, а диму не має( світлячок)

11 Іде в горщик чорне, а з горщика червоне (рак)

12 Хто після смерті червоніє ( рак)

13 Кого горе красить (рак)

14 Не коваль, а з кліщами( рак)

15 Не яйце, а в шкаралупі, не кіт, а  вусатий. Погане на вроду, завжди любить воду (рак)

 

тур « Розумний капітан»

Відповідають  капітани команд. Кожна правильна відповідь – 5 балів.

Запитання:

1 Збудник небезпечних захворювань, зокрема піроплазмозу, тифу, енцефаліту?

( Кліщ)

2 Про кого йдеться: Царство – тварини, підцарство – багатоклітинні , тип – Членистоногі , клас – Комахи , ряд – Твердокрилі. (Жук)

3 Хто полює на дрібних павуків, мокриць, жаб, ящірок, птахів? ( Павук – птахоїд з Південної Америки, з них він висмоктує кров).

4 Тільки цей представник міняє свої покриви ( рак).

 

тур « Щасливчики»

 Відповідають всі учні . Кожна правильна відповідь -  1  бал. Перемагають учасники тієї команди, котрі за одну хвилину дадуть найбільше правильних відповідей.

1Як називається порожнина тіла Членистоногих? ( міксоцель)

2 Скільки разів на рік линяє рак ( 1-2)

3 Де розміщене серце у павука? (черевце)

4 Перша пара кінцівок головогрудих у павука ( хеліцери)

5 Друга пара кінцівок у павука називається? ( ногощупальці)

6 Тарантул та каракурт належать до ряду( павуки)

7 Розділ зоології, що вивчає комах ? ( ентомологія)

8 Як називаються отвори, за допомогою яких комахи дихають? ( дихальця)

9 Чи розрізняють комахи кольори( розрізняють)

10 Якого типу ротові органи у тарганів? ( гризучі)

11 Скільки рухів крилами робить муха за  одну секунду ( 330 рухів)

12 Яка з комах найсильніша відносно власної ваги? ( жук – носоріг)

13 Самка чи самець комарів сосуть кров людини ( самка)

14 Скільки пар ніг у павука (4 пари)

15 Що стає з бджолою, коли вона вжалить людину ( гине)

16 Де зимують річкові раки( в норах)

17 Чи довго живуть одноденки? ( 2- 3 години)

18 Скільки живуть річкові раки ( 20 -30 років)

19 Чим покрите тіло Членистоногих ( хітин)

20 Скільки пар ходильних ніг у рака( 5)

21 В якій частині тіла у рака розміщені протоки видільних залоз? ( на голові)

22 Де знаходиться ядовитий кіготь у павука ( хеліцер)

23 Якого кольору кров у павука( безбарвна)

24 Який тип кровоносної системи у павука( незамкнута)

25Скільки пар очей у павука? (4)

26 Скільки пар ходильних ніг у комара? ( 3)

27Яка будова серця у комах? ( багатокамерна трубка)

28 Як передається кисень до клітин тіла комах( прямий контакт)

29Де закінчуються мальпігієві судини у комах( кишка)

30 На якій частині тіла розміщені крила і ноги у комара? ( груди)

 

 

Підведення підсумків.

Виставлення оцінок.

 

 

 

doc
Пов’язані теми
Біологія, Розробки уроків
Додано
9 березня 2018
Переглядів
1057
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку