Тема: Вуглеводи
Мета: формування ключових компетентностей: ознайомити учнів з особливостями будови та властивостями вуглеводів; сформувати поняття «моносахарид», «полісахарид»; розкрити біологічну роль вуглеводів, значення необхідності різних продуктів харчування у раціоні людини; формувати знання про необхідність зовнішніх джерел енергії для існування біологічних систем; розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять, мову, уміння систематизувати інформацію, виокремлювати головне в тексті; виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я, формувати переконання в необхідності раціонального харчування, науковий світогляд.
Очікуванні результати: учні знають особливості будови, властивостей та значення вуглеводів; називають представників моносахаридів і полісахаридів; відрізняють за формулами представників вуглеводів; пояснюють значення необхідності різних продуктів харчування у раціоні людини
Реалізація НЛ: громадська відповідальність, екологічна безпека і сталий розвиток, підприємливість і фінансова грамотність, здоров’я і безпека.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
1. Організаційний етап
Привітання, налаштування на робочий лад.
2. Самостійна робота за варіантами
І Варіант
1.На якому рівні організації живого розглядають міоцити:
а) молекулярному б) організмовому в) тканинно-органному г) клітинному
2.Високомолекулярні компоненти клітини, що складаються з амінокислот:
а)вуглеводи б) білки в) нуклеїнові кислоти г) жирні кислоти
3.Білок, що забезпечує транспортну функцію:
а) гемоглобін в) актин
б) альбумін г) міозин
4.У складі волосся, рогів, копит, є білок:
а) гемоглобін в) міоглобін
б) альбумін г) кератин
5.Процес, внаслідок якого втрачаються або змінюються властивості білкової молекули, називається:
а) ренатурація в) денатурація
б) конденсація г) седиментація
6. Незамінні амінокислоти – це:
а) 20 різних амінокислот, які входять до складу природних білків
б) такі, що не синтезуються в організмі тварини
в) такі, що не синтезуються в організмі рослини
г) 10 різних амінокислот, які мають основні властивості
7.Захисну функцію виконують білки:
а) колаген, осеїн, кератин в)імуноглобулін, протромбін, інтерферон
б) актин, міозин, тубулін г) альбумін, казеїн
8. Як називається структура білка, на якій відбувається спосіб спільного упакування декількох поліпептидних ланцюгів:
а) первинна в) вторинна
б) третинна г) четвертинна
9. Захисна функція білків полягає:
а) у захисті внутрішніх органів від механічних пошкоджень;
б) в утворенні антитіл під час імунної відповіді;
в) у забезпеченні вибіркової проникності клітинних мембран;
г) у захисті клітини від проникнення води, різних хімічних речовин.
10. Наведіть приклади (не менше 4-5) незамінних аміноксилот.
11. Обчисліть кількість амінокислотних залишків, якщо молекулярна маса фрагмента білка становить 1500Да. Зазначте кількість пептидних груп між залишками амінокислот.
1. На якому рівні організації живого розглядають ДНК:
а) молекулярному в) організмовому
б) тканинно-органному г) клітинному
2. Білок, що забезпечує каталітичну функцію:
а) гемоглобін б) амілаза в) альбумін г) міозин
3. Незмінними частинами амінокислоти є:
а) аміно-група та радикал; б) радикал та карбоксильна група;
в) карбоксильна та аміно-групи; г) тільки радикал.
4. Процес, внаслідок якого відновлюються властивості білкової молекули, називається:
а) ренатурація б) денатурація в) конденсація г) седиментація
5. У складі яєчного білка, є білок:
а) гемоглобін б) міоглобін в) альбумін г) кератин
6.Замінні амінокислоти – це:
а) 20 різних амінокислот, які входять до складу природних білків
б) такі, що синтезуються в організмі тварини
в) такі, що синтезуються в організмі рослини
г) 10 різних амінокислот, які мають основні властивості
7. Як називається структура білка, в утворенні якої беруть участь дисульфідні звязки:
а) первинна б) вторинна в) третинна г) четвертинна
8. Структурну функцію виконують білки:
а) колаген, осеїн, кератин в)імуноглобулін, протромбін, інтерферон
б) актин, міозин, тубулін г) альбумін, казеїн
9. Білки, що забезпечують велику швидкість проходження колосальної кількості хімічних реакцій:
а) транспортні б) скоротливі в) ферменти г) рецепторні
10. Наведіть приклади (не менше 4-5) замінних аміноксилот.
11. Обчисліть кількість амінокислотних залишків, якщо молекулярна маса фрагмента білка становить 1300Да. Зазначте кількість пептидних груп між залишками амінокислот.
3.Мотивація навчальної діяльності
Постановка проблемних питань:
- Чому нестача глюкози в крові спричиняє порушення діяльності ЦНС?
- Чому у тваринних клітинах вміст вуглеводів становить 1-2% від маси сухої речовини, тоді як у рослинних – 70-80%?
- Вуглеводи – дуже важливі хімічні компоненти клітини, без яких неможлива життєдіяльність організму. Чому?
4. Вивчення нового матеріалу
1. Характеристика вуглеводів
Розповідь вчителя+частково-пошукова робота з підручником с.24-26.
Елементний склад : С,Н,О, рідше інші елементи.
Вуглеводи — це органічні сполуки зі змішаними функціями, що складаються з атомів Карбону, Оксигену і Гідрогену і до складу молекул яких входять кілька груп: гідроксильна (–OH), карбоксильна (–COOH) або карбонільна (–COH). Більшість вуглеводів мають загальну формулу Cn(H2O)m, звідки і походить їхня назва («вуглець» + «вода»).
У різних організмах вміст вуглеводів різний. Так, у рослин і грибів вони становлять близько 80% від сухої маси речовини, а у тварин тільки 1-2%. Але вміст вуглеводів у клітинах коливається залежно від типу тканини. Наприклад, у клітинах листків рослин – до 70%, а у бульбах картоплі – 90%, у клітинах печінки і мязів – 5%.
Класифікація вуглеводів за кількістю мономерів
(один мономер) (2–20 мономерів) (більше 20 мономерів)
(глюкоза, фруктоза) (сахароза, лактоза) (целюлоза, глікоген, хітин)
Моносахариди та олігосахариди добре розчинні у воді, а полісахариди переважно нерозчинні (за винятком деяких, наприклад крохмалю та інуліну, які розчиняються в гарячій воді).
Класифікація моносахаридів за кількістю атомів Карбону
(3 атоми) |
(4 атоми) |
(5 атомів) |
(6 атомів) |
(7 атомів) |
(8 атомів) |
(9 атомів) |
(10 атомів) |
У природі найчастіше трапляються пентози та гексози. Найбільш поширені пентози — рибоза та дезоксирибоза, найбільш поширені гексози — глюкоза та фруктоза.
Рівняння утворення глюкози:
6СО2 + 6Н2О = С6Н12О6 + 6О
2. Значення вуглеводів
Біологічна роль вуглеводів
Значення |
Приклад |
Структурна |
Целюлоза у клітинних стінках рослин, хітин у клітинних стінках грибів, хітиновий покрив у членистоногих, муреїн у клітинних стінках бактерій |
Захисна |
|
Резервна |
Крохмаль у рослин, глікоген у м’язах і печінці тварин, у клітинах грибів, лактоза у молоці ссавців, інулін у коренях і бульбах деяких рослин |
Енергетична |
Глюкоза — джерело енергії під час клітинного дихання, мальтоза дає енергію під час проростання насіння |
Сигнальна |
Глікопротеїди у мембранах клітин специфічно реагують на різні речовини, які підходять до мембрани |
Транспортна |
Сахароза в низхідному потоці речовин у рослин |
Пластична |
Рибоза та дезоксирибоза беруть участь в утворенні РНК, ДНК, АТФ |
5.Закріплення вивченого матеріалу
Гра «У продуктовому магазині» - учні називають продукти, що містять багато вуглеводів.
Робота з підручником: відповісти на питання 3-5 після §6.
6. Домашнє завдання
Опрацювати §6., вивчити будову і функції вуглеводів
Підготувати повідомлення на одну із тем «Різноманіття ліпідів», «Значення ліпідів».
7. Підбиття підсумків уроку
«Мікрофон» Що нового ви дізнались на уроці?