Урок української мови в 3 класі "Розпізнаю дієслова".

Про матеріал
Урок з теми:"Розпізнаю дієслова" для учнів 3 класу за програмою на основі нового Державного стандарту початкової освіти НУШ до підручника К.Пономарьової,Л.Гайової .
Перегляд файлу

Урок української мови 3 клас

 

Тема. Розпізнаємо дієслова.

Мета. Поглибити знання учнів про дієслово як частину мови, його ознаки, роль в усному і писемному мовленні; удосконалювати вміння знаходити дієслова в реченні,ставити питання, вживати їх у зв’язному мовленні; розвивати спостережливість, увагу, навики самостійної роботи, роботи в групах і парах; виховувати любов до мальовничих куточків України.

Обладнання: картки з  завданнями для роботи в групах, парах; конструктор LEGO;  вправа «Конструктор».

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

     Хід уроку

I. Організація учнів до уроку 

Доброго ранку бажаю вам я,

дітки кмітливі ви, дружня сім’я.

Бачу, ви працювати охочі,

Тому сяють  ваші допитливі очі

 Один одному усміхніться

 І мерщій до роботи беріться!

 

ІІ. Актуалізація опорних знань    

           Каліграфічна хвилинка

          - А свою роботу на уроці ми розпочнемо з каліграфічної хвилинки.

-Покладіть похило зошити, сядьте рівненько, запишіть каліграфічно поєднання  великої букви Д з іншими буквами.

 Дл Дн Дм Дк ро іп     Дніпро

-Зверніть увагу на нахил, ширину та висоту букв.

  • Яке слово  утворилось?
  • На яке питання відповідає?
  • До якої частини мови належить?
  • Доведіть, що це іменник.
  • Чому іменник Дніпро написаний з великої букви?
  • Із розсипаних слів складіть речення про Дніпро.

Могутній Дніпро несе швидкі  води у Чорне море.

- Визначте, яке це речення за метою висловлювання та за інтонацією,

визначте граматичну основу.

- Знайдіть у реченні прикметники. (Могутній, швидкі)

- Підберіть до прикметника могутній синоніми.

- Які синоніми можна підібрати до слова швидкі?

         -Що ви ще знаєте про Дніпро?

ІII. Мотивація навчальної діяльності

1. Створення проблемної ситуації.

  •                         Наші друзі : Щебетунчик,Читалочка, Родзинка та Гаджик багато подорожували. Вони хочуть  поділитися з вами інформацією про річку Дніпро.

Прочитайте її.

У промінні сонця… Дніпро. Могутня ріка … в себе води Прип’яті, Березані і Десни. Голубою стрічкою … Дніпро через усю Україну.  … по території Росії, Білорусі, України  . Він  … свої води в Чорне море. Літом по річці … великі й малі пароплави, моторні рибальські човни.

Довідка: синіє, увібрала, мчить, тече, несе, пливуть.

-Чи зрозуміли ви про що повідомили друзі?Чому?

- Спробуйте відновити текст,використовуючи слова із довідки.

 2. Робота в групах.

Діти вставляють пропущені слова. Зачитують текст.

-Чи можемо тепер сказати, що це текст?

-З чого він складається? Які саме слова допомогли відновити речення у тексті?

 -Поставте до кожного слова запитання ?

-Поміркуйте, що вони називають.

-Пригадайте, як називаються такі слова.

2. Постановка навчальної задачі.

― То які слова ми будемо вивчати на уроці?

 ― Навіщо  нам  потрібно  вивчати  дієслово?

   Чи все ми знаємо про дієслово?

  Які завдання поставимо перед собою на уроці?

 Діти формулюють завдання. Вчитель доповнює, коригує.

 Завдання:

  1.     Розрізняти дієслова серед інших частин мови.
  2.     Ставити питання до дієслів.

3.   Визначати , на дію якого саме предмета вказують.

 

 

IV. Вивчення нового матеріалу

  •                         Дійсно красивий та могутній Дніпро. Послухайте, як передав красу та велич Дніпра у своєму вірші відомий український поет Т.Шевченко.

 Реве та стогне Дніпр широкий
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилю підійма…                                                 

1.Робота в парах.

  - Знайдіть та підкресліть у вірші слова, які вказують на дію предмета?

  - Поставте питання до цих слів?

  •                         Прочитайте слова, які вжито у переносному значенні.

2.Робота з підручником.

Вправа 1,с.108

-Прочитайте текст.

-Що нового ви дізналися про річку Дніпро?

-Яке слово є багатозначним? (Дніпро)

-Чому місто так назвали?

  - Прочитайте виділені у тексті слова.

-На що вказують ці слова.

-Поставте питання до кожного слова.

-Пригадайте, як називаються слова,які вказують на дію предмета та відповідають на питання що робить? що зробить? що буде робити?

3.Робота з правилом

4. Колективна робота

-Знайдіть у тексті дієслова , які вказують на дію ріки.

Дніпро (що робить?)  тече, поспішає.

-Знайдіть у тексті дієслова , які вказують на дію міста.

Дніпро (що робить?)  стоїть, носить.

-Чим же цікаве ще місто Дніпро, перейдіть за посиланням QR-коду та  перегляньте відео.

5.Робота в малих групах . Перегляд відео про місто Дніпро.

-Що цікавого дізналися про  місто Дніпро?Обмін інформацією.

Фізкультхвилинка     

Працювати перестали

І тепер всі дружно встали.

Будемо відпочивати,

Нумо, вправу починати!

Руки вгору, руки вниз

І легесенько пригнись.

Покрутились, повертілись,

На хвилинку зупинились.

Пострибали, пострибали,

Раз — присіли, другий — встали.

Всі за парти посідали.

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань

В українській мові є велика кількість  дієслів і велику роль в їх утворенні відіграють префікси. Отож попрацюйте в групах та утворіть нові дієслова, використовуючи запропоновані вам префікси.

1.Робота в групах. Вправа «Конструктор».

I група – утворення дієслів за допомогою префіксів від дієслова тече.

I I група – утворення дієслів за допомогою префіксів від дієслова несе.

  •                         Чи змінюється значення дієслова, коли змінюється префікс?
  •                         Чи всі запропоновані префікси використали для утворення дієслів? Чому?
  •                         Який висновок можна зробити?

2.Робота з підручником.

 Вправа 2,с.108

  •                         Наші друзі теж побували  у місті  Дніпро, прочитайте їхнє повідомлення . Чим вразило їх це місто?

3.Робота біля дошки.

(Виписати дієслова, поряд у дужках поставити запитання до кожного,позначити префікси у дієсловах).

Розкинулося (що зробило?)

З’єднують (що роблять?)

Працює (що робить?)

Проживає (що робить?)

Трудиться(що робить?)

4.Тестування за темою: «Розпізнаю дієслова» з використанням конструктора LEGO.

VІ. Підсумок уроку. Самооцінювання.

  •                         Чи хотіли б ви побувати в місті Дніпро?
  •                         Чи сподобалося вам місто?
  •                         З якою частиною мови ми працювали на уроці?
  •                         На що вказують дієслова?
  •                         На які питання відповідають?

- Які завдання ви виконали з легкістю, а при виконанні яких були затруднення?

- То ж пропоную вам оцінити свої знання та роботу на уроці  і збудувати вежу з ЛЕГО.

 

                       Я гарно працював на уроці, виконував вірно усі завдання.

 

                       Я добре працював на уроці, виконував завдання, але  інколи          помилявся.

 

                     Я старанно працював на уроці, мені не все вдавалося, тому потрібна допомога.

 

 

 

 

 

 

1

 

docx
Додано
23 лютого 2021
Переглядів
1926
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку