Тема: Careers. Job Interviews.
Цілі:
Практичні – удосконалення навичок читання та аудіювання, розвиток моно- логічного мовлення, обговорення особливостей різних професій та інтеерв’ю.
Освітні - ознайомити учнів з особливостями інтерв’ю,підготувати учнів до
майбутньої професії.
Виховні – формування мотивації говорити про майбутні професії, виховання
культури спілкування, зокрема під час інтерв’ю, формування рис характеру, які допомагають стати успішними, виховувати повагу одне до одного.
Розвиваючі – розвиток пам’яті, уваги, мислення, уяви, мовної здогадки.
Обладнання – Course - book “Opportunities” Intermediate, CD, роздатковий ма теріал (текст + табличка).
ХІД УРОКУ
I. Організація класу.
Мета – налаштувати учнів на спілкування англійською мовою
Прийом – бесіда з учнями
T: Good morning, boys and girls. How are you today?
P: I am fine/not bad/OK/well.
II. Мовленнєва зарядка.
Мета – удосконалення навичок монологічного мовлення
Прийом – коментування цитати.
T: Today we’ll talk about very important problems for you – choice of the career and job interviews. Katherine Whitehorn, a British journalist once said: “The best advice given to the young is: find out what you like doing best and get someone to pay for doing it.” Do you agree with this statement? (Цитата написана на дошці)
T: Comment on this quotation. Say if you agree with it or not.
Учні висловлюють свою думку.
Мета – спонукати до висловлювання власної думки.
Прийом – запитання відповідь.
T: I’d like you to answer some questions:
- Have you decided yet what job you’d like to do when you’re older?
-Would you like to go to university? If so, what do you think you would study?
-Do you think you’ll ever go abroad to work?
-Can you imagine yourself running your own company one day?
- Would you like to do the same job that someone in your family does now?
Учні по черзі відповідають на запитання вчителя.
III. Дотекстовий етап.
Мета – налашувати та зацікавити дітей
Прийом – заповнення таблиці
T: It has become a common practice to have an interview before getting a job. So, look at the advice for job interviews and make a list of things to do and not to do during the interview. Work in pairs, please. Be ready to present your answers in front of the class.
Put on casual clothes for the interview.
Go out for a walk before the interview to relax.
Think about the job and write down your strengths and weaknesses.
Find out information about the company.
Turn up at the interview a couple of minutes early.
Take down notes during the interview.
Sit down and stand up when they ask you to.
Make up information about yourself.
Make out you understand something when you don’t.
Go into a lot of detail about your personal life.
Speak up and express yourself clearly.
Sit up straight and maintain eye contact.
DO… |
DON’T… |
|
|
Учні працюють в парах, потім діляться результатами своєї роботи. Якщо відповіді не співпадають, то в обговоренні приймає участь увесь клас. Учні повинні усвідомити, що потрібно робити, а що – ні, щоб гарно зарекомендувати себе під час співбесіди.
Мета - удосконалення навичок читання, перевірити розуміння тексту, наголосити на помилках, які робила героїня під час інтерв’ю.
Прийом – читання тексту, заповнення пропусків, відповіді на запитання.
T: I’d like you to read through the whole text quickly to get a general idea of the meaning. Ask questions, if you have any.
“Yesterday, I had an interview for a holiday job at summer camp for children. Unfortunately, I didn’t have much time to (1)……..about the organization, but I did (2)……..all the things I’m good at, like doing video games! In the morning I woke up late quickly (3)……..some jeans and a T-shirt. I (4)……..at the office five minutes late, so I walked straight in and (5)…….. I couldn’t (6)…….. what the interviewer was saying and I had to ask her to (7)…….. She asked about my experience with children, so I (8)…….. a lot of detail about my younger brother. Then she asked me to tell her about my work experience and I (9)…….. a story about some voluntary work with a youth club. She stopped asking questions, so I (10)…….. and (11)…….. of the room. I think I’ve got a good chance of getting the job. What do you think?
Учні проглядають текст, за необхідності ставлять запитання.
While-reading activity.
T: Complete Mandy’s account of an interview with verbs from the previous exercise.
Учням дається декілька хвилин, щоб виконати завданняю. Потім ведеться обговорення.
V. Післятекстовий етап: обговорення специфіки інтерв’ю
T: Do you think Mandy got the job? Why or why not?
Учні обговорюють чи Mandy отримала роботу чи ні. Якщо ні, то що її слід було зробити інакше, щоб досягти мети.
VI Аудіювання тексту
Мета – удосконалення навичок аудіювання, підготовка учнів до спілкування на відповідну тему
Прийом – слухання діалогу, заповнення пропусків
a) Pre-listening activity
T: You are right, it will be difficult for Mandy to find a good job. Now I want you to listen to another interview for a holiday job. Do you think Oliver got the job?
Tapescript.
Woman: Good morning, take a seat.
Oliver: Good morning. Thank you.
Woman: My name is Judith Wainwright. I’m the personal manager for Camp Elizabeth Holidays. Are you Oliver Blackstone?
Oliver: That’s right.
Woman: I see that you’re in your last year at school.
Oliver: Yes, I’m doing my ‘A’ level this summer. I hope to go to university to study informational technology.
Woman: So why do you want to work with us at Camp Elizabeth?
Oliver: Well, your company has a good reputation. I know some people who have been to your camp and they say everything was well organized. I enjoy working with children and I’d like to get some more work experience.
Woman: What experience do you have?
Oliver: I help with the youth club at school. I’ve organized sports and trips to various places- to concerts and plays and things like that.
Woman: Mm, what qualities do you think are important for the job?
Oliver: I’m sorry, what do you mean exactly?
Woman: I mean, the qualities you need to work with children and organize sports and other activities.
Oliver: Well, you certainly must have patience. A lot of patience! And another important thing is enthusiasm. You’ve got to show children that you enjoy things. And, well, you also have to be very careful. Accidents can happen very easily, so you need to be well organized.
Woman: OK, are there any questions you’d like to ask me?
Oliver: Er, yes, just one thing. Could you tell me what kind of accommodations there is for people working at the camp?
Woman: Yes, most monitors have their own rooms, but some will have to share.
Oliver: Right, I see.
Woman: Well, thank you, Oliver. I’ll be getting in touch with people next week.
Oliver: Thank you very much. Goodbye.
b) While-listening activity
T: Complete the Function File with words from the list.
Certainly, enjoy, getting in touch, important thing, just one thing, qualities, take a seat, thank you, work experience |
Function File: Job Interview |
|
Interviewer Good morning, (1)………. Why do you want to work with us at Camp Elizabeth? What experience do you have?
What (5)……….. do you think are important for the job? You (6)……….. must have patience
Are there any questions you’d like to ask me? I’ll be (9) ……….. with people next week. |
Interviewee Good morning, (2)……….. I (3)……….. working with children and I’d like to get some (4)………. I help with the youth club at school. I’ve organized sports and trips to various places. And another (7)………. thing is enthusiasm. And, well, you also have to be very careful.
Yes, (8)………..
Thank you very much.
|
c) After-listening activiti
T: Now listen to the interview once more and check your answers.
Учні повторно слухають діалог та заповнюють пропуски.
T: Let’s check your answers.
Учні всі разом перевіряють відповіді. За необхідності обговорюють та прослуховують окремі уривки тексту. Важливо для учнів усвідомити помилки, яких допустила героїня, щоб у майбутньому вони не стали їхніми власними.
VII. Говоріння
Мета – навчити учнів виражати власні плани на майбутнє засобами іноземної мови, удосконалити навички непідготовленого мовлення, робота в групах
Прийом – запитання – відповідь
T: OK, and now I’d like to know more about your future career plans.
Учитель запитує учнів про професії, які вони вже брали або про ті, якими б хотіли оволодіти у майбутньому.
T: Oh, I see. Some of you have already chosen the same professions and now we are going to discuss them in details.
T: Ok, let’s work in groups. Find those pupils or would like to do the same kind of work and be ready together to prepare for a job interview for a specific position of their choosing.
Учитель об’єднує в групи учнів, хто обрав однакові професії, щоб обговорити їхню специфіку (необхідна освіта, якості характеру, можливості).
T: I want you to create a character . Use your imagination and fill in the next form:
Your name: |
|
Age: |
|
nationality: |
|
Current occupation: |
|
Relevant personal qualities: |
|
Previous working experience: |
|
Present level of English: |
|
Country you are currently in: |
|
The last group will be working in another group to write interview questions for this position.
Учні працюють під контролем учителя.
VIII. Підведення підсумків уроку. Оцінки.
T: I think you are ready. Let’s start. The last group, experts, ask the groups about their professions. Listen to them very attentively and be ready to choose the best variant.
Учні спілкуються між собою, учитель втручається лише за необхідності. Після закінчення обговорення, один з учнів з групи експертів,доповідає про результати свого опитування.
T: Thank you very much for your work.You were very active today.You At today’s lesson we’ve spoken about your future career plans and learnt to behave during the job interview. Your home task is to write a list of your skills and strengths, at least ten points.
Your marks are …..