Конспект уроку читання у 2 класі НУШ "Українська народна казка "Лисичка і Журавель." "

Про матеріал
Конспект уроку читання у 2 класі НУШ за темою "Українська народна казка "Лисичка і Журавель."" Відповідно до Типової освітньої програми початкової освіти, розробленої під керівництвом О.Я.Савченко.
Перегляд файлу

                                  Читання       2 клас

 

Тема. Не роби іншому того, чого сам не любиш. Українська народна казка «Лисичка і Журавель»

 

Матеріал до уроку: Українська народна казка «Лисичка і Журавель»

 

Мета: познайомити дітей з українською народною казкою «Лисичка та Журавель»; вчити аналізувати зміст твору, давати характеристику героям; розвивати техніку читання, зв’язне мовлення учнів, критичне мислення, пізнавальний інтерес, збагачувати словниковий запас; виховувати гостинність, почуття дружби, доброзичливого ставлення до людей, інтерес до читання казок, оцінне ставлення до вчинків та поведінки інших людей.

Обладнання:  комп’ютер, презентація до уроку, таблиця слів, картки з словами, зображення лисички і журавля, зображення мудрої Сови, ілюстрації до казки «Лисичка і Журавель», маски лисички і журавля, вітальні листівки, мікрофон.                                                         

                                               Хід уроку
І. Організація класу

Створення позитивного психологічного клімату класу
Учитель:   Усі сідаймо тихо, діти.

                   Домовляймось  - не шуміти,

                   Руку гарно піднімати,

                   Чітко,в лад відповідати,

                   На уроці не дрімати,

                   А знання мерщй хапати.

                   Тож гаразд часу не гаймо

                   І урок вже починаймо.

Психологічна вправа «Спіймай настрій»

ІІ. Мовно – лексична розминка.

  - Сьогодні на уроці у нас є гостя – мудра Сова. Вона хоче побачити ,як учні нашого класу вміють читати і відповідати на запитання. Декілька завдань вона приготувала для вас сама.

 

  1. Прочитай повільно, протягуючи кожний звук

І – И – Е – У - О – А

А – Е – О – І – У – И

  1. Прочитай склади на одному диханні

БІ – БИ – БЕ – БУ – БО

ВА – ВІ –ВИ – ВЕ – ВУ

  1. Прочитай окремо в парах кожен звук

      Б –П, В – Ф, Д – Т, Ж – Ш,З – С, Г – К, ДЖ – Ч, ДЗ – Ц.

4. Робота над скоромовкою

                   Їв лелека кашу з глека,

                   Хоч дістать її нелегко, 

                   Та в лелеки довга шия –

                   Він із глека їсти вміє.  

 

ІІІ. Повідомлення теми уроку.

  1. Відгадування загадки.

           Це дивна країна, Подумайте друзі,

           Довкола -  чудеса.                         Промовте , будь ласка,

           І все там чарівне,                          Яка це  країна?

           Скрізь – диво -краса.                    Згадали? Це ж  ….( казка ).
-    Сьогодні до нас на урок завітала  казка.

2 . Інтерактивна вправа  «Асоціативне гроно»
- Які поняття та асоціації виникають у вас зі словом казка? Чому?
(Бабуся, мама, герої, диво, добро, зло, фантастика.) 

 

 III. Мотивація навчальної діяльності.

 

1.Розповідь з елементами бесіди.

 -    Казок чимало є на світі – і веселих, і сумних. А чи зможемо прожити ми без них?
- Із перших днів дитинства нас супроводжують казкові герої. Казки нам читали бабусі та мами, із задоволенням ви  дивитеся їх по телевізору.
- Діти, давайте спробуємо згадати все, що ми знаємо про казку ?

 Раніше ми вже з вами читали і переказували народні казки. 

– Які казки називаються народними? ( Відповіді дітей).

 -Так. У них немає певного автора, їх складає народ.

- Казки народилися  в сиву давнину. Вони виникли значно раніше, ніж люди навчилися писати. Тому їх не могли записувати, а переказували один одному. Згодом ім’я автора забувалося. Казка ставала народною. На прикладі цієї казки,ми з вами вчитимемось порядності, дружби. Спробуємо помирити Лисичку з Журавлем.
Із назви казки ви вже здогадалися, що дійовими особами казки є … (Лисичка і Журавель)
-    Як ви гадаєте, чи може Лисичка дружити з будь-яким птахом? Чому?
-    От ми зараз і дізнаємось, чому ж Лисичка не дружить із Журавлями.

IV. Сприймання і засвоєння матеріалу уроку. Опрацювання української народної казки « Лисичка і Журавель»

- Ви так гарно працювали ,що не помітили, як підійшли до Казкової країни .  Перш ніж увійти у казку прочитайте слова , які для вас приготували Лисичка і Журавель


1. Словникова робота

а) вправи  «Упіймай слова»   (с.51 О.Вашуленко «Українська мова та читання», 2 частина)

 - Упізнай кожну літеру і прочитай слова

-А тепер, давайте разом прочитаємо слова, які зустрічатимуться вам у казці
б) читання і  пояснення значення слів:

  

2.Первинне ознайомлення з казкою
Читання казки вчителем.  (с.51–52, О.Вашуленко «Українська мова та читання», 2 частина)
- Хто дійові особи у цій казці?

- Хто автор казки?

3.Читання казки учнями «ланцюжком»

-Подумайте,на що сподівався кожен  із гостей, прийшовши до приятеля?


4.Читання казки « дощиком».

-На скільки частин можна поділити казку?

- Доберіть до них заголовки.

 

V Фізкультхвилинка
Хто вже ,хто вже так стомився

І ліворуч нахилився?

Треба дружно всім нам встати,

Фізкультпаузу почати.

Ми по вулиці ідем,

Гарно всі себе ведем.

Ось і « зебра», зупинись.

Вліво, вправо подивись.

Вільно скрізь, машин нема.

Йдем  по  «зебрі» прямо ми.

До театру всі прийшли,

Тихо в зал усі зайшли,

Зайняли свої місця.

Почалась вистава ця.  ( Н.А.Хомич).

-Яку виставу ми будемо дивитись?

_А в який театр ми прийшли?

VІ. Продовження роботи над казкою.

  1. Читання казки в особах.

    Перед тим, як виступати, артисти обов’язково проводять репетиції, щоб знати, коли, хто і як говорить.

-Подумайте , яким голосом говорить  Лисичка? А яким – Журавель?

 

  2 Інсцегнізація казки « Лисичка і Журавель»

  - Чи правильно поводили себе Лисичка і Журавель?

 -А тепер ми продемонструємо Лисичці і Журавлю , як вони повинні були поводити себе, щоб залишитися друзями.

  

 3.Діалог « В гостях».  (Інсценізація)

 - Привіт, Марічко.

- Привт, Олю, заходь, будь ласка. Я дуже рада , що ти прийшла до мене в гості.

- Мені теж прємно.

- Сідай до столу. Ось чай, печиво, цукерки. Пригощайся.

- Дуже дякую. Яке смачнее печиво. Хто його спік?

- Пекла мама, а їй допомагала.

- Мені було дуже приємно побувати у тебе в гостях, але мені вже час іти додому. Я чекаю тебе до себе в гості.

- Дякую, я прийду неодмінно.

- До побачення, подруго!

- До побачення.

 

3. Гра «Інтерв’ю».

- А зараз , діти, уявіть собі , що ви вийшли з театру і вас зустрів репортер. Він хоче дізнатись вашу думку про прочитане і побачене. Дайте відповіді на його запитання.

-   Як пригощала Лисичка Журавля?

-   Чи подумала вона про нього?

-   Як пригощав Журавель Лисичку?

-   Чому він так вчинив?

-   Чи були Лисичка і Журавель справжніми друзями?

 

4. Аналіз тексту з елементами вибіркового читання
-    Зачитайте, як Лисичка запрошувала Журавля до себе в гості?
-    Як припрошувала?
-    Яку посудину вибрала Лисичка для частування гостя? Як ви думаєте, чому?
-    Уявіть себе на місці Журавлика, як він почувався в гостях у Лисички?
-    Як відреагував Журавлик на Лисиччине частування?
-    Прочитайте, яку посудину обрав Журавлик?  Чому?
-    Як відреагувала Лисичка на Журавлине частування?
-    Чи приятелюють від того часу Лисичка з Журавлем? Чому?
-    Від чого застерігає народ у цій казці?

 

5.  Характеристика дійових осіб

Учні зачитують слова з карток: нещирість, підступність. хитрість, винахідливість, доброта, улесливість, довірливість, щирість, чемність,ввічливість.

-  Які слова характеризують Лисичку?

-  Які риси характеризують Журавля?

6. Відповіді на запитання підручника.

-   Прочитайте запитання підручника.  Дайте відповіді на них.

 

VІІ. Підсумок уроку.

  • Розумна Сова дала для вас завдання: прочитати « Плутанку».

2  вчить

4  на

1  казка

6  жить

3  як

5  світі

  • І це дійсно так. Казки прославляють мудрих, працьовитих, добрих, а засуджують злих, ледачих, нечесних.
  • Молодці, діти! За вашу працю на уроці Сова роздає вам вітальні листівки.
  •  В кого листівка під номером 1?
  1. Любі, діти!
  2. Читайте, читайте  і читайте!
  3. І тоді весь розум, мудрість і людська доброта переходитимуть до вас через книжки.
  4. Тоді ви будете освіченими  вихованими, добрими людьми.
  5. Людина, яка любить і вміє читати – щаслива людина.

VІІІ. Домашнє завдання.

  1. Читати казку за особами ( 1 група).
  2. Переказувати казку ( 2 група ).
  3. Перебудувати казку так, щоб герої стали гостинними ( 3 група ).

1

 

docx
Додано
31 січня 2023
Переглядів
1053
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку