24 червня о 18:00Вебінар: Практика створення матеріалів для оформлення та зонування класного приміщення в НУШ

Конспект уроку "Детективна література. Оповідання А. Конан Дойла "Пістрява стрічка". Причини популярності образу Шерлока Холмса."

Про матеріал
Розробка уроку зарубіжної літератури для 7 класу буде корисною для вчителів цього предмету. Містить конспект уроку та презентацію. На уроці використані сучасні методи роботи з учнями, які стимулюють логічне мислення і креативність.
Перегляд файлу

 

Тема: Детективна література. Оповідання А. Конан Дойла

« Пістрява стрічка». Причина популярності

образу Шерлока Холмса.

 

Мета: закріпити знання по темі «Детективна література», охарактеризувати художні образи оповідання “Пістрява стрічка”, визначити особливості дедуктивного методу Шерлока Холмса; розвивати навички виразного читання, усного малювання, уміння характеризувати літературні образи; виховувати любов до художнього слова, моральні якості учнів.

 

Обладнання: тексти оповідання, виставка детективної літератури, проектор з екраном, картки з завданнями.

… Навряд чи хто може загадати таку

закручену загадку, якої хтось інший,

відповідно спрямувавши свою 

винахідливість,не зміг би розгадати.

                     Едгар Аллан По

 

 

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

ІІ. Оголошення теми, мети, епіграфу уроку. Мотивація навчальної діяльності.

    Вступне слово учителя:

 В історії літератури є образи, які завжди цікаві людству. Читачі захоплюються ними, прагнуть наслідувати їх. Одним із таких образів, який сприймається як цілком реальна особа, є Шерлок Холмс, славетний детектив, створений уявою англійського письменника Артура Конан Дойла. За мотивами оповідань цього письменника створено десятки фільмів, а в Лондоні на Бейкер-стріт є музей Шерлока Холмса. І популярність цього сищика не згасає уже понад сто років.

 У чому ж секрет його слави? Спробуємо дати відповідь на це питання, познайомившись ближче з письменником та його героями.

Сьогодні ми працюємо в групах. У нас є Дослідники, Біографи і Літературознавці. Ви отримали завдання і підготували свої виступи. Давайте послухаємо.

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Робота груп. Виступи:

     1 група:  (дослідники): Виникнення детективу. Що таке детективна література. Формула детективного твору. Майстри детективу.

 

 Детективна література – це твори , в яких описується процес розкриття злочину або якоїсь складної заплутаної таємниці,  а головні герої – люди, що розслідують злочин або розкривають таємницю шляхом використання методу логічного аналізу. Це може бути поліцейський, приватний детектив, або будь-яка людина, яка володіє необхідними для цього якостями.

 

 Твори про розкриття злочинів з’явилися в  європейській літературі ще  в 17 столітті, але людини, що розслідує злочин (детектива, сищика, нишпорки) тоді ще не було. В центрі уваги був злочинець і жахливі подробиці самого злочину.

 Родоначальником літературного детективу вважається американський письменник Едгар Аллан По. В 1841 році з’явився перший його детективний твір «Убивство на вулиці Морг». А потім Саме Едгар По визначив особливості жанру і заклав основи прийомів.

 

Головні ознаки детективу
1.  В основі оповідання – розкриття таємничих обставин, за яких  було здійснено злочин.
2.  Розслідуванням займається детектив. Поруч з ним – друг – оповідач.
3.  Мають бути викладені  умови розкриття таємниці. Нишпорка, приступаючи до розкриття таємниці, знає стільки ж, скільки й читач, і немов викликає читача на змагання.
4.  Розгадка таємниці завжди повинна дивувати.
5.  Найтаємничіше має найпростіше пояснення.
6.  Підсумкове пояснення   нагадує лекцію.

 

Детективні твори є класичні, інтелектуальні, кримінальні, жіночі, психологічні, історичні. Найвідоміші майстри детективу:  Агата Крісті, Джордж Сіменон, Нік Картер, Моріс Леблан, Нат Пінкертон, Едгар Уоллес. Мері Бреддон. Джеймс Чейз та інші.

 

 2 група (біографи):  Життя А. Конан Дойля.  Прототип образу Шерлока Холмса.

 

   Артур Конан Дойл народився в Единбурзі, в місцевому університеті він навчався і отримав професію лікаря в 1881 році. Але до молодого лікаря приходило мало пацієнтів, і  Конан Дойль зайнявся літературою. Захоплювався творчістю Едгара По. В 1886 році написав перше оповідання про Шерлока Холмса «Етюд в багряних тонах». Шерлок Холмс дуже сподобався читачам, і письменник почав писати нові й нові оповідання. Це «Таємниця чотирьох», «Спілка рудих», «Собака Баскервілів», «Голубий карбункул», «Танцюючі чоловічки» та інші.

 

Прототипом Шерлока Холмса був професор медицини Единбурзького університету Джозеф Бел. Він був не лише чудовим лікарем, а й вражав своїх студентів дивовижними аналітичними здібностями. Він міг багато чого розповісти про людину, лише побачивши її. Навіть зовні портрет Шерлока Холмса списаний з Джозефа Бела. 

 

Другим прототипом Шерлока Холмса можна вважати самого письменника. Сам Артур Конан Дойль говорив: «Якщо існує на світі Шерлок Холмс, то це я сам». Він дійсно нерідко допомагав поліції у розслідуванні злочинів.  А прототипом лікаря Ватсона послужив секретар письменника – майор Вуд.

 

    Але письменник не обмежувався творами про Шерлока Холмса. Він писав історичні романи, пригодницькі та публіцистичні твори і навіть вірші. Найвідоміші його твори – історичний роман «Білий загін», пригодницька повість  «Загублений світ».

 

 3 група (літературознавці) : Історія персонажу.  Дедуктивний метод.

 

          Артур Конан Дойл ображався, коли його представляли як «батька Шерлока

     Холмса». Тому  в 1894 році Конан Дойл вирішив покінчити з Шерлоком Холмсом

     і написав оповідання «Остання справа Шерлока Холмса», в якому описав

     загибель сищика, який зірвався зі скелі. Автор гадав, що читачі заспокояться і

     забудуть  про Шерлока Холмса.

 

    Але через день на вулицях Лондона з’явилися люди с плакатами «Конан Дойл – вбивця Шерлока Холмса». Письменника завалили листами з вимогою повернути улюбленого героя. Під його вікнами проходили мітинги, учасники яких скандували: Поверніть Шерлока Холмса! І Конан Дойл змушений був повернути , Шерлока Холмса до життя, описавши його дивовижний порятунок після падіння в ущелину.

 

      Всього про Шерлока Холмса було написано 56 новел та 4 романи. Але деякі інші автори намагалися наслідувати Конан Дойля і теж писали оповідання про Шерлока Холмса.

    Причиною популярності оповідань був дедуктивний метод Шерлока Холмса.

Слово «дедукція» – латинського походження. І означає воно «виведення».  Це форма мислення,  за допомогою якої, у відповідності з певними правилами, робиться висновок. Дедукція  передбачає висновок, зроблений логічним шляхом, від загального до конкретного.

 

ІV. Робота над темою уроку.

 

1. Гра так-ні (Питання задаються по черзі кожній групі)

 • Детективна література – це різновид пригодницької літератури.  (так)
 • Засновником детективної літератури був Артур Конан Дойл. (ні)
 • Детективна література виникла в 19 столітті. (так)
 • Артур Конан Дойл за професією був лікарем (так)
 • Головний герой детективних творів – злочинець. (ні)
 • В детективних творах обов’язково є вбивство (ні)
 • Конан Дойл писав тільки детективні твори (ні)
 • Прототипом Шерлока Холмса був поліцейський Джозеф Белл (ні).
 • Шерлок Холмс мешкав на Бейкер-стріт, 221-б. (так)
 • Шерлок Холмс курив сигари. (ні)
 • Більшість оповідань про Шерлока Холмса розповідаються від імені лікаря Ватсона. (так)
 • Детективні оповідання про Ш. Х. побудовані на логічних висновках. (так)
 • Злочинець невідомий до кінця твору. (так)
 • Дедуктивний метод використовується тільки в розслідуванні злочинів. (ні)
 • Лікар Ватсон протягом всього оповідання добре розуміє вчинки Шерлока Холмса.(ні)

 

 1. Завдання для груп: знайти неточність в портреті Шерлока Холмса:

(завдання групам роздаються на карточках)

 

1.Маючи понад шість футів зросту він був надміру худий, через що здавався значно вищим. Погляд у нього був м’який, задумливий, а тонкий орлиний ніс надавав його обличчю жвавості й рішучості. Вигнуте квадратне підборіддя також свідчило про те, що він людина рішуча.

 

2.Маючи понад вісім футів зросту він був надміру худий, через що здавався значно вищим. Погляд у нього був гострий і пронизливий, а тонкий орлиний ніс надавав його обличчю жвавості й рішучості. Вигнуте квадратне підборіддя також свідчило про те, що він людина рішуча.

 

3. Маючи понад шість футів зросту він був надміру худий, через що здавався значно вищим. Погляд у нього був гострий і пронизливий, а тонкий орлиний ніс надавав його обличчю жвавості й рішучості. Вигнуте округле підборіддя також свідчило про те, що він людина рішуча.

 

 1. Розмістити в правильній послідовності події оповідання «Пістрява стрічка» (записані на окремих листочках).

 

- Ранкова гостя

- Розповідь Хелен Стоунер про її життя

- Візит лікаря Ройлота

- Шерлок Холмс оглядає будинок Ройлота

- Шерлок Холмс і лікар Ватсон заховалися в кімнаті Хелен.

- Холмс і Ватсон  чують посвистування.

- Холмс б’є по шнуру

- Смерть лікаря Ройлота
- Холмс розповідає про своє розслідування.

 

Яке прислів’я найкраще характеризує фінал оповідання? ( Не копай яму іншому – сам у неї потрапиш).

 

 1. Застосовуючи дедуктивний метод, скажіть: Які висновки робить Шерлок Холмс на основі таких деталей: (заповнити табличку)

 

Факт

Висновок

Квиток за рукавичкою міс Стоунер

 

Заповіт покійної дружини лікаря Ройлотта

 

Вкрита синцями рука

 

Прикручене до підлоги ліжко

 

Блюдечко з молоком на сейфі

 

Повідомлення міс Стоунер про те, що її сестра чула запах сигар

 

 

Яку неточність виявили кінематографісти, коли знімали нічну сцену в будинку лікаря Ройлота фільму «Пістрява стрічка»? (Змії не можуть лазити по мотузку).

 

 1. Спробуйте себе в ролі Шерлока Холмса. Розкрийте злочин!

Вчитель зачитує коротку історію. Користуючись дедуктивним методом, учням слід «розкрити злочин».(якщо не вдається на слух, роздати групам картки з текстами).

                             Останні слова

     Джеральд Батчер, лондонський банкір, був знайдений мертвим у своєму кабінеті. Він лежав на столі, в руці пістолет, скроня прострелена. Штори були опущені, горіла настільна лампа, тут же стояв магнітофон. Детектив натиснув на кнопку відтворення і почув останнє послання Батчера:
- Я не можу чекати банкрутства, це - кінець... - а потім почувся звук пострілу. Під головою банкіра був залитий кров'ю лист з Податкової поліції з повідомленням про перевірку.
Самогубство здавалося безперечним, і поліцейські вже взялися прибирати тіло, коли детектив зупинив їх:
- Почекайте трохи, це схоже на вбивство.

       Що викликало в нього підозру?

Відповідь: після пострілу хтось перемотав стрічку магнітофона назад.
 

                        Вбита дружина


   Доктор закінчив огляд тіла Марини Пейдж, яке лежало на килимі в будинку.
- Місіс Пейдж померла від ударів по голові рукояткою пістолета, - сказав знаменитий сищик, - її, мабуть, вдарили п'ять або шість разів.
Пістолет був знайдений біля тіла.
- Я подзвонив її чоловікові на роботу, - сказав Шерлок, - я не сказав про вбивство, але  сказав, що йому краще поспішати додому.
Машина з тілом загиблої  вже виїхала, коли стурбований чоловік увірвався через вхідні двері.
- Що сталося? Де Марина?
- Мені дуже неприємно повідомляти вам це, але вона була убита близько двох годин тому, - сказав Шерлок Холмс - Ваша куховарка знайшла тіло у вітальні і викликала поліцію. Я не можу знайти відбитків пальців на зброї і віддам його в лабораторію, щоб вони подивилися уважніше.
     М'язи на обличчі містера Пейдж здригнулися, коли він дивився на обриси пістолета, загорнутого в хустку.
- Знайдіть того нелюда, який побив Марину до смерті,- сказав він Шерлоку Холмсу.

 - Вбивцю буде не так вже важко знайти!- відповів детектив
    Чому детектив так впевнений в тому, що знайде вбивцю? Хто вбивця?

Відповідь: Вбивця – чоловік, адже він знав, що жінку не застрелили, а побили до смерті.

 

V. Підсумок уроку.  Метод «Мікрофон»:

 

- Чому людям подобається читати детективи? (цікаві, напружений сюжет, хочеться самому розгадати таємницю, не можна відірватися, змушують думати…)

 

 - Так у чому секрет популярності Шерлока Холмса? (співчуває людям, рішучий, розумний, спостережливий, уміє логічно мислити, мудрий, негордий, добрий, справедливий, володіє дедуктивним методом,  уважний до деталей, сміливий, сильний, витривалий…).

 

 VI. Домашнє завдання:  Підготуватися до уроку позакласного читання. Прочитати оповідання  «Спілка рудих».

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Тема уроку: Детектина література Оповідання Артура Конан Дойла “Пістрява стрічка” Причини популярності образу Шерлока Холмса

Номер слайду 2

… Навряд чи хто може загадати таку закручену загадку, якої хтось інший, відповідно спрямувавши свою винахідливість, не зміг би розгадати. Едгар Аллан По

Номер слайду 3

Едгар Аллан По (1809 - 1849) Дата народження детективу як жанру: квітень 1841 року. Новела “ Вбивство на вулиці Морг”

Номер слайду 4

Формула детективного оповідання 1. В основі оповідання – розкриття таємничих обставин, за яких було здійснено злочин. 2. Розслідуванням займається детектив – професіонал. Поруч з ним – друг – оповідач. 3. Мають бути викладені умови розкриття таємниці. Нишпорка, приступаючи до розкриття таємниці, знає стільки ж, скільки й читач, і немов викликає читача на змагання. 4. Розгадка таємниці завжди повинна дивувати. 5. Найтаємничіше має найпростіше пояснення. 6. Підсумкове пояснення нагадує лекцію.

Номер слайду 5

Види детективів

Номер слайду 6

Майстри детективу Агата Крісті Едгар Уоллес Моріс Леблан Джеймс Чейз Жорж Сіменон Нік Картер

Номер слайду 7

Артур Конан Дойл (1859-1930) 1

Номер слайду 8

Василь Ліванов Бенедикт Камбербетч Шерлок Холмс

Номер слайду 9

«Якщо існує на світі Шерлок Холмс, то це я сам». Артур Конан Дойл

Номер слайду 10

Дедукція - це форма мислення, за допомогою якої, у відповідності з певними правилами, робиться висновок. Дедукція передбачає висновок, зроблений логічним шляхом, від загального до конкретного.

Номер слайду 11

Номер слайду 12

? Повідомлення міс Стоунер про те, що її сестра чула запах сигар ? Блюдечко з молоком на сейфі ? Прикручене до підлоги ліжко ? Вкрита синцями рука ? Заповіт покійної дружини лікаря Ройлотта ? Квиток за рукавичкою міс Стоунер Висновок Факт

Номер слайду 13

Чому людям подобається читати детективи? У чому секрет популярності Шерлока Холмса?

Номер слайду 14

Домашнє завдання: Підготуватися до уроку позакласного читання. Прочитати оповідання «Спілка рудих»

zip
До підручника
Зарубіжна література 7 клас (Волощук Є.В.)
Додано
4 травня 2020
Переглядів
1037
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку