НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНА КАРТА (план) ЗАНЯТТЯ № _____
Предмет: математика
Тема заняття: Періодичність тригонометричних функцій.
Графіки тригонометричних функцій та їх властивості.
Мета заняття:
Освітня:дати поняття «періодичність тригонометричних функцій», формувати вміння будувати графіки тригонометричних функцій, закріпити знання здобуті на попередніх заняттях, знаходження найменших додатних періодів тригонометричних функцій; формування умінь знаходити періоди функцій у = sin (kx + b), у = cos (kx + b), у = tg (kx + b), у = ctg (kx + b).; розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу;
Виховна: виховувати інтерес до вивчення точних наук, охайність.
Тип уроку: засвоєння нових знань
ХІД ЗАНЯТТЯ
Перевірка присутніх/відсутніх студентів на занятті.
Проведення самостійної роботи.
І в. II в.
1. Побудуйте на одиничному колі точку Рα, на яку відображаються початкова точка Р0 (1; 0) при повороті на α рад навколо центра, якщо:
. (3 бали) |
. (3 бали) |
2. Знайдіть , , , . (4 бали) |
2. Знайдіть , , , . (4 бали) |
3. Визначте знак добутку sin 1 · cos 2 · tg 3. (5 бали) |
3. Визначте знак добутку сos 1 · sin 2 · ctg 3. (5 бали) |
Відповідь:
І в.: 1. Рис. 55. 2. , , , . 3. Плюс.
ІІ в.: 1. Рис. 56. 2. , , , .3.мінус.
3. Мотивація навчальної роботи. Повідомлення теми і мети завдань.
Сьогодні на занятті ми з вами продовжимо розширювати наші знання про тригонометричні функції
4. Сприймання і первинне усвідомлення нового матеріалу, осмислення зв’язків і відношень в об’єктах вивчення.
1. Періодичність тригонометричних функцій.
.
2. Робота з презентаціями.
3. Робота з підручником. (Шкіль М. І. ст.. – 44-49)
Розглянемо, як розв’язані вправи в вашому підручнику.
4. Побудова графіків тригонометричних функцій.
Графік кожної з тригонометричних функцій досить побудувати на проміжку, що дорівнює найменшому додатному періоду, а потім його можна продовжити на всю область визначення. При побудові графіків за точками скористаємось геометричним тлумаченням кожної з тригонометричних функцій на одиничному колі.
Графік функції побудуємо на відрізку [0;2π]. Оскільки синус числа α – це ордината точки одиничного кола, в яку переходить точка Р0(1; 0) при повороті навколо центра на а рад, то побудуємо систему координат. Позначимо на осі Ox відрізок [0;2π], довжина якого наближено дорівнює .
Поза цим відрізком побудуємо коло з центром на осі Ox і радіусом, що дорівнює 1. Довжина кола також наближено дорівнює . Розіб'ємо відрізок [0;2π] і коло, починаючи від точки P0, на 16 рівних частин. Через кожну точку поділу проведемо прямі, паралельні осі Ox. 3 кожної точки поділу кола проведемо перпендикуляри до осі Ox, довжини яких дорівнюють ординаті, а отже, синусу кута, утвореного радіусом OP0 з віссю Ox і виміряного у радіанах. Кожна з цих ординат відповідає абсцисам α, позначеним точками поділу відрізка [0; 2π] на осі Ox. Провівши прямі, паралельні осі Oy в кожній точці поділу цього відрізка, до перетину з відповідною паралельною прямою, одержимо у перетині точки графіка функції . Проведена через ці точки суцільна крива називається синусоїдою.
Оскільки функція періодична з періодом 2nπ, де , тобто , то для продовження графіка за межі відрізка [0;2π] досить виконати побудову графіка функцій виду , , , , , , ... паралельно переносячи графік функції на 2π, 4π, 6π, ... одиниць ліворуч і праворуч.
Графік функції побудуємо, скориставшись формулою зведення і геометричним перетворенням відомого графіка. Отже, , тобто графік функції можна одержати з графіка функції паралельним перенесенням його ліворуч уздовж осі Ox на одиниць.
Графік функції побудуємо за допомогою лінії тангенсів на проміжку довжина якого дорівнює періоду π цієї функції. Побудувавши систему координат і виділивши на осі Ox проміжок поза ним побудуємо одиничне коло з центром на осі Ox і лінію тангенсів. Поділимо проміжок і праве півколо на вісім рівних частин. Через центр кола і точки поділу його проведемо прямі до перетину з лінією тангенсів. Утворені точки перетину визначають відрізки на лінії тангенсів з довжиною, що дорівнює тангенсу відповідного кута повороту, виміряною в радіанах. Числові значення цих кутів, позначені на проміжку осі дорівнюють .
Через точки Tα на лінії тангенсів проведемо прямі, паралельні осі Ox, а через точки поділу проміжка паралельні осі Oy . Перетини цих паралельних прямих визначають точки, що належать графіку функції . Провівши плавну крину через ці точки, одержимо графік функції на проміжку його межами, досить скористатися періодичністю функції тангенс, тобто тотожністю . Отже, треба виконати побудову функцій виду , , , , , паралельним перенесенням графіка функції на π, 2π, 3π, ... одиниць ліворуч і праворуч. Графік функції називають тангенсоїдою.
Графік функції легко одержати, скориставшись формулою зведення , і двома геометричними перетвореннями – паралельним перенесенням тангенсоїди на одиниць ліворуч і перетворенням симетрії утвореного графіка відносно осі Оx.
5. Узагальнення і систематизація знань.
1. Виконання вправ
с. 49 № 24 (1-5)
с. 49. № 27(1-2)
2. Доведіть твердження: якщо функція періодична з періодом Т, то функція також періодична з періодом .
3. Побудувати графіки функцій , .
Розв'язання. Використаємо геометричне перетворення відомого графіка функції . Якщо , то . Відомо, що графік функції можна одержати з графіка функції стисненням його до осі Oy при k > 1 і розтягуванням від осі Oy при 0 < k < 1.
Отже, графік функції можна одержати стисненням відомого графіка функції у два рази (рис. а), а графік функції – розтягуванням його у два рази (рис. б).
4. Побудувати графік .
Розв'язання. Перетворимо вираз даної функції так, щоб перед аргументом у дужках залишився коефіцієнт, що дорівнює 1, тобто подамо у вигляді . Це дасть змогу пізніше використати побудову графіка функції , де а > 0, паралельним перенесенням у напрямі осі Ox уже відомого графіка функції.
Послідовність побудови шуканого графіка може бути такою:
6. Домашнє завдання.
7. Підсумки заняття.
Оцінювання роботи, підсумки. Вправа «Мікрофон»