Дата ___/___/___ Клас __________ Прізвище учителя _________________________
Урок № 106
Тема. Розв’язування вправ. Самостійна робота
Мета: систематизувати знання учнів щодо понять «середнє арифметичне», сформувати вміння учнів розв'язувати задачі високого рівня складності на застосування цих понять.
Тип уроку: узагальнення і систематизація навичок, знань і вмінь.
Ключова компетентність: на рух та його безпеку.
Хід уроку
І. Органiзацiйний етап
Привітання
▪ Перевірка присутності учнів: кількість за списком ______, кількість присутніх на уроці ________, відсутніх _______
▪ Перевірка готовності учнів та кабінету до уроку.
ІI. Перевірка домашнього завдання
№ 1244.
Відповідь:
№ 1247.
Відповідь: Середній виграш Олега складає х грн:
Відповідь: 48,75 грн.
1) 0,5 · 2,5 · 4 · 2; 2) 2 · 1,69 · 500; 3) 8,6 · 0,34 + 1,4 · 0,34;
4) 10,8 · 11,3 – 10,8 · 10,9.
1) а = 10; b = 1000; 2) a = 1; b = 1; 3) a = 0,1; b = 0; 4) a = 0; b = 0,2.
ІІІ. Узагальнення знань
1) кожного сорту цукерок по 1 кг;
2) цукерок 1 і 3 сорту — по 2 кг; цукерок 2 і 4 сорту — по 1 кг?
IV. Розв'язування задач
Коментар. Оскільки поняття середнього арифметичного чисел і середньої величини (опрацьовані) осмислені учнями, на уроці розглядаються задачі високого рівня складності, розв'язання яких вимагає застосування понять про середнє арифметичне і середньою величину.
№ 1251.
Для виготовлення сиру змішали 4 бідони молока різної жирності: 4,2 %, 4 %, 3,6 % та 3 %. Яку середню жирність молока одержали?
Відповідь:
Для самостійного виконання.
№ 1252.
Для приготування заправки до фруктового салату взяли по 100 г йогуртів жирністю 10 %, 3 % та 5 %. Йогурт якої жирності одержали в результаті змішування?
Відповідь:
Для самостійного виконання.
№ 1254.
Водій атобуса завжди дотримувався правил безпеки руху. За першу годину він проїхав 60 км, за другу й третю - у середньому по 61 км, а за четверту - на 10 км більше, ніж за першу годину. Скільки кілометрів у середньому за годину долав автобус?
Відповідь:
Для самостійного виконання.
№ 1255.
Відповідь:
Середній бал у команди «Чемпіон» складає х балів, тобто:
Відповідь: 1,5 бала.
Варіант 1
Розв’язання:
(50 + 68,4 + 85,9) : 3 = 204,3 : 3 = 68,1 (грн.).
Розв’язання:
(5 + 10 + 20 + 15 + 10) : 5 = 60 : 5 = 12 (хв.).
Розв’язання:
(2,9 + 4,4 + 3,5 + 4,1) : 4 = 14,9 : 4 = 3,725 (м).
Розв’язання:
(2 · 10 + 3 · 11 + 2 · 12) : 7 = (20 + 33 + 24) : 7 = 77 : 7 = 11 (років).
Розв’язання:
(3 · 58,3 + 2 · 72,3) : 5 = (174,9 + 144,6) : 5 = 319,5 : 5 = 63,9 (км/год).
Розв’язання:
(5,8 + х) : 2 = 10,1;
5,8 + х = 10,1 · 2;
5,8 + х = 20,2;
х = 20,2 – 5,8;
х = 14,4.
Розв’язання:
(4 · 104,1 + 6 · 135,8) : 10 = (416,4 + 814,8) : 10 = 1231,2 : 10 = 123,12 (ц/га).
Розв’язання:
Нехай 1,5 · х – перше число, тоді х – друге число. Складаємо рівняння:
(1,5 · х+ х) : 2 = 35;
1,5 · х + х = 35 · 2;
2,5 · х = 70;
х = 70 : 2,5;
х = 28. – друге число.
1,5 · х = 1,5 · 28 = 42. – друге число.
Варіант 2
Розв’язання:
(42,8 + 53,2 + 72,3) : 3 = 168,3 : 3 = 56,1 (грн.).
Розв’язання:
(5 + 15 + 20 + 20 + 10) : 5 = 70 : 5 = 14 (хв.).
Розв’язання:
(3,9 + 4 + 3,7 + 4,2) : 4 = 15,8 : 4 = 3,95 (м).
Розв’язання:
(2 · 10 + 2 · 11 + 12) : 5 = (20 + 22 + 12) : 5 = 54 : 5 = 10,8 (років).
Розв’язання:
(3 · 44,2 + 3 · 62,4) : 6 = (132,6 + 187,2) : 6 = 319,8 : 6 = 53,3 (км/год).
Розв’язання:
(4,4 + х) : 2 = 12,8;
4,4 + х = 12,8 · 2;
4,4 + х = 25,6;
х = 25,6 – 4,4;
х = 21,2.
Розв’язання:
(3 · 102,8 + 7 · 125,1) : 10 = (308,4 + 875,7) : 10 = 1184,1 : 10 = 118,41 (ц/га).
Розв’язання:
Нехай 1,2 · х – перше число, тоді х – друге число. Складаємо рівняння:
(1,2 · х+ х) : 2 = 42;
1,2 · х + х = 42 · 2;
2,2 · х = 84;
х = 84 : 2,2;
х ~38. – друге число. Або х ~38,2. Або х ~38,18.
1,2 · х = 1,2 · 38 ~ 46. – друге число. Або 1,2 · х = 1,2 · 38,2 ~ 45,8. – друге число.
Або 1,2 · х = 1,2 · 38,18 ~ 45,82. – друге число.
V. Підсумок уроку
VI. Домашнє завдання
Завдання для всього класу: § 34 (повторити), розв’язати № 1250, № 1253. – стор. 226-227,
§ 19 (повторити).
1