Конспект уроку для 7 класу

Про матеріал

Конспект уроку з позакласного читання для учнів 7 класу. У цій розробці застосовано різноманітні форми, методи і прийоми з метою зацікавлення учнів поданим твором.

Також представлені додатки, робочий зошит до поданого уроку.

Перегляд файлу

ТЕМА. Є. Гуцало «Сім’я дикої качки». Людська доброта і жорстокість, милосердя і справжня турбота про природу

 

Мета: -дослідити, як у творі Є. Гуцала «Сім’я дикої качки» на прикладі героїв оповідання зображена людська доброта і жорстокість, милосердя і справжня турбота про природу; охарактеризувати образи Тосі і Юрка;

           -розвивати логічне мислення, увагу, спостережливість, пам’ять, уміння надавати об’єктивну оцінку подіям, вчинкам героїв, робити висновки; формувати кругозір, світогляд школярів;   

           -виховувати почуття поваги до творчості Є. Гуцала, любові до природи, її складових; риси доброти, милосердя; зневажливе ставлення до жорстокості, брехні.

 

Тип уроку: комбінований.


Обладнання: портрет письменника, музичне оформлення, ви­ставка збірок Є. Гуцала, тлумачний словник, аркуші, підручник, скотч, ілюстрації або малюнки, де зображено дику качку з каче­нятами, мультимедійна презентація

                                          Крізь прекрасну природу світиться краса душі людської.
                                                                                                                       М. Рильський

                                                            ПЛАН  УРОКУ

І. Організаційний момент. Вправа «Усмішка по колу»        СЛАЙД №1

 

ІІ. Актуалізація. Музика – спів пташок        МУЗИКА

   1.Фольклорна розминка.       №2

                 ПЕРЕВІРКА В ПАРАХ І ВЗАЄМООЦІНЮВАННЯ      №3

2.Вправа «Ти мені, я тобі» (запитання).

 

ІІІ. Повідомлення теми, мети. Мотивація

   1.Слово вчителя (тема - №4,  мета - №5, епіграф - №6)

 

ІV. Основний зміст уроку.

   1.Слово вчителя.

   2.Робота в групах.

      НА ДОШЦІ -  І група – скласти асоціативне коло до слова «сім’я»       №7

                ПЕРЕВІРКА В ПАРАХ І ВЗАЄМООЦІНЮВАННЯ      №8

 

ІІ група (ІІІ ряд) – робота з тлумачним словником («сім’я», «свійський», «дикий»)    №9

 

3.Повідомлення учнів       №10

4.Рольова гра.  

5.Робота з текстом. Бесіда    №11

6. Прийом «Доміно». Юрко (хлопці), Тося (дівчата)     №12     

                        ПЕРЕВІРКА В ПАРАХ І ВЗАЄМООЦІНЮВАННЯ      №13,14

 

Поетична хвилинка

 

V. Підсумок. Дослідницька робота: заповнити таблицю «Складові добра і зла»      №15

                        ПЕРЕВІРКА В ПАРАХ І ВЗАЄМООЦІНЮВАННЯ      №16

 

VІ. Взаємооцінювання (картка).

 

VІІ. Д/з: 1) прочитати «Гер переможений», скласти хар-ку Фрідріха.    №17

               2) тести за твором.

ТЕМА. Є. Гуцало «Сім’я дикої качки». Людська доброта і жорстокість, милосердя і справжня турбота про природу

 

Мета: дослідити, як у творі Є. Гуцала «Сім’я дикої качки» на прикладі героїв оповідання зображена людська доброта і жорстокість, милосердя і справжня турбота про природу; охарактеризувати образи Тосі і Юрка; розвивати логічне мислення, увагу, спостережливість, пам’ять, уміння надавати об’єктивну оцінку подіям, вчинкам героїв, робити висновки; формувати кругозір, світогляд школярів; виховувати почуття поваги до творчості Є. Гуцала, любові до природи, її складових; риси доброти, милосердя; зневажливе ставлення до жорстокості, брехні.

 

Тип уроку: комбінований.


Обладнання: портрет письменника, музичне оформлення, ви­ставка збірок Є. Гуцала, тлумачний словник, аркуші, підручник, скотч, ілюстрації або малюнки, де зображено дику качку з каче­нятами, мультимедійна презентація

                                          Крізь прекрасну природу світиться краса душі людської.
                                                                                                                       М. Рильський

                                                  Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ. ВИЗНАЧЕННЯ ЕМОЦІЙНОЇ ГОТОВНОСТІ ДО УРОКУ
 

Слово вчителя.                                                         СЛАЙД №1 + музика
Доброго дня, діти! Доброго дня, шановні гості!

Вправа “Усмішка по колу” (формування емоційного настрою).
Діти, візьміться за руки. Подивіться мені в очі, а тепер погляньте один на одного, усміхніться. Побажайте один одному чогось доброго, світлого. Із цих промінчиків добра, що заіскрилися на ваших обличчях, ми і розпочнемо наш сьогоднішній урок.


На вулиці співає дзвінко птах,
А в класі йде урок літератури.
Бринить сльозинка в когось на очах,
Ми пізнаєм лише ази культури.

- Чи вмієте ви слухати птахів? Чи знаєте, про що розмовляє зелене листя, говорять тварини, шепоче вітер, кому кивають голів­ками квіти? Послухайте... Це звуки самої природи, яка повсякчас звертається до нас, але чи завжди ми дослухаємося до її мудрого й доброго голосу? 

 

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Робота в парах. Фольклорна розминка.              №2

Прочитати народні прислів'я (потрібно з'єднати стрілочка­ми відповідні частинки речень).

Зрубав одне дерево                             не буде добра.                                 

Доглядай землю плідну                         посади два.

Не бий бобра –                                        як матір рідну.

Немає ліпшої краси,                               онуки проклянуть.

Не псуй джерела –                                  ніж гаї та ліси.

 

(ОЦІНЮВАННЯ роботи в парах ,   за карткою взаємооцінювання)                       №3

 

2. Бесіда.
-Від кого чи від чого треба охороняти матінку-природу?

-Як ви бережете природу?

- Хто з вас посадив деревце, врятував пташку, тваринку? Як це було? 
(Розповіді учнів)

-Як ви думаєте, чому саме про природу ми почали говорити на нашому уроці?

(відповіді учнів)

 

ІII. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
1.Слово вчителя.

Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомитися з творчістю Євгена Гуцала. 
А зараз як сумлінні учні давайте візьмемо ручки і запишемо тему нашого уроку (слайд 1)     №4

 

Мета уроку      №5

А епіграфом уроку будуть нам слова відомого українського поета, природолюба М. Т. Рильського №6
 

А чи добре ви підготувалися до уроку, ми перевіримо у вигляді вправи «Ти мені, я тобі». Вдома ви прочитали твір і повинні були скласти запитання за текстом. Будь ласка, з кого починаємо?
2. Вправа «Ти мені, я тобі»

 

(ОЦІНЮВАННЯ роботи в парах ,   за карткою взаємооцінювання)                     

 

Молодці, нагадайте мені, як називається наше оповідання? А як ви вважаєте, що таке сім'я? Я пропоную розділитися і далі попрацювати в групах.


IV. СПРИЙМАННЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота в групах

 І група. Скласти асоціативне коло до слова «сім’я» (біля дошки).      №7
Учнівський проект «Сім’я»

http://lib.znaimo.com.ua/tw_files2/urls_4/960/d-959518/959518_html_m2ec072b1.jpg 

 

ПЕРЕВІРКА В парах      №8

ІІ группа (троє учнів). У тлумачному словнику знайти лексичне значення слів "сім'я", 
"свійський", "дикий".

Сім'я - група людей, що складається з чоловіка, жінки, дітей та інших близьких
родичів, які живуть разом; родина, сімейство, фамілія, посімейство.
Свійський - живе при людях, не дикий (про птахів, тварин); звик до людини; 
приручений.
Дикий - який перебуває у первісному природному стані, живе на волі, не приру-
чений, на відміну від свійського (про тварин).
                                  (перевірка  й оцінювання роботи в групах)    №9 

 

Діти, ви повинні були виконати попереднє завдання: підготу­вати невеличкі повідомлення про диких качок.

 

2. ПОВІДОМЛЕННЯ учнів про качок.     №10

3. «Усне малювання»
Діти, давайте на хвилинку заплющимо очі, спробуємо уявити чудовий літній ранок. І уявіть собі, що до нас завітали гості.

4.Рольова гра (Тося і Юрко)

5. «Мозковий штурм»     №11

Хто це завітав до нас у гості?

Саме над цими героями ми і продовжимо працювати.

 

Хто такий Юрко і де він проживає? (Він із міста).

- На які почуття здатна ця дитина? (Уміє радіти, любить природу).
- Хто така Тося? (Дівчина, яка мешкала в селі, хотіла товаришувати з Юрком).
Як Юрко ставився до Тосі? Чим його дратувала дівчина? (Своєю увагою).

Чим пояснити прихильність Тосі до Юрка? («...Весь час намагалася бути в його товаристві, не спускала з нього очей. Спочатку Юркові подобалась її увага, але скоро та ува­га стала йому надокучати й заважати»).

- Яку побрехеньку розповів Юрко дівчині? («Колись ми з батьком піймали були сома... Півтора пуда заважив... А як тельбушили його, то всередині знайшли краснопірку на кілограм. І вона ще була жива!»).
- З якою метою він це робив? (Він хотів поглузувати з дівчини).
- Які риси характеру властиві Юркові за цим фрагментом? (Брехливість, хвалькуватість, глузливість).
- Хто на початку твору видається цікавим як особистість - Тося чи Юрко? Чому?
- Опишіть, використовуючи текст твору, як Юрко ловив каченят?  Як поводила себе качка-мати, коли хлопець збирав її малят? («...Не наважуючись покинути дітей, не злітала в повітря, вона кидалася то туди, то сюди, захищаючи їх... качка злетіла вгору. ...Од річки долетів розпачливий материн крик... Зовсім близько пролетіла качка, сіла на землю, пробігла в напрямку до дітей, - і знову зірвалася, гнана страхом і розпукою»).

Чи схвилювало це Юрка? (Ні). 

Яка риса характеру проявилась у Юрка? (Байдужість).

Якою була реакція Тосі на вчинок Юрка? («А Тосі було сумно... Може, й справді, вона даремно побоюється, а Юркові удасться їх доглянути й приручити? У її вухах стояв отой качиний крик, довго ще стояв...»).

Чому вона не переконала хлопчика так не робити?

Як би ви вчинили на її місці?

Для чого Юркові потрібні були дикі каченята? («Я їх доглядатиму й приручу... Він уявляв, як повезе каченят у місто, як показуватиме своїм товаришам, як вони заздритимуть»).

Про кого він думав передусім? (Про себе).

Як називається ця риса характеру? (Егоїзм).

- Чи можна назвати цей учинок обдуманим? (Ні).
Що робив Юрко з каченятами, принісши додому? (Посадив у ящик, поїв їх во­дою, приніс їм вареної картоплі, але каченята не доторкнулись ні до чого).

Чому вони так швидко стали хлопчикові нецікаві? (Йому набридло бачити, що вони нічого не їдять).

Назвіть риси Юрка, які характеризують його в цій ситуації. (Безвідпові­дальність, несерйозність).

- Що спонукало Тосю віднести каченят до води? (їй стало гірко)

- Чому сільські хлопці вирішили допомогти Тосі врятувати каченят? (Вони та­кож добре ставилися до природи, до живих істот).
- Яким духовним скарбом наділив автор Тосю? (Милосердя, співчутливість). 
- Чому наприкінці оповідання ні Тося, ні Юрко не наважилися підійти один до одного? Хто з них першим повинен був зробити крок назустріч?
Про які риси характеру Юрка тут говорить автор? (Гордість, пихатість).

Як би вчинили ви? 

Чи відчував свою провину Юрко? Доведіть.

Як ви думаєте, які висновки зробить хлопчик після цього випадку?

Яким буде, коли виросте?


А зараз я пропоную вам охарактеризувати наших героїв, застосувавши прийом «Доміно» . Дівчата характеризують Тосю, а хлопці – Юрка.       №12
(перевірка й оцінювання за слайдом)   №13,14

ПОЕТИЧНА ХВИЛИНКА

Бережіть природу, любі діти,

Я до цього все життя вас закликаю.

Хто байдуже ставиться до неї,

Той у грудях серденька не має.

А якщо його немає в грудях,

До природи він байдужий буде,

Пам'ятаймо це і я, і ти.

Маймо в серці зерна доброти.

 Ці зернятка будуть проростати,

Спів почуєте душі своєї.

Про природу станете ви дбати,

Вірним другом будете для неї.
 

ТВОРЧА РОБОТА

Скласти власне продовження оповідання

 

Підсумок . Колективне складання схеми (на дошці).     №15
Які вічні цінності ви знає­те? (Добро і зло.)

Що ви розумієте під цими поняттями?


І група працює зі словом "добро".
ІІ група - зі словом "зло".

Добро                                         Зло
доброта                                      ненависть
віра                                             зневіра
надія                                           жорстокість
щастя                                          неволя
чесність                                      нечесність
справедливість                          несправедливість
свобода                                       злопам'ятність

щирість                                       байдужість
милосердя                                   пасивність
прощення                                    бездушність
великодушність                         егоїзм
мудрість                                      підлість
благородство                              безсердечність
турбота 
духовність 
любов

(перевірка й оцінювання за карткою)   №16


Повторімо і запам'ятаймо: "Так треба жити, щоб нікому зла не чинити!"

Нехай ці слова стануть гаслом усього вашого життя!


ОЦІНЮВАННЯ.

Підрахуйте бали свого сусіда.

Д/з: 1) прочитати «Гер переможений» Л.Пономаренко, скласти характеристику Фрідріха;

        2)тести за текстом.  №17

 

 

 

 

 

 

ФОЛЬКЛОРНА ХВИЛИНКА

 

Зрубав одне дерево                             не буде добра.                                 

Доглядай землю плідну                         посади два.

Не бий бобра –                                        як матір рідну.

Немає ліпшої краси,                               онуки проклянуть.

Не псуй джерела –                                  ніж гаї та ліси.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://lib.znaimo.com.ua/tw_files2/urls_4/960/d-959518/959518_html_m2ec072b1.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ДОБРО

 

 

 

 

 

 

ЗЛО

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

доброзичливість

 

любов

 

кохання

 

людяність

 

чесність

 

сміливість

 

ввічливість

 

вихованість

 

люб’язність

 

уважність

 

взаємодопомога

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

боягузтво

 

ненависть

 

грубість

 

егоїзм

 

злість

 

зазнайство

 

скупість

 

 

 

 

 

 

 

СКОРОЧЕНИЙ    ТЕКСТ

 

Юрко йшов старим дубовим лісом, вдихав свіже повітря й радів, що рано встав і сам іде на риболовлю.

 

Тільки закинув вудку, як почув ззаду гупання. Він так і знав, що приплететься Тося, як збиралася. Настрій у нього одразу зіпсувався. Звинуватив дівчину, що саме через неї не ловиться. Поверталися з річки вдвох. Юрко почав розповідати, як вони з батьком піймали величезного сома. Тося захоплено слухала, а хлопець натхненно вигадував далі.

 

Раптом діти побачили, як поміж кущів іде дика качка з каченятами. Юрко побіг і почав ловити пташат. Качка-мама кричала з відчаєм, намагаючись захистити своїх діток. Тося теж просила Юрка випустити каченят — вони ж без води не можуть, але той не слухав, сказав, що риби не наловив, то хоч дикі качки будуть, він їх приручить.

 

Вдома Юрко випустив каченят, намагався їх напоїти, нагодувати, але ті були налякані й нічого не хотіли. Хлопець вирішив, що каченята його бояться, й гайнув гуляти з хлопцями. Тося теж хотіла піти, бо любила розповіді Юрка — їй здавався чарівним той світ знань, що відкривався перед нею.

 

Юрко ж не любив, що за ним нав’язливою тінню волочиться якесь дівчисько.

 

Тося пішла подивитися на каченят, а ті ледве дихали. Дівчинка зібрала їх у пазуху й побігла до річки. Пустила на воду, а пташенята не могли вже й пливти. Не з’являлася й мама-качка. Юрко привів хлопців показати диких каченят, але побачив порожній ящик. Здогадався, що це Тосина робота, і, подумки погрожуючи дівчинці, побіг на річку. Там грізно закричав на Тосю, а хлопці, зрозумівши, у чому справа, теж кинулися в річку, підштовхували й підтримували каченят, щоб попливли.

 

Після того Юрко не товаришував із сільськими хлопцями. А скоріше, вони з ним.

Перед від’їздом бігав на річку, сподіваючись побачити качку із живими каченятами. Але не побачив. І Тося не підійшла попрощатися.

Хлопчик відчув пекучий сором...

 

 

docx
Додано
27 серпня 2018
Переглядів
1173
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку