Тема: Добираю прикметники, протилежні за значенням.
Мета: закріпити знання про прикметник, його зв’язок із іменником, вчити добирати прикметники, протилежні за значенням.
Розвивати словник, творчу уяву, увагу.
Виховувати позитивні риси характеру.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організація дітей.
( Пропоную дітям за допомогою смайликів показати свій настрій на початку уроку, спостерігати, чи зміниться він протягом уроку)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Учитель: Щебетунчик і Читалочка вирішили перевірити, хто із нас підбере більше прикметників до слів: сонце, день, зима, мова.
1.Робота з цеглинками LEGO
Сонце –яскраве, тепле, кругле, жовте, велике; ( у кого цеглинки жовтого кольору)
Вітер- теплий, лагідний, злий, холодний, помірний, зимовий;( червоного кольору)
День- сонячний, хмарний, щасливий, дощовий, сумний;(оранжевого кольору)
Зима-холодна, крижана, біла, морозна, люта; (синього кольору)
2. Родзинка просить дібрати близькі за значенням прикметники до слів:
Веселий, теплий, красивий, цікавий.
Веселий- радісний, щасливий;
Теплий- гарячий, лагідний;
Красивий-чудовий, гарний, прекрасний;
Цікавий- інтересний, захоплюючий.
3. Каліграфічна хвилинка
Написання з’єднань: ік, ав, ий, ці, слова цікавий.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
ІV. Сприймання матеріалу.
1.Слово вчителя
У гості до наших друзів завітав Навпакійко. Він усе заперечував і називав не так, як насправді. Друзі його пригостили. Він їв усе із задоволенням, але казав, що:
салат сухий,
хліб черствий,
картопля холодна,
тістечка тверді,
Чи правильно говорив Навпакійко?
Звичайно, ні. Однак друзі не образилися, знаючи його. Давайте ж допоможемо правильно підібрати прикметники.
Отож, ( відповіді дітей)
салат соковитий,
хліб свіжий,
картопля гаряча,
тістечка м’які,
чай солодкий.
-На які запитання відповідають дібрані слова?
-Як називаємо слова, які відповідають на запитання який?, яка?, яке?, які?
(прикметники)
- З якими словами вони поєднані? ( з іменниками)
-Ми підібрали слова близькі чи протилежні за значенням?
(відповіді дітей).
Сухий- соковитий, холодна – гаряча, тверді – м’які, свіжий – черствий, солодкий – солоний – протилежні за значенням.
V. Усвідомлення матеріалу.
1.Завдання від Навпакійка:
Дібрати протилежні за значенням слова: ( вправа « Мікрофон»)
Великий- маленький, мізерний,невеличкий;
Холодний-теплий, гарячий;
Веселий - сумний, задуманий;
Чистий - брудний, замурзаний;
Добрий - злий, жорстокий;
Гарний – поганий, некрасивий.
VІ Фізкультхвилинка
(виконання рухів під музику)
У піжмурки пальці грались, (діти тримають руки перед собою, перебираючи пальцями).
Потім раптом заховались. (стискають пальці в кулак).
Раз, два, раз, два –
Пальці в жменьки заховались.
(розправляють долоні з розведеними пальцями і знову стискають їх у кулачок).
Руки в боки візьміть,
Ковирялочку зробіть.
Раз, два, тупу-тупу.
Ковирялочку зробіть.
Наші ніжки спочивали,
А тепер в таночок стали:
Гоп-гоп, гопака
Дружно ніжки танцювали.
VІІ. Закріплення знань.
1.Робота з підручником (К. Пономарьова « Українська мова та читання »
(2 клас)
Вправа 3 с.82
Добір до сполучень слів із прикметником «свіжий» протилежних за значенням;
свіжий батон- черствий батон,
свіжа газета – стара газета,
свіжа капуста- квашена капуста,
свіже молоко – кисле молоко.
Висновок: слова, протилежні за значенням, до слова «свіжий» різні, тому що прикметник пов’язаний з різними іменниками.
2. Робота в групах
І група
Замінити в описі котика прикметники на протилежні за значенням, щоб дізнатись, яким котик був насправді.
Цей котик брудний, поганий, сумний, нещасний.
ІІ група
Замінити виділені прикметники на протилежні за значенням і записати текст
У мене є великий собака. Сам він весь чорний, а вуха і лапи білі. У нього широка мордочка і довгий хвіст.
3. Перевірка виконаних робіт. Зачитування текстів.
VІІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
-Чи змінився настрій протягом уроку?
- Чи навчилися добирати прикметники, протилежні за значенням? Підніміть зелену цеглинку?
-Кому важко виконувати такі завдання? Покажіть жовту цеглинку.
-З ким ще потрібно попрацювати? Дайте сигнал червоною цеглинкою.