Конспект уроку "ФОРМА І РОЗМІРИ ЗЕМЛІ.ВНУТРІШНЯ БУДОВА ЗЕМЛІ"

Про матеріал

Мета: формувати в учнів знання про Землю як планету; сформувати уявлення про її форму, розміри, внутрішню будову; розвивати уміння працювати з підручником, роздатковим матеріалом, розвивати просторову уяву; виховувати інтерес до пізнання природи Землі.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Форма і розміри Землі, внутрішня будова Землі. Дніпровська ЗОШ І-ІІ ступенів Підготувала: Бевзенко В. В.

Номер слайду 2

Якої форми Земля Нині навіть першокласники знають, що Земля має форму кулі. Проте в давнину однозначної відповіді на це питання не було.

Номер слайду 3

 До нашого часу дійшли писемні відомості народу— вавілонян. Вони уявляли собі Землю у вигляді високої  гори, на західному схилі якої розташована їхня країна — Вавілонія. На південь від неї простягалося величезне море, схід — гори. На море, немов величезна перевернута чаша опирався небесний звід. На ньому, як і на Землі, гадали вавилоняни, є суша, повітря і вода. По небесній суші рухаються Місяць і Сонце. Під землею ж знаходиться безодня — потойбічний світ, куди переселяються душі померлих.  Уявлення стародавнії вавілонян про Землю

Номер слайду 4

Індійці гадали, що Земля лежить на спинах  чотирьох слонів, звернутих головами на чотири сторони світу, а слони стоять на велетенській черепасі, яка плаває в молочному морі. Чорна кобра Шешу своїми тисячами голів підпирає Всесвіт.

Номер слайду 5

   Давні греки уявляли  собі Землю плоскою. Зі східного моря в золотій колісниці піднімався кожен ранок бог Сонця Геліос і здійснював свій шлях по небу.

Номер слайду 6

Найбільш поширеною була думка, що Земля пласка. Але навіть до нашої ери вчених не вдовольняли уявлення про Землю, що межували з фантастикою.

Номер слайду 7

Докази кулястості Землі У давнину вчені замислювалися над багатьма «чому?», Чому корабель, віддаляючись від берега, поступово зникає з виду? Чому наш погляд обмежує лінія горизонту? Чому з підняттям угору горизонт розширюється?Ми можемо спостерігати,як поступово зникає за горизонтом корабель, що віддаляється, і як поступово він з'являється під час наближення. Якби наша планета була пласкою, то в ясну погоду в підзорну трубу на горизонті можна було б бачити корабель повністю. Натомість непомітний для ока вигин поверхні Землі рано чи пізно приводить до того, що далечінь на суходолі і корабель на морі зникають з виду.

Номер слайду 8

Доказом кулястості Землі є й округла тінь, яку кидає наша планета на Місяць Цю тінь люди бачать під час місячних затемнень Ні циліндр, ні куб, ні тіло іншої форми не дають круглої тіні. Це давало підстави давньогрецьким вченим доводити кулястість Землі ще 2 500 років тому. Незаперечні ж докази круглої форми нашої планети люди отримали з початком польотів у космос За сучасними даними Земля має форму кулі, яка дещо сплюснута з полюсів.

Номер слайду 9

Глобус — зменшена модель ЗемліПісля того, як люди зрозуміли, що Земля кулеподібна, вони почали створювати її моделі — глобуси. Слово глобус у перекладі з латинської означає куля. Це були зменшені у багато разів копії Землі. Глобус дає змогу уявити форму нашої планети, зменшену в декілька мільйонів разів.

Номер слайду 10

Стержень глобуса показує, де проходить земна вісь — лінія, довкола якої обертається Земля. Насправді наша планета такої видимої осі, як на глобусі, не має. Її можна лише уявити. Точки, де земна вісь входить і виходить із глобуса-Землі (перетинається із земною поверхнею), називають полюсами.

Номер слайду 11

Верхня точка— Північний полюсу нижня— Південний полюс На однаковій відстані від полюсів, тобто посередині, глобус оперізує лінія синього кольору — екватор. Слово екватор перекладається з латинської як рівнодільник— той, що поділяє на рівні частини.

Номер слайду 12

Екватор і справді ділить земну кулю на дві півкулі: Північну (на глобусі — зверху) і Південну (внизу). На поверхні Землі ні полюси, ні лінію екватора побачити не можна. Які земна вісь, вони існують лише уявно і є тільки на глобусах і картах.

Номер слайду 13

Якщо ви уважно придивитеся до глобуса, то побачите лінії, які проведено в певному порядку. Це паралелі й меридіани. Паралелі — лінії, що паралельні екватору. Меридіани — найкоротші лінії, які проведено від одного полюса до іншого. Ці лінії, як і земна вісь, уявні їх нанесено на глобуси й карти для того, щоб легко знаходити географічні об'єкти.

Номер слайду 14

Перевірка знань1. Як люди в давнину уявляли форму нашої планети?2. Які докази кулястості Землі наводили вчені в стародавню добу?3. Які незаперечні докази того, що наша планета має форму кулі, можуть навести в наш час навіть школярі?4. Поміркуйте, що відображає форму Землі: карта чи глобус.

Номер слайду 15

Розміри ЗемліВчені визначили, що від центра Землі до її поверхні в середньому б 370 км. Довжина екватора — 40 ООО км. Цікаво, що вперше обчислити розміри Землі вдалося давньогрецьким ученим ще до нашої ери. За їх розрахунками, величина кола, яке оперізуе нашу планету посередині (екватора), становить 39 500 км. Як бачимо, це дуже близько до сучасних даних, які отримані за допомогою вимірювань найточнішими приладами

Номер слайду 16

Внутрішня будова Землі

Номер слайду 17

Ядро. Центральну частину земної кулі вчені назвали ядром. Його радіус становить близько З 500 км. Учені вважають, що зовнішня частина ядра перебуває у розплавлено-рідкому стані, а внутрішня — у твердому. Температура в ньому досягає 5 ООО С. Від ядра до поверхні Землі температура і тиск поступово знижуються.

Номер слайду 18

Мантія. Ядро Землі покриває наступна оболонка Землі— мантія. Її товща приблизно 2 900 км. Мантію, як і ядро, ніхто ніколи не бачив. Але припускають, що чим ближче до центра Землі, тим тиск у ній більший, а температура вища: від кількох сотень до+2 500 С. Вважають, що мантія тверда, але водночас і розпечена.

Номер слайду 19

Земна кора. Поверх мантії наша планета вкрита корою. Це верхній твердий шар Землі. Порівняно з ядром і мантією земна кора дуже тонка. Її товща становить лише 10-70 км. Але це та земна твердь, по якій ми ходимо, по ній течуть річки, на ній збудовано міста.

Номер слайду 20

Земна кора утворена різними речовинами, що входять до складу мінералів і гірських порід. Деякі з них вам уже відомі (граніт, пісок, глина, торф та ін.). Мінерали й гірські породи різняться між собою кольором, твердістю, будовою, температурою плавлення, розчинністю у воді та іншими властивостями. Багато з них людина широко використовує, наприклад як паливо, у будівництві, для добування металів.

Номер слайду 21

Перевірка знань1. Яку внутрішню будову має Земля?2. Що вам відомо про ядро нашої планети?3. Опишіть мантію Землі.4. 3 чого утворена земна кора?

pptx
Додано
11 липня 2018
Переглядів
4441
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку