Тема. Функція
Мета:
навчальна: узагальнити та систематизувати знання учнів про функцію;
розвивальна: розвивати вміння аргументувати, обмінюватися ідеями, вдосконалювати навички роботи з інформацією з різних джерел
виховна: виховувати наполегливість, самостійність, культуру математичних міркувань.
Формування ключових компетентностей учнів:
Очікувані результати:
Після уроку учні зможуть:
- застосовувати теоретичні знання про властивості функцій при розв’язуванні вправ;
- набути навичок роботи в мікрогрупах;
- користуючись графіком функції, описувати її властивості за даною схемою.
Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь.
ХІД УРОКУ
Слово вчителя. Виявляється, що як і в щоденному житті, так і в науці часто зустрічаються залежності між двома змінними, які можна виразити формулами або іншими способами. Такі залежності називають функціями. У 7 та 8 класі ми ознайомилися із поняттям функцій, вивчили деякі елементарні функції, ознайомилися із їх властивостями . Вивчаючи цю тему ми поглибимо свої знання про функцію; вивчимо квадратичну функцію. На сьогоднішньому уроці ми систематизуємо наші знання про функцію, одержані в попередніх класах.
Склади вираз до задачі
Слово вчителя. А зараз, слово учням, які підготували історичну довідку «Про функції»
Функцію записують y=f(x).
x - незалежна зміна або аргумент
y - залежна зміна, або значення функції
Усі значення, яких набуває незалежна змінна (аргумент), утворюють область визначення функції.
Область визначення функції y=f(x) позначають D(y).
При знаходженні області визначення функції потрібно врахувати, що
Усі значення, яких набуває залежна змінна (аргумент), утворюють область значень функції.
Область значень функції y=f(x) позначають Е(y).
Найбільшим значенням функції називають найбільше число з області значень функції, а найменшим значеням функції - відповідно найменше таке число.
Приклад
Визначити область визначення та область значень функції
4. Способи задання функції
Функцію можна задати:
Формулою: y=3-2x
|
х |
-1 |
0 |
1 |
2 |
3 |
|
у |
5 |
3 |
1 |
-1 |
-3 |
Таблицею:
Графіком:
Побудуйте за допомогою математичної програми GeoGebra графіки функцій у=2х-1, у=4-х, у=6.
Властивості функцій:
Область визначення
Область значень:
, якщо k≠0;
E=b, якщо k=0 (графік – пряма, яка проходить через точку (0;b)
Побудуйте за допомогою GeoGebra графіки функцій y=-0,5x, y=2x
Область визначення
Область значень
Графік – пряма, яка проходить через точку (0;0)
Побудуйте за допомогою GeoGebra графіки функцій
,
.
Область визначення
Область значень
Графік – гіпербола, розташований в І і ІІІ чвертях, якщо k<0; і в II і IV чвертях, якщо k>0
Область визначення
Область значень
Графік – парабола
Область визначення
Область значень
Графік – кубічна парабола
Область визначення
Область значень
Графік – одна вітка параболи
Знайдіть область визначення функції ![]()
Розв'язання
Ця функція визначена для всіх х, крім тих, при яких знаменник 16-х2 перетворюється в нуль і крім тих, при яких підкореневий вираз х+5 перетворюється у від'ємне число. Розв'язуючи рівняння 16-х2=0, знаходимо: х1=-4, х2=4.Розв'язуючи нерівність х+5≥0 отримаємо х≥-5. Тому область визначення даної функції є сукупність всіх дійсних чисел не менших -5, крім -4 і 4. Отже,
Виконання вправ за підручником (Істер О.С. Алгебра: підручник для 9 класу загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: «Гінеза», 2017) № 334, 340

Побудувати в GeoGebra графіки функцій
1)
; 2)
; 3)
; 4)
та заповнити таблицю:
|
Область визначення функції |
|
|
Область значень функції |
|
|
Найбільше значення функції |
|
|
Найменше значення функції |
|
|
Точка перетину з віссю ОХ |
|
|
Точка перетину з віссю ОУ |
|
Перевір себе
Оцінювання учнів
- Сьогодні на уроці я повторив ...
- Сьогодні на уроці я дізнався ...
- Сьогодні на уроці я навчився ...
За підручником (Істер О.С. Алгебра: підручник для 9 класу загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: «Гінеза», 2017) № 334, 340) вивчіть §8, виконайте вправи №335, 341