1
Урок з алгебри
у 9 класі
Мета: 1) вивести формулу суми n – перших членів геометричної прогресії; показати як застосовувати отримані знання при розв’язуванні задач (первинне відпрацьовування); показати місце геометричної прогресії у повсякденні; між предметний зв’язок;
2) розвивати в учнів вміння робити висновки на основі логічно послідовних міркувань;
3) Стимулювати пізнавальну активність учнів на уроці; розширювати їх кругозір.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: мультимедійна презентація; індивідуальні картки з завданнями; картки для групової роботи.
Структура уроку:
|
№ |
Етап уроку |
час, хв. |
Методи та прийоми |
|
1 |
Організаційний етап |
1 |
Вступне слово |
|
2 |
Мотивація учбової діяльності |
1 |
Бесіда; рефлексія |
|
3 |
Актуалізація опорних знань |
12 |
Робота з індивідуальними картками; математична естафета по рядах; робота в парах; вгадай слово; |
|
4 |
Вивчення нового матеріалу |
12 |
проблемна ситуація; |
|
5 |
Фізкультхвилинка |
1 |
Рухавка |
|
6 |
Розв’язання задач |
10 |
Фронтальна робота |
|
7 |
Навчаюча самостійна робота |
5 |
Взаємоперевірка |
|
8 |
Підсумки уроку |
2 1 |
Рефлексія |
Хід уроку:

І. Організаційний етап.
Любі діти, сьогоднішній урок почнемо зі слів (Епіграф). Я бажаю вам наснаги і творчості на уроці.
ІІ. Мотивація учбової діяльності учнів (бесіда, рефлексія).
На уроці ми будемо розв’язувати задачі прикладного змісту, адже оточуючий наш світ багатий на різноманітні явища. Ознайомтесь з планом уроку (Слайд 2). Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку, виходячи з плану уроку?
ІІІ. Актуалізація опорних знань (робота з індивідуальними картками, мозковий штурм, вправа «Нас 30, а думка одна»).
1) До дошки – троє учнів з індивідуальними картками, на яких задачі на повторення «Така корисна геометрична прогресія» (Додаток 1):
а) задача з біології;
б) задача з економіки;
в) задача з геометрії
2) Всі інші займаються вправою «Лист до себе» - мозковий штурм.
Креслимо не відриваючи руки від листа конверт, бо ми не тільки алгебраїсти, але й геометри.
Завдання: записати основні опорні назви понять, які стосуються теми «Геометрична прогресія»(геометрична прогресія, знаменник геометричної прогресії, характеристична властивість геометричної прогресії, середнє геометричне, рекурентна формула, формула n – го члена).
3) Вправа
1. З даних послідовностей обрати геометричні прогресії.
2. Довести, що А – геометрична прогресія.
3. Довести, що число 2 у прогресії Г – середнє геометричне.
4. Вказати у прогресії Д сьомий член
(- 1/128)
5. На якому місці у прогресії А стоїть число 486? (5)
4) Перевіряємо три задачі з індивідуальних карток (Додаток 1):
«Така корисна геометрична прогресія»


5) Робота в парах «Вгадай слово».
На трьох картках п’ять однакових завдань, учні кожного ряду отримують по одній картці (Додаток 2). Діти в парах за кожною партою розв’язують приклад певного номера парти і так до кінця ряду. Перемагає той ряд, який першим отримав правильне слово (Шерам).
ІV. Вивчення нового матеріалу
(легенда про шахову гру; проблемна ситуація).
1) Гра в шахи до нас «прийшла» з Індії. За легендою індійський цар Шерам, вражений дотепністю гри та різноманітністю можливих положень шахових фігур, призвав до себе її винахідника вченого Сету, і сказав йому: «Я бажаю гідно тебе нагородити за прекрасну гру, котру ти придумав. Я досить багатий, щоб виконати будь-яке твоє бажання».

Сета попросив собі таку нагороду: «За першу клітину шахової дошки дай мені 1 зерно, за другу – 2 зерна, за третю – 4 зерна і так за кожну нову клітину вдвічі більше, ніж за попередню».
- Що ж, - відповів Шерам, - ти отримаєш свої зерна. Але знай, що твоє прохання не варте моєї щедрості. Йди. Слуги винесуть завтра тобі твій мішок з пшеницею.
На другий день придворні математики повідомили царю Шераму: «Ми ретельно обчислили всю кількість зерен, яку бажає отримати Сета. Число їх так велико, що зерен не вистачить ні в житницях цілого твого царства, ні на всьому просторі Землі».
Проблемна ситуація. Давайте, діти, і ми підрахуємо це число
Підрахунки оформлюємо у вигляді задачі
2) Тепер виведемо формулу суми n – перших членів довільної геометричної прогресії (за аналогією з розібраним прикладом (хтось із дітей біля дошки).
3) Первинне відпрацьовування нового матеріалу.
Повернемося до задачі про бактерії.
Обчислимо кількість бактерій в колонії, народженої за
7 хвилин.
V. Фізкультхвилинка (рухавка).
VI. Розв’язання задач (фронтальна робота).

VII. Навчаюча самостійна робота (взаємоперевірка).
І в. а)
ІІ в. б)
ІІІ в. в)
Потім учні обмінюються рішеннями для взаємоперевірки, а після цього здають листи вчителю (виставляються тільки гарні оцінки).
VІІІ. Підсумки уроку (рефлексія; творче завдання).
Оголошення оцінок учням за роботу на уроці.
Рефлексія. Діти, чи справдилися ваші очікування від уроку?
