Конспект уроку географії для 7 класу на тему "Закономірності формування природи материків і окенів"

Про матеріал

Підсумковий урок з теми " "Закономірності формування природи материків і окенів"

Мета:

  • -узагальнити та систематизувати знання учнів за вивченими темами; перевірити знання про гіпотези дрейфу материків і океанів, закономірності формування клімату Землі, природних комплексів планети, закономірності будови земної кори та розподілу тектонічних структур, форм рельєфу вдосконалити навички та вміння працювати з картами атласу, виконувати тестові завдання різних типів; визначити рівень засвоєння учнями навчального матеріалу;
  • -розвивати слухове сприймання, довготривалу пам'ять, логічне мислення ,розвивати мову і вимову, збагачувати словниковий запас географічними термінами, вміння самостійно контролювати свій час, оцінювати правильність виконання завдань, вносити корективи за потреби;
  • -виховувати самостійність, відповідальність за прийняття рішень.

Обладнання: презентація, ноутбуки, моделі материків, атласи, дидактичні картки з варіантами завдань.

Тип уроку: узагальнення і систематизації .

Перегляд файлу

 

 

 

 

 

Конспект    уроку – практикум з географії

 на тему:

 

«ЗАКОНОМІРНОСТІ ФОРМУВАННЯ ПРИРОДИ

МАТЕРИКІВ ТА ОКЕАНІВ».

 

( для учнів  7 класу)

 

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«ЗАКОНОМІРНОСТІ ФОРМУВАННЯ ПРИРОДИ

МАТЕРИКІВ ТА ОКЕАНІВ».

 

Мета:

  • узагальнити та систематизувати знання учнів за вивченими темами;    перевірити знання про  гіпотези дрейфу материків і океанів, закономірності формування клімату Землі, природних комплексів планети, закономірності будови земної кори та розподілу тектонічних структур, форм рельєфу  вдосконалити навички та вміння працювати з картами атласу, виконувати тестові завдання різних типів; визначити рівень засвоєння учнями навчального матеріалу;
  • розвивати слухове сприймання, довготривалу пам'ять, логічне мислення ,розвивати мову і вимову, збагачувати словниковий запас географічними термінами,  вміння самостійно контролювати свій час, оцінювати правильність виконання завдань, вносити корективи за потреби;
  • виховувати самостійність, відповідальність за прийняття рішень.

Обладнання: презентація, ноутбуки, моделі материків, атласи, дидактичні картки з варіантами завдань.

Тип уроку:  узагальнення і систематизації .

 

ХІД УРОКУ

 

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Сьогодні в нас на уроці гості ,хочеться , щоб ви показали свої вміння використовувати свої знання на практиці.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ

 Це урок систематизації знань, ви зможете показати чому ви навчилися вивчаючи дану тему.

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ Оголошення теми, визначення цілей уроку.

Девіз уроку:

Чого б ти не вчився, ти вчишся для себе. 

                           Петроній

План уроку.

  1.   Правильно говорити.
  2. Виконувати різні види вправ.
  3. Гра «Так» чи « Ні» .

 

ІV. Основна частина.

Перевірка домашнього завдання – зібрати  заповнені таблиці.

 

Природні зони

Материки

 

Африка

Пн.Америка

Пд.Америка

Австралія

Антарктида

Євразія

Вологі екваторіальні ліси

 

 

 

 

 

 

  Перемінно-вологі (мусонні) ліси

 

 

 

 

 

 

    Савани і рідколісся

 

 

 

 

 

 

Тропічні пустелі та напівпустелі

 

 

 

 

 

 

Лісостеп і степ

 

 

 

 

 

 

Мішані та широколистні ліси

 

 

 

 

 

 

Тайга

 

 

 

 

 

 

Тундра і лісотундра

 

 

 

 

 

 

Зона арктичних пустель

 

 

 

 

 

 

 

(НАЛАШТУВАННЯ НА УСПІХ)

Наближається до завершення наша робота над дослідженням загальних закономірностей природи материків та океанів. Тепер визнаєте, що в природі немає нічого випадкового, всі природні компоненти виконують свої функції та пов’язані між собою. Добрими учителями та помічниками під час досліджень стали для вас географічні карти.

Набуті знання та уміння допоможуть вам краще зрозуміти природні процеси й явища, що відбуваються в межах окремих материків та океанів, які ви вивчатиме в наступних розділах.

РСВ: - Яку  географію вивчаємо в 7 класі? ( Ми вивчаємо географію материків і океанів.)

  • Скільки на Землі материків? ( На Землі є 6 материків)
  • Скільки на Землі океані? (На землі є 4 океани)
  • Основні форми рельєфу: гори і рівнини.

Повтори:

  • Рельєф
  • Клімат
  • Повітряні маси
  • Кліматичний пояс

 

 

 

 

 

1 Зупинка «Материки  і частини світу, дрейф материків»

 

Завдання1. Розподілити на дві групи :

 материки                        частини світу

Австралія                           Австралія

Антарктида                       Антарктида

 Африка                       Африка

Північна Америка            Америка

Південна Америка           Азія

Євразія                            Європа

 

 Завдання 2. Вставте пропущені слова.

Вегенер припустив, що більш ніж 250 млн років тому на Землі існував єдиний величезний  материк Пангея та один океан - Тетіс . Із часом прадавній материк розколовся на дві частини — Лавразія та Гондвана . Згодом вони також були роз’єднані на 6 материків. Між ними утворилося   4 океани.  

 

 

 

Вегенер припустив, що більш ніж … млн років тому на Землі існував єдиний величезний   материк … та один океан — … . Із часом прадавній материк розколовся на дві частини — Лавразія та … . Згодом вони також були роз’єднані на …материків. Між ними утворилося … океани.  

 

Дивитися відеоролик про дрейф материків.

 

Процес дрейфу материків відбувається і зараз Європа відходить від Америки за 1 рік на 5 см, Австралія від Антарктиди за 1 рік на 17 см

 

 Зупинка 2. Рельєф материків і океанів

 

Доповни речення .

Продовжити  вислів

1Рельєф – це всі нерівності земної поверхні.

 

2. Основні форми рельєфу є – гори і рівнини.

3.Гори займають близько - 40 % суходолу земної кулі, рівнини — близько 60 %.

4. Рівнини на карті позначені   зеленим кольором, гори – коричневим.

 

5. Відносно стійким ділянкам літосферних плит — платформам — відповідають рівнини.

6. В областях складчастості на межах зіткнення літосферних плит утворюються складчасті гори.

7. Назвіть гори :……… , рівнини…..

Фізхвилинка

 

 

Зупинка 3. Клімат

 

Що таке клімат?

  • Багаторічний режим погоди

Назвіть основні кліматотвірні чинники?

  • Кількість сонячної енергії,
  • Характер підстильної поверхні,
  • Циркуляція атмосферних мас.

Назвіть основні кліматичні показники?

  • Атмосферний тиск, опади, температура,вітри.

Завдання : робота по парах, заповнити таблицю, використовуючи кліматичну карту атласу.

 

Назва

Атмосферний тиск

Кількість опадів

t  січня

t  липня

 

 

 

 

 

 

Зупинка 4.  Кліматичні пояси .

1. Скільки виділяють на Землі кліматичних поясів?

Виділяють 13 кліматичних поясів.

2.На які групи вони поділені?

- 7 – основних кліматичних поясів і 6 перехідних.

 

Завдання розмістити кліматичні пояси  в певному порядку.

 

C:\Users\user\Desktop\image267.jpg

 

 

Індивідуальні завдання для окремих учнів ( індивідуальні картки)

Завдання : Запишіть   назви  кліматичних поясів Землі

Арктичний

Субантарктичний

Помірний

Субтропічний

 _______________

Субекваторіальний

 __________________

Субекваторіальний

Тропічний

Субтропічний

 ______________

Субарктичний

Антарктичний

 

 Завдання : Запишіть   назви  кліматичних поясів Землі

Антарктичний

Субарктичний

Помірний

Субтропічний

Тропічний

 _______________

 Екваторіальний

Субекваторіальний

Тропічний

Субтропічний

 ______________

 ______________

Арктичний

 

 - Що ми робили ?

- Ми позначили кліматичні пояси.

- Ми виконували вправи.

 

Гра «Так або ні?»

Визначте, чи правильні твердження.

1 На екваторі завжди високий тиск. (Ні)

2.  Течії бувають теплі і холодні. (Так)

 3. На карті гори позначають    зеленим кольором.(Ні)

 4.  Клімат – багаторічний режим погоди .(Так) 

5. Існують  6 основних і 7  перехідних кліматичних поясів. (Ні)

 6. Найвища солоність в тропіках – 37-42   (Так)

 

 

V. ПІДСУМОК УРОКУ, РЕФЛЕКСІЯ

Прийом «Мікрофон»

Оцініть результати власної роботи:

- виконав добре;

- виконав лише окремі завдання, тому що...

Які завдання   були складними?

 

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Повторити  матеріал .

Тестові завдання на карточках.

 

Варіант 1

Завдання на вибір однієї правильної відповіді.

1. Який материк складається з двох частин світу?

А Африка;Б Північна Америка;В Євразія;Г Антарктида.

2. Яка з названих карт є загальногеографічною?

А Карта природних зон;Б топографічна;В кліматична;Г карта ґрунтів.

3. Укажіть причину сплющення Землі біля полюсів:

А осьове обертання Землі;   Б орбітальний рух Землі;

В нахил земної осі до площини орбіти; Г розміри Землі.

4. Укажіть найдавнішу за геологічним віком тектонічну структуру:

А Серединно атлантичний хребет; Б Сибірська платформа;

В Західносибірська платформа; Г Тихоокеанський пояс складчастості.

5. Оберіть правильне закінчення твердження: «Чим ближче до екватора, тим…»

А атмосферний тиск вищий; Б середньорічні температури повітря вищі;

В менша кількість опадів; Г амплітуди сезонних температур вищі.

6. Установіть відповідність між півостровами та природними зонами, що там поширені.

1 Лабрадор   А Степи й лісостепи

2 Аравійський   Б Тундра й лісотундра

3 Сомалі    В Твердолистяні вічнозелені ліси й чагарники

4 Піренейський   Г Савани й рідколісся

Д Напівпустелі й пустелі

7. Установіть відповідність між тектонічними структурами та формами рельєфу.

1 Південноамериканська платформа А Гори Анди

2 Індостанська платформа   Б Плоскогір’я Декан

3 Область альпійської складчастості В Глибоководний океанічний жолоб

4 Серединно-океанічний хребет  Г Північноатлантичний хребет

Д Бразильське плоскогір’я

8. Оберіть три теплих течії Світового океану.

1 Західних вітрів;

2 Перуанська;

3 Північноатлантична;

4 Сомалійська;

5 Каліфорнійська;

6 Куросіо;

7 Північна пасатна.

9. Питання відкритого типу.

1) Укажіть географічні наслідки обертання Землі навколо Сонця.

 

 

Варіант 2

Завдання на вибір однієї правильної відповіді.

1. Які материки відносять до однієї частини світу?

А Європу та Азію;    Б Африку та Австралію;

В Північну Америку та Південну Америку;Г Євразію та Північну Америку.

2. Яка з названих карт не є тематичною?

А Тектонічна;    Б карта солоності вод Світового океану;

В карта кліматичних поясів;  Г топографічна.

3. Укажіть причину відхилення постійних вітрів від первісного напряму.

А Осьове обертання Землі; Б нахил земної осі до площини орбіти;

В орбітальний рух Землі; Г чергування поясів високого та низького тиску.

4. Укажіть наймолодшу за геологічним віком тектонічну структуру.

А Уральська складчаста область; Б Сибірська платформа;

В Західносибірська платформа; Г Серединноатлантичний хребет.

5. Оберіть правильне закінчення твердження: «Під час просування в глиб материків…»

А амплітуди сезонних температур вищі; Б кількість опадів більша;

В амплітуди сезонних температур менші;Г посилюється мусонна циркуляція.

6. Установіть відповідність між островами та природними зонами,що там поширені.

1 Ґренландія    А Тундра й лісотундра

2 Нова Ґвінея    Б Савани й рідколісся

3 Ісландія     В Арктичні пустелі

4 Великобританія    Г Широколистяні ліси

Д Вологі екваторіальні ліси

7. Установіть відповідність між тектонічними структурами та формами рельєфу.

1 Область герцинської складчастості  А Східноєвропейська рівнина

2 Область альпійської складчастості  Б Уральські гори

3 Серединно-океанічний хребет   В Маріанський жолоб

4 Глибоководний океанічний жолоб  Г Південноатлантичний хребет

Д Гори Гімалаї

8. Оберіть три холодні течії Світового океану.

1 Західних вітрів

2 Перуанська

3 Північноатлантична

4 Сомалійська

5 Бразильська

6 Куросіо

7 Північна пасатна

9. Питання відкритого типу.

1) Укажіть географічні наслідки обертання Землі навколо своєї осі.

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
10 березня 2018
Переглядів
5235
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку