Урок складається з наступних модулів:
1.Установчо-мотиваційний міні-модуль. Хімічні реакції.
2.Змістово-пошуковий міні-модуль. Класифікація хімічних реакцій.
Змістово-пошуковий міні-модуль. Швидкість хімічних реакцій
Мета: формування уявлення учнів про зміст навчального розділу, його перше осмислення; знайомство з поняттями, виявлення закономірностей; розвиток пошуково-пізнавальної активності і самостійності
1.У. – М. Тема. Хімічні реакції.
Мета: формування внутрішньої мотивації направленої спільної діяльності учителя і учня при засвоєнні навчального матеріалу з даної теми.
Державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів.
Учень:
Питання для самостійної роботи:
2. З. – П. Тема. Класифікація хімічних реакцій.
Мета: формування уявлення учнів про зміст навчального розділу, його перше осмислення; знайомство з поняттями, виявлення закономірностей; розвиток пошуково-пізнавальної активності і самостійності.
Обладнання: опорні схеми; презентація.
Хід заняття:
Класифікація хімічних реакцій
І. За числом вихідних і кінцевих речовин |
1. сполучення 2. розклад 3. заміщення 4. обміну |
|
ІІ. За ступенем окиснення |
1. без зміни СО 2. із зміною СО (окисно-відновні) |
|
ІІІ. За тепловим ефектом |
1. екзотермічні 2. ендотермічні |
|
ІУ. За напрямком протікання |
1. необоротні 2. оборотні |
|
V. За наявністю каталізатора |
1. каталітичні 2. некаталітичні |
|
VІ. За типом енергетичної дії на речовини |
1. термохімічні (температура) 2. електрохімічні (струм) 3. фотохімічні (світло) |
|
Опорна схема 1. Класифікація хімічних реакцій
І. За числом вихідних і кінцевих речовин |
1. сполучення 2. розклад 3. заміщення 4. обмін |
2Mg + O2 = 2MgO Cu(OH)2 = CuO + H2O Fe + CuSO4 = FeSO4 + Cu NaOH + HCl = NaCl + H2O |
ІІ. За ступенем окиснення |
1. без зміни СО 2. із зміною СО (окисно-відновні) |
NaOH + HCl = NaCl + H2O Fe + CuSO4 = FeSO4 + Cu |
ІІІ. За тепловим ефектом |
1. екзотермічні 2. ендотермічні |
H2 + Cl2 = 2HCl ; Δ Н < 0 N2 + O2 2NO ; Δ Н > 0 |
ІV. За напрямком протікання |
1. необоротні 2. оборотні |
BaCl2 + H2SO4 = BaSO4 + 2HCl N2 + 3H2 2NH3 |
V. За наявністю каталізатора |
1. каталітичні 2. некаталітичні |
2H2O2 = 2H2O + O2 (MnO2 – кат.) 2NaNO3 = 2NaNO2 + 3O2 |
VІ. За типом енергетичної дії на речовини |
1. термохімічні (температура) 2. електрохімічні (струм) 3. фотохімічні (світло) |
CaCO3 = CaO + CO2 2NaCl = 2Na + Cl2 6CO2 + 6H2O = C6H12O6 + 6O2 |
3.З. – П. Тема. Швидкість хімічної реакції.
Мета: пошук способів розв’язання навчальних проблемно-діалогічних ситуацій, розвиток пошукової пізнавальної активності і самостійності.
Обладнання: опорні схеми; презентація.
Хід заняття:
Актуалізація опорних знань (теоретичне повторення з фізики)
Прочитати параграф підручника і заповнити опорну схему 3А.
Опорна схема 3.
Швидкість реакцій
Швидкість – це зміна одного з параметрів системи (температури, положення в просторі, маси і т д) в одиницю часу.
«швидкість» |
в хімії |
в механіці |
позначення |
υ |
υ |
формула |
υ = С2 – С1 / t2 - t1 |
υ = s / t |
одиниці вимірювання |
моль/ л · с |
м/с |
визначення |
Швидкість хімічної реакції – зміна молярної концентрації однієї з речовин за одиницю часу. |
Швидкість – відношення шляху до часу, за який цей шлях пройдено |
приклади |
Початкова концентрація сульфур (ІV) оксиду в реакції окиснення 2 моль/л, через 50 с – 0,5 моль/л. Визначити швидкість реакції. υ = -(0,5 – 2) / 50 = 0,03 (моль/л с) |
Машина проїхала 10 м за 2 с. Яка швидкість її руху? υ = 10 / 2 = 5 (м/с) |