Конспект уроку і презентація з історії України для учнів 11 класу "Здобуття Україною незалежності"

Про матеріал

Мета:

охарактеризувати процес здобуття Україною незалежності;

oдати оцінку подіям 24 серпня і 1 грудня 1991 р.;

oрозкрити суть Акта проголошення незалежності України;

oпоказати розгортання державотворчих процесів;

oвизначити причини розпаду СРСР;

oрозвивати історичне і логічне мислення;

формувати вміння правильно і послідовно висловлювати свою думку;

закріпити навички роботи з історичним документом;

сформувати та висловлювати власне ставлення до гармонійного поєднання національних і загальнолюдських цінностей.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Здобуття Україною незалежності Історія України 11 клас

Номер слайду 2

Історичний диктант 1. У яких областях на виборах 1990 р. перемогли демократичні сили? 2. Коли було прийнято Декларацію про державний суверенітет УРСР? 3. Хто змінив В.Мосола на посаді голови Ради Міністрів УРСР? 4. Перші демократичні вибори до ВР УРСР відбулись… 5. “Група 239” – це … 6. Коли відбувалося голодування студентів на майдані Незалежності (площі Жовтневої революції)?

Номер слайду 3

7. Що відбулося раніше: голодування студентів чи проголошення Декларації про державний суверенітет України? 8. Коли ВР УРСР стала працювати в парламентському режимі? 9. Л.Кравчук став Головою ВР УРСР… 10. Всесоюзний референдум з питання збереження Союзу відбувся … 11. Як називалася опозиційна фракція у ВР УРСР ХІІ скликання? 12. “Новоогарьовський процес” – це…

Номер слайду 4

Перевірте! Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Волинська, Київська. 16 липня 1990 р. В.Фокін. Березень-травень 1990 р. Комуністична парламентська більшість ВР УРСР. 2 жовтня 1990 р. Проголошення Декларації про державний суверенітет України. Травень 1990 р. 18 липня 1990 р. 17 березня 1991 р. Народна рада. Переговори керівників 9 республік з Президентом СРСР М.Горбачовим про новий союзний договір.

Номер слайду 5

Здобуття Україною незалежності Історія України 11 клас

Номер слайду 6

План Спроба державного перевороту в СРСР 19 серпня 1991 р. ДКНС і Україна. Проголошення незалежності України. Референдум 1 грудня 1991 р. і вибори Президента України. Розпад СРСР.

Номер слайду 7

Очікувані результати: охарактеризувати процес здобуття Україною незалежності; дати оцінку подіям 24 серпня і 1 грудня 1991 р.; розкрити суть Акта проголошення незалежності України; показати розгортання державотворчих процесів; визначити причини розпаду СРСР; розвивати історичне і логічне мислення; формувати вміння правильно і послідовно висловлювати свою думку; закріпити навички роботи з історичним документом; сформувати та висловлювати власне ставлення до гармонійного поєднання національних і загальнолюдських цінностей.

Номер слайду 8

Проблема! Визначте причини розпаду СРСР.

Номер слайду 9

ДКНС – Державний комітет з надзвичайного стану Віце-президент СРСР Г.Янаєв Прем’єр-міністр СРСР В.Павлов Голова КДБ В.Крючков Міністр оборони Д.Язов 1. Спроба державного перевороту в СРСР 19 серпня 1991 р. ДКНС і Україна

Номер слайду 10

М.Горбачов Заходи ДКНС 19 серпня 1991 р. – державний переворот; блокували і позбавили зв'язку М.Горбачова на дачі у Форосі (Крим). Призупинялась діяльність політичних партій, громадських організацій і масових рухів. Заборонялось проведення мітингів, демонстрацій, страйків. Встановлювався контроль над ЗМІ. У деяких регіонах СРСР запроваджувався надзвичайний стан на 6 місяців.

Номер слайду 11

Б.Єльцин Події в Москві 19-21 серпня 1991 р.

Номер слайду 12

2. Проголошення незалежності України.

Номер слайду 13

Прийняття Акту проголошення незалежності України 24 серпня 1991 р. 24 серпня 1991 р. – проголошення незалежності України

Номер слайду 14

Робота з історичним джерелом Визначте особу автора документа, час, місце і обставини його створення; узагальніть про що йдеться в документі; сформулюйте значення подій та явищ, про які йдеться в джерелі; поміркуйте, у чому цінність джерела саме для вас, стисло викладіть своє ставлення.

Номер слайду 15

Номер слайду 16

4 вересня 1991 р. було прийнято рішення про підняття над будинком ВРУ національного синьо-жовтого прапора. 28 січня 1992 р. затверджено Державний Прапор України

Номер слайду 17

90% громадян України підтвердили Акт проголошення незалежності України 3. Референдум 1 грудня 1991 р. і вибори Президента України.

Номер слайду 18

В першому турі виборів, набравши 61,6% голосів, переміг Голова ВР України Леонід Макарович Кравчук – перший Президент незалежної України (1991-1994).

Номер слайду 19

Переговори в Біловезькій Пущі 4. Розпад СРСР. 8 грудня 1991 р. у Біловезькій Пущі президенти України Л.Кравчук, Росії Б.Єльцин, Білорусії С.Шушкевич констатували про розпад СРСР. Угода про створення Співдружності Незалежних Держав (СНД). Україна увійшла до складу СНД.

Номер слайду 20

Причини розпаду СРСР?

Номер слайду 21

Перевірте себе! Коли відбулась спроба державного перевороту в СРСР? Хто її очолював? Яку мету переслідували заколотники? Якою була реакція на заколот в Україні? Коли було проголошено незалежність України? З якою метою було проведено референдум 1 грудня 1991 р.? Який його результат? Хто став першим Президентом України?

Номер слайду 22

Відповіді: 19-21 серпня 1991 р. ДКНС (віце-президент Г.Янаєв, прем'єр-міністр В.Павлов, Голова КДБ В.Крючков та ін.). Відновити порядок в країні й не допустити розпаду СРСР. Негативно, окрім керівництва ЦК КПУ. 24 серпня 1991 р. Підтвердження Акта проголошення незалежності України; 90% - так. Леонід Кравчук.

Номер слайду 23

Домашнє завдання: Опрацювати §36. Повторити матеріал теми “Розпад СРСР і відродження незалежності України”. Назвіть п'ятірку політичних діячів незалежної України, котрі, на ваш погляд, зробили найбільший внесок у досягнення в 1991 р. самостійності України. Як би ви могли їх охарактеризувати?

Перегляд файлу

 

Тема уроку: Здобуття Україною незалежності

 

Мета:

  • охарактеризувати процес здобуття Україною незалежності;
    • дати оцінку подіям 24 серпня і 1 грудня 1991 р.;
    • розкрити суть Акта проголошення незалежності України;
    • показати розгортання державотворчих процесів;
    • визначити причини розпаду СРСР;
    • розвивати історичне і логічне мислення;
  • формувати вміння правильно і послідовно висловлювати свою   думку;
  • закріпити навички роботи з історичним документом;
  • сформувати та висловлювати власне ставлення до гармонійного  поєднання національних і загальнолюдських цінностей.

 

Тип уроку: комбінований.

 

Обладнання: мультимедійна презентація, комп’ютер, роздатковий матеріал,

                       історичні документи, ватман, маркери.

 

 

Структура уроку:

 

І. Оргмомент (1 хв)

ІІ. Повторення вивченого матеріалу (11 хв)

          Історичний диктант,

          опитування («Мікрофон»),

          оцінювання учнів.

    ІІІ. Мотивація учнів. Представлення теми, мети уроку (3 хв)

    ІV. Вивчення нового матеріалу (22 хв)

  1. Спроба державного перевороту в СРСР і Україна.

Повідомлення учнів

  1. Проголошення незалежності України

Розповідь вчителя,

робота з історичним джерелом.

  1. Референдум 1 грудня 1991 р. та вибори Президента України.

Розповідь вчителя

  1. Розпад СРСР.

Розповідь вчителя

Вирішення проблемного завдання («Коло ідей»)

V. Закріплення нових знань, вмінь та навичок (5 хв)

          Тестування.

VІ. Підсумки уроку (3 хв)

      Рефлексія, оцінювання учнів.

VІІ. Домашнє завдання (1 хв)

       Інструктаж

 

Хід уроку:

 

І. Оргмомент

 

ІІ. Повторення вивченого матеріалу

 

*(історичний диктант)

1.У яких областях на виборах 1990 р. перемогли демократичні сили?

2. Коли було прийнято Декларацію про державний суверенітет УРСР?

3. Хто змінив В.Мосола на посаді голови Ради Міністрів УРСР?

4. Перші демократичні вибори до ВР УРСР відбулись…

5. “Група 239” – це …

6. Коли відбувалося голодування студентів на майдані Незалежності (площі Жовтневої революції)?

7. Що відбулося раніше: голодування студентів чи проголошення Декларації про державний суверенітет України?

8. Коли ВР УРСР стала працювати в парламентському режимі?

9. Л.Кравчук став Головою ВР УРСР…

10. Всесоюзний референдум з питання збереження Союзу відбувся …

11. Як називалася опозиційна фракція у ВР УРСР ХІІ скликання?

12. “Новоогарьовський процес” – це…

 

*(перевірка правильності відповідей в парах)

  1. Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Волинська, Київська.
  2. 16 липня 1990 р.
  3. В.Фокін.
  4. Березень-травень 1990 р.
  5. Комуністична парламентська більшість ВР УРСР.
  6. 2 жовтня 1990 р.
  7. Проголошення Декларації про державний суверенітет України.
  8. Травень 1990 р.
  9. 18 липня 1990 р.
  10. 17 березня 1991 р.
  11. Народна рада.
  12. Переговори керівників 9 республік з Президентом СРСР М.Горбачовим про новий союзний договір.

 

(бесіда на повторення за методом «Мікрофон»)

1. Які результати виборів до ВР УРСР 1990 р.?

2. Чому при наявності комуністичної більшості у ВР вона проголосувала за Декларацію про державний суверенітет?

3. Які основні положення Декларації?

Чим було зумовлено загострення політичної боротьби восени 1990 р.? Які його наслідки?

5. З якою метою було проведено Всесоюзний референдум 17 березня 1991 р.?

6. Які його результати і наслідки?

 

(мотивація та оцінювання учнів)

 

ІІІ. Мотивація. Представлення теми уроку, плану, очікуваних результатів. *Постановка проблемного завдання.

Спробуйте визначити причини розпаду СРСР.

 

ІV. Вивчення нового матеріалу

 

1. Спроба державного перевороту в СРСР 19 серпня 1991 р. ДКНС і Україна.

*(повідомлення учнів)

 

2. Проголошення незалежності України.

(розповідь вчителя)

*Незважаючи на прийняття 16 липня 1990 р. Декларації про державний суверенітет, Україна продовжувала залишатися в складі СРСР, хоча з цього часу діяла самостійніше, сміливіше, менше озираючись на Москву. Упродовж короткого часу (з літа 1990 по літо 1991 ) ВР УРСР ухвалила низку законів і постанов із важливих проблем економічної політики, державотворчого життя: закон «Про економічну самостійність», «Про заснування посади Президента УРСР», «Про вибори Президента УРСР» та інші.

Позачергова сесія ВРУ 24 серпня 1991 р. розглянула надзвичайно важливе питання: про політичну ситуацію в республіці та заходи, яких треба вжити, щоб не допустити повторення подібних дій в майбутньому.

*Сесія прийняла важливий документ – Акт проголошення незалежності України.

 

*(робота з історичним документом в групах)

Проаналізувати зміст Акту проголошення незалежності України; зробити висновки.

 

(розповідь вчителя)

*Тим самим було покладено край юридичному існуванню УРСР. На карті світу з’явилась нова суверенна держава – Україна.

Акт проголошення незалежності України – це документ великої історичної ваги, який, відновивши історичну справедливість, став закономірним наслідком процесу розвитку українського народу.

*В атмосфері національного піднесення 4 вересня 1991 р. було прийнято історичне рішення про підняття над будинком ВР України національного синьо-жовтого прапора, який 28 січня 1992 р. був затверджений як Державний Прапор України.

 

3. Референдум 1 грудня 1991 р. та вибори Президента України.

(розповідь вчителя)

*24 серпня 1991 р. ВРУ прийняла Акт проголошення незалежності України. Однак, згідно з чинним на той час законодавством, питання про реалізацію права народу України на самовизначення виходило за межі компетенції ВР УРСР і мало вирішуватись виключно всеукраїнським референдумом. Тому того  ж дня, крім Акту проголошення незалежності України, було прийнято і постанову ВР, якою передбачалось провести всеукраїнський референдум 1 грудня 1991 р. на підтвердження Акта проголошення незалежності України.

Референдум не залишив жодних сумнівів – 90% громадян України, що брали участь у референдумі відповіли «Так, підтверджую». Результати голосування ознаменували повноправне входження України до світового співтовариства вільних держав. Почалась хвиля дипломатичного визнання України як незалежної держави.

*1 грудня 1991 р. жителі України обирали першого Президента своєї самостійної держави. До виборчого бюлетеня було включено 6 кандидатів – В.Гриньов, Л.Кравчук, Л.Лук’яненко, Л.Табурянський, В. Чорновіл, І.Юхновський.

Уже в першому турі виборів, набравши 61,6% голосів, переміг Голова ВРУ Леонід Кравчук (1991-1994).

 

4. Розпад СРСР.

(розповідь вчителя)

*8 грудня 1991 р. у Біловезькій Пущі, неподалік від Мінська, президенти України, Росії, Білорусії констатували, що вихід республік зі складу СРСР став реальним фактом і що СРСР припиняє своє існування. Вони підписали угоду про створення СНД – Співдружності Незалежних Держав. Україна увійшла до складу СНД на правах асоційованого члена.

 

(вирішення проблемного завдання в групах методом «Коло ідей»)

Спробуйте визначити причини розпаду СРСР:

  • унітарний характер СРСР, що обмежував права союзних республік, хоча за Конституцією СРСР – федерація:
  • недоліки і помилки національної політики:
  • нездатність союзного керівництва подолати економічну кризу:
  • процес демократизації і гласності сприяв зростанню національної свідомості й активізації національно-визвольних рухів:
  • ослаблення в процесі перебудови ролі союзного центру і КПРС:
  • ідеологічна криза КПРС:
  • втрата авторитету влади.

 

V. Закріплення нових знань, вмінь та навичок

(тестування)

1. Коли відбулась спроба державного перевороту в СРСР?

2. Хто її очолював? Яку мету переслідували заколотники?

3. Якою була реакція на заколот в Україні?

4. Коли було проголошено незалежність України?

5. З якою метою було проведено референдум 1 грудня 1991 р.? Який його результат?

6. Хто став першим Президентом України?

 

VІ. Підсумки уроку

(рефлексія, оцінювання учнів)

 

VІІ. Домашнє завдання

  • Опрацювати §36.
  • Повторити матеріал теми “Розпад СРСР і відродження незалежності України”.
  • Назвіть п'ятірку політичних діячів незалежної України, котрі, на ваш погляд, зробили найбільший внесок у досягнення в 1991 р. самостійності України. Як би ви могли їх охарактеризувати?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прізвище __________________________

 

1.У яких областях на виборах 1990 р. перемогли демократичні сили?

 

 

2. Коли було прийнято Декларацію про державний суверенітет УРСР?

 

 

3. Хто змінив В.Мосола на посаді голови Ради Міністрів УРСР?

 

 

4. Перші демократичні вибори до ВР УРСР відбулись…

 

 

5. “Група 239” – це …

 

 

6. Коли відбувалося голодування студентів на майдані Незалежності (площі Жовтневої революції)?

 

 

7. Що відбулося раніше: голодування студентів чи проголошення Декларації про державний суверенітет України?

 

 

8. Коли ВР УРСР стала працювати в парламентському режимі?

 

 

9. Л.Кравчук став Головою ВР УРСР…

 

 

10. Всесоюзний референдум з питання збереження Союзу відбувся …

 

 

11. Як називалася опозиційна фракція у ВР УРСР ХІІ скликання?

 

 

12. “Новоогарьовський процес” – це…

 

 

Оцінка ____________

 

 

 

 

 

Оцінювання роботи малої групи

                    ( оцінюється по кожному напрямку від 0 до 2 балів)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Брав активну

участь у роботі групи.

 

 

 

 

 

 

2. Вносив вдалі

пропозиції, які врахувала група.

 

 

 

 

 

 

3. Надавав підтримку іншим, заохочував

 до роботи.

 

 

 

 

 

 

4. Висунув цілком нову ідею, що сподобалась іншим.

 

 

 

 

 

 

5. Вдало узагальнював

думки інших і просував роботу групи вперед.

 

 

 

 

 

 

6. Доповідав класу про результати роботи групи.

 

 

 

 

 

 

7. Інше

 

 

 

 

 

 

Всього балів

 

 

 

 

 

 

 

 

Історичний диктант

__________________________________________________________________

__________________________________________________________________

 

Тестування

__________________________________________________________________

__________________________________________________________________

 

Відповіді на запитання

__________________________________________________________________

__________________________________________________________________

 

Всього балів

____________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

 

 

 

Пам’ятка

роботи з історичним джерелом

1. Визначте особу автора документа, час, місце й обставини його створення; узагальніть, про що йдеться в документі, з’ясуйте, коли відбулись описувані в ньому події; усе це стисло запишіть у першій частині вашої відповіді.

2. Як автор розповіді ставиться до описуваних подій або історичних діячів; поміркуйте, навіщо автор документа свідчить про події, які ідеї він хотів донести до нащадків; з’ясуйте (сформулюйте) значення подій та явищ, про які йдеться в документі – про це йтиметься в другій частині вашої відповіді.

3. Насамкінець поміркуйте, у чому цінність джерела саме для вас, стисло викладіть своє ставлення до описаних подій або діячів – такими міркуваннями завершіть свій текст.

_____________________________________________________________

Пам’ятка

роботи з історичним джерелом

1. Визначте особу автора документа, час, місце й обставини його створення; узагальніть, про що йдеться в документі, з’ясуйте, коли відбулись описувані в ньому події; усе це стисло запишіть у першій частині вашої відповіді.

2. Як автор розповіді ставиться до описуваних подій або історичних діячів; поміркуйте, навіщо автор документа свідчить про події, які ідеї він хотів донести до нащадків; з’ясуйте (сформулюйте) значення подій та явищ, про які йдеться в документі – про це йтиметься в другій частині вашої відповіді.

3. Насамкінець поміркуйте, у чому цінність джерела саме для вас, стисло викладіть своє ставлення до описаних подій або діячів – такими міркуваннями завершіть свій текст.

_____________________________________________________________

Пам’ятка

роботи з історичним джерелом

1. Визначте особу автора документа, час, місце й обставини його створення; узагальніть, про що йдеться в документі, з’ясуйте, коли відбулись описувані в ньому події; усе це стисло запишіть у першій частині вашої відповіді.

2. Як автор розповіді ставиться до описуваних подій або історичних діячів; поміркуйте, навіщо автор документа свідчить про події, які ідеї він хотів донести до нащадків; з’ясуйте (сформулюйте) значення подій та явищ, про які йдеться в документі – про це йтиметься в другій частині вашої відповіді.

3. Насамкінець поміркуйте, у чому цінність джерела саме для вас, стисло викладіть своє ставлення до описаних подій або діячів – такими міркуваннями завершіть свій текст.

_____________________________________________________________

 

 

 

 

 

 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Гура Ірина Сергіївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Більченко Олена
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
zip
Додано
3 грудня 2018
Переглядів
8558
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку